یکی از مسائل مهم برای خریداران دوربین مدار بسته، میزان عمر مفید دوربین مداربسته است. زیرا تعمیر و تعویض سیستم‌های مداربسته دارای هزینه‌های نسبتا بالایی است. عمر مفید در هر دوربین مدار بسته متفاوت است. این زمان به عوامل مختلفی مانند کیفیت دوربین، محل نصب، شرایط نگهداری دوربین مداربسته و… بستگی دارد. با رعایت برخی از نکات می‌توان این زمان را افزایش داد. در ادامه قصد داریم تا عوامل تاثیرگذار در طول عمر دوربین مداربسته را بررسی کرده و نکاتی برای افزایش عمر دوربین‌ها به شما آموزش دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

یکی از مسائل مهم برای خریداران دوربین مدار بسته، میزان عمر مفید دوربین مداربسته است. عمر مفید در هر دوربین مدار بسته متفاوت است. این زمان به عوامل مختلفی مانند کیفیت دوربین، محل نصب، شرایط نگهداری دوربین مداربسته و… بستگی دارد. در ادامه قصد داریم تا عوامل تاثیرگذار در طول عمر دوربین مداربسته را بررسی کرده و نکاتی برای افزایش عمر دوربین‌ها به شما آموزش دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

نقش کیفیت دوربین مداربسته در طول عمر آن

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در طول عمر مفید دوربین مداربسته، کیفیت دوربین و تجهیزات آن است. برای استفاده از یک دوربین مداربسته برای مدت زمان طولانی از دوربین‌های مداربسته با کیفیت مناسب استفاده کنید. طول عمر دوربین مداربسته به عواملی همچون کیفیت ساخت دوربین، برند دوربین، جنس بدنه و… بستگی دارد. دوربین مداربسته، برندهای معتبر دارای سیستم‌های مداربسته با کیفیت بالا هستند. یکی از برندهای معتبر و شناخته شده در زمینه تولید سیستم مداربسته، برند تیاندی است. استفاده از دوربین‌های با کیفیت از تعویض و تعمیر دوربین مداربسته در مدت زمان کوتاه‌تر جلوگیری می‌کند.

انتخاب دوربین متناسب با نوع کاربری و محل نصب

این نکته که دوربین مداربسته با توجه به نوع کاربری و محیط نصب خریداری شود در افزایش و کاهش عمر دوربین بسیار تاثیرگذار است. در برخی از کاربری‌ها دوربین‌های مداربسته در محیط‌های داخلی و در برخی دیگر در محیط بیرونی نصب می‌شوند. قطعا دوربین‌های بیرونی بیشتر در معرض عواملی همچون سرقت، ضربه خوردن، شرایط آب و هوایی نامناسب و… قرار دارند. بنابراین دوربین‌هایی که در محیط بیرونی نصب می‌شوند باید از مقاومت و استانداردهای مناسبی برخوردار باشند. دوربین مداربسته خارجی باید دارای استاندارد IK و استاندارد IP دوربین مداربسته باشد تا در برابر آسیب‌های احتمالی دچار خرابی و از کار افتادن دوربین نشوند. دوربین مداربسته بولت اغلب برای محیط‌های بیرونی استفاده می‌شود. این دوربین‌ها دارای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و جوی نامناسب هستند. و دوربین مداربسته دام برای محیط‌های داخلی استفاده می‌شود. برای خرید دوربین مداربسته مناسب می‌توانید از راهنمای خرید دوربین مداربسته استفاده کنید.

نصب صحیح و افزایش طول عمر مفید دوربین مداربسته

توصیه می‌کنیم نصب دوربین مداربسته را به افراد متخصص و کارشناس در این زمینه بسپارید. به طور کلی با نصب صحیح و اصولی دوربین مداربسته می‌توانید برای مدت زمان بیشتری از دوربین بدون مشکل استفاده کنید. محل نصب هر دوربین بر اساس نوع کاربری و نیازهای کاربر تعیین می‌شود. در هنگام نصب باید به ارتفاع نصب دوربین توجه کنید. دوربین مداربسته باید به گونه‌ای نصب شود که در دسترس همه افراد نباشد. در غیر اینصورت احتمال آسیب دیدن و خرابکاری افزایش پیدا می‌کند.

استفاده از باکس محافظ

استفاده از باکس محافظ دوربین مداربسته به افزایش طول عمر مفید دوربین مداربسته کمک می‌کند. باکس محافظ دوربین مداربسته از خطراتی همچون سرقت، وارد شدن ضربه، آسیب در برابر باد، باران و… جلوگیری می‌کند. کاور و باکس‌های ضد سرقت در انواع مختلفی تولید می‌شوند. استفاده از این کاورها باعث افزایش ایمنی و محافظت دوربین‌ها شده و از آسیب‌های فیزیکی و مکانیکی دوربین جلوگیری می‌کند. با جلوگیری از آسیب دیدن دوربین قطعا نیاز به تعمیر نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این بهتر است بدانید که نور مستقیم خورشید نیز ممکن است باعث کاهش طول عمر دوربین مدار بسته شود. استفاده از باکس محافظ برای دوربین مداربسته از این اتفاق جلوگیری می‌کند.

نقش منبع تغذیه در طول عمر دوربین مداربسته

استفاده از یک منبع تغذیه مناسب و استاندارد در طول عمر مفید دوربین مداربسته تاثیرگذار است. گاهی ممکن است منبع تغذیه بر اثر صاعقه، نوسان برق و… آسیب دیده باشد. بنابراین تامین برق دوربین مداربسته با مشکل مواجه می‌شود. عدم تامین صحیح برق مورد نیاز دوربین مداربسته باعث آسیب دیدن آن می‌شود. حتما از سلامت و استاندارد بودن منبع تغذیه دوربین مداربسته خود اطمینان حاصل کنید. اگر منبع تغذیه با مشکل مواجه شده است، فورا آن را تعویض کنید تا از آسیب به دوربین مداربسته جلوگیری شود.

روش های دیگر برای افزایش عمر دوربین

بررسی وضعیت دوربین به صورت دوره ای: دوربین‌های مدار بسته را باید به صورت دوره‌ای بررسی کنید. سعی کنید به صورت منظم دوربین و لنز آن را تمیز کرده تا از ورود هرگونه آلودگی و گرد و غبار جلوگیری کنید.

بررسی قطعات آسیب دیده: اگر قطعه‌ای در دوربین مداربسته شما آسیب دیده و یا خراب شده است باید آن را تعویض و یا تعمیر کنید. استفاده از قطعات آسیب دیده باعث کاهش طول عمر دوربین مداربسته می‌شوند.

بررسی کابل ها: علاوه بر دوربین مداربسته، کابل‌ها نیز باید به صورت دوره‌ای و منظم بررسی شوند. هر گونه قطعی، خرابی، پارگی و… در کابل‌ها باعث مشکل در تصاویر و کاهش عملکرد دوربین مدار بسته می‌شود.

به روزرسانی نرم‌افزارها: شرکت‌های تولید کننده دوربین مداربسته به صورت دوره‌ای نسخه‌های جدیدی از نرم‌افزارهای خود را ارائه می‌دهند. با به روزرسانی منظم نرم‌افزارها علاوه بر جلوگیری از مشکلات امنیتی می‌توان از امکانات جدید نیز برخوردار شد.

طول عمر دوربین های مداربسته باتری خور

دوربین‌های مداربسته در انواع و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. یکی از انواع دوربین‌های مداربسته، دوربینی است که برای تامین انرژی خود از باتری استفاده می‌کند. در داخل این نوع دوربین‌ها از چندین باطری استفاده شده است. این نوع دوربین‌ها نیاز به کابل کشی ندارند. یکی از نکات مهم در طول عمر این دوربین‌ها، طول عمر باتری دوربین مداربسته است. باتری‌های دوربین مداربسته باید به صورت دوره‌ای شارژ شوند. طول عمر باتری به عوامل مختلفی مانند برند باتری، محیط مورد استفاده، نحوه استفاده و… بستگی دارد. با رعایت برخی از نکات می‌توانید عمر باطری دوربین مداربسته را افزایش دهید. این نکات عبارتند از:

  • از باتری‌های با کیفیت استفاده کنید.
  • سرما و گرمای زیاد باعث آسیب دیدن باتری می‌شود. از نصب دوربین‌ها در مناطق با دمای بیش از حد بالا و یا پایین خودداری کنید.
  • سعی کنید از قابلیت‌هایی مانند تشخیص حرکت که مانع ضبط مداوم دوربین می‌شود، استفاده کنید تا طول عمر باتری بیشتر شود.
  • از قابلیت تشخیص حرکت در مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد استفاده نکنید.
  • اگر مجبور به تعویض باتری شدید از برندهای یکسان استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

4.7/5 - (3 امتیاز)