دوربین های مداربسته یکی از مهم ترین تجهیزات در نظارت و امنیت به شمار می آیند. با توجه به نیاز کاربران دوربین های مداربسته در انواع مختلفی تولید می شوند. یکی از نکاتی که پس از خرید سیستم مداربسته باید مورد توجه قرار گیرد، شرایط نگهداری دوربین است. برای افزایش طول عمر، عملکرد صحیح، جلوگیری از آسیب و صدمه به دوربین مداربسته باید به شیوه درست از دوربین مداربسته نگهداری شود. در این مقاله قصد داریم تا نکات مهم در نگهداری دوربین مداربسته را بیان کنیم.

  • نگهداری دوربین مداربسته و تمیز کردن لنز

یکی از اجزای مهم در دوربین مداربسته لنز دوربین است. کیفیت و وضوح تصاویر تا حد زیادی به لنز دوربین مداربسته بستگی دارد. از این رو هر چند وقت یکبار تصاویر و لنز دوربین مداربسته را بررسی کنید. با رعایت برخی از نکات می توانید همیشه تصاویر دوربین مداربسته را با کیفیت واقعی مشاهده کنید. نکات مهم در نگهداری و تمیز کردن لنز عبارتند از:

  • لنز دوربین را چک کنید تا فاقد هرگونه آلودگی مانند لکه، گرد و غبار، حشرات و… باشد.
  • هرگونه آلودگی روی لنز دوربین را می توانید با استفاده از یک پارچه مخصوص لنز تمیز کنید.
  • دقت داشته باشید هنگام تمیز کردن لنز از وسایل زبر و تیز استفاده نکنید. زیرا باعث ایجاد خط و خش و آسیب به لنز می شود.
  • وجود اجسام خارجی مانند شاخه و یا برگ درختان در جلوی دوربین را به صورت مداوم بررسی کنید.
  • محل نصب دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین نکات در نگهداری دوربین مداربسته، انتخاب بهترین محل نصب دوربین مداربسته است. دوربین مداربسته شما باید متناسب با محل نصب باشد. به عنوان مثال در محیط های خارجی دوربین مداربسته در معرض گرد و غبار، شرایط جوی نامساعد و… قرار دارد. در نتیجه در چنین شرایطی باید از دوربین های دارای مقاومت در برابر عوامل خارجی استفاده کنیم. اغلب برای محیط های بیرونی از دوربین مداربسته ضد آب با استاندارد IP67 استفاده می شود. همچنین محل نصب دوربین مداربسته باید به گونه ای باشد که نقطه کور دوربین مداربسته در تصویر وجود نداشته باشد. دوربین مداربسته را در ارتفاع مناسب و به دور از دسترس همگان نصب کنید.

نکته دیگر در خصوص محل نصب، میزان نور و روشنایی محل مورد نظر است. روشنایی محیط باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد اختلال در عملکرد دوربین مداربسته نشود.

  • کابل ها و زنگ زدگی را چک کنید

اگر دوربین مداربسته شما از استاندارد IP مناسبی برخوردار نباشد و در معرض رطوبت قرار داشته باشد، احتمال زنگ زدگی آن بسیار است. طی دوره های زمانی مشخص دوربین مداربسته را چک کرده و از عدم وجود زنگ زدگی اطمینان حاصل کنید. در صورت زنگ زدگی دوربین مداربسته ممکن است به سایر تجهیزات نیز آسیب وارد شود.

کابل و اتصالات دوربین مداربسته را به صورت دوره ای بررسی کنید. دقت کنید که اتصالات به درستی انجام شده باشد. بهتر است کابل های دوربین مداربسته به دور از وسایل الکترونیکی و رطوبت قرار بگیرد. با بررسی های دوره ای در صورت وجود خرابی از آن مطلع شده و از خسارت های بعدی جلوگیری می کنید.

  • بررسی دستگاه های ضبط

از دیگر تجهیزات مهم در سیستم دوربین مداربسته، دستگاه ضبط دوربین مداربسته  است. تمام اطلاعات و فیلم های دوربین مداربسته توسط دستگاه های DVR و NVR ضبط می شوند. دستگاه های ضبط دوربین مداربسته را به طور مرتب بررسی کنید. در بررسی این دستگاه ها باید به سالم بودن فن، تصاویر ضبط شده، تاریخ، ساعت و… توجه کنید. یکی از نکات مهم در دستگاه های ضبط، تاریخ و ساعت تصاویر ضبط شده توسط دوربین است. از صحت تاریخ و زمان دستگاه اطمینان حاصل کنید.

نکته دیگر در خصوص نگهداری دستگاه ضبط دوربین مداربسته، محل نصب آن است. دستگاه را باید در محلی به دور از آسیب رساندن، خرابی، رطوبت، گرد و غبار و… نصب کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدن و حفظ امنیت تجهیزات دوربین مداربسته از جمله دستگاه های ضبط می توانید از رک دوربین مداربسته استفاده کنید.

  • نگهداری هارد دوربین مداربسته

محل ذخیره اطلاعات دوربین مداربسته قطعه ای به نام هارد است. هارد یکی از مهم ترین اجزای دوربین مداربسته است. با آسیب و یا خرابی هارد ممکن است تمام اطلاعات دوربین مداربسته از بین برود. تنظیمات و حافظه هارد باید بر اساس نیازهای شما صورت گیرد. توجه داشته باشید که هر هارد ظرفیت مشخصی برای ذخیره اطلاعات دارد. در صورتی که تنظیمات هارد بر روی Overwrite باشد، هنگام پر شدن ظرفیت هارد، اطلاعات جدید بر روی اطلاعات قدیمی تر ذخیره می شوند. اما اگر تنظیمات هارد دوربین مداربسته بر روی Overwrite نباشد، با پر شدن ظرفیت هارد، اطلاعات جدید ذخیره نمی شوند.

اهمیت نگهداری دوربین مداربسته چیست؟

دوربین های مداربسته به منظور حفظ امنیت مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه عملکرد صحیح آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. برای عملکرد صحیح دوربین ها باید در نگهداری دوربین و تجهیزات نکات لازم را رعایت کرد. از این رو دوربین های مداربسته و تجهیزات مورد نظر مانند تمام وسایل دیگر نیاز به بررسی و انجام سرویس های دوره ای دارند. با انجام بررسی های لازم در فواصل منظم می توان در صورت ایجاد مشکل در سیستم از آن اطلاع پیدا کرد و اقدامات لازم را انجام داد.

بررسی و تعمیر دوربین مداربسته هر چند وقت یکبار است؟

بررسی های فردی دوربین مداربسته بستگی به محل و موقعیت نصب دوربین دارد. به طور مثال اگر دوربین مداربسته شما در محیط های خارجی نصب شده است، بهتر است فاصله ی زمانی بین هر بررسی کوتاه تر باشد. اما توصیه می شود سالانه یک بار برای سرویس و بررسی دوربین مداربسته از یک متخصص و کاردان کمک بگیرید. در برخی از مواقع ممکن است فکر کنید که دوربین مداربسته شما هیچ مشکلی ندارد، اما ممکن است شما قادر به تشخیص مشکلات سیستم خود نباشید. با سرویس دهی سیستم دوربین مداربسته توسط کارشناس و متخصص می توانید در صورت وجود مشکل در زمان مناسب از آن مطلع شوید.

توجه داشته باشید که عدم اطلاع از اشکال و خرابی در دوربین مداربسته منجر به خرابی و آسیب های بیشتر می شود. همچنین خرابی و آسیب بیشتر نیاز به صرف هزینه های بیشتر برای تعمیر تجهیزات دارد.

4.7/5 - (4 امتیاز)