دوربین‌های مداربسته در کاربری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب مکان مناسب برای جاگذاری دوربین مداربسته از نکات مهم در نصب دوربین است. نصب دوربین در محل مناسب باعث جلوگیری از مشکلات و عملکرد بهتر دوربین می‌شود. در ادامه بهترین محل نصب دوربین مداربسته در کاربری‌های مختلف مانند منزل، شرکت، فروشگاه و… را بررسی می‌کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

جاگذاری دوربین مداربسته

برای انتخاب بهترین محل نصب دوربین مداربسته باید به انتظارات و هدف کاربر از نصب دوربین توجه کنید. یکی از مهم‌ترین نکات در جاگذاری دوربین مداربسته، نوع کاربری است. قبل از خرید سیستم مدار بسته، ابتدا باید نقاطی که قصد نصب دوربین را دارید تعیین کنید. دوربین مدار بسته باید به گونه‌ای نصب شود که در دسترس عموم افراد نباشد. سعی کنید دوربین را در ارتفاع مناسب نصب کنید. برای انتخاب بهترین محل نصب دوربین مداربسته می‌توانید از متخصصین کمک بگیرید. آن‌ها نقاط حساس و پراهمیت در کاربری شما را شناسایی می‌کنند. سپس بر این اساس بهترین نقاط نصب دوربین مداربسته را تعیین می‌کنند. برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان با شماره 91009555-021 تماس بگیرید.

نکات مهم در انتخاب محل قرارگیری دوربین مداربسته

در انتخاب محل نصب دوربین مداربسته باید به چند نکته توجه کنید. شما باید تعداد دوربین‌های مداربسته مورد نیاز، بهترین زاویه دید و ویژگی‌های مورد نیاز دوربین را در نظر داشته باشید.

تعیین نقاط حساس در محیط

نقاط حساس در محیط با توجه به نوع کاربری و نیازهای کاربر انتخاب می‌شود. معمولا درب‌های ورودی و خروجی در هر محیطی جزو نقاط حساس به شمار می‌آیند. مناطقی که در آنجا رفت و آمد وجود دارد، نقاط با وجود اسناد یا اشیا ارزشمند و قیمتی، نقاطی که قصد نظارت بر آن را دارید همگی می‌توانند به عنوان محل نصب دوربین انتخاب شوند. همچنین دوربین‌های مداربسته دارای ویژگی‌های بسیاری مانند قابلیت تشخیص چهره، تشخیص پلاک، زوم، دید در شب، کیفیت تصاویر متفاوت و… هستند. با توجه به محل جانمایی دوربین مداربسته می‌توانید از انواع دوربین‌‌ها با قابلیت‌های مختلف استفاده کنید.

تعداد دوربین مداربسته مورد نیاز

تعداد دوربین‌های مداربسته مورد نیاز در یک پروژه به عواملی مانند متراژ ساختمان، تعداد اتاق‌ها، نقاط پر اهمیت و حساس بستگی دارد. دوربین‌ها را با توجه به نکات ذکر شده انتخاب کنید. در خرید دوربین مداربسته علاوه بر تعداد دوربین باید به تعداد کانال‌های دستگاه ضبط خود نیز توجه داشته باشید. در دستگاه‌های ضبط DVR و NVR تعداد کانال نشان دهنده تعداد دوربین‌های قابل پشتیبانی هستند. هر کانال دستگاه ضبط از یک دوربین پشتیبانی می‌‌کند.

تعیین بهترین زاویه دید

هنگام نصب دوربین مداربسته باید به زاویه دید مورد نظر توجه داشته باشید. دقت کنید که تصمیم دارید، دوربین مداربسته تا چه زاویه‌ای از محیط را تحت پوشش قرار دهد. لنزهای انتخابی در دوربین، تعیین کننده زاویه دید شما هستند. معمولا لنزهایی که دارای زاویه دید بیشتری هستند، ناحیه وسیع‌تری را پوشش می‌دهند. تصاویر اشیا در این نوع لنزها کوچکتر هستند. اشیا در لنزهایی که زاویه دید کمتری دارند، بزرگ‌تر هستند. هر چه زاویه دید لنز کم‌تر باشد، وسعت کمتری از محیط  را تحت پوشش قرار می‌دهد. پس از نصب دوربین مداربسته باید دید دوربین را بررسی کنید تا نقطه کور در دوربین مداربسته وجود نداشته باشد.

انتخاب نوع دوربین مداربسته برای نصب

دوربین‌های مداربسته بر اساس تکنولوژی به دو دسته آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می‌شوند. این دوربین‌ها بر اساس کابل‌کشی، قابلیت، ویژگی‌ها، کاربرد و … با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین نوع نصب آن‌ها نیز متفاوت است. دوربین‌های مداربسته آنالوگ با توجه به قیمت پایین‌تر، اغلب در منازل مسکونی و پروژه‌های کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقابل دوربین مداربسته تحت شبکه به دلیل ویژگی‌های هوشمند اغلب در پروژه‌های بزرگ‌تر و پیشرفته‌تر استفاده می‌شود. همچنین در محیط‌های بیرونی باید از دوربین مداربسته با مقاومت بالا در برابر عوامل بیرونی استفاده کنید.

بهترین محل نصب دوربین مداربسته در خانه

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در کاربری‌های مسکونی را دارید، ابتدا باید مکان‌های حساس ساختمان را مشخص کنید. به طور کلی از مهم‌ترین و عمومی‌ترین نقاط در منزل عبارتند از:

 • درب ساختمان: یکی از مهم‌ترین مناطق برای نصب دوربین مداربسته در منزل، مقابل درب ورودی ساختمان است. همه‌ی رفت و آمدها توسط افراد از درب ورودی انجام می‌شود. دوربین‌ها باید به صورتی نصب شوند که تمام رفت و آمدها و محیط را تحت پوشش قرار دهند.
 • حیاط و لابی: بیشترین ترددها بعد از ورود به ساختمان در لابی و حیاط است. به همین دلیل نصب دوربین مدار بسته در حیاط و لابی ساختمان‌ها نیز دارای اهمیت است.
 • پارکینگ: پارکینگ‌ها به دلیل وجود وسایل نقلیه، یکی از نقاط مهم و حساس در ساختمان‌ها هستند. در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی، انباری نیز در پارکینگ قرار دارد. نصب دوربین مداربسته در پارکینگ می‌تواند از سرقت پیشگیری کند.
 • آسانسورها: آسانسورها نیز از نقاط پر رفت و آمد در ساختمان‌ها هستند. به دلیل حرکت مداوم آسانسور باید از دوربین مداربسته مخصوص آسانسور استفاده کنید.
 • داخل منزل: برخی از افراد ممکن است از اشیا قیمتی و یا گاو صندوق در منزل خود نگهداری کنند. نصب دوربین مداربسته در این شرایط یک اقدام امنیتی هوشمندانه است.
 • محوطه اطراف ساختمان: اگر اهالی ساختمان خودروهای خود را مقابل ساختمان پارک می‌کنند، برای حفظ امنیت می‌توان در جلوی ساختمان نیز از دوربین استفاده کرد.

توجه داشته باشید که طبق قوانین نصب دوربین مداربسته، نصب دوربین در داخل ساختمان باید به گونه‌ای باشد که به حریم خصوصی سایر افراد دید نداشته باشد.

جانمایی دوربین مدار بسته در محل کار

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در شرکت و محل کار خود را دارید، باید هدف از نصب دوربین را مشخص کنید. دوربین در محل کار باید در نقاط حساس و پراهمیت نصب شود. به طور مثال اگر هدف شما کنترل ورود و خروج است، جانمایی دوربین مداربسته باید به صورتی باشد که همه‌ی محوطه‌ی ورودی را تحت پوشش قرار دهد. جای دوربین مداربسته باید به صورتی انتخاب شود که رفت و آمدها را ثبت کند. اغلب دوربین‌های مداربسته در محیط‌های اداری به منظور حفظ امنیت و کنترل عملکرد بهتر کارکنان نصب می‌شوند. معمولا همه‌ی اتاق‌ها در محیط‌های کاری به غیر از آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی به دوربین مداربسته مجهز هستند. بهترین محل نصب دوربین مداربسته در محل کار عبارتند از:

 • درب‌های ورود و خروج
 • اتاق‌ها
 • انبار شرکت
 • سالن

بهترین محل نصب دوربین مداربسته در فروشگاه و مغازه

در محیط‌های فروشگاهی و تجاری برخی از نقاط از حساسیت بالاتری برخوردار هستند. نصب دوربین در این نقاط ضروری است.

 • ورودی مغازه و یا فروشگاه: با نصب دوربین در ورودی می‌توانید رفت و آمدها را کنترل کنید.
 • روبروی صندوق: صندوق یکی از حساس‌ترین نقاط در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها است. دوربین در این حالت باید به صورتی نصب شود که دید مناسبی به صندوق داشته باشید. نصب دوربین در پشت فروشنده می‌تواند صندوق را تحت پوشش قرار دهد.
 • محل قرارگیری کالاها: قفسه و محل قرار گرفتن کالاها جزو نقاطی هستند که می‌توان با نصب دوربین بر آن‌ها نظارت داشت.

بهترین محل نصب دوربین مداربسته در کاربر‌ی‌های صنعتی

محیط های صنعتی مانند کارخانجات دارای وسعت بالایی هستند. نظارت به صورت فردی در این محیط‌ها کاری غیر ممکن است. نصب دوربین مداربسته در محیط‌های تجاری علاوه بر حفظ امنیت، کاربردهای دیگری نیز دارد. از دوربین‌های مداربسته می‌توان برای بالابردن راندمان کاری، نظارت بر انبار، مدیریت ورود و خروج کالاها و اشخاص و … نیز استفاده کرد. یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی که در محیط صنعتی نیازمند نصب دوربین مداربسته است، ورودی‌های مختلف هستند. اغلب محیط‌های صنعتی از دوربین مداربسته در انبارها، پارکینگ‌ها، محیط‌های داخلی و… نیز استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید در محیط‌های بزرگ و وسیع بهتر است از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده کنید.

محل نصب دوربین دام

دوربین‌ها بر اساس نوع، مدل و بدنه در محیط‌های مختلفی نصب می‌شوند. دوربین مداربسته دام به دلیل شکل ظاهری گنبدی شکل اغلب محل نصب دوربین دام بر روی سقف است. این دوربین‌ها در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب و عوامل بیرونی از مقاومت پایینی برخوردار هستند. بهترین مکان برای نصب دوربین مدار بسته دام در محیط‌های داخلی است. در محیط‌های بیرونی می‌توانید از دوربین بولت استفاده کنید. این دوربین‌ها از مقاومت بالا در برابر شرایط جوی و ضربه برخوردار هستند. دوربین دام را می‌توان بر روی سقف اتاق، سالن، راهروها و… نصب کرد.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

4.7/5 - (4 امتیاز)