انواع مختلفی از دوربین های مداربسته در بازار وجود دارند که این دوربین ها در کاربری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهم ترین نکات در استفاده از دوربین مداربسته، محل نصب دوربین است. انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین مداربسته در خروجی و داده های دوربین نقش به سزایی دارد. با توجه به نوع کاربری شما، انتخاب محل قرارگیری دوربین متفاوت است. در این مقاله قصد داریم تا بهترین محل نصب دوربین مداربسته در منزل، شرکت، فروشگاه و… را بیان کنیم.

بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته

برای انتخاب بهترین محل نصب دوربین مداربسته باید انتظارات و هدف خود را از نصب دوربین در نظر بگیرید. یکی از مهم ترین نکات در نصب دوربین مداربسته، نوع کاربری دوربین ها است. همچنین باید توجه داشته باشید که دوربین مدار بسته باید به گونه ای نصب شود که در دسترس نباشد. از این رو سعی کنید دوربین را در بالاترین نقطه ممکن نصب کنید.

بهترین محل نصب دوربین مداربسته در خانه

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در منزل خود را دارید، ابتدا باید مکان های مورد نظر دارای حساسیت را مشخص کنید. به طور کلی از مهم ترین و عمومی ترین مناطق منزل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • درب ساختمان: یکی از مهم ترین مناطق برای نصب دوربین مداربسته، درب ورودی ساختمان است. زیرا که تمام رفت و آمدها توسط افراد از درب ورودی صورت می گیرد. دوربین ها باید به صورتی قرار گیرند که تمام رفت و آمدها و محیط را پوشش دهند.
  • حیاط و لابی: بیشترین ترددها بعد از ورود به ساختمان در لابی و حیاط است. از این رو نصب دوربین در این مکان ها نیز دارای اهمیت است.
  • پارکینگ: پارکینگ ها به دلیل وجود ماشین، یکی از نقاط مهم در ساختمان ها هستند. در بسیاری از ساختمان های مسکونی، انباری نیز در پارکینگ ها قرار دارد. نصب دوربین مداربسته در پارکینگ می تواند از بسیاری وقایع و جرم ها پیشگیری کند.
  • آسانسورها: آسانسورها جزو مناطق پر رفت و آمد در ساختمان ها هستند. از این رو نصب دوربین مداربسته در آسانسورها نیز اهمیت دارد. آسانسورها به دلیل حرکت مداوم باید از دوربین مداربسته مخصوص آسانسور استفاده کنند.
  • داخل منزل: برخی از افراد ممکن است از اشیا قیمتی و یا گاو صندوق در منزل خود نگهداری کنند. نصب دوربین مداربسته در آن محل یک اقدام امنیتی هوشمندانه است.
  • محوطه اطراف ساختمان: اگر اهالی ساختمان خودروهای خود را مقابل ساختمان پارک می کنند، برای حفظ امنیت می توان در جلوی ساختمان نیز از دوربین استفاده کرد.

توجه داشته باشید که طبق قوانین نصب دوربین مداربسته دوربین مداربسته در داخل ساختمان باید به گونه ای قرار بگیرد که به حریم خصوصی سایر افراد مشرف نباشد.

بهترین محل نصب دوربین مدار بسته در محل کار

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در شرکت و محل کار خود را دارید، باید توجه داشته باشید که هدف از نصب دوربین چیست؟ دوربین در محل کار باید در نقاط حساس و پراهمیت قرار گیرد. به طور مثال اگر هدف شما کنترل ورود و خروج است، دوربین را باید به گونه ای نصب کنید که تمام محوطه در ورودی را پوشش دهد و تمام رفت و آمدها را ثبت کند. اغلب دوربین های مداربسته در محیط های اداری به منظور حفظ امنیت و کنترل عملکرد بهتر کارکنان صورت می گیرد. معمولا تمام اتاق ها در محیط های کاری به غیر از آشپزخانه و سرویس های بهداشتی به دوربین مداربسته مجهز هستند.

بهترین محل نصب دوربین مداربسته در فروشگاه و مغازه

در محیط های فروشگاهی و تجاری برخی از نقاط از حساسیت بالاتری برخوردار هستند. نصب دوربین در این نقاط ضروری است.

  • ورودی مغازه و یا فروشگاه: ورودی ها از پرترددترین مکان ها هستند.
  • روبروی صندوق: صندوق یکی از حساس ترین نقاط در مغازه ها و فروشگاه ها است. دوربین در این حالت باید طوری نصب شود که پشت فروشنده باشد تا دید مناسبی به صندوق داشته باشید.
  • محل قرارگیری کالاها: قفسه و محل قرار گرفتن کالاها جزو نقاطی هستند که می توان با نصب دوربین بر آن ها نظارت داشت.

بهترین محل نصب دوربین مداربسته در کاربردهای صنعتی

محیط های صنعتی مانند کارخانجات وسیع هستند. نظارت به صورت فردی در این محیط ها کاری غیر عملی و غیر ممکن است. نصب دوربین مداربسته در این محیط ها علاوه بر حفظ امنیت، کاربردهای دیگری نیز دارد. از دوربین های مداربسته می توان برای بالابردن راندمان کاری، نظارت بر انبار، مدیریت ورود و خروج کالاها و اشخاص و … نیز استفاده کرد. یکی از اولین مکان هایی که در محیط های صنعتی نیازمند نصب دوربین مداربسته است، ورودی های مختلف هستند. همچنین اغلب محیط های صنعتی از دوربین مداربسته در انبارها، پارکینگ ها، محیط های داخلی و… نیز استفاده می کنند. توجه داشته باشید در محیط های بزرگ و وسیع بهتر است از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده کرد.

نکات مهم در انتخاب محل قرارگیری نصب دوربین مداربسته

در نصب دوربین مداربسته چند نکته حائز اهمیت است. شما باید تعداد دوربین های مداربسته مورد نیاز، بهترین زاویه دید و ویژگی های مورد نیاز دوربین را در نظر داشته باشید.

تعداد دوربین مداربسته مورد نیاز

تعداد دوربین های مداربسته مورد نیاز به عواملی مانند متراژ ساختمان، اتاق ها، نقاط پر اهمیت و حساس بستگی دارد. دوربین ها را با توجه به نکات ذکر شده انتخاب کنید. در خرید دوربین مداربسته علاوه بر تعداد دوربین باید به تعداد کانال های دستگاه ضبط خود نیز توجه داشته باشید. در دستگاه های ضبط DVR و NVR تعداد کانال نشان دهنده تعداد دوربین های قابل پشتیبانی هستند. هر کانال یک دوربین را پشتیبانی می کند.

تعیین بهترین زاویه دید

در هنگام نصب دوربین مداربسته باید به زاویه دید مد نظر توجه داشته باشید. دقت کنید که با نصب دوربین تصمیم دارید تا چه زاویه ای را تحت نظر داشته باشید. لنزهای انتخابی در دوربین، تعیین کننده زاویه دید شما است. معمولا لنزهایی که دارای زاویه دید بیشتری هستند، ناحیه وسیع تری را پوشش می دهند اما اشیا در تصاویر این لنزها کوچکتر هستند. اشیا در لنزهایی که زاویه دید کمتری دارند، بزرگ تر هستند اما ناحیه ای با وسعت کمتر را نمایش می دهند.

ویژگی های مهم مورد نظر

باید توجه کنید که هدف و انتظار شما از نصب دوربین مداربسته چیست؟ دوربین های مداربسته دارای ویژگی های بسیاری مانند قابلیت زوم کردن، دید در شب، کیفیت تصاویر متفاوت و… هستند.

انتخاب نوع دوربین مداربسته برای نصب

دوربین های مداربسته بر اساس تکنولوژی به دو دسته دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می شوند. این دوربین ها بر اساس کابل کشی، قابلیت و ویژگی ها، کاربرد و … با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین نوع نصب آن ها نیز متفاوت است. دوربین های مداربسته آنالوگ با توجه به قیمت پایین تر، بیشتر در منازل مسکونی و پروژه های کوچکتر کاربرد دارند. در مقابل دوربین مداربسته تحت شبکه به دلیل کارایی و ویژگی های بیشتر در پروژه های بزرگ تر استفاده می شود.

نوع بدنه دوربین در انتخاب بهترین محل نصب دوربین

قبل از خریداری کردن دوربین، بهتر است ابتدا نقاطی که دوربین در آنجا نصب می شود را مشخص کنید. زیرا که دوربین ها بر اساس نوع، مدل و بدنه در مکان های مختلف نصب می شوند. به طور مثال دوربین مداربسته بولت به دلیل نوع بدنه و مقاومت آن ها دربرابر شرایط جوی نامناسب، اغلب در محیط های بیرونی و فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دوربین مداربسته دام به دلیل شکل ظاهری گنبدی شکل بر روی سقف نصب می شوند. این دوربین ها به دلیل مقاومت پایین در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب، اغلب در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کلی نقاط مهم برای نصب دوربین مداربسته را شرح دهیم. پس از نصب دوربین مداربسته باید دید دوربین بررسی شود تا نقطه کور در دوربین مداربسته وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید بهترین محل برای نصب دوربین مداربسته در هر مکانی با توجه به عوامل متعددی گوناگون است. توصیه می شود برای انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین مداربسته از کارشناسان و افراد با تجربه کمک بگیرید.

جهت مشاوره رایگان نصب و خرید دوربین مداربسته با شماره تلفن زیر تماس بگیرید

021-88500020

5/5 - (2 امتیاز)