یکی از مناطق پرتردد و حساس در ساختمان ها آسانسورها هستند. بسیاری از افراد علاوه بر سایر محیط ها اقدام به نصب دوربین مداربسته در آسانسور نیز می کنند. این اقدام به منظور حفظ امنیت و جلوگیری از بسیاری حوادث انجام می شود. اما آسانسورها جزو مناطقی به شمار می آیند که ثابت نبوده و دارای حرکت هستند. از این جهت دوربین مداربسته مناسب آسانسور و تجهیزات آن از جمله کابل از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. همچنین برای برخی از افراد ممکن است این سوال که از کجا بفهمیم آسانسور دوربین دارد پیش آید. در این مقاله به این سوال پاسخ داده و به دوربین مداربسته مناسب آسانسور، قانون نصب دوربین در آسانسور و… می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • سیستم مدار بسته مناسب آسانسور
  • نصب دوربین در آسانسورها
  • تراول کابل دوربین آسانسور
  • دوربین وایرلس آسانسور
  • از کجا بفهمیم آسانسور دوربین دارد؟

سیستم مدار بسته مناسب آسانسور

به طور کلی دوربین های مداربسته بر پایه دو تکنولوژی آنالوگ و تحت شبکه تولید می شوند. دوربین های مداربسته IP به دلیل کیفیت تصاویر بالاتر، پیشنهاد مناسب تری برای نصب در آسانسورها هستند. دوربین مناسب آسانسور باید دارای برخی از ویژگی ها باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

آسانسورها دارای چراغ های اتوماتیک هستند که با ورود افراد روشن می شوند. از این رو ضرورتی برای انتخاب دوربین های مداربسته با چراغ های مادون قرمز وجود ندارد. زاویه دید دوربین باید به گونه ای باشد که بتواند تمام محیط آسانسور را پوشش دهد. زاویه دید مناسب دوربین مداربسته آسانسور بین 85 تا 95 درجه است. برای پوشش بهتر از دوربین مداربسته با لنز 2.8 یا 3.6 استفاده کنید. توصیه می شود دوربین را بر روی سقف و در جهت درب آسانسور نصب کنید. قابل ذکر است که در آسانسورهای جدید، محل نصب دوربین مداربسته از قبل تعیین شده است. از دوربین های مداربسته با قابلیت WDR می توانید به منظور کیفیت مناسب تصاویر استفاده کنید.

از دوربین های مناسب آسانسور می توان به دوربین های دام، اسپید دام، دوربین مخفی، دوربین های سه گوش و مثلثی اشاره کرد. دسترسی سایر افراد به دوربین آسانسور ساده و آسان است. از این رو توصیه می شود از دوربین های مخفی و یا توکار در آسانسور استفاده کنید.

نصب دوربین در آسانسورها

در نصب دوربین مداربسته برای آسانسور علاوه بر نوع دوربین باید به نکاتی از جمله کابل کشی و قوانین نصب توجه کرد. آسانسورها جزو مکان های عمومی به شمار می آیند. قانون نصب دوربین در آسانسور همانند سایر مکان های عمومی است. اگر قصد نصب دوربین در آسانسور را دارید باید به وسیله برچسب های هشدار نصب دوربین سایر افراد را از وجود دوربین در آن مکان مطلع کنید.

در کابل کشی دوربین آسانسور و یا اتصال دوربین به دستگاه های ضبط در آسانسور باید به نوع و طول کابل دقت کنید. زیرا آسانسور مدام در حال حرکت است و تمام اتصالات و کابل کشی باید به گونه ای باشد که باعث نویز دوربین آسانسور نشود. نوع کابل باید به گونه ای باشد که در مقابل حرکت آسانسور دچار خمیدگی و یا پارگی نشود. کابل دوربین مداربسته به نوع تکنولوژی دوربین مورد استفاده شما بستگی دارد. اگر دوربین مداربسته شما از نوع آنالوگ است باید از کابل کواکسیال استفاده کنید. رایج ترین نوع کابل کواکسیال مصرفی در دوربین مداربسته RG59 است. اگر دوربین مداربسته شما IP است باید از کابل شبکه برای نصب استفاده کنید. کابل شبکه مناسب برای نصب در آسانسور کابل SFTP است. توجه داشته باشید که طول کابل شما باید متناسب با طول مسیر حرکت کابین آسانسور باشد.

تراول کابل دوربین آسانسور

تراول کابل چیست؟ یکی از انواع کابل های چند هادی تراول کابل است. این کابل در برابر حرکت مداوم مقاومت بالایی دارد. تراول کابل به دو صورت تخت و گرد تولید می شود. در مقایسه با این دو نوع کابل باید گفت نوع گرد رساناتر و دارای انعطاف پذیری بیشتری است. عمر این نوع کابل ها بسیار طولانی است. اغلب در آسانسورها به دلیل نوع کاربری از تراول کابل استفاده می شود.

دوربین وایرلس آسانسور

در برخی از پروژه ها به دلیل تعداد طبقات بالا و هزینه های بسیار کابل کشی، کاربران ترجیح می دهند از دوربین وایرلس آسانسور به جای دوربین سیم دار استفاده کنند. دوربین های بی سیم یا وایرلس دارای قیمت بالاتری نسبت به دوربین های معمولی هستند. اما نصب و راه اندازی آن ها در مقایسه با دوربین های سیمی آسان تر است.

نصب دوربین وایرلس آسانسور به این گونه است که فرستنده در زیر کابین و گیرنده در کف آسانسور و داخل چاه نصب می شود. دستگاه فرستنده دارای ورودی تصویر است. این ورودی تصویر به وسیله کابل کواکسی به دوربین متصل می شود. جعبه و آنتن فرستنده به وسیله کابل CAT5 به یکدیگر متصل می شوند. منبع تغذیه به جعبه فرستنده متصل است. این منبع تغذیه انرژی مورد نیاز آنتن، فرستنده و دوربین مداربسته را تامین می کند. با استفاده از سوئیچ های DIP روی آنتن ها مشخص کنید که کدام آنتن به عنوان دریافت کننده و کدام آنتن به عنوان ارسال کننده باشد. کابل کواکسی RG59 به وسیله فیش BNC گیرنده را به دستگاه ضبط متصل می کند. مانیتور یا صفحه نمایش برای مشاهده تصاویر به دستگاه ضبط وصل می شود.

در هنگام نصب توجه داشته باشید که برای یک اتصال پایدار Wifi، آنتن های گیرنده و فرستنده در یک راستا قرار گیرند. همچنین در برخی از موارد ارتباط بین فرستنده و گیرنده به صورت لیزری است. در این صورت فرستنده و گیرنده باید مقابل هم قرار گیرند.

از کجا بفهمیم آسانسور دوربین دارد؟

امروزه اغلب آسانسورها دارای دوربین مداربسته هستند. اگر دوربین در آسانسور به صورت قانونی نصب شده باشد باید با استفاده از برچسب سایر افراد نیز از آن مطلع شوند. اغلب دوربین های داخل آسانسور در قسمت بالا و روی سقف آسانسور نصب می شوند. ممکن است با مشاهده قسمت بالای کابین متوجه دوربین مداربسته شوید. اگر با بررسی محیط موفق به کشف دوربین مداربسته نشدید، می توانید از اپلیکیشن های مخصوص ردیابی دوربین مداربسته استفاده کنید. این اپلیکیشن ها قابل نصب بر روی تلفن همراه هستند. یکی دیگر از تجهیزات کمک کننده در پیدا کردن دوربین مداربسته، ردیاب های فرکانس رادیویی هستند. همچنین از این روش ها می توان برای پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی در هر مکانی استفاده کرد.

4.8/5 - (5 امتیاز)