دوربین های مداربسته دارای اجزای مختلفی هستند. یکی از مهم ترین بخش ها، حافظه دوربین مداربسته است. تمامی اطلاعات ارسالی دوربین ها در قطعه ای به نام هارد دیسک ذخیره می شوند. در برخی موارد ممکن است، با مشکل ضبط نکردن تصاویر روبرو شوید. این مشکل ممکن است مربوط به هارد دیسک، دستگاه ضبط و یا خود دوربین باشد. در این صورت در مرحله اول باید تست هارد دوربین مداربسته را انجام دهید. در ادامه قصد داریم تا به علت ضبط نکردن هارد دوربین مداربسته، تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته، تست هارد دیسک و… بپردازیم.

هارد دوربین مداربسته

همانطور که گفته شد یکی از اساسی ترین اجزا در دوربین مداربسته هارد دیسک است. زیرا که تمامی اطلاعات و تصاویر در هارد ذخیره می شود. از این رو باید در انتخاب و خرید هارد مناسب برای دستگاه خود دقت کنید. در سیستم دوربین مداربسته هاردها داخل دستگاه های ضبط نصب می شوند. هارد دوربین مداربسته با دیگر هاردها متفاوت است. در دوربین مداربسته ذخیره سازی اطلاعات باید به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته انجام گیرد. هاردهای دوربین مداربسته به رنگ بنفش هستند. همچنین توجه داشته باشید که هارد انتخابی باید متناسب با دستگاه ضبط شما باشد.

علت ضبط نکردن هارد دوربین مداربسته

گاهی ممکن است دوربین تصاویر جدید را ضبط نکند و یا حتی اطلاعات قبلی را نیز نمایش ندهد. یکی از دلایل مهمی که باعث ضبط نکردن تصاویر می شود، ایجاد مشکل در هارد دوربین مداربسته است. از مشکلات احتمالی هارد دوربین مداربسته می توان به سوختن هارد و بدسکتور شدن هارد اشاره کرد. تنظیمات در هارد به صورتی است که با پر شدن هارد اطلاعات قبلی پاک شده و اطلاعات جدید ذخیره می شوند. در برخی موارد ممکن است تنظیمات هارد به درستی انجام نشده باشد و با پر شدن هارد، دستگاه قادر به ذخیره سازی اطلاعات جدید نباشد.

تست هارد دوربین مداربسته

برای تست سالم بودن هارد دوربین مداربسته روش های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های تست هارد، از طریق نرم افزار DVR است. مراحل تست به ترتیب عبارتند از:

 1. وارد منو و تنظیمات دستگاه DVR شوید. بر روی گزینه ی Maintenance کلیک کنید.
 2. زیر منوی HDD Detect را انتخاب کنید.
 3. گزینه ی Bad Sector Detection را انتخاب کنید تا وارد قسمت تست هارد دوربین مداربسته شوید.
 4. در قسمت Key Area Detection گزینه Full Detection را فعال کنید و سپس بر روی گزینه Detect کلیک کنید. در این بخش باید کمی صبر کنید تا دستگاه وضعیت هارد را بررسی کند. سپس می توانید وضعیت سکتورهای هارد دیسک را مشاهده کنید.
 5. اگر رنگ قرمز نمایش داده شد، به معنی ایجاد مشکل در هارد و بدسکتور شدن هارد است. اگر رنگ سبز نمایش داده شد به معنی سالم بودن و عدم مشکل در هارد است. بخش Status روند پیشرفت کار را نمایش می دهد. زمانی که گزینه Status به Complete تغییر پیدا کرد به معنی اتمام کار است.
تست هارد دوربین مداربسته

شماره 2

تست هارد دوربین مداربسته

شماره 1

تست هارد دوربین مداربسته

شماره 4

تست هارد دوربین مداربسته

شماره 3

تست هارد دوربین مداربسته

شماره 5

تست هارد DVR در دوربین مداربسته

برای تست سالم بودن هارد دوربین مداربسته روش های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های تست هارد، از طریق نرم افزار DVR است. مراحل تست به ترتیب عبارتند از:

 • وارد منو و تنظیمات دستگاه DVR شوید.
 • بر روی گزینه ی Maintenance کلیک کنید.
 • زیر منوی HDD Detect را انتخاب کنید.
 • گزینه ی Bad Sector Detection را انتخاب کنید تا وارد قسمت تست هارد دوربین مداربسته شوید.
 • در قسمت Key Area Detection گزینه Full Detection را فعال کنید و سپس بر روی گزینه Detect کلیک کنید.
 • در این بخش باید کمی صبر کنید تا دستگاه وضعیت هارد را بررسی کند. سپس می توانید وضعیت سکتورهای هارد دیسک را مشاهده کنید.
 • اگر رنگ قرمز نمایش داده شد، به معنی ایجاد مشکل در هارد و بدسکتور شدن هارد است. اگر رنگ سبز نمایش داده شد به معنی سالم بودن و عدم مشکل در هارد است.
 • بخش Status روند پیشرفت کار را نمایش می دهد و زمانی که گزینه Status به Complete تغییر پیدا کرد به معنی اتمام کار است.

تست فیزیکی هارد دیسک دوربین مداربسته

یکی از مشکلاتی که باعث ایجاد مشکل در هارد می شود، ضربه خوردن هارد و یا قطعی در اتصالات هارد است. برای اطمینان، تمام اتصالات هارد را بررسی کنید. مطمئن شوید که هارد و دستگاه به درستی به یکدیگر متصل شده باشند. انتقال اطلاعات توسط کابل SATA انجام می شود. لازم است تا اتصالات کابل SATA و آداپتور را بررسی کنید. در برخی از مواقع مشکل به وجود آمده مربوط به آداپتور است که با تعویض آن اختلال به وجود آمده برطرف می شود. توصیه می شود از آداپتورهای استاندارد مناسب استفاده کنید. زیرا که در صورت استفاده از آداپتور نامناسب، احتمال آسیب آداپتور به هارد نیز وجود دارد.

در برخی مواقع ممکن است هارد در اثر افتادن، ثابت نکردن و یا هنگام نصب بر اثر آسیب و ضربه فیزیکی دچار مشکل شده باشد. هاردها اغلب دارای بدنه آلومینیومی هستند. ضربه و آسیب دیدگی فیزیکی هارد به راحتی در بدنه هارد قابل مشاهده است. در هنگام نصب، هارد را به درستی ثابت کرده تا از جابه جایی و آسیب دیدن آن جلوگیری کنید.

علت صدا در هارد

یکی از موارد گویای وجود مشکل در هارد، صدای غیر طبیعی هارد است. زمانی که دستگاه ضبط روشن می شود، هارد نیز روشن می شود. صدای روشن شدن هارد یک صدای طبیعی و بسیار آرام است. در صورتی که هارد دچار مشکل شده باشد ممکن است این صدا به یک صدای غیر معمول و ناهنجار تبدیل شود. از دلایل صدای غیر طبیعی در هارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ضربه خوردن هارد: ضربه خوردن، افتادن و آسیب دیدن هارد باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی در هنگام کار کردن هارد می شود.
 • نوسانات برقی: زمانی که ولتاژ برق دچار نوسان باشد، هد هارد دائما در حال متوقف شدن و راه اندازی مجدد هست. این تکرار با گذشت زمان باعث خرابی و اختلال در هارد می شود.
 • خراب شدن برد هارد: خرابی و اختلال در برد هارد باعث ایجاد صدای ناهنجار در هارد می شود.

علت سوختن هارد DVR

1- یکی از مهم ترین دلایل سوختن هارد دوربین مداربسته، استفاده از هاردهای بی کیفیت است. هاردهای بی کیفیت از هزینه های کمتری برخوردار هستند. به همین دلیل برخی از افراد برای کمتر شدن هزینه ها، از این نوع هاردها استفاده می کنند که با گذشت زمان کمی دچار مشکل می شوند.

2- گرد و غبار، حرارت و رطوبت یکی از عوامل آسیب زننده به هارد دوربین هستند. توجه داشته باشید برای جلوگیری از ورود عوامل آسیب زننده، دستگاه خود را به دور از گرد و غبار، رطوبت و حرارت قرار دهید. همچنین برای محافظت از دستگاه و سیستم های خود می توانید از محفظه ای با نام رک دوربین مداربسته استفاده کنید.

3- در صورت برق رسانی نامناسب، هارد دچار آسیب و مشکل می شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن هارد از یک آداپتور مناسب و استاندارد استفاده کنید.

4- نوسانات برقی نیز باعث ایجاد خرابی در هارد می شود. بالا و پایین شدن ولتاژ برق ممکن است، باعث سوختن هارد دستگاه شود. برای جلوگیری از اثر نوسانات برق می توانید از محافظ برای دستگاه خود استفاده کنید.

5- وارد شدن ضربه به هارد باعث ایجاد اختلال در عملکرد هارد و یا سوختن آن می شود. محافظت از هارد هنگام نصب، ثابت کردن و محل قرارگیری هارد باید به گونه ای باشد که از ضربه دیدن هارد جلوگیری کند.

فرمت کردن هارد

در صورتی که قطعات هارد سالم باشد و دچار مشکلات جدی نشده باشد، ممکن است با فرمت کردن هارد، مشکل رفع شود. توجه داشته باشید در صورت فرمت کردن هارد، تمام اطلاعات پاک می شوند و تنظیمات به حالت کارخانه و اولیه بازگردانده می شود. در نتیجه در صورتی که نیاز به اطلاعات هارد دارید، ابتدا یک نسخه پشتیبان از اطلاعات هارد را تهیه کنید و سپس اقدام به فرمت کردن هارد کنید. فرمت کردن هارد از طریق دستگاه انجام می شود. وارد منوی دستگاه شوید و بر روی بخش HDD کلیک کنید. لیستی برای شما نمایش داده می شود. در آن لیست هارد مورد نظر خود را انتخاب کنید. بر روی دکمه Init کلیک کنید. هارد دوربین شما فرمت شده و تمام اطلاعات قبلی پاک می شوند.

تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته

برای نصب و تنظیمات هارد دوربین مداربسته باید بدنه دستگاه ضبط را باز کنید. بدنه دستگاه دارای 4 و یا 6 پیچ برای قرار گرفتن هارد است. برد اصلی دستگاه دارای پورت های ساتا است. کابل ساتا را به درستی به پورت های دستگاه متصل کنید. سپس هارد را به روی پیچ ها قرار دهید و پیچ ها را به خوبی ببندید. اگر تمام مراحل به درستی انجام شده باشد، هارد در منوی دستگاه شناخته می شود. بعد از شناخته شدن هارد توسط دستگاه می توانید درب دستگاه ضبط را ببندید. برای تنظیمات هارد دوربین به منوی هارد دیسک بروید و بر روی گزینه ی فرمت کلیک کنید. هارد شروع به فرمت کردن می کند. پس از اتمام کار فرمت، هارد آماده ذخیره سازی اطلاعات است.

4.6/5 - (5 امتیاز)