سیستم دوربین های مداربسته دارای تجهیزاتی شامل سوئیچ، دستگاه DVR، دستگاه NVR، دستگاه XVR روتر و… است. اگر هر یک از این تجهیزات در نقاط مختلف نصب شوند، احتمال آسیب دیدگی، ورود گرد و غبار و رطوبت در آن ها وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب دیدن این تجهیزات از جعبه های فلزی درب داری به نام رک استفاده می شود. تمام تجهیزات، داخل رک دوربین مداربسته قرار می گیرند. همچنین رک ها از دسترسی سایر افراد به تجهیزات جلوگیری کرده و باعث محافظت از سرورها و تجهیزات می شوند. در ادامه به ابعاد رک، رک دیواری، رک ایستاده و… می پردازیم.

رک ها از چه قسمت هایی تشکیل شده اند؟

  • درب رک: درب رک دوربین مداربسته از جنس شیشه ای و یا شیشه ای با فریم فلزی هستند. احتمال شکستگی در رک های درب تمام شیشه ای بسیار است. به همین دلیل استفاده از آن ها توصیه نمی شود.
  • فن رک: فن در رک ها باعث خنک شدن تجهیزات و تهویه می شود. حرارت تجهیزات داخلی با استفاده از رک به بیرون هدایت می شود. فن در قسمت سقف و یا کف رک قرار دارد. دقت کنید که در صورت نصب غیر استاندارد فن در داخل رک، امکان آسیب دیدن سایر تجهیزات وجود دارد.
  • بلنک پنل: بلنک پنل ها صفحاتی هستند که در جلوی تجهیزات مهم و حساس نصب می شوند. بلنک پنل ها به منظور جلوگیری از دسترسی تجهیزات استفاده می شوند. یونیت واحد اندازه گیری رک است. این صفحات در انواع 1، 2، 3 و 4 یونیت موجود هستند.
  • لایت پنل: به منظور روشنایی داخل رک از یک لامپ فلورسنت در قسمت بالایی رک استفاده می شود. این بخش را لایت پنل می نامند.
  • سینی: عرض برخی تجهیزات از عرض رک کمتر است. برای جداسازی و قرار دادن این تجهیزات از سینی استفاده می شود. سینی ها در دو نوع متحرک و ثابت هستند.
  • پاور ماژول: پاور ماژول همانند یک چند راهی از چند پریز برق تشکیل شده است. این پریزهای برق به منظور تامین برق اجزای داخلی رک هستند.

رک مونت چیست؟

ابعاد هر یک از تجهیزات با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین هر یک از رک ها دارای ابعاد مختلفی هستند. واحد اندازه گیری رک یونیت است. هر یونیت برابر 2 اینچ و یا 5 سانتی متر است. یونیت در رک از 1 شروع می شود. یک رک با یونیت 1 دارای ارتفاع 5 سانتی متری است. برخی از تجهیزات به راحتی داخل رک قرار میگیرند و برخی دیگر ابعاد متفاوتی با رک دوربین دارند. تجهیزاتی که به راحتی داخل رک قرار می گیرند و دارای ابعاد یکسان با رک هستند را اصطلاحا رک مونت می گویند.

انواع رک دوربین مداربسته

رک ها در اندازه و ابعاد مختلفی تولید می شوند. به طور کلی رک دوربین مداربسته را می توان به دو دسته، رک ایستاده و رک دیواری تقسیم کرد.

رک دیواری

این نوع رک ها بر روی دیوار نصب می شوند. ارتفاع در رک های دیواری 5، 6، 7 و 9 یونیت است. به عبارت دیگر ارتفاع رک های دیواری کمتر از 9 یونیت است. از رک دیواری در تجهیزات کوچکتر استفاده می شود. در برخی از پنل های دیواری امکان باز کردن درب رک دوربین مداربسته از طریق پنل های کناری وجود دارد. عمق برخی از رک های دیواری 29 سانتیمتر است و برای قرارگیری سوئیچ های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. در رک های دیواری، رک 9 یونیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع رک دیواری 9 یونیت، دارای ویژگی چرخشی بودن است که می توان رک را به صورت صد درجه چرخاند.

رک دیواری
رک ایستاده

رک ایستاده

رک های ایستاده بر روی زمین قرار می گیرند و ارتفاع آن ها نسبت به رک دیواری بیشتر است. ارتفاع رک های ایستاده تا 42 یونیت است. این نوع رک ها معمولا دارای فضای بیشتری هستند. اغلب رک های ایستاده برای حرکت دارای چرخ هستند. جنس رک های ایستاده از شیشه و یا تلق فریم دار است. در این رک ها امکان دسترسی از همه ی جهات وجود دارد. از رک های ایستاده برای سوئیچ، دستگاه UPS، دستگاه سرور و… استفاده می کنند.

انواع رک دوربین مداربسته

رک ها در اندازه و ابعاد مختلفی تولید می شوند. به طور کلی رک دوربین مداربسته را می توان به دو دسته رک ایستاده و رک دیواری تقسیم کرد.

رک دیواری

این نوع رک ها بر روی دیوار نصب می شوند. ارتفاع در رک های دیواری 5، 6، 7 و 9 یونیت است. به عبارت دیگر ارتفاع رک های دیواری کمتر از 9 یونیت است. از رک دیواری در تجهیزات کوچکتر استفاده می شود. در برخی از پنل های دیواری امکان باز کردن درب رک دوربین مداربسته از طریق پنل های کناری وجود دارد. عمق برخی از رک های دیواری 29 سانتیمتر است و برای قرارگیری سوئیچ های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. در رک های دیواری، رک 9 یونیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع رک دیواری 9 یونیت، دارای ویژگی چرخشی بودن است که می توان رک را به صورت صد درجه چرخاند.

رک ایستاده

رک های ایستاده بر روی زمین قرار می گیرند و ارتفاع آن ها نسبت به رک دیواری بیشتر است. ارتفاع در رک ایستاده نسبت به رک دیواری بیشتر است. ارتفاع رک های ایستاده تا 42 یونیت است. این نوع رک ها معمولا دارای فضای بیشتری هستند. اغلب رک های ایستاده برای حرکت دارای چرخ هستند. جنس رک های ایستاده از شیشه و یا تلق فریم دار است. در این رک ها امکان دسترسی از همه ی جهات وجود دارد. از رک های ایستاده برای سوئیچ، دستگاه UPS، دستگاه سرور و… استفاده می کنند.

رک مناسب در سیستم دوربین مداربسته چیست؟

رک دوربین مداربسته باید فضای کافی و مناسب را برای نصب تجهیزات دوربین، مانند دستگاه ضبط و سوئیچ داشته باشد. در هنگام انتخاب رک برای دوربین مداربسته باید به برخی از نکات توجه کنید.

نوع رک

همانطور که گفته شد، رک ها به دو دسته ایستاده و دیواری تقسیم می شوند. رک های دیواری برای تجهیزات و کاربری های کوچکتر بر روی دیوار نصب می شوند. از رک ایستاده در تجهیزات و پروژه های بزرگ تر استفاده می شود که این رک ها به صورت ایستاده بر روی زمین نصب می شوند. ارتفاع رک دیواری نسبت به رک ایستاده کمتر است. انتخاب نوع رک باید با توجه به تجهیزات و نوع کاربری شما صورت گیرد. اگر قصد انتخاب رک ایستاده را دارید، توجه داشته باشید که رک های ایستاده برای جابه جایی راحت باید دارای چرخ نیز باشند.

ابعاد رک دوربین مداربسته

یکی از عوامل مهم در انتخاب رک دوربین مداربسته ابعاد آن است. ارتفاع رک با توجه به نوع دیواری یا ایستاده از 4 یونیت تا 42 یونیت است. ارتفاع و اندازه رک باید متناسب با تعداد تجهیزاتی که داخل رک قرار می گیرند انتخاب شود. در هنگام انتخاب ارتفاع رک به این نکته توجه داشته باشید که زمان نصب هر یک از تجهیزات، یک و یا دو یونیت فضای اضافه در نظر بگیرید. این فضای اضافه به تهویه و خنک کنندگی دستگاه کمک می کند.

عرض و عمق نیز در انتخاب رک برای تجهیزات دوربین مداربسته حائز اهمیت است. در سیستم های دوربین مداربسته معمولا از رک هایی با عمق حداقل 80 سانتی متر و عرض 19 اینچی استفاده می شود.

فن رک دوربین مداربسته

تجهیزات الکترونیکی زمان کارکردن، حرارتی را تولید می کنند. یکی از مهم ترین ویژگی های رک دوربین مداربسته، فن و تهویه آن است. فن داخل رک باعث چرخش هوا و برون داد حرارت تجهیزات الکترونیکی مانند دستگاه DVR و NVR می شود. این ویژگی باعث محافظت از تجهیزات در برابر آسیب دیدگی می شود. باید توجه داشته باشید که فن در رک به صورت استاندارد نصب شده باشد. زیرا در غیر اینصورت نه تنها از تجهیزات محافظت نمی کند، بلکه باعث آسیب دیدن تجهیزات نیز می شود.

کلام آخر

استفاده از رک در جلوگیری از آسیب های مختلف و ایجاد امنیت نقش بسیار زیادی دارد. توجه داشته باشید که یک رک استاندارد باید دارای ورودی و خروجی انواع کابل در قسمت بالا و پایین رک باشد. همچنین از تهویه و فن مناسب در بالای رک برخوردار باشد.

4.9/5 - (8 امتیاز)