دستگاه DVR چیست؟ دستگاه ضبط DVR یکی از تجهیزات اصلی در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ است. DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder به معنی ضبط کننده ویدئو دیجیتال است. همانطور که از اسم این دستگاه مشخص است، وظیفه اصلی این دستگاه در سیستم دوربین های مداربسته، ضبط و مدیریت تصاویر دریافتی از دوربین ها است. در ادامه به انواع دستگاه دی وی آر، مشخصات و قیمت DVR می پردازیم.

 

دستگاه دی وی آر (DVR) چیست؟

دوربین های مداربسته آنالوگ به دستگاه DVR متصل می شوند. تصاویر دریافتی از دوربین های مداربسته آنالوگ به وسیله ی DVR ضبط می شوند. این دستگاه تصاویر آنالوگ دریافتی را به دیجیتال تبدیل و ذخیره می کند. با پیشرفت دوربین های آنالوگ و ارتقا یافتن آنها به آنالوگ HD، دستگاه های ضبط نیز ارتقا یافتند و به HD-DVR نامیده شدند. همچنین دستگاه ضبط تصاویر در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه، NVR نام دارد.

 

ویژگی ها و مشخصات دستگاه DVR چیست؟

علاوه بر ضبط تصاویر، برخی از تنظیمات و قابلیت ها مانند روشنایی تصاویر، رنگ، قابلیت اتصال به شبکه و…. نیز در دستگاه DVR انجام می شود. در ادامه به بررسی عملکرد و ویژگی های این دستگاه می پردازیم.

 • ضبط تصاویر دوربین های مداربسته: ابتدا دوربین های وصل شده به دستگاه، تصاویر را به DVR ارسال می کنند. دستگاه تصاویر را بر روی هارد دیسک ذخیره می کند تا علاوه بر امکان مشاهده، امکان بازبینی تصاویر در زمان های دیگر نیز وجود داشته باشد.
 • قابلیت اتصال به شبکه و انتقال تصاویر: در دستگاه های DVR قابلیتی وجود دارد که می توانید با استفاده از پورت شبکه، دستگاه را به اینترنت متصل کنید. این قابلیت امکان مشاهده زنده و ضبط شده تصاویر به وسیله گوشی موبایل را فراهم می آورد.
 • تشخیص حرکت: قابلیت تشخیص حرکت باعث می شود تا هر زمان که حرکتی در مقابل دوربین اتفاق افتاد، تصاویر ضبط شوند. توجه داشته باشید که دوربین تمام مدت روشن است و تنها زمانی شروع به ضبط تصویر می کند که حرکتی در مقابل دوربین اتفاق بیافتد. به این قابلیت تشخیص حرکت یا موشن دتکشن (Motion Detection) می گویند.
 • لاین کراسینگ یا عبور از خط (Line Crossing): این قابلیت این امکان را فراهم می کند که شما بتوانید یک خط فرضی در تصویر رسم کنید. با عبور هر شخص و یا وسیله ای از آن خط، دستگاه DVR شروع به هشدار دادن می کند.
 • ورود غیر مجاز: در این قابلیت می توان با استفاده از خطوط فرضی، منطقه ای را در تصویر مشخص کرد. با این کار تردد و ورود و خروج در آن منطقه قابل کنترل است.
 • اعلام هشدار: با ایجاد این ویژگی می توان تنظیمات را به حالتی درآورد که به محض مشاهده حرکت و یا قطعی در تصویر، هشدار و یا آژیر به صدا درآید.
 • تنظیمات مربوط به رنگ و نور: به وسیله DVR می توان میزان نور، رنگ تصاویر و مدت ذخیره سازی تصاویر را تعیین کرد.
 • جستجوی پیشرفته: با استفاده از این قابلیت می توانید، تنها تصاویر مربوط به ساعاتی که تردد، صورت گرفته را مشاهده کنید. همچنین میتوان تصاویر مربوط به بیشترین تردد را نیز مشاهده کرد.
 • کاور کردن قسمتی از تصویر: می توانید بخشی از منطقه تصاویر را انتخاب کنید تا در زمان ضبط، آن منطقه در دید دوربین نباشد و به عبارت دیگر دوربین از ضبط آن تصاویر خودداری کند.
 • مدیریت کاربران: با این قابلیت می توانید کاربران مختلفی را در سیستم تعریف کنید. همچنین می توانید میزان دسترسی هر کاربر را نیز مشخص کنید.

انواع دستگاه DVR

دستگاه های DVR بر اساس تعداد کانال، کیفیت تصویر، هارد دیسک، فرمت فشرده سازی و…. به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

انواع دستگاه DVR بر اساس تعداد کانال

دستگاه های DVR با تعداد کانال های متفاوتی در بازار ارائه می شوند. اینکه چند دوربین می توان به دستگاه dvr وصل کرد به تعداد کانال دستگاه بستگی دارد. تعداد کانال های دستگاه نشان دهنده تعداد دوربین های متصله به آن است. به عبارت دیگر هنگام انتخاب تعداد کانال دستگاه ضبط خود، به تعداد دوربین های مورد نیاز خود توجه داشته باشید. از رایج ترین دستگاه های دی وی آر عبارتند از:

 • دستگاه DVR 04CH (4 کاناله): قابلیت پشتیبانی تا حداکثر 4 دوربین
 • دستگاه DVR 08CH (8 کاناله): قابلیت پشتیبانی تا حداکثر 8 دوربین
 • دستگاه DVR 16CH (16 کاناله): قابلیت پشتیبانی تا حداکثر 16 دوربین
 • دستگاه DVR 32CH (32 کاناله): قابلیت پشتیبانی تا حداکثر 32 دوربین

انواع دستگاه DVR بر اساس کیفیت تصاویر

تصاویر در سیستم دوربین های مداربسته از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. بحث کیفیت تصاویر علاوه بر دوربین مداربسته در دستگاه ضبط نیز تاثیر گذار و مهم است. هر DVR، کیفیت تصویر معینی را پشتیبانی می کند. به طور مثال اگر دوربین مداربسته شما دارای کیفیت تصویر 5 مگاپیکسل باشد و دستگاه DVR شما تنها تصاویر را تا 2 مگاپیکسل پشتیبانی کند. در این حالت شما تصاویر را با کیفیت 2 مگاپیکسل مشاهده خواهید کرد. از این رو باید توجه داشته باشید تا دستگاهی را انتخاب کنید که از میزان کیفیت تصاویر دوربین مداربسته شما پشتیبانی کند.

انواع دستگاه DVR بر اساس فرمت فشرده سازی

تصاویر در دستگاه های DVR با فرمت های متفاوتی ذخیره می شوند. با استفاده از فرمت های ذخیره سازی می توان حجم ذخیره سازی در هارد را کاهش داد. رایج ترین فرمت های ذخیره سازی در سیستم دوربین های مداربسته H.264، H.264+، H.265 و H.265+ است. این فرمت ها قابلیت فشرده سازی تصاویر، بدون کاهش کیفیت را دارند.

انواع دستگاه DVR بر اساس مدت زمان نگهداری فیلم

تمامی دستگاه های DVR برای ذخیره سازی تصاویر، نیاز به هارد دیسک دارند. هر یک از این دستگاه ها از تعداد و ظرفیت مشخصی از هاردها پشتیبانی می کنند. در برخی از برندها دستگاه های DVR 4 کاناله از یک هارد، دستگاه 8 و 16 کاناله از یک تا دو هارد و دستگاه 32 کاناله از دو، چهار و هشت هارد دیسک پشتیبانی می کنند. به طور کلی هر چه تعداد کانال ها بیشتر باشد، نیاز به فضای ذخیره سازی اطلاعات بیشتر می شود. در نتیجه نیاز به تعداد هارد بیشتری داریم.

اجزای دستگاه DVR چیست؟

دستگاه DVR دارای چندین پورت ورودی و خروجی است. این پورت ها عبارتند از:

 1. پورت ورودی تصویر (Video Input): پورت های ورودی به منظور اتصال کابل تصویر دوربین های مداربسته هستند. برای اتصال دوربین به این پورت ها از کابل کواکسیال استفاده می شود. کابل کواکسیال توسط فیش BNC به پورت دستگاه وصل می شود. این پورت ها، کانال نیز نامیده می شوند. تعداد پورت ها و یا کانال ها تعیین کننده تعداد دوربین قابل وصل به دستگاه هستند.
 2. پورت های خروجی تصویر (Video Out): این پورت به وسیله کابل RG59 به صفحه نمایشگر متصل می شود و امکان مشاهده تصاویر را فراهم می کند.
 3. پورت شبکه (LAN): از این پورت جهت اتصال به شبکه داخلی استفاده می شود. به طوری که مشاهده تصاویر بر روی کامپیوترهای داخل شبکه امکان پذیر است. همچنین این پورت جهت اتصال به دوربین IP و انتقال تصاویر از طریق IP یا P2P نیز استفاده می شود.
 4. خروجی HDMI و VGA: این بخش به پورت مانیتور و یا نمایشگر متصل می شود.
 5. پورت خروجی صدا (Audio Out): این پورت برای اتصال به اسپیکر و پخش صدا استفاده می شود.
 6. پورت USB: پورت USB جهت اتصال به موس دوربین مداربسته و همچنین فلش برای بک آپ گرفتن است.
 7. پورت ورودی صدا (Audio Input): این پورت به منظور اتصال به میکروفون و ضبط صدا است.
 8. پورت دوربین های PTZ: برخی از دستگاه های DVR دارای پورت مخصوصی برای اتصال دوربین های اسپید دام یا همان PTZ هستند.
 9. ورودی برق: این قسمت جهت اتصال کابل برق است. توجه کنید قبل از اتصال کابل به دستگاه، ولتاژ استاندارد دستگاه خود را بررسی کنید تا از آسیب دیدن دستگاه جلوگیری شود.
 10. پورت خروجی و ورودی آلارم: برخی از دستگاه های ضبط دارای پورت ورودی و خروجی آلارم هستند. جهت اطلاع رسانی از بروز اتفاقات تعیین شده، از این پورت استفاده می شود.
 11. کلید خاموش و روشن کردن: این کلید جهت اتصال برق، روشن و خاموش کردن دستگاه است. برخی از دستگاه ها تنها از طریق کابل برق متصل می شوند و فاقد این کلید هستند.
اجزا و مشخصات دستگاه DVR

بهترین DVR

همانطور که گفته شد دستگاه DVR انواع و مدل های مختلفی دارد. بهترین دستگاه DVR دوربین مداربسته بر اساس نوع کاربری و استفاده شما تعیین می شود. با توجه به برخی نکات مانند تعداد دوربین های مورد نیاز، کیفیت تصاویر دوربین مورد نیاز، نوع کاربری و مکان نصب می توانید بهترین DVR را انتخاب کنید. برای انتخاب DVR مناسب می توانید به مقاله بهترین DVR دوربین مداربسته مراجعه کنید.

تفاوت دستگاه DVR و NVR

در پاسخ به این سوال که تفاوت دستگاه DVR و NVR چیست باید گفت دستگاه های DVR و NVR هر دو دستگاه ضبط اطلاعات و تصاویر هستند. تفاوت این دو دستگاه در نحوه عملکرد و دوربین های آن ها است. دستگاه DVR برای دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می شود. این دستگاه تصاویر را از طریق کابل کواکسیال دریافت می کند و آن ها را کد گذاری و پردازش می کند. در صورتی که دستگاه NVR برای دوربین های تحت شبکه یا IP مورد استفاده قرار می گیرد. تصاویر در خود دوربین های تحت شبکه کد گذاری و پردازش می شود. تصاویر کد گذاری و پردازش شده از طریق کابل شبکه به دستگاه NVR منتقل و ذخیره می شوند.

قیمت دستگاه DVR

دستگاه های DVR با توجه به نوع و ویژگی های آن ها دارای قیمت های مختلفی هستند. به طور کلی قیمت این دستگاه به نوع، برند، تعداد کانال، کیفیت تصاویر و…. بستگی دارد.

توجه: قیمت های درج شده مربوط به تاریخ 1400/12/23 است.

دستگاه دی وی آر 4 کانال برند هایک ویژن مدل DS-7204HQHI-K1

قیمت: 3.210.000 تومان

 • تعداد کانال: 4 کانال (به علاوه پشتیبانی از 2 عدد دوربینIP)
 • کیفیت ضبط تصاویر: پشتیبانی از دوربین ها تا 3 مگاپیکسل
 • تعداد و ظرفیت هارد: پشتیبانی از یک عدد هارد با ظرفیت 6 ترابایت
 • خروجی تصویر: VGA ،HDMI ،LAN ،CVBS
 • فرمت ذخیره سازی: 265 Pro+/H.265 Pro/H.265/H.264+/H.264
 • ساپورت میکروفن: پشتیبانی از چهار عدد میکروفن
 • خروجی اسپیکر: دارد

دستگاه دی وی آر 8 کانال برند هایک ویژن مدل  DS-7208HQHI-K1

قیمت: 4.177.000 تومان

 • تعداد کانال: 8 کانال (به علاوه پشتیبانی از 2 عدد دوربینIP)
 • کیفیت ضبط تصاویر:  پشتیبانی از دوربین ها تا 3 مگاپیکسل
 • تعداد و ظرفیت هارد: پشتیبانی از یک عدد هارد با ظرفیت 6 ترابایت
 • خروجی تصویر: VGA ،HDMI ،LAN ،CVBS
 • فرمت ذخیره سازی:  H.265 Pro+/H.265 Pro/H.265/H.264+/H.264
 • ساپورت میکروفن:  پشتیبانی از یک عدد میکروفن
 • خروجی اسپیکر: دارد

 

4.5/5 - (4 امتیاز)