سیستم دوربین مداربسته از اجزای مختلفی تشکیل شده است. DVR یکی از مهم ترین اجزا در دوربین های مداربسته است. DVR مخفف Digital Video Recorder است. تصاویر در دوربین های آنالوگ توسط دستگاه دی وی آر ضبط می شوند. انواع مختلفی از دستگاه DVR در بازار دیده می شود. هر یک از این دستگاه ها دارای ویژگی های متفاوتی هستند. برای جلوگیری از اشتباه در خرید دوربین مداربسته، هنگام خرید باید به این ویژگی ها دقت کنید. از ویژگی های DVR می توان به تعداد کانال آن اشاره کرد. تعداد کانال نشان دهنده این است که هر دستگاه DVR چند دوربین را ساپورت می کند . اغلب دی وی آرها با کانال های 4، 8، 16 و 32 تولید می شوند. در ادامه به این مبحث بیشتر می پردازیم.

 

تعداد کانال های DVR

هر دستگاه دی وی آر دارای تعداد کانال مشخصی است. تعداد کانال دستگاه DVR چیست؟ تعداد پورت هایی که به منظور اتصال دوربین مداربسته در دستگاه دی وی آر قرار دارد را تعداد کانال دستگاه DVR می گویند. به عبارت ساده تر تعداد دوربینی که توسط دستگاه ساپورت می شود به تعداد کانال دی وی آر بستگی دارد. هر یک از پورت های دستگاه DVR با استفاده از کابل کواکسیال و فیش BNC به یک دوربین متصل می شوند. دی وی آر ها با تعداد کانال های مختلفی در بازار عرضه می شوند. DVR های ترکیبی دارای قابلیت پشتیبانی از دوربین های IP و آنالوگ به طور همزمان هستند. تعداد کانال های DVR ترکیبی نیز گوناگون است. به طور کلی تعداد کانال DVR عبارت است از:

  • 4 کاناله: 4 دوربین توسط DVR ساپورت می شوند.
  • 8 کاناله: 8 دوربین توسط DVR ساپورت می شوند.
  • 16 کاناله: 16 دوربین توسط DVR ساپورت می شوند.
  • 32 کاناله: 32 دوربین توسط DVR ساپورت می شوند.
  • 64 کاناله: 64 دوربین توسط DVR ساپورت می شوند.

انتخاب تعداد کانال DVR

در انتخاب تعداد کانال دوربین مداربسته باید به تعداد دوربین مداربسته مورد استفاده خود توجه کنید. هر چه پروژه شما بزرگتر و وسیع تر باشد قطعا به دوربین های بیشتری برای نظارت نیاز دارید. به طور مثال در یک کارخانه بزرگ ممکن است بر اساس تعداد دوربین ها شما به یک دی وی آر 32 کاناله نیاز داشته باشید. در صورتی که این تعداد کانال در دی وی آر در کاربری مانند منزل کاربرد ندارد و تنها هزینه زیادی را در بر می گیرد. این دی وی آر تنها برای چنین کاربری هایی مفید است. در نتیجه با توجه به نوع کاربری و تعداد دوربین مداربسته می توانید تعداد کانال دستگاه DVR را انتخاب کنید.

آیا DVR می تواند تمام دوربین های مداربسته را ساپورت کند؟

دستگاه DVR نمی تواند تمام دوربین های مداربسته را ساپورت کند. اولین نکته ای که باید بررسی شود، نوع تکنولوژی دوربین مداربسته است. تنها در سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ از دستگاه ضبط DVR استفاده می شود. نکته دیگری که باید به آن توجه شود نوع و برند دستگاه و دوربین است.

نوع تکنولوژی دوربین مداربسته

اگر دوربین های مداربسته شما از نوع آنالوگ هستند، برای ضبط تصاویر باید از دستگاه DVR استفاده کنید. در این نوع دوربین ها، تصاویر و اطلاعات داخل دستگاه ضبط پردازش می شوند. دستگاه DVR در مقایسه با NVR ساده تر است.

اما اگر شما از دوربین های دیجیتال استفاده می کنید برای ضبط تصاویر خود به دستگاه ضبط تصاویر NVR نیاز دارید.در دوربین های مداربسته تحت شبکه اطلاعات داخل خود دوربین پردازش شده و سپس به دستگاه NVR ارسال می شود. یکی از مزایای سیستم های تحت شبکه کیفیت تصاویر بالا و قابلیت هایی مانند خواندن پلاک، شمارش افراد و… در آن ها است. همچنین برخی از این دوربین ها از نوع بی سیم هستند.

مدل و برند دوربین مداربسته

همانطور که گفته شد در سازگاری دوربین و دستگاه ضبط با یکدیگر باید به مدل و برند دوربین مداربسته و دستگاه توجه کرد. به طور مثال ممکن است دستگاه DVR در یک برند قادر به پشتیبانی از دوربین های مداربسته دیگر برندها نباشد و تنها دوربین های برند خود را ساپورت کند. در نتیجه با انتخاب اشتباه دستگاه برای دوربین مداربسته خود باعث عدم عملکرد سیستم می شوید. برخی از دوربین ها دارای یک سوئیچ هستند. این سوئیچ آنالوگ را به HD-TVI ،AHD و HDCVI تبدیل می کند. در صورت وجود این سوئیچ می توانید دوربین را بر اساس نوع دستگاه از آنالوگ به حالت های دیگر تبدیل کنید. این ویژگی معمولا با حرف F در پارت نامبر دوربین شخص می شود.

انواع دستگاه DVR

به طور کلی دستگاه های DVR بر اساس کیفیت تصاویر، تعداد کانال، تعداد هارد و فرمت فشرده سازی به انواع مختلفی دسته بندی می شوند.

  • کیفیت تصویر: دستگاه های دی وی آر در مدل های مختلف از کیفیت تصاویر متفاوتی پشتیبانی می کنند. برای مشاهده تصاویر با کیفیت واقعی، کیفیت تصاویر دوربین و DVR باید با یکدیگر یکسان باشد. در بحث کیفیت تصویر دی وی آر ممکن است با دو نوع N و P برخورد کنید. برای اطلاع از تفاوت این دو دستگاه به مقاله تفاوت DVR نوع N و P مراجعه کنید.
  • تعداد کانال: تعداد کانال بر اساس تعداد دوربین های پروژه تعیین می شود.
  • تعداد هارد: دستگاه های ضبط برای ذخیره سازی اطلاعات حافظه دوربین مداربسته به قطعه ای به نام هارد دیسک نیاز دارند. هر هارد دارای ظرفیت مشخصی است. هر دستگاه DVR با توجه به نوع و مدل از تعداد هارد مشخصی پشتیبانی می کند. برخی از دی وی آرها تنها از یک هارد پشتیبانی می کنند و برخی دیگر از چندین هارد پشتیبانی می کنند.
  • فرمت فشرده سازی: فرمت های فشرده سازی به منظور اشغال فضای کمتر هاردها مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از فرمت های فشرده سازی بدون افت کیفیت در تصاویر می توان حجم آن ها را کاهش داد. فرمت های فشرده سازی عبارتند از: 264، H.264+ ،H.265 و H.265+.

دستگاه DVR چند دوربین مداربسته IP را ساپورت می کند؟

برای ساپورت دستگاه DVR از دوربین مداربسته IP نیاز به پورت شبکه است. برای اتصال دوربین های تحت شبکه به دستگاه دی وی آر باید دوربین را به وسیله پورت LAN متصل کنید. علاوه بر این دوربین های تحت شبکه نیاز به تامین برق نیز دارند. برای تامین برق دستگاه دی وی آر باید به سوئیچ POE متصل شود. سپس تنظیمات شبکه انجام شود.

4.3/5 - (6 امتیاز)