استفاده از دوربین های مداربسته یکی از مهم ترین راه کارهای جلوگیری از وقوع جرم و جنایت است. همچنین سیستم دوربین مداربسته در پروژه های نظارتی نیز بسیار پرکاربرد است. در سیستم های آنالوگ از دستگاه ضبط DVR استفاده می شود که این دستگاه در انواع مختلفی تولید و عرضه می شود. حتما تا به حال دی وی آر نوع N و P را شنیده اید. در این مقاله قصد داریم تا درباره تفاوت DVR نوع N و P، تفاوت دی وی آر 1080P و 1080N و تشخیص نوع DVR صحبت کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  • دی وی آر چیست؟
  • تفاوت DVR نوع N و P
  • تشخیص دستگاه نوع N و P
  • تفاوت دی وی آر 1080N با 1080P
  • فرق دی وی آر و ان وی آر

دی وی آر چیست؟

دوربین های مداربسته برای ضبط تصاویر خود به یک دستگاه ضبط نیاز دارند. این دستگاه در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ DVR و در دوربین مداربسته تحت شبکه NVR نام دارد. دستگاه DVR به وسیله کابل کواکسیال و فیش BNC به دوربین متصل می شود. این دستگاه ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند. به طور کلی دی وی آر ها بر اساس تعداد کانال، کیفیت تصاویر دوربین، تعداد هارد و… دسته بندی می شوند. دستگاه DVR را می توان به نوع N و P نیز تقسیم کرد. برخی از دستگاه های DVR از نوع N و برخی دیگر از نوع P هستند.

تفاوت دی وی آر نوع N و P

هنگام خرید دستگاه DVR باید به نکات مختلفی مانند تعداد دوربین ها، تعداد کانال دستگاه، کیفیت تصاویر قابل پشتیبانی و… توجه کنید. دو نکته مهم در انتخاب و خرید دستگاه قابل اهمیت است. یکی میزان قابلیت پشتیبانی از رزولوشن و کیفیت توسط دستگاه و دیگری رزولوشنی که دوربین قادر به ضبط تصاویر است. در مبحث کیفیت پشتیبانی دستگاه، ممکن است دستگاه شما تا 2 مگاپیکسل را پشتیبانی کند ولی دوربین مداربسته شما دارای کیفیت 5 مگاپیکسلی باشد. در این صورت دستگاه تصاویر را با کیفیت 2 مگاپیکسل نمایش می دهد. برخی از مواقع هم ممکن است کیفیت ضبط تصاویر و دستگاه 5 مگاپیکسل باشد ولی کیفیت تصاویر نمایش داده شده کمتر است.

دستگاه های DVR که دارای کیفیت تصاویر ضبط شده و تصاویر نمایش داده شده یکسان باشند را دستگاه DVR نوع P و دستگاهی که کیفیت تصویر ضبط شده از کیفیت تصویر قابل پشتیبانی پایین تر باشد را نوع N می نامند.

تشخیص دستگاه نوع N و P

  • روش 1: تمامی دستگاه های DVR دارای یک برچسب بر روی دستگاه و یا دیتاشیت هستند. در این برچسب رزولوشن ضبط و فرمت ضبط نوشته شده است. در برندهای معتبر می توانید با جستجو LOT NUMBER دستگاه اطلاعات مربوط به دستگاه را مشاهده کنید. این شماره در دستگاه های NO Name ممکن است، در اینترنت وجود نداشته باشد و نتوانید به اطلاعات دقیق دسترسی پیدا کنید.
  • روش 2: روش دیگری برای تشخیص نوع دستگاه DVR وجود دارد که می توانید به منوی دوربین وارد شوید. برای این کار DVR خود را روشن کنید. در صفحه ورودی تصاویر DVR روی هر یک از کانال ها اطلاعاتی مانند شماره دوربین، مقدار رزولوشن تصویر با مگاپیکسل و نوع N و P دستگاه نمایش داده شده است. به طور مثال اگر بر روی صفحه P را مشاهده کردید، این به معنی ضبط و نمایش تصویر با کیفیت 5 مگاپیکسل است.
  • روش 3: روش دیگری برای تشخیص نوع دی وی آر به وسیله منو DVR نیز وجود دارد. وارد منوی اصلی شده و گزینه نوع تصویر را انتخاب کنید. در پنجره باز شده گزینه ای به نام رزولوشن نمایش داده می شود. این عدد نشان دهنده رزولوشن تصویر دوربین متصل شده به دستگاه ضبط است. به طور مثال اگر دوربینی با رزولوشن 5 مگاپیکسل به دستگاه وصل باشد، روبروی گزینه رزولوشن عدد 5M نمایش داده می شود. دوربین های 2 مگاپیکسل با 1080P و یا 1080N نمایش داده می شوند. در برخی از مواقع ممکن است رزولوشن ها به صورت نرم افزاری تغییر پیدا کرده باشند.
  • روش 4: می توانید دستگاه را به وسیله نرم افزار CMS به کامپیوتر خود وصل کنید. زمان نمایش تصویر یک اسکرین شات از طریق سیستم و گزینه Snap Shot از تصویر بگیرید. سپس بر روی عکس کلیک راست کرده و وارد گزینه Properties شوید. در بالای پنجره وارد گزینه Details شوید. در این قسمت می توانید رزولوشن تصویر را ببینید. همچنین می توانید از طریق play back دستگاه، قسمتی از فضای ذخیره شده دستگاه خود را انتخاب کنید و داخل کامپیوتر و یا فلش بریزید. سپس وارد قسمت تنظیمات و detail شوید و رزولوشن دستگاه را مشاهده کنید.

تفاوت دی وی آر 1080n با 1080p

در بازار برخی از دستگاه های دی وی آر را به نام 1080n و یا 1080p می نامند. این دو دستگاه هر دو قابلیت نصب دوربین 2 مگاپیکسلی را دارند. اما به طور کلی فرق دی وی آر 1080n و 1080p در رزولوشن تصاویر قابل نمایش است. تصاویر در دستگاه 1080p با کیفیت 2 مگاپیکسل ضبط و نمایش داده می شوند. اما هنگام بازبینی، تصاویر در دستگاه 1080n با رزولوشن دو مگاپیکسل نیستند و رزولوشن تصاویر در این دستگاه کم تر است. به عبارت دیگر رزولوشن تصاویر در دستگاه 1080p برابر با  1080*1920 است. در این DVR پیکسل های افقی تصویر 1920 و پیکسل های عمودی 1080 است. تصاویر در دستگاه 1080n برابر با 960*1080 است. به این معنی که پیکسل های افقی تصویر 1080 و پیکسل های عمودی 960 است.

فرق دی وی آر و ان وی آر چیست؟

دستگاه DVR و NVR هر دو دستگاه های ضبط ویدئو در سیستم دوربین های مداربسته هستند. از دستگاه ضبط دی وی آر در سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می شود. DVR سیگنال های ویدئو را از دوربین دریافت کرده و به داده های دیجیتال تبدیل و ذخیره می کند. از دستگاه NVR در سیستم دوربین های مداربسته تحت شبکه استفاده می شود. دستگاه NVR علاوه بر ضبط تصاویر دارای قابلیت های مختلفی نیز است. این دستگاه قابلیت تشخیص چهره، شمارش افراد و… را دارد. قابل ذکر است دستگاه های NVR به دلیل قابلیت های بیشتر در مقایسه با دستگاه DVR از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

4.5/5 - (4 امتیاز)