به طور کلی دو نوع دستگاه ضبط در سیستم دوربین های مداربسته وجود دارد. دستگاه DVR و دستگاه NVR. البته نسل جدید از دستگاه های ضبط نیز وجود دارد که به طور همزمان قابلیت پشتیبانی از دوربین های آنالوگ و دجیتال را دارد. این دستگاه ها XVR نام دارند. دستگاه NVR چیست؟ این دستگاه ها در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا درباره مشخصات NVR، قیمت دستگاه NVR، تفاوت دستگاه NVR و DVR و… صحبت کنیم.

در این مقاله می خوانید:

 • دستگاه ان وی آر چیست
 • مشخصات دستگاه NVR
 • وظیفه و کاربرد دستگاه NVR چیست؟
 • تفاوت دو دستگاه DVR و NVR
 • قیمت دستگاه NVR

دستگاه ان وی آر چیست؟

NVR مخفف عبارت Network Video Recorder به معنای ضبط کننده ویدئو دیجیتال است. دوربین های IP برای ضبط تصاویر و اطلاعات خود از دستگاه NVR استفاده می کنند. فیلم و تصاویر داخل دوربین های تحت شبکه پردازش می شوند. دوربین مداربسته تحت شبکه توسط کابل های شبکه و سوئیچ به NVR متصل می شود. تصاویر پردازش شده به دستگاه NVR جهت ضبط و ذخیره سازی منتقل می شوند. علاوه بر ضبط فیلم های دوربین مداربسته این دستگاه دارای ویژگی های دیگری نیز است. این دستگاه ها همانند سرورهای کامپیوتر تمام فعالیت های خود را در بستر شبکه انجام می دهند. با این تفاوت که کار و راه اندازی دستگاه NVR به مراتب ساده تر است.

مشخصات دستگاه NVR چیست ؟

دستگاه های NVR بر اساس مشخصاتی مانند تعداد کانال، کیفیت تصویر قابل پشتیبانی، پهنای باند، تعداد هاردهای قابل پشتیبانی دستگاه و… تقسیم بندی می شوند. برای خرید و انتخاب بهتر دستگاه باید به مشخصات آن توجه کنید. در ادامه هر یک از مشخصات NVR را مورد بررسی قرار می دهیم.

تعداد کانال NVR

تعداد کانال های دستگاه NVR نشان دهنده تعداد دوربین قابل پشتیبانی توسط دستگاه است. به عبارت دیگر هر کانال قابلیت اتصال یک دوربین را دارد. دستگاه های ضبط NVR با تعداد کانال های مختلفی در بازار وجود دارند. به طور کلی این دستگاه با تعداد 4، 8، 16، 32 کانال و… تولید شده است. به طور مثال یک NVR 16 کاناله قابلیت اتصال تا 16 دوربین را دارد. توجه داشته باشید که تعداد کانال NVR نباید از تعداد دوربین های پروژه کمتر باشد. همچنین دستگاه هایی با تعداد 128 و 256 کانال نیز وجود دارند. این دستگاه ها در پروژه های بسیار بزرگ با تعداد دوربین بالا مانند کارخانجات استفاده می شود.

پهنای باند دستگاه

هر دستگاه ان وی آر پهنای باند ورودی و خروجی مشخصی دارد. پهنای باند، نشان دهنده میزان حجم پردازش اطلاعات توسط دستگاه است. مقدار پهنای باند هر دستگاه در دیتاشیت آن مشخص شده است. هر چه کیفیت تصاویر دوربین ها بیشتر باشد، حجم تصاویر و اطلاعات نیز بیشتر می شود. در نتیجه نیاز به پهنای باند بیشتری دارید. به عبارت دیگر هر چه کیفیت تصاویر دوربین های شما بالاتر باشد باید دستگاه NVR دارای پهنای باند بیشتری باشد. در صورتی که پهنای باند به درستی تنظیم و انتخاب نشود، ضبط تصاویر دوربین مداربسته با مشکل مواجه می شود.

میزان رزولوشن قابل پشتیبانی توسط NVR

رزولوشن قابل پشتیبانی در انواع دستگاه NVR متفاوت است. هر دستگاه قابلیت پشتیبانی و ضبط تصاویر با کیفیت مشخصی را دارد. هنگام خرید دستگاه های NVR باید به کیفیت تصویر دوربین های خود توجه کنید. کیفیت تصاویر در دوربین و NVR باید با یکدیگر یکسان باشند. به طور مثال اگر کیفیت تصویر دوربین شما 8 مگاپیکسل باشد و دستگاه NVR دارای کیفیت تصویر 5 مگاپیکسل باشد، تصاویر خروجی و ضبط شده توسط دستگاه با کیفیت 5 مگاپیکسل هستند. در اینصورت تصاویر با کیفیت اصلی نمایش داده نمی شوند.

کیفیت ضبط تصاویر هر کانال

یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید این است که کیفیت تصاویر در کانال های یک دستگاه NVR متفاوت است. به طور مثال شما یک NVR 16 کاناله دارید. کیفیت تصاویر در تمام 16 کانال این دستگاه یکسان نیستند. ممکن است 8 کانال این دستگاه از کیفیت تصاویر 5 مگاپیکسلی، 4 کانال از کیفیت 3 مگاپیکسل، 4 کانال دیگر از کیفیت 2 مگاپیکسل پشتیبانی کنند. در نتیجه باید توجه داشته باشید هر یک از کانال ها را به دوربین مداربسته متناسب با کیفیت تصویر خود متصل کنید.

تعداد هارد دستگاه

دستگاه های ضبط در سیستم دوربین مداربسته به هارد نیاز دارند. هارد فضای ذخیره اطلاعات دستگاه است. تعداد و ظرفیت هارد در هر NVR متفاوت است. برخی از دستگاه ها تنها از یک هارد و برخی دیگر از چندین هارد پشتیبانی می کنند. هر چه تعداد و ظرفیت هاردها بیشتر باشد، فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات داریم. به طور کلی ان وی آر های موجود در بازار قابلیت پشتیبانی از 1، 2، 4، 8 و 16 هارد SATA را دارند. برخی از مدل های دستگاه NVR موجود در بازار، دارای قابلیت پشتیبانی از هارد اکسترنال یا ESATA هستند.

انوع خروجی تصویر

برای مشاهده تصاویر ضبط شده نیاز است تا دستگاه به مانیتور، تلویزیون و یا کامپیوتر متصل شود. در پشت هر یک از دستگاه های ان وی آر پورت های خروجی وجود دارد. این پورت ها جهت اتصال به نمایشگرها است. پورت های خروجی HDMI و VGA برای اتصال به مانیتور و تلویزیون و پورت خروجی LAN جهت اتصال دستگاه به کامپیوتر تعبیه شده است. هنگام اتصال دستگاه به نمایشگرها به کیفیت خروجی آن ها توجه کنید. در صورت کیفیت پایین مانیتور، تصاویر با کیفیت پایین نمایش داده می شوند.

قابلیت پورت POE

برخی از دستگاه های NVR دارای قابلیتی به نام پورت POE هستند. این پورت امکان تامین برق دوربین ها را به وسیله کابل تصویر فراهم می کند. با استفاده از این قابلیت دیگر نیازی به خریداری منبع تغذیه نیست و می توان با استفاده از دستگاه برق دوربین ها را نیز تامین کرد. برای استفاده از دستگاه هایی با این قابلیت باید توجه داشته باشید که از دوربین هایی با قابلیت POE نیز استفاده کنید.

فشرده سازی تصاویر

ویدئوها و اطلاعات ارسال شده توسط دوربین مداربسته دارای حجم بسیار بالایی هستند. حجم بالای این اطلاعات باعث پر شدن فضای هارد می شود. فرمت های مختلفی مانند H.265+، H264+، H265 و H264 برای فشرده سازی تصاویر در NVR ها وجود دارد. این فرمت ها با فشرده سازی اطلاعات باعث کاهش حجم تصاویر دوربین ها هنگام ارسال و ضبط می شود. در نتیجه فرمت های فشرده سازی از پر شدن فضای هارد جلوگیری می کند و برای مدت زمان بیشتری می توان از این فضا استفاده کرد.

Playback در دستگاه NVR چیست؟

قابلیت Playback به معنی بازپخش تصاویر ضبط شده است. به صورتی که شما هم می توانید تصاویر دوربین مداربسته را به صورت زنده مشاهده کنید و هم می توانید آن ها را ضبط و در زمان دیگری مشاهده کنید. هنگامی که در محل جرم و جنایتی رخ دهد، شما می توانید با استفاده از این قابلیت تصاویر ضبط شده قبلی دستگاه را بررسی و بازبینی کنید. در نتیجه playback و یا بازبینی فیلم دوربین مداربسته یکی از ویژگی های مهم در دستگاه های ضبط به شمار می آید.

وظیفه و کاربرد دستگاه NVR چیست؟

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم دستگاه NVR یک دستگاه ضبط کننده است که در سیستم های تحت شبکه کاربرد دارد. به طور کلی وظایف این دستگاه عبارتند از:

 • ضبط تصاویر ارسال شده توسط دوربین های IP
 • انجام تنظیمات مانند نور، رنگ تصویر و…
 • پخش تصاویر ضبط شده به صورت زنده و Playback
 • پردازش تصاویر با توجه به ویژگی هایی مانند: شمارش افراد، تشخیص پلاک خودرو، نقشه گرمایی و…
 • ذخیره تصاویر به وسیله حالات مختلف ضبط
 • تامین برق دوربین ها در صورت برخورداری دستگاه از قابلیت POE

تفاوت دو دستگاه DVR و NVR

دستگاه های DVR و NVR هر دو دستگاه ضبط تصاویر در سیستم دوربین های مداربسته هستند. اما این دو دستگاه از لحاظ ظاهری و فنی با یکدیگر متفاوت هستند. در دستگاه DVR تصاویر داخل دستگاه پردازش می شوند. در صورتی که در دستگاه NVR تصاویر داخل دوربین پردازش شده و سپس به دستگاه منتقل می شوند. DVR ها جهت ضبط تصاویر در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ و NVR ها به منظور ضبط تصاویر در سیستم دوربین مداربسته دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دستگاه NVR دارای قابلیت های پیشرفته تری نسبت به دستگاه DVR است.

قیمت دستگاه NVR

قیمت دستگاه های NVR با توجه به ویژگی های دستگاه، تعداد کانال، کیفیت تصویر، تعداد هارد قابل پشتیبانی، پهنای باند دستگاه و… متغیر است. در ادامه چند نمونه از دستگاه های ضبط  NVR را مشاهده می کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)