یکی از قابلیت های مهم در دوربین های مداربسته بازبینی فیلم دوربین مداربسته است. در زمان وقوع حادثه با مرور فیلم دوربین مداربسته می توان جزئیات حادثه را مشاهده کرد. ممکن است سوال کنید که نحوه چک کردن و برگرداندن فیلم دوربین مداربسته چگونه است؟ مرور و بازبینی فیلم دوربین مداربسته چگونه امکان پذیر است. محل ذخیره فیلم های دوربین مداربسته در هارد دستگاه است. در نتیجه فیلم های ضبط شده توسط دوربین در هارد قرار دارند. در این مقاله سعی داریم تا نحوه استفاده از قابلیت Playback دوربین را شرح دهیم.

نحوه ی بازبینی فیلم دوربین مداربسته

با رعایت اصول نصب و تنظیمات در راه اندازی دوربین های مداربسته می توان از قابلیت playback دستگاه استفاده کرد. نحوه ی بازبینی فیلم دوربین مداربسته چگونه است؟ برای مرور فیلم دوربین مداربسته باید از طریق دستگاه ضبط خود اقدام کنید. در سیستم دوربین مداربسته دو نوع دستگاه ضبط NVR و DVR وجود دارد. نحوه برگرداندن فیلم در هر دو دستگاه تقریبا مشابه به هم هستند. در دستگاه NVR علاوه بر ضبط و تنظیمات رنگ، نور و… قابلیت های دیگری مانند امکان تشخیص چهره، خواندن پلاک، شمارش افراد و … نیز وجود دارد. همچنین اگر از دوربین با قابلیت ضبط صدا استفاده کنید، می توانید فیلم ها را با صدا ببینید. در ادامه مرور فیلم برای هر یک از دستگاه ها را بررسی می کنیم.

بازبینی فیلم دوربین مداربسته در دستگاه DVR

 • دستگاه را با استفاده از یک کابل HDMI به مانیتور متصل کرده و روشن کنید.
 • وارد منوی دستگاه DVR شوید.
 • ممکن است بیش از یک دوربین به دستگاه شما متصل باشد. دوربین مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • به بخش Playback دستگاه بروید.
 • در این قسمت لیست فیلم های ضبط شده توسط دوربین همراه با تاریخ قابل مشاهده است.
 • با توجه به تاریخ های نمایش داده شده، فیلم تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی گزینه Play کلیک کنید.
 • با استفاده از دکمه های عقب و جلو بردن فیلم می توانید زمان مشخص فیلم را جستجو کنید. همچنین می توانید فیلم را به صورت آهسته مشاهده کنید.

بازبینی فیلم دوربین مداربسته در دستگاه NVR

 • دستگاه را با استفاده از کابل HDMI و یا VGA به مانیتور متصل کنید.
 • وارد منوی دستگاه شوید و از نوار ابزار بالا گزینه Playback را انتخاب کنید.
 • در سمت راست تصویر کانال های دوربین و تقویم نمایش داده می شود.
 • دوربین و تاریخی که قصد مشاهده تصاویر آن را دارید انتخاب کنید. توجه داشته باشید که با توجه به تعداد کانال دستگاه، محدودیت پخش همزمان دوربین ها نیز وجود دارد. به طور مثال در برخی از دستگاه های 16 کاناله، امکان بازبینی فیلم 4 دوربین به صورت همزمان وجود دارد.
 • در پایین صفحه بر اساس نیاز خود می توانید گزینه NORMAL و یا MOTION را انتخاب کنید. گزینه Motion تصاویری که بر اساس تشخیص حرکت و یا هشدار ضبط شده اند را نمایش می دهد.
 • سپس بر روی گزینه search کلیک کنید.
 • تصاویر مربوط به تاریخ مورد نظر نمایش داده می شوند.
 • همانند دستگاه DVR می توانید با استفاده از ابزارهای روی صفحه، ویدئو را به عقب و جلو ببرید.

چگونه فیلم دوربین مداربسته را روی فلش بریزیم؟

برای ریختن فیلم دوربین مداربسته روی فلش ابتدا فلش را به پورت دستگاه متصل کنید. وارد منوی دستگاه شوید و گزینه Playback را انتخاب نمایید. دوربین مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب دوربین مورد نظر، بر روی گزینه search کلیک کنید. سپس تصاویر برای اطمینان از صحت انتخاب نمایش داده می شوند. بر روی ویدئو کلیک کنید و گزینه Export یا Backup را انتخاب کنید. سپس درایو فلش خود را انتخاب کنید و فیلم ها را منتقل کنید. برای توضیحات و راهنمایی بیشتر در این باره می توانید به مقاله ریختن فیلم دوربین مداربسته روی فلش مراجعه کنید.

بازبینی فیلم دوربین مداربسته با گوشی

بسیاری از افراد که از دوربین های مداربسته استفاده می کنند، خواستار دیدن فیلم دوربین مداربسته بر روی گوشی و از راه دور هستند. اپلیکیشن های گوناگونی برای بازبینی فیلم دوربین مداربسته با گوشی وجود دارد. برای انجام این کار باید به وسیله اینترنت به دستگاه ضبط خود متصل شوید. برای اتصال گوشی به دستگاه ضبط باید وارد منوی دستگاه شوید و تنظیمات مربوط به این بخش را انجام دهید. سپس با توجه به نوع گوشی موبایل خود، نرم افزارهای مربوطه را دانلود و نصب کنید. یک IP دریافت کنید و سپس آن را با گوشی و دستگاه ست کنید. با ست کردن IP، می توانید تصاویر دوربین مداربسته خود را در هر مکانی مشاهده کنید.

محل ذخیره فیلم های دوربین مداربسته

در سیستم دوربین مداربسته، دوربین ها به وسیله کابل به دستگاه های ضبط متصل می شوند. دستگاه های ضبط برای ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر از هارد استفاده می کنند. هاردها داخل دستگاه ها نصب می شوند. به طور کلی محل ذخیره فیلم های دوربین مداربسته داخل هارد دیسک های نصب شده در دستگاه ضبط است. تعداد هارد دیسک ها در دستگاه های ضبط با توجه به نوع و مدل آن ها متفاوت است.

زمان پاک شدن فیلم دوربین

برای بازبینی فیلم دوربین مداربسته باید توجه داشته باشید که هر یک از فیلم ها تا مدت مشخصی بر روی حافظه دستگاه می مانند. زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. ظرفیت هارد، کیفیت تصاویر، تعداد دوربین ها و… از جمله مواردی هستند که در مدت زمان نگهداری فیلم ها تاثیرگذار هستند. به طور معمول زمانی که ظرفیت هارد دستگاه پر شود، دستگاه برای ذخیره سازی فیلم و تصاویر جدید، تصاویر قدیمی را پاک می کند. در نتیجه تنها تا قبل از پاک شدن اطلاعات، امکان مشاهده و Playback فیلم ها وجود دارد.

نحوه برگرداندن فیلم دوربین مداربسته

در برخی از مواقع ممکن است کاربران به دلیل عدم آشنایی با کارکرد دستگاه، هارد را از داخل دستگاه ضبط خارج کنند و به کامپیوتر متصل کنند. در این مواقع اگر هارد را مجدد به دستگاه ضبط متصل کنید، امکان فرمت شدن هارد وجود دارد. با فرمت شدن هارد، اطلاعات داخل هارد از بین می روند. برای جلوگیری از پاک شدن فیلم ها، از خارج کردن هارد خودداری کنید. در بازار نرم افزارهایی برای برگرداندن فیلم دوربین مداربسته وجود دارد. اما باید بگوییم که هیچ یک از این نرم افزارها، فایل های DVR را پشتیبانی نمی کنند. در نتیجه این نرم افزارها برای برگرداندن فیلم دوربین مداربسته کارایی ندارند.

4.7/5 - (3 امتیاز)