در برخی از موارد ممکن است افراد سهوا و یا عمدا باعث پاک شدن فیلم های ضبط شده توسط دوربین مداربسته شوند. زمان پاک شدن و از بین رفتن اطلاعات دوربین مداربسته، کاربران به دنبال راهی برای بازگرداندن و ریکاوری فیلم دوربین مداربسته هستند. ابتدا باید بدانیم که محل ذخیره فیلم های دوربین مداربسته داخل قطعه ای به نام هارد دوربین مداربسته است. در نتیجه هدف ما ریکاوری هارد دوربین مداربسته است. حال آیا امکان ریکاوری هارد دوربین مداربسته وجود دارد؟ برای بازیابی اطلاعات نرم افزار ریکاوری هارد دوربین مداربسته وجود دارد؟ در ادامه قصد داریم تا به این سوالات پاسخ دهیم.

در این مقاله می خوانید:

  • آیا امکان ریکاوری هارد دوربین مداربسته وجود دارد؟
  • در چه زمانی امکان ریکاوری فیلم دوربین مداربسته غیر ممکن است؟
  • دانلود نرم افزار ریکاوری هارد دوربین مداربسته

آیا امکان ریکاوری هارد دوربین مداربسته وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله در برخی از شرایط امکان ریکاوری هارد دوربین مداربسته وجود دارد. قبل از هر چیزی توصیه می شود که ریکاوری اطلاعات دوربین مداربسته خود را به یک متخصص مورد اعتماد بسپارید. زیرا این کار یک کار تخصصی است و ممکن است اطلاعاتتان برای همیشه از بین برود. یکی از نکات مهم در بازیابی اطلاعات هارد دوربین مداربسته، دلیل پاک شدن فیلم های هارد دوربین مداربسته است. در ادامه به نحوه بازیابی فیلم دوربین مداربسته به دلایل مختلف می پردازیم.

زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته

مدت زمان نگهداری اطلاعات دوربین مداربسته به ظرفیت هارد، تعداد دوربین های مداربسته متصل به دستگاه DVR، کیفیت تصاویر و… بستگی دارد. حافظه دوربین مداربسته در قطعه ای به نام هارد ذخیره می شود. هر هارد دوربین مداربسته توانایی نگهداری اطلاعات در مدت زمان مشخصی را دارد. هر هارد بعد از پر شدن اطلاعات جدید را بر روی قدیمی ترین اطلاعات ضبط می کند. در این شرایط با توجه به تعداد روزهای ضبط دوربین و فیلم های مورد نیاز شما ممکن است بتوان اطلاعات را بازیابی کرد. به طور مثال دستگاه ضبط شما 30 روزه است و شما خواستار ریکاوری فیلم دوربین مداربسته در 31 روز گذشته هستید. در این صورت احتمال بازیابی اطلاعات بسیار بالا است. با این حال توصیه می شود برای بازیابی اطلاعات با یک متخصص مشورت کنید.

پاک شدن اطلاعات به صورت دستی

در برخی از موارد ممکن است اطلاعات دوربین مداربسته شما به صورت دستی پاک شده باشد. در این صورت اگر اطلاعات جدیدی بر روی اطلاعات قبلی ضبط نشده باشد امکان بازگشت اطلاعات دوربین مداربسته وجود دارد. زمانی که متوجه پاک شدن فیلم های دوربین مداربسته شدید بهتر است ابتدا دستگاه خود را قطع کنید. زیرا با این کار از ضبط شدن اطلاعات جدید بر روی اطلاعات پاک شده خودداری می کنید و احتمال بازگرداندن و ریکاوری فیلم های دوربین مداربسته بسیار بیشتر است. پس از پاک شدن اطلاعات هر چه اطلاعات بیشتری ذخیره شود، احتمال بازگشت اطلاعات قبلی کمتر است.

خرابی و وارد شدن ضربه به دستگاه ضبط

بسیاری از خرابکاران و سارقان هنگامی که متوجه وجود دوربین مداربسته در محل می شوند، اقدام به ضربه زدن و از بین بردن دستگاه ضبط می کنند. در این مواقع بازیابی اطلاعات و فیلم های دوربین مداربسته در پیدا کردن سارقان بسیار مهم است. در این حالت اگر ضربه وارد شده فقط باعث خرابی دستگاه شده باشد و هارد دستگاه سالم باشد، امکان ریکاوری وجود دارد. توجه داشته باشید که اطلاعات داخل هارد دوربین مداربسته به وسیله کامپیوتر قابل مشاهده نیستند. در این حالت از دستکاری هارد توسط افراد غیر متخصص خودداری کنید. اگر هارد دستگاه نیز آسیب دیده باشد، ریکاوری فیلم دوربین مداربسته بستگی به میزان صدمه وارد شده به هارد دستگاه دارد. با این حال ممکن است با استفاده از تجهیزات مخصوص اطلاعات دوربین قابل بازیابی باشند.

حالت دیگری که در این شرایط وجود دارد این است که ممکن است هارد دوربین مداربسته هنگ کند. در این صورت ممکن است هد هارد با مشکل مواجه شده باشد و یا ضعیف شده باشد. در این حالت هارد دستگاه را از برق کشیده و به یک متخصص مراجعه کنید.

سوختن هارد دوربین مداربسته

در برخی از موارد ممکن است نوسانات برق باعث آسیب دیدن هارد دستگاه دوربین مداربسته شود. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می شود برای دستگاه دوربین مداربسته خود یک محافظ برق تهیه کنید. ممکن است نوسانات برق باعث آسیب و سوختن برد هارد شود. در این صورت می توانیم برد هارد را تعویض و یا تعمیر کنیم. در این صورت امکان ریکاوری فیلم دوربین مداربسته وجود دارد. اگر نوسانات برق شدید باشد و باعث آسیب و سوختن هارد شود باید هارد را به یک متخصص نشان دهید. در اینصورت از وصل کردن هارد به کامپیوتر و دوربین های مداربسته دیگری خودداری کنید. زیرا این کار ممکن است باعث فرمت شدن اطلاعات دوربین مداربسته شود.

فرمت شدن هارد دوربین مداربسته به وسیله کامپیوتر

اگر هارد دوربین مداربسته را به کامپیوتر متصل کنید، امکان فرمت شدن و پاک شدن اطلاعات هارد وجود دارد. در این شرایط برای ریکاوری اطلاعات باید هارد و دستگاه را به شرکت و نمایندگی های معتبر ببرید. علاوه بر این ممکن است هارد دستگاه را بر روی دستگاه دوربین مداربسته دیگری بگذارید. توجه داشته باشید که هر دستگاه دارای سیستم عامل مخصوص به خود است. زمانی که هارد دوربین دیگری را به آن دوربین متصل می کنیم، هارد را فرمت کرده تا با سیستم عامل خود همگام سازی کند. در این صورت اگر اطلاعات جدید بر روی هارد ذخیره نشده باشد امکان ریکاوری فیلم دوربین مداربسته وجود دارد.

در چه زمانی امکان ریکاوری فیلم دوربین مداربسته غیر ممکن است؟

ریکاوری فیلم دوربین مداربسته در برخی از شرایط غیر ممکن است. اگر اطلاعات دوربین مداربسته شما پاک شده باشد برای بازیابی اطلاعات باید از ذخیره شدن اطلاعات جدید جلوگیری کنید. در صورتی که اطلاعات هارد دوربین مداربسته پاک شود و اطلاعات جدید بر روی هارد ضبط شود، ریکاوری فیلم های قبلی غیر ممکن است.

دانلود نرم افزار ریکاوری هارد دوربین مداربسته

نرم افزارهای گوناگونی برای بازیابی فیلم دوربین مداربسته وجود دارد. یکی از این نرم افزارها Stellar Photo Recovery  است. این نرم افزار از فرمت های گوناگون انواع دوربین های مداربسته مانند داهوا، هایک ویژن و.. پشتیبانی می کند. این نرم افزار را می توانید به وسیله لینک زیر دانلود و نصب کنید.

پس از دانلود و نصب نرم افزار مراحل بازیابی فیلم را همانند زیر اجرا کنید.

1- پس از نصب، وارد صفحه اصلی شوید. کارت SD دوربین مداربسته را انتخاب و بر روی Scan کلیک کنید تا نرم افزار شروع به اسکن کند.

ریکاوری فیلم دوربین مداربسته

2- سپس فیلم و تصاویر دوربین نمایش داده می شود. سپس فایل های مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی گزینه Recover کلیک کنید. اگر فیلم مورد نظر شما یافت نشد می توانید گزینه Deep scan را انتخاب کنید.

3- در قسمت بعد باید محل ذخیره فیلم ها را مشخص کنید و سپس بر روی گزینه save کلیک کنید تا تمام فیلم های انتخابی در محل مورد نظر ذخیره شوند.

4.5/5 - (2 امتیاز)