در دوربین های مداربسته، تصاویر به وسیله دستگاه های DVR و NVR ضبط می شوند. تصاویر دوربین به دو صورت زنده و ضبط شده قابل مشاهده هستند. ممکن است این سوال پیش بیاید که حافظه دوربین مداربسته کجاست؟ در دوربین مداربسته تصاویر کجا ضبط می شوند؟ تنظیمات و حذف حافظه دوربین مداربسته به چه صورت است؟ بیشترین زمان نگهداری فیلم دوربین مداربسته چقدر است؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به پاسخ این سوالات بپردازیم.

هارد دوربین مداربسته چیست؟

هارد قطعه ای جانبی است که بسیاری از داده ها و اطلاعات را داخل خود ذخیره و نگهداری می کند. هاردها در داخل کامپیوترها برای ذخیره اطلاعات استفاده می شوند. یکی دیگر از کاربردهای هارد استفاده آن ها برای ذخیره اطلاعات دوربین های مداربسته است. ظرفیت ذخیره اطلاعات در هاردها متفاوت است. همچنین هر دستگاه ضبط از تعداد مشخصی هارد پشتیبانی می کند. حافظه دوربین مداربسته و ضبط تصاویر در انواع دوربین ها با توجه به نوع و مدل آن ها متفاوت است. 

حافظه دوربین مداربسته در دستگاه های ضبط کجاست؟

در سیستم های دوربین مداربسته برای ضبط تصاویر از دستگاه های ضبط استفاده می شود. این دستگاه ها با توجه به نوع دوربین متفاوت است. دستگاه ضبط در دوربین مداربسته آنالوگ DVR و در دوربین های دیجیتال NVR نام دارد. این دستگاه ها برای ذخیره تصاویر نیاز به هارد دارند. دستگاه های ضبط با توجه به نوع و مدل، هر یک دارای قابلیت پشتیبانی از یک تا چند هارد با ظرفیت مشخص هستند. در نتیجه برای ذخیره تصاویر ضبط شده باید داخل دستگاه از هارد استفاده کرد. این هاردها داخل کیس دستگاه های ضبط قرار می گیرند. دوربین های مداربسته به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته در حال ضبط تصاویر هستند. از این رو برای ذخیره اطلاعات در دوربین مداربسته باید از هارد دیسک هایی با توانایی ضبط 24 ساعته استفاده شود. همچنین دستگاه های ضبط DVR و NVR امکان اتصال به فلش را نیز دارند.

دوربین مداربسته رم خور

برای ذخیره سازی اطلاعات در دوربین های مداربسته روش های مختلفی وجود دارد. برخی از دوربین های مداربسته تحت شبکه دارای قابلیت اتصال کارت حافظه SD هستند. در صورت استفاده از دوربین های رم خور، پس از نصب دوربین می توانید تنظیمات ذخیره تصاویر بر روی SD Card را انجام دهید. محل ذخیره سازی اطلاعات در دوربین مداربسته با توجه به مدل و نوع دوربین متفاوت است. در برخی از دوربین ها تنها با باز کردن درپوش روی کیس می توانید به کارت حافظه دسترسی داشته باشید. در صورتی که در برخی دیگر برای دستیابی به کارت حافظه نیاز به باز کردن کیس است. برخی از این دوربین ها به دلیل داشتن محل ذخیره در خود دوربین، نیاز به دستگاه ضبط تصاویر ندارند.

توجه داشته باشید اغلب SD Card ها از حافظه پایینی برای ذخیره اطلاعات برخوردار هستند. از این رو ذخیره تصاویر در مدت زمان محدودی امکان پذیر است. یکی دیگر از مشکلات این دوربین ها بحث امنیت آن ها است. در صورت وقوع جرم و به سرقت رفتن دوربین ها امکان دسترسی به اطلاعات وجود ندارد.

مدت زمان حافظه دوربین مداربسته

حافظه دوربین مداربسته در انواع دوربین ها و دستگاه های ضبط متفاوت است. عواملی مانند تعداد و ظرفیت هارد دیسک، تعداد دوربین ها و… در تعیین مدت زمان حافظه دوربین مداربسته نقش دارند. در ادامه به عوامل تعیین کننده در مدت زمان ذخیره حافظه می پردازیم.

  • یکی از عوامل مهم در ذخیره اطلاعات دوربین مداربسته، تعداد و ظرفیت هارد دیسک استفاده شده است. تمامی دستگاه های DVR و NVR فاقد هارد دیسک هستند و هارد دیسک ها باید به صورت جداگانه تهیه شوند. هر چه تعداد و حجم ذخیره سازی در هارد دیسک ها بیشتر باشد، تصاویر برای مدت زمان بیشتری در حافظه می مانند.
  • تعداد دوربین ها در مدت زمان ذخیره سازی هارد نیز نقش دارند. هر چه تعداد دوربین ها بیشتر باشد به هارد با ظرفیت بیشتری نیاز است.
  • کیفیت و رزولوشن تصویر در دوربین های مداربسته یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در مدت زمان ذخیره تصاویر است. به صورتی که هر مقدار میزان کیفیت تصاویر بیشتر باشد به هارد با فضای بیشتری نیاز است.
  • دوربین های مداربسته دارای ضبط تصاویر مختلفی هستند. به طور مثال دوربین هایی که به صورت 24 ساعته تصاویر را ضبط می کنند و به آن ها Continues می گویند. برخی از دوربین ها دارای قابلیتی هستند که هر زمان حرکتی در جلوی دوربین صورت بگیرد، شروع به ضبط می کنند که به این حالت Motion Detection می گویند. در حالتی که دوربین ها به صورت 24 ساعته در حال کار کردن هستند، هاردها با سرعت بیشتری پر می شوند. در صورتی که حالت Motion Detection در سیستم دوربین مداربسته فعال باشد، می توانید از حافظه هارد برای مدت زمان بیشتری استفاده کنید.
  • هر تصویر از تعدادی فریم تشکیل شده است. چشم انسان حداقل 15 فریم در ثانیه را به حالت متحرک می بیند. اغلب در تنظیمات، میزان فریم ریت در دوربین مداربسته را بر روی 15 قرار می دهند تا حجم استفاده شده از هارد دیسک کمتر باشد. بالا رفتن تعداد فریم ها در تصاویر با افزایش سرعت پر شدن حافظه رابطه مستقیم دارد.

حذف حافظه دوربین مداربسته

نحوه حذف کردن حافظه دوربین مداربسته با توجه به نوع دوربین متفاوت است. ابتدا باید بدانید که حافظه دوربین مداربسته شما کجاست؟ حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته معمولا غیر ممکن است. در صورتی که می خواهید فیلم دوربین مداربسته را پاک کنید باید تمامی فیلم های ذخیره شده را پاک و فرمت کنید. دو روش برای فرمت کردن فیلم های دوربین مداربسته وجود دارد. این فیلم ها را می توان از طریق دستگاه DVR و  NVR حذف کرد. همچنین برای حذف فیلم های دوربین می توانید از طریق کامپیوتر اقدام کنید. 

بهترین هارد دوربین مداربسته

هاردهای متفاوتی برای دستگاه های دوربین مداربسته وجود دارند. در زمان انتخاب هارد باید به برند هارد، ظرفیت حافظه هارد، کاربرد و گارانتی هارد توجه کنید. ابتدا قابلیت های دستگاه ضبط خود را بررسی کنید. هارد انتخابی شما باید متناسب با دستگاه ضبط شما باشد.

کلام آخر

یکی از مهم ترین اجزا در سیستم دوربین مداربسته محل ذخیره تصاویر و فیلم ها است. حافظه دوربین مداربسته کمک می کند تا در زمان هایی که به تصاویر از پیش ضبط شده نیاز داریم، آن ها را بازبینی کنیم. همانطور که در این مقاله گفته شد هیچ یک از دستگاه های ضبط DVR و NVR فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات ندارند. اما تمامی آن ها جایی برای قرار دادن دیسک هارد دارند. در نتیجه هنگام خریداری دوربین باید هارد دیسک را جداگانه تهیه کنید.

4.7/5 - (7 امتیاز)