در برخی از موارد ممکن است مجبور به حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته شوید. اگر مجبور به برداشتن فیلم از دوربین مداربسته باشیم باید بدانیم چگونه فیلم ضبط شده دوربین مداربسته را ببینیم؟ آیا امکان حذف قسمتی از فیلم های دوربین مداربسته وجود دارد یا خیر؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به چگونگی و روش های حذف فیلم دوربین مداربسته بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • آیا حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته امکان پذیر است؟
 • زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته
 • چگونه فیلم ضبط شده دوربین مداربسته را ببینیم؟

آیا حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته امکان پذیر است؟

با توجه به نوع دوربین های موجود در بازار باید توجه داشته باشید که امکان حذف بخش خاصی از فیلم های دوربین مداربسته وجود ندارد و این کار عملا غیر ممکن است. اما با این حال راهکارهایی برای ضبط نکردن کامل فیلم و حذف بخشی از فیلم ها وجود دارد. این کار را می توانیم با تعیین زمان بندی ضبط و ماسک کردن تصاویر انجام دهیم.

تعیین بازه زمانی مشخص در جدول زمانبندی

می توانیم با تعیین یک بازه زمانی مشخص برای هر دوربین تعیین کنیم که در چه زمان هایی شروع به ضبط تصاویر کند. برای تعیین بازه زمانی می توانید هم روزهای هفته و هم ساعات ضبط را مشخص کنید. می توانید بازه زمانی را به گونه ای تنظیم کنید که تنها در زمان عدم حضور شما، تصاویر ضبط شوند. هم چنین می توان از جدول زمانبندی برای دستیابی به تصاویر در ساعات و زمان مخصوص نیز استفاده کرد.

ماسک کردن قسمتی از تصاویر

برخی از دوربین های مداربسته دارای ویژگی سانسور کردن بخشی از تصاویر هستند. با استفاده از این ویژگی می توانیم بخشی از تصویر را به اصطلاح ماسک کنیم. در این صورت دوربین مداربسته قادر به ضبط تصاویر آن بخش نخواهد بود. از این ویژگی معمولا برای پوشاندن رمز گاوصندوق، صفحه کلید دستگاه های خود پرداز و بخش هایی با حساسیت بالا استفاده می شود.

توجه داشته باشید که ممکن است در یک مکان تعدادی دوربین وجود داشته باشد. اما بخشی از تصاویر در دید همه دوربین ها نباشد و تنها یک دوربین تصاویر را ضبط کرده باشد. در نتیجه برای پاک کردن بخش مورد نظر، تنها نیاز به حذف فیلم های دوربین ضبط کننده آن بخش است.

ماسک کردن تصاویر دوربین مداربسته

پاک کردن حافظه دوربین مداربسته

با استفاده از دستگاه DVR، دستگاه NVR و کامپیوتر می توان فیلم دوربین مداربسته را پاک کرد. اما توجه داشته باشید همانطور که گفته شد حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته ممکن نیست. پس با پاک کردن حافظه دوربین مداربسته، تمامی حافظه دوربین پاک خواهد شد. در ادامه نحوه چگونگی حذف فیلم از دوربین مداربسته را آموزش می دهیم.

1- حذف فیلم دوربین مداربسته با استفاده از دستگاه های ضبط DVR و NVR

در این روش به وسیله ی دستگاه NVR و DVR می توانید به راحتی حافظه دوربین مداربسته را پاک کنید.

 • دستگاه ضبط DVR یا NVR خود را روشن کنید.
 • وارد منوی ذخیره کننده شوید.
 • گزینه ی HDD را انتخاب کنید تا تنظیمات هارد دیسک نمایش داده شود.
 • سپس پنجره ای حاوی لیست هارد دیسک های متصل به دستگاه، نمایش داده می شود. هارد مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • بر روی گزینه Init کلیک کنید.
 • پیغامی نمایش داده می شود. بر روی گزینه ok کلیک کنید.
 • فرمت هارد دیسک شما شروع شده است. منتظر بمانید تا دستگاه فیلم ها را پاک کند.

2- حذف فیلم دوربین مداربسته با استفاده از کامپیوتر

یکی دیگر از روش های حذف فیلم و تصاویر از حافظه دوربین مداربسته، استفاده از کامپیوتر و یا لپ تاپ است.

 • ابتدا دستگاه ضبط DVR یا NVR را خاموش کنید.
 • هارد دیسک را از دستگاه جدا کنید.
 • هارد دیسک را به یک کامیپوتر و یا لپ تاپ وصل کنید.
 • به قسمت My Computer یا This PC بروید. درایو هارد دیسک قابل مشاهده است.
 • بر روی درایو هارد دیسک کلیک راست کرده و گزینه Format را انتخاب نمایید.
 • اگر نمیخواهید کل دستگاه فرمت شود، بر روی درایو هارد دیسک کلیک کرده و فیلم های مورد نظر را حذف کنید.

3- پاک کردن حافظه از کارت حافظه (SD کارت)

برخی از دوربین های مداربسته دارای کارت حافظه یا به اصطلاح دوربین رم خور هستند. این دوربین ها قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بر روی کارت حافظه را دارند. برای حذف اطلاعات از این دوربین ها می توان به روش زیر عمل کرد:

 • دوربین مداربسته خود را خاموش کنید.
 • کارت حافظه را از دوربین جدا کنید.
 • با استفاده از یک رم ریدر کارت حافظه را به کامپیوتر و یا لپ تاپ خود اتصال دهید.
 • وارد بخش My Computer یا This PC شوید.
 • وارد کارت حافظه شوید و بخش های مورد نظر خود را پاک کنید.

زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته

مدت زمان ذخیره سازی فیلم دوربین مداربسته به عوامل مختلفی مانند ظرفیت و تعداد هارد دیسک ها، کیفیت تصاویر دوربین مداربسته، تعداد دوربین های مداربسته، تعداد فریم و… بستگی دارد. اگر گزینه Overwrite در تنظیمات ضبط تصاویر فعال باشد، پس از پر شدن فضای هارد، برای ذخیره سازی اطلاعات جدید، فیلم و اطلاعات قبلی دوربین پاک می شوند. به عبارت دیگر ضبط اطلاعات جدید بر روی اطلاعات قدیمی تر انجام می گیرد. اگر این گزینه در تنظیمات ضبط تصاویر هارد فعال نباشد، زمانی که فضای هارد دیسک پر شود، ضبط اطلاعات متوقف می شود.

چگونه فیلم ضبط شده دوربین مداربسته را ببینیم؟

برای بازبینی فیلم ضبط شده دوربین مداربسته باید به نوع دوربین و دستگاه ضبط تصاویر خود دقت کنید. اگر از دوربین های آنالوگ استفاده می کنید، قاعدتا دستگاه ضبط شما از نوع DVR است. برای مشاهده فیلم های دوربین مداربسته آنالوگ باید به وسیله یک کابل HDMI دستگاه ضبط را به یک مانیتور وصل کنید. با وارد شدن به منوی دستگاه DVR می توانید در قسمت Play Back فیلم های مورد نظر خود را مشاهده کنید.

اگر از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می کنید، دستگاه ضبط تصاویر شما NVR است. برخی از دوربین های تحت شبکه با توجه به قابلیت های مختلف، امکان تشخیص چهره، پلاک خوان، شمارش افراد و… را دارند. برای مشاهده تصاویر به وسیله دستگاه NVR باید از یک Player استفاده کنیم. همچنین اگر دوربین شما علاوه بر ضبط تصاویر دارای قابلیت ضبط صدا نیز باشد، می توانید فیلم های ضبط شده را با صدا مشاهده نمایید.

4.8/5 - (5 امتیاز)