دوربین های مداربسته دارای ویژگی های مختلفی هستند. در برخی از مواقع ممکن است کاربران به دنبال ویرایش فیلم های دوربین مداربسته باشند. ممکن است کیفیت و شفافیت تصاویر دوربین مداربسته پایین بوده و به دنبال راهی برای شفاف سازی و افزایش کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته باشند. در برخی از موارد نیاز به ادیت، برش و یا حذف بخشی از فیلم های دوربین مداربسته دارید. فرمت تصاویر در انواع دوربین مداربسته متفاوت است. همچنین گاهی ممکن است بخواهید تا فیلم را در دستگاه های دیگر مشاهده کنید. در این مواقع این سوال پیش می آید که آیا امکان ویرایش و ادیت فیلم دوربین مداربسته وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

برش فیلم دوربین مداربسته

در برخی از مواقع ممکن است به دنبال راهی برای حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته باشید. به طور کلی امکان حذف قسمتی از فیلم های دوربین مداربسته توسط دستگاه های ضبط DVR و NVR وجود ندارد. تنها حذف کل فیلم های دوربین مداربسته امکان پذیر است. اگر نیاز به حذف بخشی از تصاویر داشته باشید باید تمام فیلم را پاک کنید. توجه داشته باشید فیلم های دوربین مداربسته پس از مدتی به طور خودکار حذف شده و فیلم های جدید بر روی فیلم های قدیمی ذخیره می شوند. برای پاک کردن فیلم دوربین مداربسته می توانیم از دستگاه های ضبط و یا کامپیوتر استفاده کنیم.

حذف فیلم دوربین مداربسته

برای حذف فیلم دوربین مداربسته می توانید از طریق دستگاه ضبط و یا کامپیوتر اقدام کنید. روش حذف فیلم توسط دستگاه های ضبط و کامپیوتر را در ادامه شرح داده ایم.

حذف فیلم توسط دستگاه های ضبط

برای اینکار ابتدا وارد منوی ذخیره کننده در دستگاه DVR و یا NVR شوید. برای نمایش تنظیمات هارد دیسک گزینه ی HDD را انتخاب کنید. لیست هارد دیسک های موجود نمایش داده می شوند. هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کنید. گزینه ی Init را انتخاب کنید. بر روی ok کلیک کنید تا دستگاه شروع به فرمت هارد کند.

حذف فیلم توسط کامپیوتر

برای اینکار باید دستگاه ضبط را خاموش کرده و سپس هارد را از دستگاه جدا کنید. هارد را به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید. سپس برای مشاهده درایو هارد وارد My Computer شوید. روی درایو هارد کلیک راست کنید و Format را انتخاب کنید. کل درایو فرمت می شود. در صورتی که قصد فرمت کل درایو را ندارید می توانید هارد دیسک را باز کرده و فیلم های مورد نظر را انتخاب کنید و سپس حذف کنید.

ویرایش فیلم دوربین مداربسته

همانطور که امکان حذف قسمتی از فیلم دوربین مداربسته توسط دستگاه ضبط وجود ندارد، امکان ویرایش تصاویر نیز توسط دستگاه DVR و NVR نیز وجود ندارد. برای این کار ابتدا باید فیلم دوربین مداربسته را بر روی فلش بریزید. در تمام دستگاه های ضبط دوربین مداربسته یک پورت مربوط به فلش قرار دارد. می توانید با استفاده از اتصال فلش به این پورت فیلم های دوربین را به فلش منتقل کنید. سپس با استفاده از نرم افزارهای ادیت، فیلم های مورد نظر دوربین را ادیت کنید. برای اطلاع از چگونگی انتقال فیلم دوربین مداربسته به فلش می توانید به مقاله طریقه ریختن فیلم دوربین مداربسته در فلش مراجعه کنید.

بازسازی و شفاف سازی فیلم دوربین مداربسته

در برخی از موارد ممکن است فیلم دوربین مداربسته شما پاک شده و یا از کیفیت تصویر پایینی برخوردار باشد. در این صورت اگر تصاویر دوربین شما پاک شده باشد باید از روش ریکاوری فیلم دوربین مداربسته استفاده کنید. ریکاوری و یا بازیابی فیلم های دوربین مداربسته زمانی که اطلاعات جدیدی ثبت نشده باشد قابل بازیابی است. توصیه می شود ریکاوری تصاویر دوربین مداربسته توسط یک متخصص مورد اعتماد انجام گیرد.

حال اگر تصاویر دوربین مداربسته شما از کیفیت پایینی برخوردار است باید به دنبال راهی برای شفاف سازی فیلم دوربین مداربسته باشید. برای بالا بردن کیفیت تصویر دوربین مداربسته می توانید از نرم افزارهای مخصوص استفاده کنید. با استفاده از نرم افزار افزایش کیفیت فیلم های دوربین مداربسته می توان تا حدودی کیفیت تصاویر را افزایش داد. یکی از نرم افزارهای کاربردی در افزایش کیفیت تصویر، نرم افزار Video Cleaner است. این نرم افزار باعث بهبود کیفیت تصاویر، شفاف سازی و امکان تشخیص پلاک از روی فیلم دوربین مداربسته می شود. البته این نکته نیز قابل ذکر است که در تصاویر با کیفیت پایین، بخشی از تصاویر از بین رفته اند. در نتیجه امکان بازسازی تصاویر از بین رفته، تقریبا ممکن نیست و نرم افزارهای افزایش کیفیت تصویر تنها 10 تا 20 درصد به بهبود تصاویر کمک می کنند.

تبدیل فیلم دوربین مداربسته

فرمت های فشرده و ذخیره سازی در دوربین های مداربسته شامل H265، H265+، H264، H264+ است. این فرمت به منظور فشرده سازی اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته بدون افت کیفیت است. برخی از کاربران ممکن است نیاز به مشاهده تصاویر دوربین مداربسته در سایر دستگاه ها را داشته باشند. به طور مثال ممکن است بخواهید فیلم های دوربین مداربسته را در تبلت و یا موبایل خود مشاهده کنید. در صورتی که دستگاه شما از این فرمت ها پشتیبانی نکند می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید.

  • می توانید از نرم افزارهای تبدیل فرمت استفاده کنید. نرم افزارهایی مانند Adobe After Effects، Sony Vegas Pro، Corel VideoStudio فیلم های دوربین مداربسته را به فرمت AVI و MP4 تبدیل می کنند.
  • می توانید از نرم افزارهایی که از فرمت H265 و H264 پشتیبانی می کنند استفاده کنید. این نرم افزارها شامل VLC PLAYER، CR Player Pro، Moli Player و… هستند.
  • با استفاده از برخی نرم افزارها مانند Format Converter، Surveillance Video Converter، HD Video Converter Factory Pro و … می توان فرمت ویدئوهای دوربین مداربسته را تغییر داد.

نرم افزارهای مرتبط

  • نرم افزار CR Player Pro: این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از فرمت H264 را دارد. نرم افزار CR Player Pro قابلیت نصب در دستگاه های اندرویدی را دارد.
  • نرم افزار Moli Player: نرم افزار Moli Player نیز قابلیت پشتیبانی از فرمت H264 رادارد. همچنین این نرم افزار نیز در دستگاه های اندروید قابل اجرا است.
  • نرم افزار Format Converter: یکی از نرم افزارهای تبدیل فیلم دوربین مداربسته نرم افزار Format Converter است. این نرم افزار قابلیت تبدیل فرمت های مختلف تصاویر دوربین مداربسته را به MP4 ،۳GPP ،MOV ،AVI ،ASF و MKV دارد.
  • نرم افزار Surveillance Video Converter: با استفاده از این نرم افزار ویدئو های دوربین مداربسته را به فرمت AVI تبدیل کرد. این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از فرمت های مختلفی مانند MG4، JP4، MP4، MPEG و… را دارد.
  • نرم افزار VLC Player: این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از فرمت H265 را دارد. با نصب این نرم افزار می توانید تصاویر را در گوشی و یا کامپیوتر خود مشاهده کنید.
4.7/5 - (3 امتیاز)