سیستم دوربین های مداربسته به منظور جلوگیری از سرقت و جرم و جنایت مورد استفاده قرار می گیرند. حال ممکن است سارقان و یا خرابکاران اقدام به سرقت و تخریب خود دوربین های مداربسته کنند. از این رو می توان برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته از دوربین مداربسته ضد سرقت استفاده کرد. همچنین می توان از محافظ و باکس دوربین مداربسته برای حفاظت از سیستم دوربین های مداربسته استفاده کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی دوربین مداربسته ضد سرقت چیست و راه های جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته بپردازیم.

دوربین مداربسته ضد سرقت

دوربین های مداربسته ای که دارای مقاومت بالا در مقابل ضربه، آسیب و آب هستند را دوربین های ضد سرقت می نامند. این دوربین ها معمولا دارای استاندارد IP66 یا IP67 هستند تا علاوه بر مقاومت در برابر ضربه و تخریب، در برابر نفوذ آب، گرد و غبار نیز مقاوم باشند. بدنه دوربین های مداربسته ضد سرقت از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. دسترسی به قسمت های داخلی در این دوربین ها به منظور جلوگیری از آسیب دیدن غیر ممکن است. دوربین هایی که در برابر ضربه مقاوم هستند از استاندارد IK پشتیبانی می کنند. به عبارت دیگر میزان مقاومت دوربین در برابر ضربه بر اساس استاندارد IK مشخص می شود. دوربین های مداربسته ضد سرقت نیز دوربین هایی هستند که از استاندارد IK برخوردار هستند. دوربین های ضد سرقت در مدل های مختلف دام، بولت و اسپید دام تولید می شوند.

توجه داشته باشید دوربین های ضد سرقت و دوربین های ضد گلوله با یکدیگر متفاومت هستند. در اصل دوربین مداربسته غیر قابل سرقت در مقابل شلیک گلوله مقاومتی ندارد. اگر به دنبال نصب دوربین مقاوم دربرابر گلوله هستید می توانید از پوشش های ضد گلوله استفاده کنید.

ویژگی های دوربین مداربسته ضد سرقت چیست؟

  • باز کردن و دسترسی در این دوربین ها کار بسیار سختی است. در این دوربین ها از پیچ های امنیتی استفاده شده است. از این رو باز کردن دوربین های ضد سرقت تنها به وسیله ابزار مخصوص انجام میگیرد.
  • کابل کشی در این دوربین ها نیز باید به گونه ای باشد که سارقان به کابل ها دسترسی نداشته باشند. توصیه می شود کابل کشی به صورت توکار انجام شود تا از بریدن و قطع کردن کابل ها توسط سارقین جلوگیری شود.
  • در ساخت و طراحی این دوربین ها از موادی استفاده شده است که در برابر ضربات و آسیب های فیزیکی مقاوم هستند. در اصل این دوربین ها دارای استانداردی به نام IK هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

استاندارد IK در دوربین مدار بسته ضد سرقت چیست؟

استاندارد IK در دوربین مدار بسته ضد سرقت باعث مقاومت در برابر ضربات فیزیکی و عدم دسترسی به اجزا و قطعات دوربین مداربسته می شود. میزان استاندارد IK در این دوربین ها معمولا IK10 است. عدد در مقابل شناسه IK نشان دهنده میزان مقاومت دوربین است. دوربین هایی که دارای استاندارد IK10 هستند در مقابل ضربه از سوی یک جسم 5 کیلوگرمی از فاصله 40 سانتی متری مقاوم هستند. بیشترین مقاومت در استاندارد IK را IK10 دارا است.

دوربین های مداربسته ای که در محیط های بیرونی نصب می شوند، بیشتر در معرض آسیب های فیزیکی و سرقت هستند. از این رو برای حفاظت از دوربین مداربسته توصیه می شود برای کاربری های خارجی از دوربین های دارای استاندارد IK و IP استفاده کنید.

کاربرد دوربین مداربسته ضد سرقت چیست؟

اغلب دوربین های مداربسته که در کاربری های خارجی مورد استفاده قرار می گیرند در معرض شرایط جوی و آب و هوایی نامناسب قرار دارند. همچنین این دوربین ها به دلیل در دسترس بودن افراد متفرقه ممکن است در معرض آسیب فیزیکی و یا سرقت نیز قرار بگیرند. در نتیجه علاوه بر نصب صحیح در ارتفاع و محل مناسب، دوربین مداربسته باید دارای استانداردهای لازم در برابر آسیب فیزیکی و شرایط آب و هوایی نیز باشد.

استانداردهای لازم در دوربین های مداربسته استاندارد IP و استاندارد IK هستند. استاندارد IP مقاومت دوربین مداربسته را در مقابل مواردی مانند نفوذ آب، گرد و غبار تعیین می کند. استاندارد IK بیانگر مقاومت دوربین مداربسته در برابر ضربه و آسیب فیزیکی است.

برای اطلاع از میزان استانداردهای IK و IP در هر دوربین مداربسته می توانید به مقاله استاندارد IP چیست؟ استاندارد IK چیست؟ مراجعه کنید.

جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته توسط خرابکاران و سارقان علاوه بر استفاده از دوربین ضد سرقت می توان از روش های مختلف دیگر نیز استفاده کرد. در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم.

محافظ ضد سرقت دوربین مداربسته

از راه های جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته، استفاده از باکس محافظ دوربین مداربسته است. این باکس ها به باکس ضد سرقت دوربین نیز معروف هستند. این باکس ها هم به منظور محافظت از لنزهای دوربین در برابر عوامل محیطی و هم به منظور جلوگیری از سرقت استفاده می شود. استفاده از این دوربین ها امکان کندن و بردن دوربین های مداربسته را از بین می برد.

نصب آژیر به دوربین مداربسته

یکی از کارهایی که باعث افزایش بیشتر در استفاده از دوربین مداربسته می شود، نصب آژیر به دوربین مداربسته است. می توانید از یک سنسور لرزشی در داخل کاور دوربین استفاده کنید. سپس سنسور لرزشی را به یک آژیر متصل کنید. با استفاده از این روش هنگامی که شخصی اقدام به جدا کردن و حرکت دوربین کند، لرزش ایجاد شده و صدای آژیر، کاربر را مطلع می کند.

پوشش دوربین ها از یکدیگر

از راه های جلوگیری از به سرقت رفتن دوربین مداربسته می توان به پوشش دهی مناسب دوربین مداربسته توسط یکدیگر اشاره کرد. دوربین های مداربسته را به صورتی نصب کنید تا هر دوربین علاوه بر تصویر برداری از مناطق مورد نظر، دوربین دیگر را نیز پوشش دهد.

جلوگیری از سرقت دستگاه های ضبط

علاوه بر دوربین های مداربسته، دستگاه ضبط و یا رسیور دوربین مداربسته نیز دارای اهمیت بسیاری است. زیرا تصاویر در هاردی که داخل دستگاه ضبط قرار دارد، ذخیره می شوند. برای جلوگیری از به سرقت رفتن دستگاه های ضبط DVR و NVR نیز می توانید از چندین روش استفاده کنید. با استفاده از باکس DVR دوربین مداربسته و رک دوربین مداربسته می توانید از به سرقت رفتن دستگاه های ضبط جلوگیری کنید. با قراردادن اجزای دوربین مداربسته مانند دستگاه ضبط داخل رک دوربین مداربسته می توان از به سرقت رفتن و آسیب دیدن این دستگاه ها جلوگیری کرد. علاوه بر این رک دوربین مداربسته از ورود آب و یا گرد و غبار به دستگاه ها جلوگیری می کند.

4.5/5 - (4 امتیاز)