دوربین وارم لایت چیست + تفاوت دوربین وارم لایت و استارلایت

یکی از ویژگی های دوربین های مداربسته، قابلیت دید در شب آن ها است. ثبت تصاویر در شب توسط دوربین ها یکی از مسائل مهم است که تولید کنندگان سیستم دوربین مداربسته آن را در نظر گرفته اند. اغلب دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند. اما نوع دید در شب در هر دوربین متفاوت است. ابتدا دوربین های دید در شب با تصاویر سیاه و سفید وارد بازار شدند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی دوربین هایی با قابلیت ارائه تصاویر رنگی در شب نیز تولید شدند. از انواع دوربین مداربسته دید در شب می توان به دوربین وارم لایت، استارلایت، EXIR و… اشاره کرد. دوربین وارم لایت چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مشخصات دوربین وارم لایت، تفاوت دوربین وارم لایت و استارلایت، معایب دوربین وارم لایت و قیمت آن بپردازیم.

دوربین وارم لایت چیست؟

دوربین های دید در شب اولیه با کمک LED های مادون قرمز، نور مورد نیاز برای تشکیل تصاویر در شب یا تاریکی را فراهم می کردند. به طور کلی دوربین های مداربسته دید در شب به دو نوع رنگی و سیاه و سفید تقسیم می شوند. از انواع دوربین های دید در شب سیاه و سفید می توان به دوربین های EXIR و IR اشاره کرد. اما نوع دیگری از دوربین های دید شب وجود دارد که تصاویر ثبت شده توسط آن ها در شب همانند تصاویر روز به صورت رنگی است. دوربین های دید در شب رنگی شامل دوربین وارم لایت، دوربین استارلایت و… هستند. به طور کلی کلمه Warm Light به معنای نور گرم است. این کلمه به نورهای مرئی که توسط چشم انسان قابل رویت است اشاره دارد.

در دوربین های وارم لایت به جای LED های مادون قرمز از ال ای دی های Ultra-bright array LED استفاده می کنند. تکنولوژی در این دوربین ها کاملا متفاوت از دوربین های دید در شب معمولی است. نور مادون قرمز در دیگر دوربین های دید در شب به صورت نامرئی و غیر قابل رویت توسط چشم انشان است. اما نور در دوربین مداربسته وارم لایت توسط پروژکتورهای نور مرئی تامین می شود. از مشخصات دوربین وارم لایت می توان به چراغ های زیر لنز دوربین اشاره کرد.

در تصویر زیر یک نمونه تصویر دوربین وارم لایت در مقایسه با تصویر دوربین دید در شب معمولی را مشاهده می کنید.

تفاوت تصویر دوربین وارم لایت و معمولی

نحوه عملکرد دوربین WARM LIGHT

در داخل دوربین های WARM LIGHT از لامپ استفاده شده است. کنترل این لامپ ها توسط برد اصلی دوربین صورت می گیرد. سنسورهای حساس به نور در شب و تاریکی، کم شدن نور محیط را تشخیص می دهند. پس از تشخیص توسط سنسورها، لامپ های داخل دوربین روشن می شوند. روشن شدن این لامپ ها با هدف تامین نور کافی برای تشکیل تصاویر توسط دوربین است. همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم نور این لامپ ها در شب مرئی بوده و توسط چشم انسان قابل دیده شدن است. هنگام روز و در روشنایی نیز سنسورها با دریافت نور کافی توسط محیط دستور به خاموش شدن لامپ های دوربین مداربسته وارم لایت می دهند.

مزایای دوربین وارم لایت چیست؟

همانطور که گفته شد تصاویر در دوربین وارم لایت بر خلاف دوربین های دید در شب معمولی رنگی است. این به این معنی است که تصاویری که در شب توسط این دوربین ها ثبت می شود در مقایسه با دیگر دوربین ها دارای جزئیات و وضوح بیشتری است.

معایب دوربین وارم لایت

جالب است بدانید از اصلی ترین معایب و مشکلات در دوربین های وارم لایت می توان به نور مرئی دوربین اشاره کرد. همانطور که در قسمت قبل گفته شد این دوربین برخلاف دیگر دوربین ها در شب از نور مرئی استفاده می کند. بسیاری از افراد ممکن است تمایلی به در دید بودن دوربین مداربسته نداشته باشند به همین دلیل استفاده از این دوربین ها برای این افراد گزینه مناسبی نیست. این دوربین ها به دلیل نور مرئی در شب توجه سایر افراد را جلب می کنند. از این رو بسیاری بر این باورند که این جلوه و جلب توجه ممکن است باعث خرابکاری و صدمه زدن به دوربین از سوی سارقین شود. همچنین استفاده از این دوربین ها در مکان هایی با حساسیت بالا که نیاز به در دسترس نبودن دوربین دارد غیر ممکن است.

تفاوت دوربین وارم لایت و استارلایت

دوربین های استارلایت و وارم لایت هر دو جزو دوربین های مداربسته دید در شب هستند. دوربین مداربسته استارلایت با استفاده از سنسور تصویر با حساسیت بسیار بالا باعث بهبود تصاویر در شب و یا در تاریکی می شوند. همان طور که می دانید حتی چشم انسان در شرایط نوری بسیار کم قادر به دیدن تمام اجسام نیست. اگر نور محیط به کمتر از 20LUX برسد، چشمان انسان دیگر به راحتی قادر به دیدن اجسام نیستند. در صورتی که تکنولوژی دوربین STARLIGHT امکان مشاهده تصویر اجسام در این تاریکی را فراهم می کند.

تفاوت دوربین های استارلایت و وارم لایت در نوع تکنولوژی به کار رفته برای ثبت تصاویر رنگی است. دوربین مداربسته وارم لایت با استفاده از LED هایی که از خود نور مرئی تولید می کنند، تصاویر را در تاریکی ثبت می کند. اما دوربین مداربسته استارلایت با استفاده از سنسور بسیار حساس به نور کار می کند. این سنسورها با کمترین میزان نور یعنی حتی نور یک ستاره قادر به ثبت تصاویر به صورت رنگی هستند. دوربین های استارلایت برخلاف دوربین های وارم لایت هیچ نور مرئی از خود نشان نمی دهند و همین امر باعث جلوگیری از جلب توجه توسط دوربین می شود.

قیمت دوربین وارم لایت

تا به اینجا متوجه شدیم که این دوربین ها از تکنولوژی به روز استفاده می کنند و در شب نیز تصاویری با کیفیت و طیف رنگی مشخص ارائه می دهند. در نتیجه طبیعی است که قیمت دوربین وارم لایت در مقایسه با دوربین های معمولی گران تر باشد. اما به طور کلی قیمت در دوربین های وارم لایت با توجه به نوع، برند و دیگر ویژگی های این دوربین ها تعیین می شود.

4.7/5 - (4 امتیاز)
2022-08-10T16:04:17+04:30By |

ثبت ديدگاه

عنوان

Go to Top