تا کنون دوربین های مداربسته برای ثبت تصاویر در شب به فناوری های مختلفی مجهز شده اند. دوربین مداربسته استارلایت نوعی از بهترین دوربین مداربسته دید در شب است که تصاویر را به صورت رنگی ثبت می کند. دوربین Starlight تکنولوژی است که اولین بار توسط کمپانی تیاندی تکنولوژی معرفی شد. استارلایت در دوربین مداربسته در ابتدا به صورت محدود فقط در چند نوع دوربین به کار می رفت. با پیشرفت این تکنولوژی و استقبال کاربران دوربین استارلایت را در انواع مختلفی می توانید در بازار بیابید. در این مقاله به شرح مختصری از تکنولوژی استارلایت در دوربین مداربسته می پردازیم.

دوربین استارلایت Starlight چیست

دوربین‌های Starlight دوربین‌های امنیتی با حسگرهای ویژه starlight هستند که دید در شب را در شرایط کم نور بهبود می‌بخشند. به این معنا که “چیزهایی را به وضوح ببین که چشمان تو نمی توانند ببینند”! می دانید، چشمان انسان به سختی می توانند وقتی نور به زیر 20 لوکس می رسد چیزی را تشخیص دهند. بنابراین، دوربین‌های استارلایت، با حساسیت استثنایی، می‌توانند تصاویر واضح‌تری را ارائه دهند. حتی واضح‌تری از آنچه که چشمان شما در حالت 0 لوکس ببینند به شما ارائه خواهد داد.

دوربین مداربسته استارلایت تیاندی

مفهوم استارلایت در سال 2015 مطرح و در دوربین های IP به کار برده شد. طی چند سال توسعه و پیشرفت یافت و این فناوری روز به روز قوی تر شد. استارلایت به جایی رسید که می تواند اشیاء متحرک در صحنه های تقریباً کاملاً تاریک (با روشنایی کمتر از 0.0004 لوکس) را تصویربرداری کند. در آوریل 2019 تیم تیاندی بعد از استارلایت، جدیدترین و بزرگترین نوآوری را در لاس وگاس به نمایش گذاشت. فناوری های رونمایی شده شامل فناوری پیشرفته هوش مصنوعی و آخرین فناوری Super Starlight بودند. نسل بعدی سوپر استارلایت راه حل های استارلایت AI است که یک راه حل 24 ساعته هوش مصنوعی تمام وقت است.

با توجه به این موفقیت ها در فناوری استارلایت، محصولات تیاندی یکی از محبوب ترین برند در سراسر جهان محسوب می شود. تصاویر زیر بازخورد مشتریان دوربین تیاندی در سراسر جهان است.

دوربین استارلایت تیاندی

در کمپانی تیاندی فناوری اصلی در محصولات Tiandy Starlight و super starlight فناوری TVP است که در این صنعت قابل مقایسه نیست. تیاندی مدعی ارائه بهترین کیفیت تصویر در 24 ساعت است. فناوری TVP4.0 به زودی معرفی می شود. در مقایسه با نسل‌های قبل، دوربینی که از این فناوری با سنسور دوگانه استفاده می‌کند، می‌تواند در تاریکی تصاویر رنگی و واضحی ارائه دهد. شرکت تیاندی معتقد است این پیشرفت فناوری Starlight را به عصر دیگری خواهد آورد!

دوربین های دید در شب Starlight چگونه کار می کنند

در فناوری استارلایت حساسیت به نور ستاره یک امتیاز محسوب می شود. اما چگونه دوربین مداربسته استارلایت تنها با نور ستاره یا حتی بدون نور کار می‌کنند؟ در واقع، این آخرین فناوری حسگر Starlight و حذف پیچیده نویز است که منجر به حساسیت استثنایی و دید در شب واضح‌تر می‌شود.

به عبارت دقیق تر، دوربین استارلایت از سنسورهای بزرگتر، دیافراگم بازتر و کاهش سرعت شاتر بهره می گیرد. این تغییرات برای جمع آوری نور کافی برای شناسایی چهره و شماره پلاک انسان و جزئیات تصویر یک تحول بزرگ است. زیرا منجر به ثبت تصاویر واضح در زمانی که چشمان انسان چیزی را نمی بیند، شده است.

دوربین استارلایت با دید در شب سیاه وسفید

دوربین های مداربسته استارلایت در برند Reolink قابلیت سوئیچ کردن به تصاویر رنگی و سیاه و سفید را  از طریق نرم افزار دارند. در این دوربین ها starlight بهترین کیفیت دید در شب را ارائه می دهد، اما نه لزوماً دید در شب رنگی. برای مشاهده واضح جزئیات، مانند چهره انسان و شماره پلاک، در شرایط نوری بسیار ضعیف، اکثر دوربین های امنیتی استارلایت با کیفیت، به طور خودکار به حالت سیاه و سفید برای بهترین وضوح تبدیل می شوند.

البته می توانید به صورت دستی دید در شب سیاه و سفید استارلایت را به دید در شب رنگی تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید به راحتی ضبط رنگی Reolink Argus 2 را در شب از طریق برنامه Reolink تنظیم کنید.

دوربین مداربسته دید در شب استارلایت

IR دید در شب مادون قرمز اولین نسل از فناوری های دید در شب است که به صورت سیاه و سفید تصاویر را ثبت می کند. این قابلیت همچنان کاربردی است و بسیاری از دوربین های مداربسته موجود در بازار به این قابلیت مجهز هستند. در این قابلیت از نور مادون قرمز که برای چشم انسان قابل رویت نیست استفاده شده است. نور از مهم ترین عواملی است که در تشکیل تصویر نقش دارد. در محیط های کم نور و شب هنگام وجود این عامل مهم بسیار کمرنگ می شود. بنابراین برای مشاهده و ثبت تصاویر نیاز به جایگزین مناسب احساس می شود.

نور مرئی می تواند یک گزینه جایگزین باشد اما گزینه مناسبی نیست. زیرا شما در تمام طول شب می خواهید محیط را روشن نگه دارید و اصلاً منطقی نیست. نور مادون قرمز بهترین انتخاب برای این شرایط است. بدون آنکه جلب توجه کند شما می توانید محیط را رصد کنید. نسل بعدی IR اکسیر  است این قابلیت نیز تصاویر در شب را به صورت سیاه و سفید ثبت می کند. اما تفاوت عمده این قابلیت با IR در کیفیت تصویر ارائه شده است، گرچه تفاوت های دیگری نیز دارد. تصاویر با Exir با وضوح بیشتری ثبت می شود و خبری از حاشیه سیاه دور تصویر نیست.

 با توجه به نیاز کاربران به نظارت بر محیط به صورت رنگی حتی در شب این فناوری توسعه یافت. بسیاری از کمپانی های در صدد ایجاد و طراحی تکنولوژی با قابلیت ثبت تصاویر رنگی در شب شدند. از جمله شرکت تیاندی که موفق به خلق فناوری استارلایت شد. این فناوری با دوربین استارلایت تیاندی به بازار عرضه شد اما کم کم در سایر برندها نیز به کار رفت.

قیمت دوربین مداربسته استارلایت

با توجه به  قابلیت استارلایت به نظر می آید قیمت دوربین استارلایت بسیار بالا و خرید آن پر هزینه باشد. اما لزوماً اینطور نیست و اگر دوربین انتخابی شما از برند معتبر و خوبی باشد هزینه زیادی در بر ندارد. بله دوربین هایی هستند که قابلیت استارلایت آنها برای تصویربرداری در شرایط نور کم 0.01 لوکس طراحی شده است. این دوربین ها برای موقعیت ها و کاربری های خاص مورد استفاده قرار می گیرند و قیمت بالا دارند. اما دوربین های استارلایت در سطح مصرف کننده با دید در شب بهبود یافته قیمتی مقرون به صرفه دارد.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟ 🙂