دوربین اسپید دام چیست؟ یکی از قوی ترین دوربین های مداربسته است که جهت کنترل عبور مرور، خط تولید و… مورد استفاده قرار می گیرد. بعضا کاربران بر این باورند که دوربین اسپیددام به صورت خودکار در جهات مختلف می چرخد و تصویر برداری می کند. نحوه عملکرد این دوربین به این صورت است که کاربر می تواند برای آن یک یا چند Preset تعریف می کنند و دوربین مداربسته اسپید دام نیز برحسب آن حرکت می کند و یا می توانید با استفاده از یک اپراتور حرکات آن را کنترل کنید. دوربین اسپید دام با نام هایی همچون دوربین گردان، دوربین PTZ (مخفف Pan Tilt Zoom)، دوربین چرخشی در بازار رواج دارد.

در ادامه می خوانید:

 1. دوربین اسپید دام چیست؟
 2. قیمت دوربین اسپید دام
 3. کاربرد دوربین PTZ چیست؟
 4. ویژگی های دوربین اسپید دام
 5. سوالات متداول

    دوربین اسپید دام چیست؟

دوربین PTZ می تواند در جهات مختلف بچرخد و تصاویر با کیفیتی را ثبت کند. کاربرد اصلی این دوربین برای محیط هایی چون اتوبان ها،کارخانه، خط تولید و پروژه های بزرگ است. زوم اپتیکال یکی از قابلیت های این دوربین حبوب است؛ زوم اپتیکال به معنای زوم بر اجسام دورتر بدون کاهش کیفیت است. می توانید با کمک یک اپراتور نحوه عملکر آن را مدیریت کنید و یا چند Preset برای آن تعریف کنید.  PTZ مخفف عبارت Pan Tilt Zoom است. این نام برحسب نحوه عملکرد دوربین اسپید دام انتخاب شده است.

 • Pan: به معنی چرخش 360 درجه از چپ به راست و بلعکس است.
 • Tilt: به معنی حرکت عمودی دوربین به سمت بالا و پایین است که در برندهای مختلف متفاوت خواهد بود.
 • Zoom: دارای زوم اپتیکال است؛ زوم اپتیکال به معنای زوم بر اجسام بدون افت کیفیت است. مقدار زوم اپتیکال در دیتا شیت محصول با X نشان داده می شود.

قیمت دوربین اسپید دام

این دوربین به نسبت دوربین های دام و بولت گران قیمت تر است. توجیح گرانی دوربین PTZ ویژگی ها و قابلیت هایی است که از آن ها پشتیبانی می کند. پیشنهاد می کنیم قبل از آنکه اقدام به خرید این دوربین نمایید با مشاوران متخصص در این زمینه صحبت کنید تا ابتدا متوجه شوید دوربین اسپید دام چیست؟ چه کاربردی دارد؟ برای جه محیط هایی مناسب است؟

کاربرد دوربین PTZ چیست؟

به واسطه ی زوم اپتیکال، تعقیب خودکار، چرخش 360 درجه و… می توان از آن در بزرگراه ها، اتوبان های شلوغ، فرودگاه ها، معادن، کارخانه و خط تولید استفاده کرد. یکی از مزایای دوربین مداربسته اسپید دام این است که بدون افت کیفیت تصاویر را ثبت می کند و توانایی پردازش تصویر از نظر شناسایی چهره، پلاک خوان و… را دارد. با به کارگیری دوربین اسپیددام دیگر نیاز نیست نگرانی از جهت استخدام یک اپراتور داشته باشید زیرا می توانید Preset دلخواهتان را تعریف کنید تا در هر زمان از کدام قسمت محیط تصویربرداری کند.

ویژگی های دوربین اسپید دام

ویژگی های منحصر بفرد دوربین PTZ انقدر زیاد است که در یک مقاله نمی گنجد اما برخی از پرکاربردترین های آن را که مورد توجه کاربران قرار گرفته است را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • قابلیت تعقیب خودکار دوربین اسپید دام ( Auto Tracking )
 • زوم اپتیکال دوربین مداربسته اسپید دام
 • قابلیت Preset در دوربین اسپید دام چیست؟
 • قابلیت Pattern در دوربین مداربسته اسپید دام
 • قابلیت Tour دوربین PTZ

 قابلیت تعقیب خودکار دوربین اسپید دام ( Auto Tracking )

ویژگی تعقیب خودکار دوربین اسپید دام چیست؟ با تعریف یک سری پارامتر دوربین PTZ سوژه را در میدان دیدش تشخیص می دهد و تا خارج شدن از محدوده دید آن را دنبال می کند و تمامی حرکاتش را ثبت می کند.

زوم اپتیکال دوربین مداربسته اسپید دام

یکی از قابلیت های فوق العاده دوربین اسپید دام وجود زوم اپتیکال در آن است. این دسته از دوربین ها از قدرت زوم بالایی برخوردارند به نحوی که می توانند سوژه های مختلف را در فاصله های نسبتا زیاد تشخیص دهند و تصاویر را با کیفیت مطلوب ثبت کنند. در دیتاشیت دوربین مداربسته ptz زوم اپتیکال را با ضریب x نمایش می دهند. به عنوان مثال زوم X15 در یک دوربین اسپیددام به معنی زوم 15 برابری است.

قابلیت Preset در دوربین اسپید دام چیست؟

قابلیت Preset به معنی تنظیمات پیش فرضی است که در دوربین های اسپید دام می توان انجام دارد. به وسیله تنظیمات پیش فرض می توان برنامه های مختلفی به دوربین داد. برای مثال میزان چرخش یا زوایای چرخش، زمان های مختلف چرخش(برای مثال بعد از 5 دقیقه گردش به چپ یا راست…)، زوم دوربین و … را برای دوربین تنظیم نمود. وجود این قابلیت تا حد زیادی کار را برای کاربر آسان می کند. پس از انجام تنظیمات Preset در دوربین اسپسد دام به صورت خودکار طبق برنامه داده شده عمل خواهد شد. تنظیمات Preset در دوربین های گردان دارای تعداد مشخصی هستند. می توانید در بازه های زمانی معینی Preset های متفاوتی را برای نقاط مختلف مکان مورد نظر تعریف کنید.

به طور مثال می توانید دوربین اسپید دام را برای خط تولید مورد استفاده قرار بدهید و برای آن Preset خاصی را تعریف کنید که تمام مسیر خط تولید را بچرخد و تصویر برداری کند و یا حتی در نقطه ایی خاص زوم کند و چند ثانیه ایی متوقف شود و بعد مجددا شروع به حرکت کند. در صورتی که بخواهید به صورت دستی دوربین را کنترل کنید Preset متوقف خواهد شد و زمانی که کارتان به اتمام برسد انجام دستورات Preset از سر گرفته می شود.

قابلیت Pattern در دوربین مداربسته اسپید دام

با به کارگیری قابلیت Pattern می توانید محدوده وسیعی از تصویر را در جهت های افقی، عمودی و مورب برای دوربین تعریف کنید. با انجام این کار دوربین به صورت پیوسته در جهتی که برای آن تعیین کرده اید با سرعت انتخابی شما حرکت می کند.

قابلیت Tour دوربین PTZ

از قابلیت tour برای اجرای برنامه چرخشی در زمان مشخص بر حسب ثانیه بین چند Preset استفاده می شود.

دوربین مینی اسپید دام چیست؟

این دوربین بیشتر قابلیت های دوربینPTZ را دارد و تنها تفاوت فاحش آن این است که از زوم اپتیکال تا 30X پشتیبانی نمی کند و تنها تا 10X می تواند بر روی اجسام زوم اپتیکال داشته باشد. دوربین مینی اسپید دام را می توانید در واحد های اداری و مسکونی نیز مورد استفاده قرار بدهید.

بیشترین برد دید در شب دوربین اسپیددام

در نوعی از دوربین تیاندی قابلیت دید در شب فوق العاده ای وجود دارد. قابلیت دید در شب به دوربین کمک می کند تا در شب و تاریکی مطلق بتوانید تصاویر واضحی را به ثبت برسانید. قابلیت استارلایت در دوربین مداربسته اسپیددام تیاندی یکی از جذاب ترین قابلیت های دید در شب است. این فناوری ثبت تصاویر در محیط های بسیار کم نور با وضوح بالا را ممکن کرده است. برد انواع دوربین اسپید دام با یک دیگر فرق دارد. برد دید در شب دوربین اسپید دام در دیتا شیت آن نوشته شده است.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟ 🙂