در هنگام خرید دوربین مداربسته قطعا با عبارت مگاپیکسل مواجه می شوید. مگاپیکسل دوربین مداربسته چیست؟ بالاترین کیفیت دوربین چند مگاپیکسل است؟ هر مگاپیکسل چند پیکسل است؟ ممکن است تصور کنید هر چه دوربین مداربسته مگاپیکسل بیشتری داشته باشد، دوربین بهتری است. اما مگاپیکسل تنها یکی از عوامل تاثیرگذار در کیفیت دوربین مداربسته است. در این مقاله قصد داریم تا به پاسخ سوالات شما و بررسی بیشتر pixel و Mega pixel در دوربین مداربسته بپردازیم.

مگاپیکسل دوربین چیست؟

هر پیکسل از یک مربع تشکیل شده است. به عبارت دیگر پیکسل ها مربع هایی هستند که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر تصویر دیجیتال را تشکیل می دهند. عرض و طول تصویر، تعداد پیکسل های مشخصی دارند که با ضرب آن ها در هم، تعداد پیکسل های کل تصویر به دست می آید. هر چه تعداد پیکسل های تصویر بالاتر باشد، وضوح تصویر نیز بیشتر است. میزان کیفیت تصویر دوربین مداربسته را بر اساس مگاپیکسل اندازه گیری می کنند. هر مگاپیکسل چند پیکسل است؟ هر مگاپیکسل از یک میلیون پیکسل تشکیل شده است.

محاسبه مگاپیکسل دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته دارای سنسورهایی هستند. به طور کلی سنسور دوربین مداربسته در دو نوع CCD و CMOS تولید می شود. تعداد پیکسل ها با توجه به سنسور دوربین تعیین می شود. وضوح تصویر دوربین مداربسته با توجه به تعداد پیکسل و مگاپیکسل در هر اینچ تعیین می شود. سنسور در یک دوربین 8 مگاپیکسلی قادر به تولید تصاویری با 8 میلیون پیکسل در اینچ است. سنسور یک دوربین 4MP قادر به تولید 4 میلیون پیکسل در هر اینچ است. تعداد مگاپیکسل دوربین 8 مگاپیکسلی در هر اینچ در مقایسه با دوربین 4 مگاپیکسلی بیشتر است. در نتیجه تصاویر دوربین 8MP با جزئیات و کیفیت بیشتری نمایش داده می شوند. همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم تنها عامل تاثیر گذار در کیفیت تصویر، تعداد مگاپیکسل نیست. عوامل دیگری مانند حساسیت سنسور به نور، رنگ و… نیز در کیفیت تصویر تاثیرگذار هستند.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته را با یک عدد در کنار مخفف مگاپیکسل MP نمایش می دهند.

پیکسل چیست؟

پیکسل یا PIXEL تعریف های مختلفی دارد. برخی از افراد واژه PIXEL را متشکل از دو کلمه Picture و Cell می دانند. Picture به معنی عکس و Cell به معنی سلول که به معنی کوچکترین جزء تصویر است. برخی دیگر واژه pixel را ترکیب دو عبارت pix و el می دانند. Pix برگرفته از pictures و el برگرفته از Element به معنای کوچکترین المان تصویر است. در دو تعریف از پیکسل به کوچکترین جزء از تصویر اشاره دارد. در نتیجه تعریف کلی پیکسل همان کوچکترین المان و یا جزء از تصویر است.

کاربرد پیکسل چیست؟

پیکسل در کیفیت تصاویر هنگام زوم کاربرد و تاثیر مهمی دارد. اگر تعداد پیکسل های تصویر دوربین مداربسته شما پایین باشد، هنگام زوم بر روی تصاویر با مشکل مواجه می شوید. تصاویر دوربین های مداربسته با مگاپیکسل پایین در هنگام زوم به شکل شطرنجی و یا تار شده در می آیند. در این دوربین ها قسمتی از جزئیات تصویر در زوم از بین می روند. همانطور که می دانید تصاویر دوربین های مداربسته می تواند به عنوان مدرک و شناسایی فرد در هنگام جرم مورد استفاده قرار بگیرد. در نتیجه کیفیت تصویر در سیستم مداربسته دارای اهمیت بسیاری است. در دوربین های مداربسته با مگاپیکسل بالاتر، تصاویر نیز از جزئیات بیشتری برخوردار هستند.

البته توجه داشته باشید هر چه جزئیات تصویر بیشتر باشد نیاز به حجم بیشتری برای ذخیره اطلاعات است. همچنین هر چه مقدار مگاپیکسل دوربین مداربسته بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد. در پروژه های کوچک و کاربری هایی که کاربر تنها خواستار نظارت کلی بر محیط است می توانید از دوربین های مداربسته با رزولوشن پایین تر استفاده کنید.

رزولوشن HD

رزولوشن HD دارای انواع مختلفی از استاندارد است و این رزولوشن استاندارد ثابتی ندارد. استانداردهای مهم این رزولوشن عبارتند از:

  • 720p: این استاندارد رزولوشنی تا 1280×720 پیکسل را ایجاد می کند. (حدود 1 مگاپیکسل)
  • 1080p: رزولوشنی تا 1920×1080 پیکسل را ایجاد می کند. (2 مگاپیکسل)
  • 1440p: استاندارد P1440 رزولوشنی تا 2560×1440 پیکسل ایجاد می کند. (3.6 مگاپیکسل)

همچنین کیفیت 1080P یا 2 مگاپیکسل دوربین مداربسته و استانداردهای بالاتر را FULL HD می نامند. اغلب افراد هنگامی که از دوربین های مداربسته HD صحبت می کنند اشاره به دوربین های 1 مگاپیکسلی دارند. به همین دلیل کیفیت HD را کیفیت 720P نیز می نامند.

تفاوت SD و HD در دوربین مداربسته چیست؟

HD مخفف عبارت High Definition و SD مخفف عبارت Standard Definition است. تصاویر این دو تکنولوژی در تعداد پیکسل های تصاویر با یکدیگر متفاوت هستند. تعداد پیکسل های هر اینچ مربع در تصاویر HD بیشتر از تصاویر SD است. دوربین های مداربسته SD تقریبا دارای 400 هزار پیکسل هستند. اما دوربین های مداربسته HD دارای حداقل یک میلیون پیکسل در تصاویر خود هستند. در نتیجه تصاویر در HD با جزئیات و وضوح بیشتر از SD نمایش داده می شوند. تفاوت تصاویر این دو نوع دوربین ها در زوم تصاویر بیشتر به چشم می آید.

بالاترین کیفیت دوربین چند مگاپیکسل است؟

دوربین های مداربسته دارای کیفیت تصاویر متفاوتی هستند. این کیفیت تصاویر عبارتند از 1 مگاپیکسل، 2 مگاپیکسل، 3 مگاپیکسل، 4 مگاپیکسل و…. برخی از دوربین های مداربسته دارای کیفیت تصویر 4K هستند. تصاویر با کیفیت 4K دارای رزولوشن 8 مگاپیکسل هستند. برای مشاهده تصاویر در دوربین های 4K نیاز است تا دستگاه ضبط دوربین مداربسته و نمایشگر از کیفیت 4K پشتیبانی کنند. همچنین برخی دیگر از دوربین های مداربسته دارای کیفیت تصویر 12 مگاپیکسلی هستند. بالاترین کیفیت تصویر دوربین را دوربین های مداربسته 12 مگاپیکسلی دارند. توجه داشته باشید که در تمام پروژه ها نیازی به استفاده از دوربین مداربسته با مگاپیکسل بالا وجود ندارد. زیرا هر چه مگاپیکسل دوربین مداربسته بالاتر باشد، علاوه بر نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتر باید هزینه بیشتری برای خرید این دوربین ها پرداخت کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)