کاربران سیستم های مداربسته به دنبال دریافت تصاویر با کیفیت هستند. در صورت رعایت نکاتی مانند انتخاب محل مناسب دوربین مداربسته، ارتفاع نصب دوربین مداربسته، تامین نور کافی و… می توانید تصاویر با وضوح و کیفیت مطلوب را مشاهده کنید. همانطور که می دانید تصاویر به وسیله نور تشکیل می شوند. در نتیجه نور یکی از مهم ترین عوامل در کیفیت تصاویر است. هنگامی که نور کافی برای تشکیل تصویر وجود نداشته باشد، تصاویر نیز با کیفیت پایینی ثبت می شوند. حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته چقدر است؟ این میزان نور با عبارت Min Illumination تعیین می گردد. برای اطلاع بیشتر از نور مورد نیاز دوربین در تشکیل تصاویر با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

  • Min Illumination به چه معناست؟
  • واحد اندازه گیری حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته چیست؟
  • حداقل نور مورد نیاز دید در شب
  • مقایسه میزان لوکس در دوربین های مداربسته دید در شب
  • IRIS دوربین مداربسته و تاثیر آن بر نور مورد نیاز دوربین
  • سرعت شاتر

Min Illumination به چه معناست؟

اگر شما هم از کاربران و یا خریداران سیستم های مداربسته هستید ممکن است با عبارت Min Illumination مواجه شده باشید. Min Illumination به معنای حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته برای تشکیل تصاویر است. تمام تصاویر برای تشخیص اشیا، اجسام، حیوانات، انسان و… نیاز به میزان مشخصی از نور دارند. به عبارت دیگر ویژگی Min Illumination بیانگر میزان حساسیت سنسور تصویر نسبت به نور است. هر چه میزان حساسیت سنسور تصویر بیشتر باشد، دوربین برای تشکیل تصویر نیاز به نور کمتر داشته و از کیفیت بالاتری برخوردار است. میزان حساسیت سنسورها توسط شرکت های سازنده در محیط و شرایط نوری مختلف ارزیابی می شود. حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته در اطلاعات و یا دیتاشیت هر دوربین مشخص شده است.

واحد اندازه گیری حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته چیست؟

واحد اندازه گیری حداقل نور مورد نیاز در دوربین مداربسته لوکس (LUX) است. اگر قصد اندازه گیری نور یک محیط را دارید، می توانید از دستگاه های لوکس سنج استفاده کنید. این دستگاه ها با اندازه گیری نور محیط می توانند در انتخاب دوربین مداربسته مناسب به شما کمک کنند.

حال این سوال پیش می آید که حداقل لوکس محیط برای تشکیل تصویر دوربین مداربسته چقدر است؟ این میزان بستگی به دوربین مداربسته مورد استفاده شما دارد. دوربین های مداربسته معمولی برای تشکیل تصویر به حداقل 0.1 لوکس نیاز دارند. برای درک بهتر این موضوع 0.1 لوکس را می توان به نور یک شمع معمولی در یک اتاق 4*3 تشبیه کرد. توجه داشته باشید که 0.1 لوکس حداقل نور مورد نیاز برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته است و برای دریافت تصاویر با کیفیت بالا به میزان نور بیشتری نیاز دارید. در دوربین های پیشرفته این میزان نور بسیار پایین تر است. امروزه دوربین هایی با قابلیت ثبت تصاویر در نور 0.0001 لوکس در بازار موجود هستند.

حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته دید در شب

دوربین های مداربسته دید در شب دارای LED های IR هستند. در دوربین های دید در شب، چراغ های IR مادون قرمز در شب و تاریکی روشن شده و نور مورد نیاز دوربین را برای تشکیل تصویر تامین می کنند. نور مادون قرمز جزو نورهای نامرئی است که توسط چشم انسان دیده نمی شود. در نتیجه دوربین های دید در شب بدون جلب توجه در شب به کار خود ادامه می دهند. در نتیجه این دوربین ها قابلیت ثبت تصاویر در محیط های کاملا تاریک را دارند. برخی از دوربین های مداربسته دید در شب مانند دید در شب استارلایت قادر به ارائه تصاویر به صورت رنگی هستند. این دوربین ها دارای 2 لوکس نوری هستند. یک حالت رنگی و یک حالت سیاه و سفید. دوربین های دید در شب رنگی برای ثبت تصاویر رنگی نیاز به حداقل نور مورد نیاز برای ارائه تصاویر رنگی در شب دارند.

مقایسه میزان لوکس در دوربین های مداربسته دید در شب

در این قسمت قصد داریم تا به تفاوت میزان لوکس نوری در سه مدل دوربین با دید در شب های متفاوت بپردازیم.

  • دوربین مداربسته تیاندی مدل TC-C32TP

رزولوشن: 2 مگاپیکسل

نوع لنز: وریفوکال موتورایز-2.7mm-13.5

نوع دید در شب: Super Starlight  با برد 80 متر

Min. illumination: Color: 0.0004Lux، B/W: 0Lux with IR

  • دوربین مداربسته تیاندی مدل TC-C32WP

رزولوشن: 2 مگاپیکسل

نوع لنز: ثابت-4mm

نوع دید در شب: Warmlight با برد 20-15 متر

Min. illumination: Color: 0.0008Lux، 0Lux with LED on

  • دوربین مداربسته تیاندی مدل TC-C32GN Spec

رزولوشن: 2 مگاپیکسل

نوع لنز:  ثابت – 4mm

نوع دید در شب: IR با برد 50 متر

Min. illumination: Color: 0.05Lux ، B/W: 0.01Lux

این اختلاف میزان حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته با توجه به دیافراگم و سنسورهای دوربین مداربسته است.

IRIS دوربین مداربسته و تاثیر آن بر نور مورد نیاز دوربین

IRIS دوربین مداربسته وظیفه تنظیم و کنترل نور دریافتی دوربین را بر عهده دارد. این قطعه بر روی لنز دوربین مداربسته قرار دارد. اگر نور ورودی به لنز در حالت استاندارد نباشد، دوربین قادر به ارائه تصاویر با کیفیت نیست. به طور مثال اگر نور بیش از حد باشد، تصویر به شدت روشن است. اگر نور بسیار کم باشد، با یک تصویر تاریک و سیاه مواجه می شویم. میزان نور ورودی به دوربین مداربسته به وسیله آیریس کنترل می شود. زمانی که نور محیط کم باشد، دریچه آیریس برای تامین و عبور میزان نور مورد نیاز دوربین مداربسته بازتر می شود. در محیط با نور بیشتر آیریس با کوچکتر شدن از ورود نور بیش از حد به دوربین جلوگیری می کند.

آیریس در دوربین مداربسته در انواع مختلفی وجود دارد. انواع آیریس عبارتند از آیریس ثابت، آیریس دستی، آیریس اتوماتیک و P-IRIS.

سرعت شاتر

مدت زمانی که آیریس اجازه عبور نور به لنز را می دهد، سرعت شاتر می گویند. سرعت شاتر در دوربین های مداربسته به میزان حساسیت سنسور تصویر به نور و شرایط نوری محیط بستگی دارد. همانطور که در قسمت های قبلی هم اشاره شد هر چه میزان حساسیت سنسور تصویر به نور بیشتر باشد، تصویر در زمان کمتری تشکیل می شود در نتیجه سرعت شاتر بالاتر است. عامل بعدی نور محیط است که هر چه نور محیط بیشتر باشد تصویر در مدت زمان کوتاه تری تشکیل شده و سرعت شاتر افزایش می یابد. در محیط های کم نور، زمان بیشتری برای تشکیل تصویر نیاز است و سرعت شاتر کاهش پیدا می کند.

4.8/5 - (5 امتیاز)