IRIS دوربین مداربسته چیست؟ دوربین مداربسته از اجزای مختلفی تشکیل شده است. یکی از اجزا و قطعات دوربین مداربسته آیریس نام دارد. Iris دوربین مداربسته همانطور که از اسم آن مشخص است، عملکردی مشابه عنبیه و یا آیریس چشم دارد. اصلی ترین وظیفه iris تنظیم و کنترل نور دریافتی است. به صورتی که در محیط کم نور، برای تشکیل تصویر نور بیشتری به لنز وارد می کند. در شرایط محیطی پر نور، نور کمتری وارد لنز دوربین می شود. در ادامه به بررسی کلی این قطعه و انواع آن می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • اصلی ترین وظیفه IRIS دوربین مداربسته چیست؟
 • انواع آیریس دوربین مداربسته
 • بهترین IRIS دوربین مداربسته

آیریس چشم چیست؟

آیریس چشم همان عنبیه چشم است. چشم ما برای تشکیل تصاویر نیاز به نور دارد. به عبارت دیگر تصاویر توسط چشم انسان بر اساس نور منعکس شده از سوی اجسام دیده می شوند. همانطور که می دانید در نور زیاد عنبیه چشم با کوچک شدن، از ورود نور زیاد جلوگیری کرده و در نور کم با بزرگتر شدن نور بیشتری را برای تشکیل تصویر عبور می دهد. دیافراگم در دوربین مداربسته نیز عملکردی مشابه عنبیه چشم دارد.

اصلی ترین وظیفه iris دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته نیز دارای قطعه ای است که کار عنبیه چشم را انجام می دهد. این قطعه آیریس نام دارد. iris دوربین مداربسته بر روی لنز قرار دارد. یکی از قطعات مهم و تاثیرگذار بر روی کیفیت تصاویر آیریس است. هنگام تصویر برداری اگر نور ورودی به لنز بیش از حد باشد، تصویر با نور زیاد و به شدت روشن ثبت می شود. اگر این نور بیش از حد کم باشد، تصویر تاریک و تیره ثبت می شود. در نتیجه میزان نور ورودی لنز در کیفیت تصویر تاثیر گذار است. میزان باز و بسته شدن iris به میزان نور محیط بستگی دارد. همچنین مدت زمانی که آیریس اجازه عبور نور به لنز را می دهد، سرعت شاتر می گویند. سرعت شاتر در انواع دوربین مداربسته متفاوت است. 

اصلی ترین وظیفه IRIS دوربین مداربسته در کنترل میزان نور ورودی به لنز است.

میزان نوری که لنز قادر به عبور آن است، f-stop نامیده می شود. هر چه مقدار f-stop کمتر شود، عمق میدان دید کم و دریچه آیریس بازتر و هر چه f-stop بیشتر شود، عمق میدان دید بیشتر و دریچه بسته تر می شود. هر چه میزان F بیشتر باشد، نور عبوری از آن کمتر است و هر چه میزان این عدد کمتر باشد، نور عبوری بیشتر است. به طور مثال نور عبوری در آیریس F/11 کمتر از آیریس F/8 است.

آیریس دوربین مداربسته

انواع آیریس دوربین مداربسته

انواع مختلفی از iris بر اساس عملکرد وجود دارد. به طور کلی انواع آیریس در دوربین مداربسته عبارتند از:

 • Fixed Iris (آیریس ثابت)
 • Manual Iris (آیریس دستی)
 • Auto Iris (آیریس اتوماتیک)
 • P-Iris

در ادامه به بررسی هر یک از آن ها به طور جداگانه می پردازیم.

Iris ثابت دوربین مداربسته (Fixed Iris) چیست؟

شدت نور ورودی و دهانه عبور نور به لنز در iris ثابت دوربین مداربسته، ثابت است. در تمام طول شبانه روز iris ثابت به یک میزان مشخصی نور را از لنز عبور می دهد. تنظیمات میزان باز بودن این آیریس در کارخانه تولید کننده آن انجام می شود. f-stop در این نوع از آیریس پایین است. در نتیجه در این نوع آیریس، اغلب دهانه ای که نور از آن عبور می کند، باز است. iris ثابت به دلیل ثابت بودن میزان نور عبوری، معمولا در محیط های نوری ثابت مانند منازل، ادارات، مجتمع های تجاری و… مورد استفاده قرار می گیرد.

Iris دستی دوربین مداربسته (Manual Iris) چیست؟

در این آیریس، قابلیت تنظیم دریچه آیریس وجود دارد. اما همانطور که از نام آن مشخص است، تنظیمات دریچه در این نوع iris به صورت دستی انجام می گیرد. شما می توانید در هنگام نصب دوربین با توجه به میزان نور محیط، دریچه آیریس را تنظیم کنید. توجه داشته باشید که در صورت تغییر نور محیط، کیفیت تصویر نیز تغییر پیدا می کند و نیاز به تنظیم مجدد آیریس به صورت دستی است. این کار ممکن است در طول مدت خسته کننده و تا حدی غیر ممکن باشد. هم چنین تغییر تنظیمات دوربین به طور مداوم باعث کاهش طول عمر دوربین می شود.

Iris اتوماتیک دوربین مداربسته (Auto Iris) چیست؟

Iris اتوماتیک دوربین مداربسته دارای موتور به منظور باز و بسته شدن دریچه است. باز و بسته شدن دریچه در این نوع آیریس به صورت اتوماتیک با توجه به تغییرات نور محیط صورت می گیرد. دوربین های مداربسته با آیریس اتوماتیک در مقایسه با دیگر آیریس ها دارای کیفیت تصویر بالاتری هستند. از این نوع آیریس اغلب در کاربری های بیرونی که نور محیط در حال تغییر است، استفاده می کنند. iris اتوماتیک به دلیل وجود موتور و پیشرفته تر بودن دارای قیمت بالاتری است. تنها نقطه ضعف این آیریس ها در اغییر زاویه دید و فوکوس است. زمانی که دریچه بیش از حد باز و یا بسته شود، ممکن است زاویه دید دوربین مداربسته و فوکوس تغییر کند. آیریس های اتوماتیک به دو نوع DC Iris و Video Iris تقسیم می شوند.

 • DC Iris: در DC Iris دریچه آیریس به وسیله مدار داخلی دوربین کنترل می شود.
 • Video Iris: در Video Iris دریچه آیریس به وسیله مدار کنترل کننده ای که داخل لنز قرار دارد، کنترل می شود.

P-Iris

یک مدل پیشرفته از آیریس های اتوماتیک وجود دارد که p-iris نامیده می شود. حرف p مخفف کلمه precise به معنای دقیق است. تغییرات دریچه آیریس در مدل p-iris توسط یک موتور مکانیکی به صورت دقیق انجام می گیرد. این تغییرات با توجه به میزان و شدت نور محیط انجام می شود. در این نوع آیریس به دلیل دقت بالا، معایب و مشکلات دیگر آیریس ها وجود ندارد. البته قابل ذکر است که این آیریس از قیمت بالایی برخوردار است و اغلب در کاربری های حساس مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین iris دوربین مداربسته چیست؟

در بالا با انواع آیریس و وظیفه آن آشنا شدیم. بهترین iris دوربین مداربسته با توجه به نوع کاربری و نیاز هر فرد انتخاب می شود.

 • اگر قصد نصب دوربین مداربسته در محیط کاری و یا در منزل را دارید که تنها در طول روز نیاز به ثبت تصاویر وجود دارد، می توانید از دوربین های مداربسته مینی دام با آیریس دستی و یا ثابت استفاده کنید. در چنین کاربری هایی که نور محیط ثابت است با استفاده از این نوع آیریس ها می توانید در عین حال که از کیفیت بالای تصاویر برخوردار هستید، هزینه های خود را نیز کاهش دهید.
 • حال اگر قصد نصب سیستم های مداربسته در محیط های باز و بیرونی را دارید، می توانید از دوربین های مداربسته با آیریس اتوماتیک استفاده کنید. استفاده از این نوع آیریس ها باعث می شود تا مطابق تغییر شدت نور در محیط، دریچه iris تنظیم شود. از دوربین های مجهز به دریچه آیریس اتوماتیک در پارکینگ ها، حیاط و محیط های بیرونی استفاده می شود.
 • اگر از دوربین های مداربسته در کاربری های مهم مانند بانک، طلا فروشی، مراکز مهم استفاده می کنید، توصیه می شود از دوربین های مداربسته با p-iris استفاده کنید. با استفاده از این دوربین ها می توانید در شرایط نوری مختلف از تصاویر با جزئیات و کیفیت بالا استفاده کنید.
4.8/5 - (5 امتیاز)