منظور از زاویه دید دوربین چیست؟ هر یک از دوربین های مداربسته با توجه به نوع و ویژگی های خود، قابلیت نمایش محدوده ای مشخص را دارد. محدوده ای که دوربین مداربسته قادر به نمایش آن است را زاویه دید دوربین مداربسته می گویند. میدان دید دوربین مداربسته در انواع دوربین ها متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله به بررسی عوامل تاثیر گذار در زاویه دید، انواع دوربین مداربسته از نظر زاویه دید و نحوه محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • میدان دید دوربین مداربسته
  • انواع دوربین مداربسته از نظر زاویه دید
  • اندازه سنسور یا چیپ تصویر
  • کدام دوربین بیشترین زاویه دید را دارد؟
  • محاسبه زاویه دید
  • زاویه دید در دوربین های آنالوگ و تحت شبکه
  • آیا زاویه دید در جزئیات تصویر تاثیر گذار است؟

میدان دید دوربین مداربسته

برای بیان زاویه دید در دوربین مداربسته از اصطلاحات رایج Angel Of View و Horizontal Field Of View نیز استفاده می شود. یکی از نکات مهم در نمایش تصاویر دوربین مداربسته، میدان دید دوربین است. زیرا محدوده ای که دوربین قادر به ثبت تصاویر است را زاویه دید می نامند. زاویه دید را با واحد درجه اندازه گیری می کنند. برای بیان زاویه دید از اصطلاحات دیگری مانند FOV نیز استفاده می کنند.

انواع دوربین مداربسته از نظر زاویه دید

زاویه دید در دوربین های مداربسته متفاوت است. بدین صورت که دوربین های موجود در بازار با زاویه دید های گوناگون تولید می شوند. زاویه دید به دو عامل نوع لنز دوربین و اندازه سنسور دوربین بستگی دارد. لنزهای دوربین مداربسته در دو نوع ثابت و متغیر تولید می شوند. فاصله کانونی لنزها در دوربین مداربسته با اعداد نمایش داده می شوند. معمولا لنز دوربین ها 2.8، 4، 3.6 و… هستند.  هر چه اعداد نمایش دهنده لنز کوچکتر باشد، زاویه دید دوربین بیشتر است. به طور مثال زاویه دید دوربین با لنز 3.6 از زاویه دید دوربین با لنز 4 بیشتر است. در ادامه زاویه دید در لنز ثابت و متغیر را بررسی می کنیم.

زاویه دید در لنز ثابت دوربین

لنزهای ثابت دارای یک فاصله کانونی ثابت هستند. در نتیجه در دوربین با لنز ثابت زاویه دید نیز ثابت است. فاصله کانونی در دوربین های با لنز ثابت معمولا 2.8، 3.6، 4 و 6 میلیمتر است. از دوربین های مداربسته با لنز ثابت در محیط های داخلی و خارجی استفاده می شود که هر کدام دارای میدان دید متفاوتی هستند. اغلب دوربین های مداربسته داخلی با لنز ثابت دارای زاویه دید بین 85 الی 95 درجه هستند. دوربین های خارجی با لنز ثابت به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع بالاتر دارای زاویه دید 65 الی 85 درجه هستند. به طور مثال دوربین با لنز ثابت در اتاق، با توجه به زاویه 90 درجه بین دو دیوار، قادر به پوشش کل اتاق است.

زاویه دید در لنز متغیر دوربین

زاویه دید در دوربین های مداربسته با لنز متغیر قابل تغییر است. لنزهای متغیر در دو نوع وریفوکال و موتورایز در بازار وجود دارند. فاصله کانونی در نوع وریفوکال این لنزها به صورت دستی و در نوع موتورایز به صورت اتوماتیک قابل تغییر هستند. دوربین های مداربسته با لنز متغیر معمولا با فاصله کانونی 2.8 تا 12 میلیمتر هستند. زاویه دید در این دوربین ها معمولا بین 30 الی 95 درجه است. به صورتی که شخص می تواند زاویه دید دوربین را با توجه به نیاز خود تنظیم کند. همچنین دوربین های مداربسته با لنز متغیر دارای قابلیت زوم بر روی افراد و اشیاء هستند.

اندازه سنسور یا چیپ تصویر دوربین مداربسته

در دوربین مداربسته، تبدیل نور به سیگنال های الکترونیکی توسط چیپ تصویر انجام می شود. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در زاویه دید دوربین، اندازه چیپ تصویر آن است. هر چه چیپ تصویر کوچکتر باشد، زاویه دید در دوربین بیشتر است. به طور مثال در یک دوربین با فاصله کانونی 6 میلی متر و سنسوری به اندازه 1.3 زاویه دید 45 درجه است. در صورتی که در یک دوربین با همان فاصله کانونی و اندازه سنسور 1.4 زاویه دید کمتر و 33 درجه است. در نتیجه دومین عامل تاثیر گذار در زاویه دید دوربین، سنسور تصویر دوربین مداربسته است.

کدام دوربین بیشترین زاویه دید را دارد؟

بیشترین زاویه دید در دوربین های مداربسته 360 درجه است. دوربین مداربسته چشم ماهی دارای میدان دید 180 تا 360 درجه است. در دوربین های چشم ماهی از لنز ثابت استفاده می شود. لنزها در این دوربین ها به گونه ای طراحی شده است که توانایی پوشش تمام محیط اطراف را دارد. دوربین های چشم ماهی از نوع دوربین های مداربسته تحت شبکه هستند.

محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته

زاویه دید را می توان به وسیله اندازه سنسور و فاصله کانونی لنز محاسبه کرد. توجه داشته باشید که اندازه سنسور و فاصله کانونی لنز در دیتا شیت هر دوربین مشخص شده است. همچنین برای به دست آوردن زاویه دید دوربین مداربسته خود می توانید از سایت هایی که با استفاده از فاصله کانونی و اندازه سنسور، زاویه دید را محاسبه می کنند کمک بگیرید. شما می توانید با وارد کردن اندازه سنسور و فاصله کانونی در سایت زیر زاویه دید دوربین خود را به دست بیاورید.

محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته

برای محاسبه زاویه دید کلیک کنید.

میدان دید در دوربین های آنالوگ و تحت شبکه

دوربین های آنالوگ و تحت شبکه در مدل های مختلف دارای زاویه دید های مختلف هستند. اما توجه داشته باشید که نوع تکنولوژی دوربین مداربسته در تعیین زاویه دید دوربین تاثیری ندارد. همانطور که گفته شد زاویه دید تنها به دو عامل، فاصله کانونی لنز و اندازه سنسور بستگی دارد. زاویه دید در دوربین های مداربسته آنالوگ و IP نیز به این دو عامل بستگی دارد. ممکن است برخی از دوربین های آنالوگ و تحت شبکه از زاویه دید یکسانی برخوردار باشند.

آیا زاویه دید در جزئیات تصویر تاثیر گذار است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. با افزایش زاویه دید، دوربین قادر به نمایش محدوده افقی بیشتری است. اما در این حالت جزئیات کمتری از اجسام دور در تصویر مشخص است. از این رو برای انتخاب بهترین زاویه دید در دوربین باید به نوع نیاز، کاربری و محیط نصب دوربین توجه کنید. برای برخی از افراد دیدن جزئیات اهمیت بیشتری دارد. برخی دیگر از افراد زاویه دید و پوشش محوطه بیشتر، برایشان در اولویت است. اگر زاویه دید دوربین بیشتر باشد، دوربین محدوده بیشتری را پوشش می دهد، اما امکان مشاهده جزئیات کاهش می یابد. به طوری که اجسام و افراد در فاصله های دورتر کوچک تر هستند. در دوربین هایی با زاویه دید کمتر، جزئیات دقیق تر و بیشتری در فواصل دور در دسترس است و دوربین فضای کمتری را پوشش می دهد.

با توجه به موارد ذکر شده و محل نصب دوربین می توانید بهترین زاویه دید دوربین مداربسته را انتخاب کنید. همچنین می توانید با تماس با شماره های زیر و مشاوره رایگان، بهترین زاویه دید با توجه به کاربری خود را انتخاب کنید.

91009555-021

4.7/5 - (4 امتیاز)