ممکن است شما هم هنگام استفاده از دوربین مداربسته با صدای غیر عادی از دوربین و یا دستگاه مواجه شده باشید. در این زمان به دنبال علت این مشکل هستید. به طور کلی صدای غیر عادی از دوربین مداربسته از یک خرابی و یا مشکل در سیستم خبر می دهد. قبل از اقدام به تعمیر دوربین مداربسته خود جهت رفع مشکل صدای دوربین مداربسته در ادامه با ما همراه باشید تا دلایل این مشکل را بررسی کنیم.

مشکل صدای دوربین مداربسته

مشکل در هارد دوربین مداربسته

بوق زدن دستگاه DVR و یا NVR علت های مختلفی دارد. به طور مثال اگر برای اولین بار بعد از نصب سیستم مداربسته، دوربین را روشن کنید ممکن است دستگاه ضبط شروع به بوق زدن کند. علت این صدا تنظیم نبودن هارد و یا عدم استفاده از هارد است. همچنین بوق زدن دستگاه ضبط ممکن است به دلیل پرشدن هارد و یا خرابی این قطعه باشد. در این صورت دستگاه قادر به ضبط تصاویر دوربین مداربسته نیست و با به صدا در آمدن شروع به اعلام هشدار می کند.

تکراری بودن IP شبکه

هر یک از سیستم ها در شبکه باید دارای یک IP مخصوص و جداگانه باشند. اگر IP ها با یکدیگر تداخل داشته باشند و یا یکسان باشند، شبکه قادر به شناسایی دوربین مداربسته نیست. در نتیجه شروع به اعلام هشدار و بوق زدن می کند. برای رفع این مشکل می توانید از نرم افزار IP SCANER استفاده کنید و IP تکراری را شناسایی کنید. برای نصب این نرم افزار می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

اشکال در شبکه

یکی از دلایل مشکل در صدای دوربین مداربسته وجود مشکل در شبکه و ارتباط دستگاه با شبکه است. گاهی ممکن است ارتباط دوربین مداربسته با دستگاه قطع شود. در این صورت دوربین توانایی ارسال تصاویر به دستگاه را ندارد. این اتفاق باعث ایجاد صدای بوق می شود.

مشکل در فن خنک کننده دستگاه

یکی از مشکلات رایج که باعث ایجاد صدای غیر عادی در دستگاه ضبط می شود، وجود یک مشکل و یا خرابی در فن خنک کننده دستگاه است. ممکن است در اثر جابه جایی، فن داخل دستگاه از حالت بالانس خارج شده باشد که این اتفاق باعث ایجاد صدا در دستگاه ضبط می شود. همچنین یکی از مشکلات رایج شکستن پر فن خنک کننده است. در صورت خرابی و یا عدم بالانس فن می توانید با تعویض فن و یا بالانس کردن آن مشکل صدای دستگاه را حل کنید. توجه داشته باشید که فن خنک کننده دستگاه ضبط یکی از اجزای مهم در سیستم دوربین مداربسته است. زیرا این فن وظیفه خنک کردن و کاهش دمای قطعات را برعهده دارد. در صورتی خرابی فن با گذشت زمان، دمای داخلی دستگاه باعث آسیب به قطعات و در نتیجه خرابی آن ها می شود.

تنظیمات صدای دوربین مداربسته

اگر شخص ناشناسی قصد ورود به سیستم امنیتی را داشته باشد و رمز دوربین مداربسته را به اشتباه وارد کند، دستگاه شروع به زدن بوق می کند. این صدای بوق به عنوان یک هشدار برای جلوگیری از خرابکاری به شمار می آید. برای جلوگیری از ورود افراد متفرقه به سیستم امنیتی از رمزهای قوی و غیر قابل حدس استفاده کنید. در برخی از موارد ممکن است تنظیمات دستگاه بر روی عبور از خط فرضی یا Line Crossing قرارداشته باشد. در این صورت اگر شخص و یا جسمی از خط فرضی مشخص شده عبور کند، دستگاه شروع به اعلام هشدار می کند.

اعلام هشدار قطعی تصویر

قطع شدن تصویر یکی از مشکلاتی است که ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. به طور مثال اگر تنظیمات سیستم شما بر روی Record Exception قرار نگرفته باشد، پس از پر شدن هارد، تصاویر جدید توسط دستگاه ثبت نمی شوند. زمانی که تصویر دوربین مداربسته قطع شود، دستگاه ضبط برای اعلام هشدار و آگاهی کاربر شروع به بوق زدن می کند.

دیگر دلایل مشکل صدا در دوربین مداربسته

عوامل دیگری نیز ممکن است باعث ایجاد مشکل صدا در دوربین مداربسته و یا دستگاه ضبط شوند. این عوامل عبارتند از:

 • خرابی منبع تغذیه دوربین مداربسته
 • وارد شدن ضربه و آسیب به دوربین مداربسته
 • تغییر در سیگنال ویدئویی

راه حل رفع مشکل صدا در دوربین مداربسته

در بالا دلایل ایجاد صدای دوربین مداربسته و دستگاه ضبط را بررسی کردیم. در این قسمت قصد داریم تا راه حل رفع مشکل صدای دوربین مداربسته را شرح دهیم.

 • اتصال هارد در دستگاه را بررسی کنید. اگر مشکل صدای دوربین مداربسته از اتصال نادرست هارد در دستگاه ضبط است، برای بررسی اتصال هارد مراحل زیر را طی کنید.
 • دستگاه ضبط خود را به وسیله دکمه پاوری که در پشت دستگاه قرار دارد خاموش کنید.
 • پیچ های دستگاه را باز کنید و پوشش آن را بردارید.
 • یک زبانه کوچک فلزی را مشاهده می کنید که با فشردن آن کانکتور از هارد و برد جدا می شود.
 • سپس هارد را به صورت صحیح در دستگاه قرار دهید و اتصالات هارد را محکم کنید.
 • پس از اتمام کار، پوشش دستگاه را در جای خود قرار داده و نصب کنید.
 • دستگاه ضبط را روشن کرده و وارد منوی اصلی دستگاه شوید.
 • در بخش info وارد قسمت system شوید.
 • پنجره ای باز می شود که باید گزینه HDD را انتخاب کنید.
 • در این قسمت درایو هارد دیسک باید نمایش داده شود. Total Space نشان دهنده فضای کل هارد و Free Space نشان دهنده فضای خالی هارد است.
 • توجه داشته باشید که بخش های Status و Smart باید به صورت Normal باشند تا گویای شناسایی و عملکرد صحیح دستگاه باشد.
 • اگر مشکل در منبع تغذیه دوربین مداربسته است. باید نسبت به تعویض و یا تعمیر منبع تغذیه اقدام کنید.
 • تنظیمات هارد دستگاه را بررسی کنید. اگر به تصاویر قبلی دستگاه نیاز ندارید، تنظیمات را بر روی Record Exception قرار دهید تا در صورت پر شدن حافظه، اطلاعات جدید بر روی قدیمی ترین اطلاعات قرار گیرند.
 • در انتها اگر موفق به قطع صدای دوربین مداربسته و یا دستگاه های ضبط نشدید، می توانید برای رفع مشکل صدای دوربین مداربسته با کارشناسان تماس حاصل کنید.
4.8/5 - (6 امتیاز)