تمام دوربین های مداربسته دارای یک کاتالوگ و دیتاشیت هستند. در این کاتالوگ مشخصات و اطلاعات دوربین مداربسته ذکر شده است. خواندن مشخصات دوربین مداربسته در هنگام خرید یکی از مهم ترین نکات است که می تواند کمک کننده بسیار خوبی به شما در خرید دوربین مورد نظرتان باشد. هنگام مشاهده کاتالوگ با عبارات و اصطلاحات انگلیسی گوناگونی روبرو می شوید. در این مقاله سعی داریم تا مشخصاتی که در کاتالوگ دوربین مداربسته است را بررسی کنیم.

مشخصات دوربین مداربسته

Image Sensor

Image Sensor در کاتالوگ دوربین مداربسته مربوط به چیپ تصویر دوربین مداربسته است. به عنوان مثال اگر در مقابل عبارت Image Sensor مشخصه “1/3 PICADIS درج شده بود به معنای این است که اندازه چیپ تصویر 3/1 اینچ و از سری PICADIS است.

Signal System

این عبارت مربوط به سیستم های مداربسته آنالوگ است. دوربین های مداربسته آنالوگ سیگنال را بر اساس استاندارد PAL و NTSC ارسال می کنند. این عبارت نشان دهنده نوع سیگنال قابل پشتیبانی دوربین است. اگر در مقابل عبارت Signal System هر دو مشخصه PAL و NTSC را مشاهده کردید به معنی پشتیبانی دوربین از هر دو سیگنال است. اغلب دوربین های مداربسته از هر دو سیگنال پشتیبانی می کنند.

Effective Pixels

این عبارت تعیین کننده تعداد پیکسل های موجود بر روی چیپ تصویر دوربین مداربسته است. این عبارت معمولا در دوربین های آنالوگ کمتر از دوربین های تحت شبکه است.

Min. Illumination

عبارت Min. Illumination نشان دهنده میزان حداقل نور مورد نیاز برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته است. یکی از مهم ترین مشخصات دوربین مداربسته Min. Illumination است. Min. Illumination به معنی حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته برای تشکیل تصویر است. این نور با واحد لوکس سنجیده و نمایش داده می شود. به طور مثال اگر در کاتالوگ یک دوربین میزان Min. Illumination با مشخصه 0.1Lux @ (F1.2,AGC ON),0 Lux with IR مشخص شده بود به این معنی است که این دوربین برای تشکیل تصویر به حداقل 0.1 لوکس نور نیاز دارد. این میزان بر اساس آزمایش انجام شده توسط تولید کننده انجام شده است. عبارت F1.2 نشان دهنده میزان باز بودن دیافراگم در زمان آزمایش دوربین و بیشترین میزان باز شدن دیافراگم است.

برخی از دوربین ها دارای میزان F یعنی باز شدن دیافراگم کمی هستند، اما در عین حال برای تشکیل تصویر به نور زیادی نیاز ندارند. این دوربین ها از تکنولوژی و حساسیت چیپ تصویر بالایی برخوردار هستند. در مثال بالا عبارت دیگری با عنوان 0 Lux with IR نیز درج شده است. این عبارت به این معنی است که پس از روشن شدن ال ای دی های مادون قرمز دید در شب، دوربین برای تشکیل تصویر نیازی به نور ندارد.

Shutter Speed

سرعت شاتر دوربین با عبارت Shutter Speed نمایش داده می شود. سرعت شاتر در کیفیت تصاویر دوربین مداربسته اهمیت بسیاری دارد. هر چه سرعت شاتر بالاتر باشد، تصاویر دوربین مداربسته در حرکت از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. هر چه میزان نور مورد نیاز دوربین برای تشکیل تصویر کم تر باشد، سرعت شاتر نیز کم تر می شود.

Lens

این مشخصه تعیین کننده نوع لنز و فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته است. لنزهای دوربین های مداربسته در دو نوع ثابت و متغیر تولید می شوند.

Lens Mount

این مشخصه بیانگر پایه و شکل لنز دوربین مداربسته است. اگر قصد تعویض لنز را داشته باشید باید به این مشخصه توجه کنید. لنز مورد نظر شما باید دارای پایه ای با استاندارد مشابه باشد.

Day & Night

نشان دهنده قابلیت های دوربین در روز و شب که شرایط نوری متفاوت دارند است. اگر در مقابل این مشخصه عبارت IR cut filter with auto switch درج شده باشد، این عبارت نشان دهنده وجود IR-CUT در دوربین است. این فیلتر به صورت خودکار دید در شب را در روز غیر فعال و در شب فعال می کند.

Horizontal Resolution

این مشخصه نشان دهنده رزولوشن تیوی لاین دوربین است. به طور کلی در استانداردهای سیستم آنالوگ تصاویر با حداکثر کیفیت 720 تیوی لاین منتقل می شوند. اگر دوربینی دارای چیپ تصویر بیش از 720 تیوی لاین باشد، باز هم تصاویر در ضبط و نمایش کیفیتی بیش از 720 تیوی لاین ندارند. البته اغلب دوربین های مداربسته معمولا با کیفیتی کم تر از 720 تیوی لاین تولید می شوند.

Synchronization

از این قابلیت معمولا در دوربین های آنالوگ قدیمی استفاده می کردند. دوربین های آنالوگ قدیمی برای مشاهده تمام تصاویر در یک جا باید همه دوربین ها را با یکدیگر همزمان می کردند. اما در دوربین های مداربسته امروزی نیازی به انجام این کار نیست، زیرا دوربین ها خود دارای این قابلیت هستند.

Video Output

نشان دهنده میزان ولتاژ خروجی تصویر است. ولتاژ سیگنال خروجی در دوربین های آنالوگ 1VP-P است. در چنین شرایطی می توان هر دوربینی را به هر دستگاه ضبطی متصل کرد.

S/N Ratio

نسبت S به N نشان دهنده میزان نویز الکترونیکی در تصویر است. اگر نسبت سیگنال به نویز زیاد باشد این به معنی میزان پایین نویز در تصویر است. دوربین های مداربسته ای که دارای نسبت سیگنال به نویز حداقل 50db هستند، تصاویری با نویز کم را نمایش می دهند. یکی از عواملی که باعث افزایش نویز در تصویر می شود، کمبود نور در محیط است. در محیط های کم نور، دوربین مجبور به تقویت بیشتر تصاویر است. در چنین شرایطی علاوه بر سیگنال تصویر، سیکنال نویز نیز تقویت شده و افزایش می یابد.

Working Temperature/Humidity

در خواندن مشخصات دوربین مداربسته ممکن است با عبارت Working Temperature/Humidity برخورد کنید. این مشخصه بیان کننده میزان دما و رطوبت مجاز برای کار دوربین است. به طور مثال اگر در مقابل این مشخصه عبارت Humidity 90% or less (non-condensing) / -40°C to 60°C درج شده بود به این معنی است که دمای مجاز کار دوربین بین -40 درجه تا 60 درجه سانتیگراد است. همچنین میزان رطوبت مجاز دوربین نیز 90% است.

Power Supply

بیانگر ولتاژ کار دوربین است. اغلب دوربین های مداربسته به ولتاژ 12 ولت DC برای شروع به کار نیاز دارند.

Power Consumption

Power Consumption نشان دهنده میزان توان مصرفی دوربین مداربسته است.

Ingress Protection

این مشخصه نشان دهنده میزان استاندارد IP در دوربین مداربسته است. استاندارد IP در دوربین مداربسته نشان دهنده میزان مقاومت دوربین مداربسته در مقابل عوامل خارجی مانند گرد و غبار و آب است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص استاندارد IP می توانید به مقاله استاندارد IP در دوربین مداربسته مراجعه کنید.

IR Range

برد پخش نور IR در دوربین توسط عبارت IR Range در کاتالوگ مشخص می شود. البته توجه داشته باشید که این عدد حداکثر برد را نمایش می دهد. برد مفید دوربین می تواند نصف مقدار ذکر شده در کاتالوگ باشد.

Dimensions و Weight

برای خواندن مشخصات دوربین مداربسته دو عبارت Dimensions و Weight نیز وجود دارد. عبارت Dimensions تعیین کننده اندازه بدنه دوربین و عبارت Weight نیز تعیین کننده میزان وزن دوربین است.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟ 🙂