مجرمان و خرابکاران دست به اقدام هایی مانند حملات سایبری، هک و مختل کردن دوربین مداربسته می زنند. از آن جایی که حملات سایبری و هک کردن دوربین مداربسته افزایش پیدا کرده است، باید سیستم ها از بیشترین امنیت برخوردار باشند. به طوری که شخص دیگری به غیر از کاربر اصلی امکان ورود به سیستم دوربین مداربسته و دسترسی به تجهیزات را نداشته باشد. از این رو برقراری امنیت سایبری دوربین مداربسته دارای اهمیت ویژه ای است. برای برقراری امنیت سایبری در دوربین ها راهکارهای مختلفی را می توان استفاده کرد. ما در این مقاله قصد داریم تا با بیان این راهکارها به افزایش امنیت سیستم های شما کمک کنیم.

برقراری امنیت سایبری دوربین مدار بسته

یکی از مهم ترین راهکارها برای برقراری امنیت سایبری استفاده از رمزهای معتبر و قوی است. در گذشته تقریبا تمام برندهای دوربین مداربسته از یک رمز پیش فرض برای سیستم های خود استفاده می کردند. اغلب کاربران پس از نصب و راه اندازی سیستم مداربسته رمز عبور و نام کاربری پیش فرض خود را تغییر نمی دادند. این موضوع باعث می شود تا هکر ها و خرابکاران با استفاده از رمز عبور پیش فرض به راحتی بتوانند دوربین و تجهیزات آن را هک کنند. با گذشت زمان، شرکت های تولید کننده در راستای افزایش امنیت سایبری دوربین مداربسته تصمیم گرفتند تا رمز پیش فرض را حذف کنند. به صورتی که کاربران پس از نصب و راه اندازی سیستم مداربسته باید اقدام به انتخاب یک رمز قوی و معتبر نمایند.

برای افزایش امنیت سیستم های مداربسته توصیه می شود، در بازه های زمانی معین اقدام به تغییر و به روزرسانی رمز عبور سیستم های خود کنید.

امنیت سایبری دوربین مداربسته تیاندی

در گذشته رمز عبور پیش فرض دوربین تیاندی و نام کاربری آن 1111-1111 و admin-admin بود. کاربران سیستم های مداربسته با استفاده از این دو رمز و نام کاربری می توانستند وارد سیستم مداربسته شوند. شرکت تیاندی نیز به منظور افزایش امنیت سایبری در دوربین های خود رمز عبور و نام کاربری پیش فرض را حذف کرد. در این برند امکان ورود به سیستم دوربین مداربسته بدون تعیین رمز عبور معتبر میسر نیست. این اقدام تیاندی باعث افزایش امنیت و ایمنی سیستم ها در مقابل هک شدن می شود.

دوربین های مداربسته هایک ویژن

هایک ویژن در گذشته از رمز عبور پیش فرض HIK12345 و نام کاربری admin استفاده می کرد. این شرکت نیز برای جلوگیری از سوءاستفاده خرابکاران و هکرها، رمز پیش فرض خود را غیر فعال کرد. سیستم هایک ویژن در اولین ورود به سیستم از شما می خواهد تا یک رمز عبور معتبر را تعیین کنید. رمز عبور معتبر و قوی در هایک ویژن باید از حداقل 8 کاراکتر تشکیل شده باشد و ترکیبی از حروف و اعداد باشد.

اگر از دوربین های مداربسته هایک ویژن استفاده می کنید، در راه اندازی سیستم این برند با پرسش چند سوال امنیتی و دریافت ایمیل به بازیابی رمز عبور دوربین مداربسته در زمان فراموشی به شما کمک خواهد کرد. اگر رمز عبور خود را فراموش کردید می توانید با پاسخ به سوالات امنیتی مراحل بازیابی رمز عبور را انجام دهید. در صورت عدم انجام این موارد، در زمان فراموشی رمز عبور باید به نمایندگی ها و خدمات پس از فروش هایک ویژن مراجعه کنید.

دوربین های مداربسته داهوا

یکی دیگر از برندهای معروف در سیستم های مداربسته برند داهوا است. این برند در ابتدا از نام کاربری و رمز عبور admin-admin استفاده می کرد. با افزایش هک و حملات سایبری داهوا نیز یکی دیگر از تولید کنندگانی بود که روش ورود به سیستم های خود را تغییر داد. این شرکت امکان ورود با رمز پیش فرض admin را حذف کرد. در مقابل اقدام به بروز رسانی و تغییر نرم افزار دوربین های IP، دستگاه های ضبط و Smart Pss کرد. این شرکت نیز با تعیین رمز عبور معتبر امکان ورود به سیستم مداربسته را برای کاربران خود ایجاد کرده است. اعتبار رمزهای عبوری تعیین شده از سوی کاربران به وسیله نرم افزار داهوا سنجیده شده و در صورت معتبر بودن تایید می شود. رمز معتبر در داهوا رمزی با ترکیب حروف و اعداد و تعداد کاراکترهای مناسب است.

تفکیک شبکه دوربین مداربسته و داده ها

یکی دیگر از راهکارهای امنیت سایبری دوربین مداربسته استفاده از شبکه جداگانه است. می توانید دوربین های مداربسته را در یک شبکه و داده ها را در شبکه دیگری نگهداری کنید. این کار باعث می شود در صورت دسترسی سایر افراد به دوربین های مداربسته، امکان دسترسی به داده ها وجود نداشته باشد. این کار علاوه بر افزایش امنیت سایبری دوربین باعث جلوگیری از افت سرعت شبکه نیز می شود.

امنیت سایبری دوربین مداربسته با استفاده از دسترسی ابری

راهکار دیگر برای ایجاد امنیت سایبری استفاده از روش دسترسی ابری است. در این روش تنها کاربر اصلی به داده ها و دستگاه ها دسترسی دارد. در روش ابری اطلاعات و دستگاه ها به جای نگهداری در شبکه داخلی بر روی سرورهای خارج از شبکه سازمانی با ایمنی و امنیت بسیار بالا نگهداری می شوند. حتی اگر در این شرایط دوربین های مداربسته شما هک شود، هکر با یک شبکه بسیار ایمن روبرو می شود و امکان دسترسی به اطلاعات را نخواهد داشت. یکی دیگر از مزایای استفاده از فضای ابری، تشخیص حادثه هک و جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات سیستم است.

یک روش دیگر برای افزایش امنیت سایبری، استفاده از سیم اترنت است. توصیه می شود برای افزایش ایمنی و امنیت سیستم مداربسته خود، دوربین ها را با استفاده از سیم اترنت به شبکه متصل کنید. احتمال هک و حمله سایبری در دوربین هایی که به وسیله Wifi و یا 5G به شبکه متصل شده اند بیشتر از دوربین هایی است که به وسیله کابل اترنت به شبکه متصل هستند. در نتیجه توصیه می شود برای اتصال شبکه از اترنت استفاده کنید.

4.8/5 - (6 امتیاز)