هارد دوربین مداربسته به دلیل نگهداری تصاویر از اجزای مهم در سیستم مداربسته به شمار می‌آید. گاهی ممکن است کاربران قصد مشاهده یا انتقال اطلاعات هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر را داشته باشند. چگونه هارد دوربین مداربسته را به کامپیوتر وصل کنیم؟ در این مقاله قصد داریم نحوه اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر را آموزش دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

نکات مهم در اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر

قبل از آموزش اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر باید به برخی از نکات توجه کنید. هارد دوربین مداربسته و هاردهای کامپیوتر و لپ تاپ از نظر ظاهری شبیه به یکدیگر هستند. اما این هاردها از نظر کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. هارد دیسک در دوربین مداربسته به صورت خاص برای سیستم مدار بسته طراحی شده است. نوع اتصال SATA، ESATA یا USB در هارد را بررسی کنید. سپس بر اساس نوع اتصال هارد، کابل مناسب را برای اتصال تهیه کنید.

همانطور که می‌دانید هارد در سیستم مداربسته داخل دستگاه ضبط DVR و NVR نصب می‌شود. دستگاه‌های ضبط دارای یک سیستم عامل داخلی هستند. اگر سیستم عامل کامپیوتر توسط هارد پشتیبانی شود، اطلاعات هارد توسط کامپیوتر به راحتی خوانده می‌شود. اگر سیستم عامل هارد و کامپیوتر با یکدیگر هخوانی نداشته و یک سیستم فایل لینوکس در دستگاه ضبط باشد، پیام فرمت را دریافت می‌کنید. توجه داشته باشید که هرگز هارد را فرمت نکنید. با فرمت هارد دیسک، همه اطلاعات داخل هارد پاک می‌شود. برای اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر در این شرایط باید از نرم‌افزارهای مخصوص استفاده کنید.

انتقال اطلاعات هارد به لپ تاپ

برای انتقال اطلاعات هارد به کامپیوتر یا لپ تاپ باید هارد را به سیستم مورد نظر متصل کنیم. در این مرحله اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر با کابل را آموزش می‌دهیم. برای اینکار مراحل زیر را طی کنید.

  • ابتدا باید هارد را از دستگاه ضبط جدا کنید. برای اینکار ابتدا دستگاه ضبط را خاموش کنید. سپس دستگاه ضبط را باز کنید. پیچ‌های هارد را باز کرده و آن را از کابل‌ها جدا کنید.
  • بر اساس نوع اتصال هارد کابل مناسب برای اتصال را آماده کنید. یک سر کابل را به هارد و سر دیگر را به کامپیوتر متصل کنید.
  • پس از اتصال هارد به کامپیوتر یا لپ تاپ، سیستم مورد نظر را روشن کنید.
  • درایو هارد دوربین مداربسته را می‌توانید در بخش درایورها مشاهده کنید.
  • برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته باید از نرم‌افزارهای مخصوص استفاده کنید. این نرم‌افزار را می‌توانید از سایت تولید کننده دوربین مداربسته دانلود و نصب کنید.
  • پس از دانلود و نصب، وارد نرم‌افزار شوید. با استفاده از نرم‌افزار پخش دوربین می‌توانید به فیلم‌های دوربین مداربسته در کامپیوتر دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را مشاهده کنید.

کدام کابل برای اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر بهتر است؟

همانطور که گفته شد نوع کابل مورد استفاده در اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر به نوع پورت اتصال هارد بستگی دارد. با استفاده از کابل HDMI، USB و VGA می‌توان هارد را به لپ تاپ یا کامپیوتر متصل کرد. کابل‌های HDMI یکی از با کیفیت‌ترین کابل‌های مورد استفاده در سیستم مداربسته هستند. استفاده از کابل HDMI باعث حفظ کیفیت تصاویر و جلوگیری از تداخل و اختلال در سیگنال تصاویر می‌شود. در مقابل کابل VGA در مقایسه با HDMI، کابل ضعیفی است. این کابل اطلاعات را به صورت آنالوگ انتقال می‌دهد. از نقاط ضعف کابل VGA می‌توان به عدم انتقال صدا، محدودیت در متراژ و کیفیت پایین‌تر تصاویر اشاره کرد.

انتقال اطلاعات HARD با وای فای

یکی دیگر از روش‌های مشاهده اطلاعات از هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر با استفاده از وای فای است. در این روش نیازی به سیم و کابل وجود ندارد. برای اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر با وای فای نیازی به جداسازی هارد نیست. در اصل در این روش، بین دوربین مداربسته و کامپیوتر ارتباط برقرار می‌شود. در این روش به یک مودم یا روتر با قابلیت ایجاد شبکه بیسیم نیاز دارید. همانند روش‌های دیگر نرم‌افزار مخصوص دوربین را از سایت تولید کننده دانلود و نصب کنید. در مرحله بعد باید به شبکه وای فای دوربین متصل شوید. اکنون با وارد کردن آدرس IP دوربین مداربسته می‌توانیم به دوربین متصل شویم.

نرم افزارهای مشاهده تصاویر در کامپیوتر

برای مشاهده تصاویر پس از اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر باید از نرم‌افزارهای مدیریت تصویر دوربین مداربسته استفاده کنید. نرم‌افزارهای مدیریت تصویر دوربین مداربسته در هر برند متفاوت است. اگر دوربین مداربسته شما تولید شده توسط برندهای معتبر باشد، نرم افزار اتصال دوربین به کامپیوتر در این برندها در سایت تولید کننده به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار گرفته است. شرکت تیاندی نیز برای مدیریت تصاویر نرم‌افزارهای مخصوص به برند خود را در اختیار کاربران قرار داده است. برای دانلود این نرم‌افزارها به صفحه نرم افزار دوربین تیاندی مراجعه کنید.

اما برخی از برندها ممکن است نرم‌افزاری برای سیستم مداربسته خود طراحی نکرده باشند. در این شرایط باید از چه برنامه‌ای استفاده کنیم؟ برخی از نرم‌افزارهای دوربین مداربسته قابل استفاده در همه برندهای سیستم مداربسته هستند. این نرم‌افزارها شامل نرم‌افزارهای Blue Iris ،genetec ،milestone و axxon هستند.

اتصال کارت حافظه دوربین مداربسته به کامپیوتر

برخی از دوربین‌های مداربسته دارای کارت حافظه داخلی در دوربین هستند. این دوربین‌ها را دوربین مداربسته رم خور می‌نامند. قبل از هر چیز از تامین انرژی دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید. برای اتصال دوربین مداربسته رم خور به کامپیوتر، باید دوربین را به مودم متصل کنید. توجه داشته باشید دوربین مداربسته و کامپیوتر باید به یک شبکه متصل باشند. پس از اتصال هر دو سیستم به شبکه، مرورگر اینترنت را در کامپیوتر باز کنید. آدرس IP دوربین را در مرورگر وارد کنید تا به صفحه ورود دوربین متصل شوید. با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور می‌توانید به تنظیمات و تصاویر دوربین مدار بسته دسترسی پیدا کنید. برای ذخیره تصاویر در کامپیوتر باید از نرم‌افزارهای مدیریت تصویر دوربین مداربسته استفاده کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)