برای راه اندازی و کانفیگ دوربین های مداربسته دیجیتال باید IP دوربین ها را بدانیم. در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه هر یک از تجهیزات دارای یک IP یا شناسه مخصوص هستند. حال روش پیدا کردن IP دوربین مداربسته چیست؟ بدست آوردن IP دوربین مداربسته با استفاده از روش های مختلف امکان پذیر است. در ادامه چندین روش برای پیدا کردن IP دوربین و نرم افزارهای اسکنر شبکه و… را بررسی می کنیم.

IP دوربین مداربسته چیست؟

IP مخفف عبارت Internet Protocol Address است. شناسه ای که به وسیله سرویس دهنده های اینترنت به دستگاه های تحت شبکه اختصاص داده می شود را IP می گویند. به طور کلی آدرس IP تنها در سطح شبکه معنا پیدا می کند. هر یک از دستگاه های متصل به شبکه دارای یک آدرس IP مشخص هستند. دوربین های مداربسته تحت شبکه نیز به دلیل کار کردن در بستر شبکه نیاز به یک آدرس IP مشخص دارند.

1- بدست آوردن IP دوربین از طریق نرم افزارهای اسکنر شبکه

بدست آوردن IP دوربین از طریق نرم افزارهای اسکنر شبکه نیز امکان پذیر است. این نرم افزارها در هر یک از برندهای دوربین مداربسته متفاوت هستند. در ادامه چندین نرم افزار برای برندهای مختلف را معرفی می کنیم.

دانلود نرم افزار پیدا کردن IP دوربین هایک ویژن

نرم افزار پیداکردن آی پی در دوربین های هایک ویژن، SADP نام دارد. همچنین از این نرم افزار برای دوربین های زیرمجموعه برند هایک ویژن مانند هایلوک نیز استفاده می شود. در زیر لینک این نرم افزار قرار داده شده است. نرم افزار را دانلود و بر روی کامپیوتر و یا لپ تاپ نصب کنید. سپس دوربین یا دستگاه ضبط را به کامپیوتر متصل کنید. اگر دوربین یا دستگاه ضبط به سوئیچ متصل هستند، کامپیوتر را به سوئیچ متصل کنید. پس از اتصال کامپیوتر به سوئیچ، نرم افزار شروع به اسکن IP های دوربین و دستگاه های متصل به سوئیچ می کند. در این قسمت IP تمام دستگاه و دوربین ها نمایش داده می شود.

اگر قصد تغییر IP به وسیله نرم افزار را دارید، بر روی آن کلیک راست کرده و آن را به صورت Run As Administrator اجرا کنید. سپس در سمت راست گزینه ای به نام IP Address وجود دارد. در آن بخش می توایند آی پی دوربین را تغییر دهید. دقت کنید آی پی در دوربین و دستگاه ضبط یکسان نباشد.

دانلود نرم افزار پیدا کردن IP دوربین ویووتک

برند ویووتک برای پیدا کردن آی پی در سیستم دوربین های مداربسته خود از نرم افزار IW2 استفاده می کند. در لینک زیر می توانید این نرم افزار را دانلود و نصب کنید. پس از نصب، نرم افزار را اجرا کرده و دکمه NEXT را بزنید. نرم افزار شروع به اسکن دوربین های داخل شبکه می کند. سپس می توانید اطلاعات مربوط به دوربین ها مانند مدل، MAC Address و IP مربوط به هر دوربین را ببینید.

2- دومین روش پیدا کردن IP دوربین مداربسته به وسیله NVR

معمولا سیستم دوربین های مداربسته با توجه به تنظیمات پیش فرض، نیاز به وارد کردن IP اولیه ندارند. زمانی که دوربین ها به دستگاه NVR متصل می شوند، آدرس IP دوربین ست می شود. برای پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته به وسیله NVR باید مطابق مراحل زیر عمل کنید.

  • وارد منوی دستگاه NVR شوید.
  • به قسمت تنظیمات وارد شوید. در قسمت Registration و یا Remote دوربین های مداربسته را پیدا کنید.
  • اگر دوربینی در سیستم پیدا نشد، می توانید در قسمت پایین آن دوربین را اضافه کنید.
  • بر روی گزینه Device Search کلیک کنید تا تمامی دوربین های شبکه را مشاهده کنید.
  • IP دوربین مداربسته را می توانید مشاهده کنید.

همچنین اگر قصد تغییر آی دوربین را دارید، می توانید از طریق دستگاه NVR نیز اقدام کنید. در کنار هر آی پی دوربین یک آیکون قرار دارد که می توان آی پی جدید را وارد کرد. در صورت وارد کردن IP یکسان برای دو دوربین، باعث ایجاد اختلال در آن می شوید.

3- اولین روش پیدا کردن IP دوربین مداربسته با استفاده از کاتالوگ

یکی از راحت ترین و ابتدایی ترین روش ها برای پیداکردن IP دوربین مداربسته، استفاده از کاتالوگ دوربین است. کاتالوگ دوربین خود را مطالعه کرده و IP دوربین را جستجو کنید. همچنین می توانید با مراجعه به سایت برند دوربین خود و یا تماس با نمایندگی های دوربین، IP دوربین را به دست آورید.

4- آخرین راه پیدا کردن آی پی به وسیله ریست کردن

اگر با استفاده از روش های بالا موفق به پیدا کردن IP دوربین مداربسته نشدید، می توانید از روش ریست کردن استفاده کنید. بر روی دوربین های مداربسته دکمه ای وجود دارد که با نگه داشتن آن، دوربین به تنظیمات کارخانه برمی گردد. می توانید با نگه داشتن آن دوربین را ریست کنید. این روش تنها برای مواقعی که آی پی به صورت دستی تغییر پیدا کرده باشد، کاربرد دارد.

اهمیت پیدا کردن آی پی در دوربین مداربسته

به طور کلی دوربین های مداربسته از نظر تکنولوژی به دو دسته تحت شبکه و آنالوگ تقسیم می شوند. همانطور که می دانید دوربین های تحت شبکه در بستر شبکه و اینترنت کار می کنند. برای شناسایی هر دوربین در اینترنت و شبکه نیاز به یک IP اختصاصی است. اگر عملکرد DHCP در دستگاه فعال باشد، می توانید دوربین را به دستگاه NVR متصل کنید. بعد از اتصال این دو به یکدیگر به طور خودکار آدرس مخصوصی برای دوربین تعیین می شود. البته در برخی از دوربین ها ممکن است نیاز به تعیین آدرس IP به صورت دستی باشد. در اینصورت می توانید با ورود به صفحه تنظیمات دوربین، آدرس IP را وارد کنید.

اگر از دوربین های بی سیم استفاده می کنید، برای اختصاص آدرس IP و راه اندازی اولیه نیاز به اتصال به وسیله کابل شبکه وجود دارد. همچنین اگر دوربین های شما از نوع باطری دار هستند، می توانید به وسیله گوشی موبایل کد QR را اسکن کرده و به شبکه WIFI متصل شوید. تنظیمات و اتصال در دوربین های دارای باطری به صورت بدون سیم انجام می شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)