برد مفید در دوربین های مداربسته با توجه به نوع و مدل دوربین متفاوت است. برد دید در شب در دوربین های مداربسته به معنی عمق دیدی است که دوربین قادر به نمایش تصاویر در شب است. دوربین های دید در شب برای ثبت تصاویر در نور کم از نور مادون قرمز کمک می گیرند. این نور در انواع دوربین دید در شب متفاوت است. همچنین تعیین برد دید در شب در دوربین های مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این رو برد دید در شب در انواع دوربین های مداربسته متفاوت است.

در این مقاله می خوانید:

 • دید در شب دوربین مداربسته چیست؟
 • عوامل موثر در برد دید در شب دوربین مداربسته
 • نحوه افزایش برد مفید دید در شب
 • انواع دوربین دید در شب
 • فیلتر IR-CUT چیست؟

دید در شب دوربین مداربسته چیست؟

عملکرد دوربین ها مانند چشم انسان است. به این صورت که دوربین توسط نوری که از اجسام در محیط منعکس می شود، تصویر را تشکیل می دهد. در نتیجه تمامی دوربین ها برای تشکیل و ثبت تصاویر نیاز به نور کافی دارند. در شب و محیط تاریک نور کافی برای تصویر برداری دوربین ها وجود ندارد. دوربین های مداربسته دید در شب دارای تعدادی LED هستند. برای ثبت تصاویر در شب، نور مادون قرمز توسط این LED ها تامین می شود. نور مادون قرمز از نوع نامرئی بوده و با چشم انسان قابل مشاهده نیست. انواع مختلفی از دوربین دید در شب وجود دارد. دوربین های مداربسته دید در شب دارای بردهای مختلفی هستند.

عوامل موثر در برد دید در شب دوربین مداربسته

برد مفید در دوربین های مداربسته دید در شب به 3 عامل بستگی دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

نوع LED های استفاده شده در دوربین

در هر دوربین از LED های متفاوت استفاده شده است. نوع، قدرت و تعداد LED ها نقش مهمی در تعیین برد دید در شب دوربین دارد. اگر در دوربین دید در شب از LED های پر قدرت استفاده شده باشد، این LED ها نور بیشتری برای روشن شدن محیط تولید می کنند. در نتیجه برد دوربین افزایش پیدا می کند. همچنین هر چه تعداد این LED ها بیشتر باشد برد تصویر نیز بیشتر می شود.

میزان حساسیت سنسور دریافت تصویر به نور مادون قرمز

یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین برد دید در شب دوربین، نوع سنسور و میزان حساسیت آن به نور مادون قرمز است. اگر در دوربین از سنسورهای قوی و با حساسیت بالا استفاده شود، برد دوربین افزایش می یابد. به عبارت دیگر با بالا رفتن حساسیت سنسور به نور IR، دوربین برای تشکیل تصویر به نور کمتری نیاز دارد. در نتیجه در شب برد بیشتری را پوشش می دهد.

نور محیط

تا به اینجا دو عامل مهم در تعیین برد مفید دوربین دید درشب را بیان کردیم. اما علاوه بر نور LED ها، نور محیط نیز در افزایش برد دوربین های مداربسته دید در شب تاثیر بسیاری دارد.

نحوه افزایش برد مفید دید در شب دوربین مداربسته

 • نصب پروژکتورهای IR: برخی از پروژکتورهای موجود در بازار دارای LED هایی با نور مادون قرمز و نامرئی هستند. با نصب این پروژکتورها می توانید برد دید در شب دوربین مداربسته خود را افزایش دهید.
 • افزایش نور محیطی: می توانید تا حدودی نور مرئی در محیط را افزایش دهید. البته در افزایش نور دقت کنید. زیرا در صورت نوردهی نامطلوب و تاباندن نور تنها به یک قسمت از دید دوربین، باعث افت کیفیت تصاویر خواهید شد.
 • وجود آلودگی در مقابل لنز: محفظه ی مقابل لنز را از هرگونه آلودگی پاک کنید. وجود هرگونه آلودگی، گرد و غبار و… می تواند باعث کاهش کیفیت تصاویر و برد دوربین مداربسته شود.
 • در محل نصب دوربین دقت کنید: اگر دوربین در مکانی نصب شود که جسم و یا مانعی جلوی دوربین قرار داشته باشد باعث اختلال در عملکرد آن و بازتاب IR می شود.
 • انتخاب بهترین دوربین مداربسته دید در شب: دوربین های دید در شب در انواع مختلفی به بازار ارائه شده اند. در میان دوربین های دید در شب سیاه و سفید، دوربین های EXIR در مقایسه با دوربین های IR از کیفیت بیشتری برخوردار هستند.
 • جلوگیری از تابش مستقیم نور: زمان نصب دوربین مداربسته توجه کنید دوربین در معرض تابش مستقیم نور نباشد. تابش مستقیم نور به لنز باعث تاری در تصاویر ضبط شده دوربین می شود.

انواع دوربین دید در شب

دوربین های مداربسته دید در شب انواع مختلفی دارند. به طور کلی این دوربین ها در دو نوع سیاه و سفید و رنگی در بازار موجود هستند.

 • دوربین های سیاه و سفید: دوربین های سیاه و سفید عبارتند از: EXIR و IR. در دوربین های EXIR نور به طور یکنواخت در تصویر وجود دارد. همین دلیل باعث شده تا کیفیت تصویر در دوربین های EXIR بیشتر از دوربین های IR باشد.
 • دوربین های رنگی: دوربین های رنگی عبارتند از: STAR LIGHT استارلایت، WARM LIGHT وارم لایت، COLOR VU کالر ویو و …

برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته دید در شب و آشنایی با ویژگی آن ها می توانید به مقاله بهترین دوربین مداربسته دید در شب مراجعه کنید.

فیلتر IR-CUT چیست؟

همانطور که گفته شد دوربین های مداربسته دید در شب دارای امواج مادون قرمز هستند. در روز و روشنایی دوربین با استفاده از نور مرئی قادر به ثبت تصاویر است. اگر امواج مادون قرمز در روز روشن شوند باعث افت کیفیت و تاری در تصاویر می شوند. در نتیجه این امواج تنها در تاریکی کاربرد دارند. IR-CUT نوعی فیلتر است که در روز از ورود امواج مادون قرمز به دوربین جلوگیری می کند. این فیلتر این قابلیت را ایجاد می کند تا در صورت وجود نور مرئی امواج مادون قرمز غیر فعال و در تاریکی و شب این امواج فعال شوند.

میزان برد دوربین های دید در شب بازار

به طور معمول دوربین های دید در شب موجود در بازار با برد 10، 20، 30، 40، 50، 80 و 100 متر هستند. همچنین قابل ذکر است برخی از دوربین ها قابلیت دید در شب با برد 1 کیلومتری را نیز دارند.

4.7/5 - (4 امتیاز)