دوربین مداربسته تا چند متر فیلم میگیره؟ بسیاری از مشتریان هنگام خرید دوربین مداربسته به دنبال اطلاع از برد دوربین مداربسته هستند. اما نکته مهم این است که ما باید بدانیم برد مفید دوربین مداربسته چقدر است. زیرا که ممکن است یک دوربین تا فواصل بسیار دوری را نمایش دهد اما آیا این تصاویر واضح و با کیفیت هستند؟ ابتدا باید هدف خود را مشخص کنیم. آیا هدف تشخیص چهره، خواندن پلاک و یا موارد دیگر است؟ در ادامه برد مفید دوربین مدار بسته، برد تشخیص چهره و… را بررسی می کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  1. برد در دوربین مداربسته چیست؟
  2. برد تشخیص چهره
  3. تشخیص پلاک
  4. عوامل تاثیرگذار در برد مفید دوربین مداربسته
  5. برد دید دوربین مداربسته در شب
  6. افزایش برد مفید
  7. کاربرد مهم برد دوربین مداربسته

1- برد در دوربین مداربسته چیست؟

دوربین های مداربسته تا یک فاصله مشخصی قادر به ارائه تصاویر با کیفیت هستند. به حداکثر فاصله ای که دوربین قادر به ارائه تصاویر با کیفیت است، برد دوربین مداربسته می گویند. برد دوربین مداربسته در کاتالوگ (دیتاشیت) دوربین با عنوان DORI Distance نمایش داده می شود. این عدد نشان دهنده فاصله ای است که دوربین قادر به ارائه تصاویر با جزئیات و کیفیت مطلوب است. از انواع برد دوربین مداربسته و یا به عبارت دیگر دو معیار مهم در تعیین برد دوربین مداربسته، تشخیص چهره و تشخیص پلاک است. که در ادامه به برد مفید تشخیص چهره و برد مفید تشخیص پلاک می پردازیم.

2- برد تشخیص چهره دوربین مداربسته

در تشخیص چهره دوربین مداربسته، برد دوربین بستگی به شرایط مختلفی دارد. به طور مثال اگر شخص ناظر بر دوربین ها از قبل با افراد تردد کننده آشنایی داشته باشد، ممکن است با دیدن کلیاتی از تصویر قادر به تشخیص چهره باشد. در برخی از شرایط ممکن است، فرد ناظر بر دوربین برای تشخیص کامل چهره افراد تردد کننده نیاز به جزئیات بیشتری داشته باشد. در حالت اول ممکن است تشخیص چهره فرد، با برد کمتری نیز میسر شود. اما در حالت دوم قطعا نیاز به برد بیشتری برای تشخیص وجود دارد. برد مفید تشخیص چهره در دوربین ها به عوامل دیگری مانند نور، زاویه دید و.. در محیط نصب نیز بستگی دارد.

3- تشخیص پلاک و برد دوربین مداربسته

آیا می دانید برد مفید برای تشخیص و خواندن پلاک یک اتومبیل چقدر است؟ در برد تشخیص چهره گفتیم در شرایط مختلف ممکن است برد مفید متفاوت باشد. اما درباره خواندن پلاک باید بگوییم، معیار تعیین برد مفید، امکان خواندن پلاک به صورت خوانا است. به عبارت دیگر برد مفید در تشخیص پلاک، فاصله ای است که در آن تصویر پلاک به صورت خوانا قابل مشاهده باشد. معمولا یک دوربین با کیفیت 2 مگاپیکسل قادر به خواندن پلاک تا فاصله 12 متر است.

4- بهترین برد دوربین مداربسته

برای تعیین بهترین برد دوربین مداربسته چندین نکات وجود دارد. به طور کلی برد مفید در دوربین مداربسته به سه عامل مهم بستگی دارد. کیفیت تصاویر دوربین مداربسته، نوع لنز دوربین مداربسته و محل نصب دوربین مداربسته.

کیفیت دوربین مداربسته

یکی از نکات مهم در انتخاب دوربین مداربسته کیفیت تصاویر دوربین است. زیرا که کیفیت تصویر تاثیر مستقیم بر جزئیات و برد مفید دوربین مداربسته دارد. کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته متفاوت است. واحد اندازه گیری کیفیت تصویر مگاپیکسل است. دوربین های مداربسته با کیفیت تصاویر 2، 3، 4، 5، 8 و … مگاپیکسل تولید می شوند. هر چه کیفیت دوربین بالاتر باشد، تصاویر با جزئیات بیشتری نمایش داده می شوند. قطعا یک دوربین با کیفیت 8 مگاپیکسلی در مقایسه با دوربین 5 مگاپیکسلی، دارای تصاویر با کیفیت و جزئیات بیشتری است.

لنز دوربین مداربسته

در دوربین های مداربسته از دو نوع لنز، ثابت و متغیر استفاده می شود. دوربین های مداربسته با لنز ثابت دارای فاصله کانونی ثابتی هستند. هر چه فاصله کانونی لنز کوچکتر باشد، برد دوربین مداربسته نیز کم تر می شود. دوربین های مداربسته با لنز متغیر دارای فاصله کانونی با قابلیت تغییر هستند. برد دید در دوربین های مداربسته با لنز وریفوکال به بازه فاصله کانونی لنز بستگی دارد. برخی از این دوربین ها از قابلیت زوم اپتیکال بالایی برخوردار هستند. این دوربین ها قادر به نمایش تصاویر با کیفیت تا فواصل 1 کیلومتر هستند. به طور مثال یک دوربین با لنز 6 میلیمتر در مقایسه با دوربین با لنز 3 میلیمتر دارای برد و بزرگنمایی بیشتری است.

محل نصب دوربین مداربسته

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روی برد دوربین مداربسته محل نصب دوربین است. اگر از دوربین های بی سیم استفاده می کنید، وجود دیوار و یا مانع بین دوربین و وای فای باعث کاهش قدرت سیگنال می شود. کاهش قدرت سیگنال بر روی برد دوربین تاثیر گذار است. در نتیجه توصیه می شود، بهترین محل نصب دوربین مداربسته را انتخاب کنید.

5- برد دید دوربین مداربسته در شب

دوربین های مداربسته دید در شب در انواع مختلفی مانند EXIR ،IR، استارلایت، دوربین وارم لایت و… وجود دارند. اغلب دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند. برد دوربین های مداربسته دید شب در مدل های مختلف متفاوت است. برد دید دوربین های مداربسته در شب به عواملی همچون قدرت نوری LED های مادون قرمز و میزان حساسیت چیپ تصویر به نور بستگی دارد. هر چه تعداد LED های روی دوربین بیشتر و پر قدرت تر باشند، نور بیشتری برای روشن کردن محیط تولید می شود. در نتیجه برد دوربین نیز افزایش می یابد. هر چه چیپ های دوربین به نور حساس تر باشند، برای تشکیل تصویر به نور کمتری نیاز است. با افزایش حساسیت چیپ تصویر به نور، برد مفید دوربین در شب نیز افزایش می یابد. یکی از موارد مهم در انتخاب بهترین دوربین مداربسته دید در شب، برد دوربین است.

6- افزایش برد مفید دوربین مداربسته

با رعایت برخی از نکات می توانید برد مفید دوربین مداربسته را افزایش دهید.

  • تنظیم زاویه دید: یکی از عوامل مهم برای افزایش زاویه دید، تنظیم صحیح زاویه دید، هنگام نصب دوربین است.
  • ارتفاع مناسب: با نصب دوربین در ارتفاع مناسب، دوربین می تواند در برد بیشتری تصاویر با کیفیت ثبت کند. برای اطلاع از ارتفاع نصب در انواع دوربین مداربسته به مقاله ارتفاع استاندارد دوربین مداربسته مراجعه کنید.
  • نور محیط: نور مناسب در محیط می تواند نقش بسیاری در خوانا بودن پلاک و یا تصاویر دوربین داشته باشد. بهترین حالت وجود منبع نور در پشت دوربین است.

7- کاربرد مهم برد دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته با اهداف مختلفی خریداری و نصب می شوند. امروزه برای نظارت در سازمان ها، ادارات و… از دوربین مداربسته استفاده می شود. در شرکت ها و ادارات، کارفرما به منظور بررسی عملکرد و رفتار کارکنان از دوربین های مداربسته استفاده می کند. بررسی عملکرد کارکنان نیاز به مشاهده جزئیات بسیاری ندارد. در نتیجه در چنین کاربری هایی در مقایسه با کاربری های حساس با هدف تشخیص چهره و خواندن پلاک نیاز به جزئیات کمتری است. در این کاربری ها می توان برای کاهش و مدیریت هزینه ها از دوربین های آنالوگ نیز استفاده کرد. بیشترین کاربرد مهم در برد بالای دوربین مداربسته در تشخیص چهره و تشخیص پلاک است.

4.6/5 - (11 امتیاز)