اگر تصمیم به خرید و راه اندازی سیستم مداربسته را دارید، بهتر است بدانید ارتفاع محل قرارگیری دوربین مداربسته اهمیت ویژه ای دارد. ارتفاع نصب دوربین مداربسته باید به گونه ای باشد که نقاط کور دوربین مدار بسته را پوشش داده، عملکرد و دید کافی را برای دوربین فراهم کند و تا حد ممکن برای جلوگیری از آسیب رساندن دور از دسترس قرار گیرد. ارتفاع نصب در انواع دوربین مدار بسته متفاوت است. در ادامه قصد داریم تا ارتفاع استاندارد نصب دوربین مدار بسته، نکات مهم در نصب دوربین مداربسته و نحوه چیدمان دوربین را توضیح دهیم.

بهترین ارتفاع نصب دوربین مدار بسته

دوربین های مداربسته در انواع و اشکال مختلفی تولید می شوند. تعیین بهترین ارتفاع نصب دوربین مدار بسته، بستگی به نوع دوربین و کاربری مورد استفاده آن دارد. برخی از دوربین ها بر اساس نوع بدنه، جنس و مقاومتشان اغلب در محیط های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی دیگر از دوربین ها نیز بر اساس نوع نصب و جنس در محیط های داخلی بر روی سقف نصب می شوند. اگر ارتفاع نصب دوربین های مدار بسته کم و یا زیاد باشد، باعث عدم کارآیی لازم دوربین می شود.

حداکثر فاصله دوربین مدار بسته داخلی

دوربین های مداربسته داخلی یا Indoor در محیط های داخلی و مسقف نصب می شوند. معمولا بهترین ارتفاع نصب دوربین مداربسته داخلی بین 2.5 تا 3 متر است. زیرا که نصب دوربین های داخلی در ارتفاع بالاتر موجب افت کیفیت تصاویر می شود. اگر ارتفاع سقف شما 2.5 متر و کم تر باشد، می توانید دوربین را بر روی سقف نصب کنید. در صورتی که ارتفاع سقف بیشتر از 3 متر است، بهتر است دوربین بر روی دیوار و یا ستون در فاصله ی 2.5 تا 3 متری نصب شود. نصب دوربین های داخلی با ارتفاع زیاد باعث عدم نمایش جزئیات تصویر می شود. همچنین توجه داشته باشید دوربین را به دور از دسترس افراد نصب کنید.

دوربین های مداربسته خارجی

دوربین های مداربسته Outdoor دوربین هایی هستند که در محیط های بیرونی نصب می شوند. این دوربین ها برای جلوگیری از به سرقت رفتن و آسیب دیدن توسط سارقین در ارتفاع بالاتری نسبت به دوربین های داخلی نصب می شوند. ارتفاع متناسب برای دوربین های خارجی با توجه به نوع لنز آن ها تعیین می شود. بهترین ارتفاع نصب در دوربین هایی که دارای لنز ثابت هستند، بین 3 تا 4 متر است. دوربین هایی با لنز متغیر و زوم اپتیکال در ارتفاعات بالای 4 متر نیز قابل نصب هستند. نصب دوربین های معمولی در ارتفاعات بالاتر موجب عدم نمایش جزئیات در تصاویر می شود.

دوربین چشم ماهی و اسپید دام

دوربین مداربسته ptz نوعی از دوربین های چرخشی هستند که در محیط هایی با ارتفاع بالا نصب می شوند. دوربین های اسپید دام قابلیت نصب در ارتفاع بیشتر از 4 متر را دارند.

همچنین دوربین چشم ماهی دارای زاویه دید 360 درجه است. این دوربین ها برای ثبت تصاویر در مکان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین چشم ماهی بر روی سقف نصب می شود. ارتفاع استاندارد برای نصب دوربین چشم ماهی بین 3 تا 6 متر است. در نصب این دوربین ارتفاع کم، باعث کاهش عملکرد آن می شود.

ارتفاع نصب دوربین چشم ماهی

ارتفاع استاندارد در دوربین های طرح ترافیک

دوربین های طرح ترافیک نصب شده در سرتا سر شهر به گونه ای هستند که قابلیت خواندن پلاک خودروها را نیز دارند. این دوربین ها به صورت 24 ساعته در شرایط آب و هوایی مختلف قادر به ثبت تصاویر هستند. برخی از این دوربین ها به طوری تنظیم می شوند که لاین های مختلف را پوشش می دهند. ارتفاع نصب دوربین مداربسته در عملکرد دوربین های ترافیک بسیار مهم است. دوربین طرح ترافیک بر روی دکل های مخصوص نصب می شود. زاویه دید و ارتفاع در این دوربین ها مشخص هستند. اگر ارتفاع در این دوربین ها به درستی تنظیم نشود، باعث عدم پوشش دهی کامل تصاویر می شود. در این صورت ممکن است تصاویر تمامی لاین های مورد نظر ثبت نشوند. دوربین های طرح ترافیک اطلاعات و تصاویر ثبت شده از تخلفات را از طریق کابل هایی مانند فیبر نوری منتقل می کنند.

اهمیت ارتفاع نصب در عملکرد دوربین

ارتفاع نصب دوربین مداربسته اهمیت بسیاری در عملکرد و کارآیی دوربین دارد. اگر دوربین در ارتفاع غیر استاندارد و بیشتر از حد ممکن نصب شده باشد، کیفیت تصاویر ثبت شده کاهش پیدا می کند. همچنین زمان بزرگنمایی تصاویر، کاهش کیفیت باعث عدم وضوح تصاویر می شود. دوربین هایی که دارای ویژگی دید در شب IR هستند، برد محدودی دارند. اگر این دوربین ها در ارتفاع غیر استاندارد و بالا نصب شوند، نور مادون قرمز به سوژه مورد نظر نرسیده و باعث ثبت تصاویر بی کیفیت می شود. به طور کلی فاصله دوربین از سوژه نقش مهمی در کیفیت تصاویر دارد.

استانداردهای نصب دوربین مداربسته

هنگام نصب دوربین مداربسته باید استانداردهای نصب دوربین را رعایت کرده و به برخی از نکات توجه داشته باشید. در مرحله اول باید با توجه به نوع دوربین خود، نحوه چیدمان دوربین مدار بسته و قرارگیری صحیح دوربین را بررسی کنید. یکی از نکات مهم پیدا کردن نقطه کور دوربین مداربسته است. دوربین ها باید به صورتی قرار بگیرند که نقطه کوری نداشته باشند. باید توجه داشته باشید که دوربین مدار بسته خود را در ارتفاع و محلی نصب کنید که به حریم خصوصی افراد دید نداشته باشد. زیرا در این صورت این کار غیر قانونی است.

معایب ارتفاع بالا و پایین در نصب دوربین مداربسته

اگر دوربین در ارتفاع پایین نصب شود، علاوه بر عدم پوشش کافی جهت تصویربرداری، ممکن است در معرض آسیب دیدن نیز قرار بگیرد. در دسترس بودن دوربین مداربسته ممکن است، احتمال خرابکاری و از کار انداختن دوربین توسط سارقین را افزایش دهد. همانطور که ارتفاع پایین در نصب دوربین مدار بسته باعث ایجاد مشکل می شود، ارتفاع بیشتر از حالت استاندارد نیز باعث مشکلاتی در عملکرد دوربین می شود. در دوربین هایی که در اتفاع بالایی نصب شده اند جزئیات تصویر قابل مشاهده نیست. همچنین دوربین های دید در شب مانند EXIR، IR، استارلایت و… در ارتفاعات بالا قادر به پخش نور به اندازه کافی نیستند. بهترین دوربین دید در شب با نصب در ارتفاع اشتباه، عملکرد مناسب خود را از دست می دهد.

4.7/5 - (4 امتیاز)