برای تشکیل تصویر و فیلم در دوربین های مداربسته به نور نیاز است. دوربین ها برای ثبت تصاویر باید برای مدت زمان مشخصی اجازه تابیده شدن نور به فیلم را بدهند. به عبارت دیگر دیافراگم برای کنترل میزان نور عبوری از لنز با شرایط نوری بزرگ و کوچک می شود. دیافراگم در شرایط نوری کم بزرگ و در شرایط نوری زیاد کوچک می شود. مدت زمانی که دیافراگم یا آیریس دوربین مداربسته اجازه عبور نور را می دهد، سرعت شاتر می گویند. در ادامه به بررسی تنظیمات شاتر دوربین مداربسته و مفهوم کلی تر شاتر چیست می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • شاتر چیست؟
  • سرعت شاتر چیست؟
  • شاتر در دوربین مداربسته
  • Shutter time در دوربین مداربسته چقدر است؟
  • آیا سرعت شاتر بر روی کیفیت تصاویر تاثیر دارد؟
  • واحد اندازه گیری سرعت شاتر
  • تنظیم شاتر

شاتر چیست؟

حتما اصطلاح شاتر را در دوربین های عکس برداری قدیمی شنیده اید. برای ثبت عکس این دوربین ها نیاز بود تا برای مدت زمان معینی، فیلم در معرض نور محیط قرار بگیرد. این مدت زمان مشخص و تعیین شده است. زیرا که در صورت تابیده شدن نور برای مدت بیشتر، عکس کاملا سفید یا در اصطلاح اشباع می شد. همچنین اگر نور برای مدت زمان کمتری به عکس تابیده می شود، عکس تاریک و کم رنگ بود. دوربین های قدیمی دارای یک دریچه برای تنظیم این مدت زمان بودند. این دریچه را شاتر می نامند.

سرعت شاتر چیست؟

زمانی که دکمه عکس گرفتن در این دوربین ها را فشار می دهیم، دریچه شاتر به منظور عبور نور برای زمان مشخصی باز می شود و سپس مجددا بسته می شود. به مدت زمانی که شاتر باز می شود تا نور به فیلم بتابد، سرعت شاتر می گویند. سرعت شاتر با یک عدد نمایش داده می شود که این عدد با میزان نور عبوری رابطه مستقیم دارد.

سرعت شاتر در دوربین مداربسته

شاتر در دوربین مداربسته

جالب است بدانید که دوربین های مداربسته نیز شاتر دارند، اما این شاتر به صورت فیزیکی نیست. چیپ تصویر دوربین مداربسته به صورت کلی در معرض نور قرار دارد. دوربین های مداربسته در هر ثانیه قادر به تصویر برداری تعداد زیادی عکس هستند. هر عکس یک فریم است. هر چه نرخ فریم ریت در یک دوربین مداربسته بیشتر باشد، در هر ثانیه قادر به ثبت تعداد تصاویر بیشتری است. فیلم ها از قرار گرفتن تعداد زیادی تصویر ثابت در کنار یکدیگر تشکیل می شوند. هر تصویر ثابت طی مدت زمان مشخصی تشکیل می شود. این مدت زمان را در دوربین مداربسته زمان شاتر می گویند.

تنظیم شاتر دوربین مداربسته

به طور کلی شاتر دوربین مداربسته به دو صورت دستی و اتوماتیک قابل تنظیم است. معمولا دوربین های مداربسته به صورت پیش فرض بر روی اتوماتیک قرار دارند. هنگامی که تنظیمات شاتر به صورت اتوماتیک باشد، با توجه به شرایط نوری محیط مقدار آن به صورت اتوماتیک تغییر پیدا می کند. به صورتی که در محیط های پر نور سرعت شاتر بیشتر و در محیط های کم نور سرعت آن کاهش می یابد. تا زمانی که مشکلی در تصاویر وجود نداشته باشد، به تنظیم سرعت شاتر به صورت دستی نیازی نیست. زیرا اگر تنظیمات Shutter time را به حالت دستی تغییر دهید، ممکن است تصاویر خیلی تاریک و یا خیلی روشن شوند.

Shutter time در دوربین مداربسته چقدر است؟

سرعت شاتر در دوربین مداربسته و یا Shutter time یکی از نکات مهم برای مشاهده تصاویر دوربین است. این سرعت به دو عامل مهم بستگی دارد.

  • میزان حساسیت سنسور به نور: سنسور و یا همان چیپ تصویر یکی از عوامل تعیین کننده سرعت شاتر است. هر چه میزان حساسیت سنسور تصویر به نور بیشتر باشد، تصویر در مدت زمان کمتری تشکیل می شود.
  • شرایط نوری محیط: علاوه بر چیپ تصویر، میزان نور محیط نیز در تعیین سرعت شاتر تاثیر گذار است. هر چه میزان نور محیط زیادتر باشد، تصویر در مدت زمان کمتری تشکیل می شود. در محیط هایی با نور زیاد سرعت شاتر افزایش و در محیط های کم نور، سرعت شاتر کاهش می یابد.

آیا سرعت شاتر در دوربین مداربسته بر روی کیفیت تصاویر تاثیر دارد؟

بله. سرعت شاتر در مشاهده و کیفیت تصاویر تاثیر دارد. اگر دوربین شما از سرعت شاتر خوبی برخوردار نباشد زمانی که از یک تصویر متحرک فیلم برداری می کنید، ممکن است تصاویر را به صورت تار ضبط کند. یکی از علت های تار شدن تصویر دوربین مداربسته، سرعت شاتر است. برای درک بهتر به این مثال توجه کنید: دوربین شما شروع به تشکیل دادن تصویر می کند. زمان شاتر و یا سرعت شاتر دوربین مداربسته 5 ثانیه است. به این معنی که از زمان شروع تشکیل تصویر تا زمان اتمام آن، 5 ثانیه زمان می برد. اگر در این مدت زمان، جسمی از مقابل دوربین حرکت کند، تصویر آن به صورت تار ثبت می شود. در نتیجه هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد و مدت زمان تشکیل تصویر کمتر باشد، تصاویر خروجی با وضوح بیشتر دیده می شوند.

سرعت شاتر در اغلب سیستم های مداربسته، کسری از ثانیه است. معمولا سرعت شاتر دوربین های مداربسته در کاربری های معمولی مانند منازل مشکل خاصی را ایجاد نمی کند. اما در کاربری هایی مانند اتوبان ها، بزرگراه ها و… سرعت شاتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

واحد اندازه گیری سرعت شاتر

Shutter time بر اساس واحد زمان اندازه گیری می شود. همانطور که گفته شد، سرعت شاتر در اغلب دوربین ها، کسری از ثانیه است و سرعت شاتر در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. به طور مثال اگر Shutter time در یک دوربین 25/1 باشد، این به معنی یک بیست و پنجم ثانیه است. میزان حداقل و حداکثر سرعت شاتر هر یک از دوربین های مداربسته با یک عدد در کاتالوگ دوربین ذکر شده است. به عنوان مثال: (1 ثانیه تا 10001) اغلب دوربین های مداربسته از سرعت شاتر 4000/1 ثانیه استفاده می کنند.

کلام آخر

یکی از نکات مهم در طراحی شاتر دوربین مداربسته، دریافت نور یکسان در کل صفحه فیلم است. این نکته به دلیل ثبت تصویر واضح دارای اهمیت بالایی است. اگر شاتر را به یک درب اتوماتیک مینیاتوری در پارکینگ تشبیه کنیم. زمانی که این درب برای دریافت نور باز می شود، طبیعی است که نور بیشتری به قسمت پایینی سطح می تابد. این اتفاق به این دلیل است که بخش پایین، زمان طولانی تری نور دریافت کرده است. اما با پیشرفت دوربین های مداربسته از شاتری با نام focal-plane استفاده می شود. این شاتر باعث ایجاد تعادل در تابیدن نور به سطح حسگر می شود.

4.8/5 - (6 امتیاز)