یکی از ابزارهای ضروری در دوربین مداربسته موس و کیبور است. انواع مختلفی از موس به صورت بی‌سیم و سیم‌دار در بازار موجود هستند. کاربران برای کنترل دوربین‌ها و تصاویر دوربین به موس دوربین مداربسته نیاز دارند. برخی از مواقع ممکن است موس کار نکند. علت کار نکردن موس دوربین مداربسته چیست؟ مشکلات و عوامل مختلفی ممکن است باعث کار نکردن ماوس شود. در این مقاله قصد داریم به این سوال که چرا موس وصل نمیشه و دلایل کار نکردن آن بپردازیم.

دلیل کار نکردن موس در دوربین مداربسته:

  1. خاموش بودن موس دوربین مداربسته
  2. قطعی سیم موس، علت کار نکردن موس دوربین مداربسته
  3. علت کار نکردن موس بی سیم
  4. خرابی پورت USB دستگاه
  5. عدم شناسایی و پشتیبانی دستگاه ضبط
  6. خراب شدن موس
  7. مشکل در غلطک موس‌های غلطک دار
  8. MOUSE مناسب برای دوربین مداربسته

1- خاموش بودن موس دوربین مداربسته

برای پیدا کردن علت کار نکردن موس دوربین مداربسته ابتدا باید به نوع موس توجه کنید. موس در دوربین مداربسته به دو صورت بی سیم و سیمی است. نحوه اتصال این دو موس متفاوت است. موس‌های سیمی دارای سیم بوده و با استفاده از پورت usb به سیستم متصل می‌شوند. موس بیسیم برای دوربین مداربسته همانطور که از اسم آن مشخص است، بدون هیچگونه سیمی به دستگاه متصل می‌شود. این موس‌ها  با استفاده از دانگل موس یا همان گیرنده بلوتوث کار می‌کنند. دانگل موس به پورت usb متصل می‌شود. اولین نکته‌ای که در کارنکردن موس بررسی می‌کنیم روشن بودن آن است. چگونه ماوس بی سیم را روشن کنیم؟ در زیر موس‌های بیسیم یک دکمه برای ON و OFF کردن آن‌ها وجود دارد. دکمه موس باید بر روی ON قرار داشته باشد تا کار کند.

2- قطعی سیم موس، علت کار نکردن موس دوربین مداربسته

چراغ موس روشنه ولی کار نمیکنه؟حال اگر موس روشن باشد ولی همچنان کار نکند علت چیست؟ موس‌هایی که به سیم متصل هستند، ممکن است با قطعی کابل مواجه شوند. یکی از دلایل کار نکردن این موس‌ها وجود قطعی در کابل است. اگر کابل موس بر اثر عوامل مختلف دچار آسیب دیدگی و یا پارگی شده باشد، ارتباط بین موس و دستگاه ضبط به درستی برقرار نمی‌شود. ممکن است با تکان دادن سیم آن، موس قطع و وصل شود. در اینصورت باید سیم موس را تعمیر کنید. البته موس‌ها از قیمت پایینی برخوردار هستند. بنابراین تعویض آن‌ها منطقی‌تر از تعمیرشان است.

3- علت کار نکردن موس بی سیم

موس بیسیم بدون کابل و به وسیله قطعه‌ای به نام دانگل به دستگاه وصل می‌شود. ارتباط بین موس، دستگاه ضبط و مانیتور به وسیله دانگل برقرار می‌شود. یکی از دلایل کار نکردن موس بیسیم دوربین مداربسته خراب شدن و کار نکردن دانگل است. با خرابی دانگل، دیگر موس قادر به اتصال به دستگاه و مانیتور نیست. همچنین موس‌های بی سیم برای تامین انرژی خود از باتری استفاده می‌کنند. اگر باتری موس تمام شود، موس کار نمی‌کند. باتری موس را تعویض کنید تا بتوانید مجدد از آن استفاده کنید.

4- خرابی پورت USB دستگاه

هر دو موس سیمی و بیسیم دوربین مداربسته با استفاده از کابل و یا دانگل به پورت USB دستگاه ضبط متصل می‌شوند. ممکن است پورت USB خراب شده و اتصال بین موس و سیستم مداربسته برقرار نشود. برای اطمینان می‌توانید فلش یا موس دیگری را به دستگاه متصل کنید. اگر دستگاه قادر به پشتیبانی از فلش نبود، متوجه می‌شویم مشکل در پورت USB است. برای رفع این مشکل باید به نمایندگی برند سیستم مداربسته خود مراجعه کرده و پورت دستگاه را تعمیر کنید.

5- عدم شناسایی و پشتیبانی دستگاه ضبط

موس دوربین برای کار کردن باید توسط دستگاه ضبط دوربین مداربسته شناسایی شود. ممکن است دستگاه ضبط قادر به شناسایی موس نباشد. در این صورت موس کار نمی‌کند. موس را یکبار از برق جدا کنید و مجددا وصل کنید تا دستگاه بتواند موس را شناسایی کند. نکته دیگری که وجود دارد این است که ممکن است موس توسط دستگاه ضبط پشتیبانی نشود. توجه داشته باشید همه موس‌ها توسط دستگاه‌های ضبط کننده پشتیبانی نمی‌شوند. ممکن است موس به دلیل عدم سازگاری با دستگاه ضبط کار نکند. برای اطمینان موس مورد نظر را به کامپوتر متصل کنید. همچنین موس دیگری را در دستگاه ضبط امتحان کنید. در صورت کار کردن هر دو، نتیجه می‌گیریم دستگاه ضبط، موس مورد نظر را پشتیبانی نمی‌کند.

6- خراب شدن موس

در برخی از موارد ممکن است خود موس بر اثر آسیب دیدن و یا عوامل دیگر دچار خرابی شده باشد. برای اطمینان از سلامت موس دوربین مداربسته، آن را به یک کامپیوتر و یا لپ تاپ متصل کنید. اگر موس در لپ تاپ و یا کامپیوتر هم کار نکرد، نتیجه می‌گیریم موس شما خراب شده است. در اینصورت با توجه به قیمت پایین موس‌ها می‌توانید از موس دیگری استفاده کنید. اما اگر موس بر روی دستگاه دیگر کار کند باید علت‌های دیگر را بررسی کنید.

7- مشکل در غلطک موس‌های غلطک دار

همانطور که گفته شد، موس‌ها انواع مختلفی دارند. در زیر برخی از موس‌ها یک غلطک گلوله شکل وجود دارد. ممکن است بر روی این غلطک‌ها، آلودگی و یا گرد و غبار بنشیند. یکی از علت‌های کار نکردن موس دوربین مداربسته وجود آلودگی بر روی غلطک است. در این شرایط نشانگر موس در مانیتور با پرش مواجه می‌شود. برای رفع این مشکل باید موس را از آلودگی‌ها پاک کنید. غلطک موس را از جایش خارج کرده و با یک پد الکی تمیز کنید. البته موس‌های جدید دارای سنسور بوده و به صورت نوری تولید می‌شوند. این موس‌ها از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. همچنین موس‌های نوری با مشکل جذب گرد و غبار و آلودگی مواجه نیستند.

8- MOUSE مناسب برای دوربین مدار بسته

هنگامی‌که سیستم‌های مداربسته را خریداری می‌کنید، یک موس معمولی سیمی همراه سیستم وجود دارد. اما در برخی از کاربری‌ها، استفاده از موس سیمی و معمولی سخت است. به طور کلی کار با ماوس بی سیم بسیار راحت‌تر است. به همین دلیل بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند موس بیسیم خریداری کنند. اغلب دستگاه‌های ضبط DVR و NVR جدید قابلیت پشتیبانی از موس‌های بیسیم را دارند. برای اطمینان از سازگاری موس و دستگاه ضبط، قبل از خرید موس بیسیم از این موضوع اطمینان پیدا کنید.

موس دوربین مداربسته در برندهای مختلفی تولید می‌شود. هنگام خرید ماوس دوربین علاوه بر سازگاری با دستگاه ضبط به برند آن نیز توجه کنید. از برندهای معروف و با کیفیت ماوس می‌توان به برند لاجتیک اشاره کرد. یکی از مزیت‌های ماوس‌های Logitech، استفاده از باتری‌هایی با طول عمر یک ساله هستند. اغلب موس‌های لاجتیک توسط سیستم‌های مداربسته داهوا پشتیبانی می‌شوند.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

5/5 - (1 امتیاز)