استفاده از دستگاه شنود در بسیاری از موارد غیر قانونی است. زیرا به نوعی نقض حریم شخصی افراد و جاسوسی محسوب می شود. برخی از افراد ممکن است به صورت مخفیانه اقدام به نصب دستگاه شنود کنند. به دنبال آن افرادی ممکن است نگران نصب دستگاه شنود در منزل، محل کار و یا خودرو خود باشند. روش های زیادی برای پیدا کردن دستگاه شنود وجود دارد. در این مقاله شما را با انواع دستگاه شنود آشنا کرده و به راه های پیدا کردن دستگاه شنود می پردازیم.

از کجا بفهمیم صدامون شنود میشه؟

از راه هایی که بفهمیم صدامون شنود میشه مشاهده نشانه های غیر معمول در منزل، خودرو و یا محل کار مانند به هم ریختگی و جابه جایی وسایل، اطلاع دیگران از صحبت های محرمانه و…. اشاره کرد. انواع مختلفی از دستگاه شنود وجود دارد که با توجه به نوع آن می توانید دستگاه شنود را پیدا کنید. دستگاه های شنود ممکن است بر روی موبایل، خودرو، منزل و یا محل کار نصب شوند.

1-جستجو دقیق را آغاز کنید

اولین قدم و بهترین روش برای پیدا کردن دستگاه شنود، جستجوی محلی است که به آن مشکوک هستید. از نقاطی که حساسیت بیشتری دارند و از دید کمتری برخوردار هستند شروع کنید. اگر در خانه به دنبال دستگاه شنود هستید، پریزها، زیر مبل و صندلی، داخل لوستر، درزهای روی دیوار و تغییرات در سیم کشی خانه و یا ماشین خود را بررسی کنید. اگر احتمال نصب شنود بر روی موبایل و تلفن خود را می دهید، یکی از نشانه های شنود، شنیدن صدای خش خش و نویز بر روی تلفن است.

2- استفاده از رادیو و تلفن همراه برای پیدا کردن دستگاه شنود

یکی از راه های اولیه و ساده برای پیدا کردن دستگاه شنود استفاده از رادیو و موبایل است. برای پیدا کردن دستگاه شنود به وسیله رادیو باید تمامی وسایل الکترونیکی را خاموش و از برق بکشید. سعی کنید محیط تا حد ممکن ساکت و بی صدا باشد. موج رادیو را بر روی FM و بلندترین موج تنظیم کنید. همراه با رادیو شروع به جستجو کنید. بهتر است جستجو را از مکان هایی که احتمال نصب شنود در آن بیشتر است شروع کنید. اگر در نقاطی دستگاه شنود نصب شده باشد، صدای رادیو در آن نقطه دچار تغییر می شود.

همچنین می توانید برای این کار از موبایل نیز استفاده کنید. برای پیدا کردن دستگاه شنود در محل مورد نظر، می توانید در تمام نقاط خانه، شرکت و یا خودرو با تلفن همراه خود صحبت کنید. اگر در نقطه ای نویز روی گوشی تان افتاد، ممکن است در آن نقطه دستگاه شنود وجود داشته باشد. علاوه بر این نرم افزار و اپلیکیشن های زیادی برای این کار وجود دارد. می توانید با نصب نرم افزارهای مخصوص بر روی موبایل امواج دستگاه شنود را شناسایی کنید.

3- استفاده از دستگاه های شنود یاب برای پیدا کردن دستگاه شنود

برای شناسایی شنود می توانید از دستگاه های شنود یاب و یا ضد شنود استفاده کنید. این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که برای یافتن ابزار و وسایل جاسوسی مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه های ضد شنود، در مکان هایی که شنود وجود داشته باشد، صدای صوت و ایجاد نویز می کنند. البته قابل ذکر است که این دستگاه ها دارای قیمت های بالا هستند و اغلب به سادگی داخل بازار یافت نشده و نیاز به مجوزهای رسمی دارند.

نرم افزار ردیابی دستگاه شنود

نرم افزارهای مختلفی برای ردیابی دستگاه شنود وجود دارند. با یک جستجو در داخل اینترنت می توانید انواع این نرم افزارها را پیدا کنید. یکی از برنامه های موجود Hidden Camera Detector نام دارد. استفاده از این برنامه نیازمند مجهز بودن موبایل شما به سنسور مغناطیس است. این نرم افزار پس از نصب، امواج دستگاه شنود را دریافت و شناسایی می کند.

انواع دستگاه شنود

برای شناسایی و پیدا کردن دستگاه شنود باید انواع این دستگاه ها را بهتر بشناسید. دستگاه های شنود اغلب در سایزهای کوچک ساخته می شوند. برخی از دستگاه های شنود به شکل های مختلفی مانند خودکار، شارژر های فندکی و یا دکمه ساخته می شوند.

  • دستگاه شنود از راه دور برای کنترل مکان های مختلفی به کار می رود. این دستگاه در انواع مختلف، برای کاربری های مختلف تولید می شود. یکی از دستگاه های شنود از راه دور، دستگاه شنود خودرو است. با استفاده از این دستگاه می توان صدا را ضبط و ارسال کرد.
  • برخی از دستگاه های شنود از نوع رادیویی هستند. این دستگاه ها با امواج فعال FM کار می کنند.
  • برخی دیگر از دستگاه های شنود به صدا حساس هستند و تنها با ایجاد صدا شروع به کار کردن می کنند.
  • نوعی دیگر از دستگاه های شنود به صورت سیم کارتی هستند. برای استفاده از آن به یک سیم کارت نیاز است. به صورتی که سیم کارت داخل دستگاه قرار می گیرد. شنودهای سیم کارتی زمانی که فرد با سیم کارت موجود در دستگاه تماس بگیرد، می تواند صدای محیط را بشنود. قابل ذکر است که این دستگاه ها صدایی را ایجاد نمی کنند.
عکس دستگاه شنود

نشانه های وجود شنود بر روی تلفن

شاید برای برخی از افراد این سوال پیش آید که از کجا بفهمیم گوشی ما شنود میشه؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید از علائم شنود تلفن همراه آگاهی داشته باشید. ممکن است هنگام صحبت با تلفن همراه، صداهای غیر معمول بشنوید. یکی دیگر از نشانه های شنود تلفن همراه، خالی شدن شارژ گوشی به طور مداوم و بدون دلیل است. برای پیدا کردن دستگاه شنود بر روی تلفن همراه خود، همیشه شارژ موبایل خود را بررسی کنید. اگر در گوشی تلفن همراه خود نوتیفیکیشن و یا اپلیکیشن های ناشناس مشاهده می کنید، بهتر است آن ها را بررسی و حذف کنید. زیرا ممکن است این نشانه ها مربوط به وجود شنود در تلفن همراه شما باشد.

آیا نصب دستگاه شنود کاری قانونی است؟

بر اساس قانون، نصب دستگاه شنود باعث نقض حریم شخصی افراد می شود. در این صورت فرد متخلف شناخته شده و تحت پیگرد و مجازات قانونی قرار می گیرد. در صورتی که فردی جهت افزایش امنیت خود و اموال خود، بدون هیچ گونه سوء نیتی اقدام به نصب شنود کند، در این صورت منع قانونی وجود ندارد.

کاربرد و مزایای دستگاه شنود

گذشته از استفاده های نادرست و غیر قانونی از دستگاه شنود، مزایا و کاربردهای مفید این دستگاه را نباید فراموش کرد. استفاده از این دستگاه به منظور برقراری امنیت و حفظ مال و خانواده یکی از کاربردهای مفید شنود است. به طور مثال نصب دستگاه شنود بر روی خودرو خود، باعث می شود تا در زمان رخ دادن حادثه و سرقت، بتوانید به راحتی صدای سارقان را بشنوید. در این صورت این دستگاه می تواند در پیدا کردن خودرو به شما کمک کند. هنگامی که در خاج از منزل هستید، علاوه بر انواع دوربین مداربسته، این دستگاه می تواند در نظارت بر وقایع کمک کننده باشد. همچنین یکی دیگر از کاربردهای آن زمانی است که در خانه پرستار از کودک و یا سالمند مراقبت می کند. با استفاده از این دستگاه می توانید از راه دور، از وضعیت سالمند یا کودک خود مطلع شوید.

4.7/5 - (3 امتیاز)