برای انتقال اطلاعات در سیستم دوربین مداربسته از انواع کابل تصویر دوربین مداربسته استفاده می شود. در دوربین مدار بسته تحت شبکه، دوربین ها از طریق کابل های شبکه اطلاعات را به دستگاه ضبط منتقل می کنند. کابل های شبکه انواع مختلفی دارند. از انواع کابل های شبکه می توان به کابل های SFTP، UTP، FTP، STP و… اشاره کرد. کابل های شبکه بر اساس نوع عایق بندی، شیلد، محافظ، ظاهر و کاربرد با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از رایج ترین کابل های شبکه در دوربین مداربسته SFTP است. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که تفاوت کابل SFTP با سایر کابل ها چیست؟ در ادامه به توضیح کابل اس اف تی پی و تفاوت آن با سایر کابل ها می پردازیم.

کابل شبکه SFTP

در نام گذاری کابل های شبکه از حروف اختصاری استفاده می شود. هر یک از حروف کابل ها مخفف کلمه ای هستند. SFTP مخفف عبارت Screened Fully Shielded Twisted Pair است. این عبارت به معنی کابل دارای شیلد بافته شده، همراه زوج های به هم تابیده با فویل محافظ است. در این کابل هر یک از زوج سیم های به هم تابیده شده به وسیله ی فویل پوشانده شده اند. همچنین تمام سیم ها داخل یک شیلد بافته شده نیز قرار دارند. استفاده از بافت شیلد در کابل، باعث محافظت از اطلاعات کابل در برابر نویز، عدم تداخل سیم های مجاور و انعطاف پذیری بیشتر آن ها می شود.

نام گذاری کابل های شبکه و مفهوم حروف در کابل ها به شکل زیر است.

 • Unshielded :U (بدون شیلد)
 • Foil Shielding :F (فویل محافظ)
 • Braid Shielding :S (شیلد بافت شده)
 • Twisted Pairs :TP (زوج سیم تابیده)

ساختار کابل های Screened Fully Shielded Twisted Pair

کابل SFTP همانند سایر کابل های شبکه از 8 سیم تشکیل شده است. این سیم ها به صورت زوج در هم تابیده شده اند. تکنیک پیچیدن سیم ها در یکدیگر باعث کاهش تداخل امواج الکترومغناطیسی می شود. در کابل SFTP از یک جداکننده پلاستیکی که به شکل + است، استفاده می شود. 4 زوج سیم به وسیله این جدا کننده از یکدیگر جدا می شوند. هر یک از زوج سیم ها به طور جداگانه داخل یک فویل قرار گرفته اند. بعد از پوشانده شدن زوج سیم ها، تمام سیم ها به منظور محافظت بیشتر در برابر آب و هوا و رطوبت با استفاده از یک شیلد پوشانده می شوند. این کابل یکی از کابل های با کیفیت در سیستم دوربین های شبکه است.

کاربرد کابل اس اف تی پی چیست؟

اطلاعات و تصاویر در دوربین مدار بسته تحت شبکه توسط کابل های تحت شبکه انجام می شود. کابل SFTP یکی از کابل های تحت شبکه است که به دلیل ساختار و نوع محافظت، از کابل های با کیفیت به شمار می آید. کابل SFTP به دلیل محافظت بالا، دارای سرعت انتقال اطلاعات بسیار بالا است. این کابل کمترین میزان نویز و نوسانات الکتریکی را دارد. این کابل به دلیل کیفیت بالا، یکی از کابل های گران قیمت به شمار می آید. همچنین نصب این کابل باید توسط یک فرد حرفه ای انجام شود.

کابل cat6 sftp چیست

به طور کلی کابل های شبکه بر اساس سرعت، نویز پذیری، پهنای باند و… به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند. کابل های شبکه با کلمه CAT نشان داده می شوند. هر چه عدد مقابل CAT بالاتر برود به معنی کیفیت، سرعت انتقال اطلاعات و پهنای باند بالاتر است. یکی از کابل های SFTP، کابل CAT6 است. در سیستم دوربین های مداربسته کابل CAT6 بیشترین استفاده را دارد.

کابل CAT6 در کاربری های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل ها دارای پشتیبانی از فرکانس انتقال 500 تا 650 مگاهرتز هستند. کابل های CAT6 به دو دسته INDOOR و OUTDOOR تقسیم می شوند. کابل های شبکه OUTDOOR به دلیل وجود یک لایه پلاستیکی ضخیم در محیط های بیرونی استفاده می شوند. این ویژگی از آسیب پذیری آن ها در مقابل عوامل بیرونی جلوگیری می کند. کابل CAT6 INDOOR نیز به دلیل ساختار و مقاومت کمتر، در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت کابل SFTP

در ادامه قیمت دو نمونه کابل SFTP را همراه مشخصات ذکر می کنیم.

قیمت کابل SFTP

کابل شبکه Cat6 نگزنس مدل SFTP 

 • اندازه: 10 متر
 • AWG (ضخامت کابل): ۲۳
 • طبقه بندی: CAT6
 • قیمت: 200.000 تومان
قیمت کابل SFTP

کابل شبکه Cat 6 لگراند مدل SFTP

 • اندازه: 1 متر
 • طبقه بندی: CAT ۶
 • جنس روکش: PVC بدون تست
 • قیمت: 5.000 تومان

تفاوت کابل SFTP و UTP چیست؟

همانطور که گفته شد انواع مختلفی از کابل های شبکه وجود دارد. یکی از آن ها UTP نام دارد. کابل UTP از زوج سیم های به هم پیچیده شده و بدون شیلد تشکیل شده است. تفاوت ظاهری کابل UTP در مقایسه با کابل SFTP در عدم وجود محافظ در کابل UTP است. علاوه بر شکل ظاهری، این دو کابل در نوع کاربری و کیفیت نیز با یکدیگر متفات هستند. کابل های UTP به دلیل عدم وجود محافظ مقاومت کمتری نسبت به نویز پذیری دارند. به همین دلیل اغلب از این کابل ها در محیط هایی با نویز کم استفاده می شود. از این رو کابل UTP از قیمت پایین تری برخوردار است.

تفاوت کابل شبکه SFTP و FTP چیست؟

کابل های شبکه FTP دارای یک محافظ از جنس فویل هستند که تمام جفت سیم ها را پوشانده است. همانطور که گفته شد در کابل SFTP، علاوه بر محافظ کلی بر روی سیم ها، هر یک از زوج سیم ها را یک فویل پوشانده است. اما کابل FTP فاقد محافظ و پوشش جداگانه برای زوج سیم ها است. در فایل FTP یک سیم تخلیه برای انتقال سیگنال های ناخواسته به زمین وجود دارد.

تفاوت کابل SFTP و STP چیست؟

در کابل STP هر یک از زوج سیم ها توسط یک فویل پوشانده شده است. تفاوت این نوع کابل با کابل SFTP در عدم وجود شیلد به دور تمام سیم ها است.

بهترین کابل شبکه کدام است؟

از کابل های پر استفاده در سیستم انواع دوربین مداربسته به UTP و SFTP می توان اشاره کرد. در قسمت های قبلی درباره تفاوت و ویژگی های این دو کابل توضیح دادیم. همانطور که متوجه شدیم کابل های SFTP قدرت بالایی در برابر نویز گیری و اثرات الکترومغناطیسی دارند که در مقابل، کابل UTP به دلیل عدم وجود محافظ مقاومت بسیار کمتر است. همچنین کابل UTP در برابر عوامل فیزیکی آسیب پذیرتر است. با توجه به نوع کاربری شما می توانید کابل مناسب مورد استفاده خود را انتخاب کنید. از کابل های SFTP به دلیل مقاومت و قیمت بالا در شرایط و کاربری های سخت تر استفاده می شود. همچنین هنگام خرید کابل به برند کابل دوربین مداربسته نیز توجه کنید. 

رنگ بندی سیم ها در کابل شبکه

تمام کابل های شبکه از چهار جفت سیم تشکیل شده اند. این سیم ها به منظور کاهش اثر نویز بر روی سیگنال ها به صورت جفت در یکدیگر تابانده شده اند. رنگ این سیم ها به رنگ نارنجی و نارنجی سفید، سبز و سبز سفید، آبی و آبی سفید، قهوه ای و قهوه ای سفید است. ترتیب رنگ بندی ها برای برقراری ارتباط دارای نظم خاصی است. عدم رنگبندی صحیح باعث عدم برقراری ارتباط صحیح در کابل شبکه می شود.

4.8/5 - (5 امتیاز)