با رعایت قوانین می‌توانید از انواع دوربین مدار بسته در کاربری‌های مختلف استفاده کنید. عدم اطلاع از این قوانین ممکن است ناخواسته باعث نقض قوانین و جرم شود. توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به نصب با قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه، آپارتمان، ادارات، محل کار و… آشنا شوید.

در این مقاله می‌خوانید:

آیا نصب دوربین مدار بسته مجازات دارد؟

به طور کلی نصب دوربین مداربسته جرم محسوب نمی‌شود و مجازاتی ندارد. دوربین‌های مداربسته نقش مهمی در تامین امنیت و پیشگیری از جرم دارند. سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا همه‌ی افراد مجاز به نصب دوربین مدار بسته هستند؟ در چه محیط‌هایی می‌توانیم دوربین مداربسته نصب کنیم؟ همه‌ی افراد در صورت رعایت قوانین و حریم خصوصی دیگران مجاز به نصب دوربین مدار بسته هستند. دوربین مداربسته را در کاربری‌های مختلف می‌توانید نصب کنید. شرایط و قوانین نصب دوربین مداربسته با توجه به محیط نصب دوربین متفاوت است. در برخی از محیط‌ها مانند مناطق نظامی، نصب دوربین مداربسته توسط افراد ممنوع است.

قوانین نصب دوربین در محل کار

نصب دوربین مداربسته در محیط‌های کاری مانند ادارات و شرکت‌ها، نقش بسیار مثبتی دارد. معمولا دوربین‌های مدار بسته در محل کار با هدف ایجاد امنیت در محیط کار، رعایت قوانین، نظارت بر عملکرد پرسنل، بهبود روند کاری کارکنان و… نصب می‌شوند. برای انتخاب دوربین مداربسته با کیفیت در محل کار می‌توانید از دوربین مداربسته تیاندی استفاده کنید. با رعایت قوانین نصب دوربین در محل کار، می‌توانید بدون نگرانی از دوربین مدار بسته استفاده کنید. نصب دوربین مدار بسته ممکن است باعث نگرانی کارکنان در خصوص حفظ حریم شخصی آن‌ها شود. قوانین نصب دوربین در محل کار با در نظر گرفتن حقوق افراد باعث رفع این نگرانی‌ها می‌شود. در ادامه به قانون نصب دوربین مداربسته در ادارات دولتی و خصوصی می‌پردازیم.

  1. نصب دوربین مداربسته باید با رعایت حریم شخصی افراد انجام شود.
  2. کارفرما اجازه استفاده از اطلاعات خصوصی پرسنل توسط دوربین‌های مداربسته را ندارد.
  3. پرسنل و مراجعین باید نسبت به مجهز بودن محل کار به دوربین مدار بسته مطلع شوند.
  4. کارفرما اجازه نصب دوربین به صورت مخفی را ندارد. نصب دوربین مخفی بدون مجوزهای لازم جرم است.
  5. نصب دوربین مداربسته در محیط‌هایی مانند سرویس بهداشتی و رختکن‌ها ممنوع است.
  6. بهتر است فضای تحت پوشش دوربین مشخص شود.
  7. توصیه می‌شود برای رفع نگرانی‌ها و تنش، کارکنان از علت نصب دوربین مداربسته آگاه باشند.

قوانین نصب دوربین مداربسته در آپارتمان

آپارتمان‌ها، منازل و مجتمع‌های مسکونی شامل محیط‌های خصوصی و عمومی می‌شوند. فضاهای داخلی آپارتمان مانند داخل واحدها جزو محیط خصوصی محسوب می‌شوند. حیاط، راه‌رو‌ها، لابی و پارکینگ در آپارتمان جزو مشاعات هستند. بهترین محل نصب دوربین مداربسته در محیط‌های مسکونی، مشاعات هستند. قوانین نصب دوربین مداربسته در آپارتمان به این صورت است که نصب دوربین مدار بسته در مشاعات ساختمان باید با تایید همه‌ی اعضای ساختمان انجام شود. معمولا ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی یک نفر از اعضا را به عنوان مدیر ساختمان انتخاب می‌کنند. مدیر ساختمان می‌تواند با گرفتن تاییدیه کتبی از اعضای ساختمان نسبت به نصب دوربین مداربسته اقدام کند.

ممکن است با مخالفت با نصب دوربین مدار بسته در آپارتمان توسط یکی از ساکنین مواجه شوید. در این صورت می‌توانید به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و مجوز نصب دوربین در مشاعات را از مراجع قانونی دریافت کنید. در قوانین نصب دوربین مداربسته در آپارتمان باید به حریم خصوصی افراد نیز توجه کنید. نصب دوربین مداربسته باید به صورتی باشد که باعث مزاحمت همسایه‌ها نشود و به محیط‌های خصوصی و داخل منازل ساکنین دید نداشته باشد.

معمولا افراد از دوربین مداربسته در داخل منازل و واحدها استفاده نمی‌کنند. زیرا یک حریم شخصی و خصوصی است. اما ممکن است برخی از افراد قصد نصب دوربین مخفی در منزل را داشته باشند. قوانین نصب دوربین مخفی در منزل متفاوت است. به طور کلی نصب دوربین مخفی از نظر قانونی ممنوعیت دارد. وسایلی مانند دوربین مخفی و دستگاه شنود دارای قوانین مخصوص به خود هستند. استفاده از این وسایل فقط با هدف ایجاد امنیت شخصی و عدم هیچگونه سو استفاده امکان‌پذیر است.

قوانین نصب دوربین مدار بسته در اماکن عمومی

نصب دوربین مدار بسته در اماکن عمومی مانند فروشگاه‌ها، مراکز خرید، آسانسورها و محیط‌هایی که دارای رفت و آمد زیادی هستند ممنوعیتی ندارد. برای رعایت قوانین نصب دوربین مداربسته در این محیط‌ها باید با استفاده از برچسب‌های تصویری مخصوص، افراد را از مجهز بودن مکان به دوربین مدار بسته مطلع کنید. همچنین نصب دوربین مداربسته در اتاق‌های پرو ممنوع و جرم است. برخی از اماکن عمومی مانند سفارتخانه‌ها، مناطق نظامی و پایگاه‌های هوایی از حساسیت‌های امنیتی بالایی برخوردار هستند. به طور کلی نصب دوربین در این اماکن ممنوع و جرم است. نصب دوربین در این اماکن نیاز به مجوزهای قانونی دارد. آسانسورها به طور مداوم در حال حرکت هستند. توجه داشته باشید برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور باید از کابل‌های مخصوص تراول کابل آسانسور استفاده کنید.

یکی دیگر از اماکن عمومی که کاربران قصد نصب دوربین مداربسته در آن را دارند، کوچه‌ها هستند. برخی از کاربران دوربین را در کوچه و در مقابل درب ساختمان نصب می‌کنند. برای جلوگیری از نقض حریم خصوصی افراد برای نصب دوربین مدار بسته در کوچه قوانینی در نظر گرفته شده است. قوانین نصب دوربین مدار بسته در کوچه افراد را ملزم می‌کند تا همه‌ی ساکنین و افرادی که از آن‌جا عبور می‌کنند نسبت به نصب دوربین آگاه باشند. برای اطلاع رسانی از وجود دوربین در محل می‌توانید از برچسب و یا تابلوهای شماتیک دوربین مداربسته استفاده کنید. همچنین برای رعایت قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه توجه داشته باشید که ساختمان‌های مجاور و حریم خصوصی افراد نباید در دید دوربین قرار داشته باشند.

نصب دوربین مداربسته در چه محیط‌هایی ممنوع است؟

محیط‌های خصوصی به دلیل وجود حریم خصوصی افراد از حساسیت بیشتری برخوردار هستند. محیط‌هایی همچون اتاق‌های رختکن، استخرها، اتاق‌های پرو، محیط داخلی منازل در دسته محیط‌های خصوصی قرار می‌گیرند. نصب دوربین در این اماکن ممنوع و غیر قانونی است. در صورت وجود نیاز به نصب دوربین در برخی از این اماکن ابتدا باید از مراجع مربوطه مجوز رسمی دریافت کنید. همچنین پس از دریافت مجوز و نصب دوربین، افرادی که در این محیط‌ها رفت و آمد دارند باید از وجود دوربین در آن محل مطلع شوند.

قوانین نصب دوربین مداربسته در محیط‌های غیر مجاز

قوانین بازبینی دوربین مداربسته

هنگامی‌که حادثه و یا جرمی رخ می‌دهد وجود دوربین مداربسته در آن محل به فرد خسارت دیده کمک می‌کند. می‌توانید با اطلاع از قوانین بازبینی دوربین مداربسته می‌توانید به فیلم دوربین‌های مداربسته موجود مراجعه کرده تا مجرم و صحنه حادثه را بازبینی کنید. برای بازبینی فیلم دوربین مداربسته باید به برخی از نکات توجه کنید.

  1. همه‌ی دوربین‌های مداربسته دارای حافظه مشخصی برای نگهداری تصاویر هستند. به طور مثال برخی از دوربین‌ها تصاویر خود را به مدت یک ماه ذخیره می‌کنند. سپس تصاویر جدید بر روی تصاویر قبلی ذخیره شده و تصاویر قبلی با توجه به تاریخ پاک می‌شوند. بنابراین در اولین فرصت نسبت به استفاده از تصاویر دوربین اقدام کنید.
  2. اگر در محل حادثه، ساختمان و یا مغازه‌ای دارای دوربین مداربسته باشد، می‌توانید از صاحب دوربین بخواهید تا فیلم‌های دوربین را بررسی کند. در برخی از موارد ممکن است، صاحب دوربین با بازبینی فیلم دوربین مداربسته مخالفت کند. در این صورت شما می‌توانید به مراجع قانونی مراجعه کنید. با پیگیری و دستور قاضی بازبینی فیلم‌های مربوط به زمان حادثه انجام می‌شود.

قوانین نصب دوربین مخفی

قوانین نصب دوربین مخفی با قوانین نصب دوربین مداربسته متفاوت است. طبق قانون استراق سمع و کنترل کردن افراد کاری غیر قانونی و جرم است. دوربین مخفی نیز یکی از ابزار جاسوسی محسوب می‌شود. به طور کلی استفاده از دوربین مخفی غیر قانونی است. توجه داشته باشید برای استفاده از ابزاری مانند دوربین مخفی و دستگاه شنود به دریافت مجوز رسمی از مراجع قانونی نیاز دارید. نصب دوربین مخفی در اماکن مختلف بدون مجوز کتبی و قانونی شامل مجازات نصب دوربین مخفی می‌شود. اگر شخصی با هدف پیشگیری از جرم تصمیم به نصب دوربین مخفی داشته باشد، می‌تواند با گرفتن مجوز قانونی از دوربین مخفی استفاده کند. همچنین نصب این دوربین‌ها با مجوز تنها محدود به یک مدت زمان معین است.

نحوه گرفتن مجوز برای نصب دوربین مخفی

تا به اینجا متوجه شدیم که نصب دوربین در محیط‌های مجاز با رعایت قوانین نصب دوربین مداربسته مانعی ندارد. برای نصب دوربین مداربسته در محیط‌های امنیتی و شرایط خاص باید به مراجع قضایی و نیروی انتظامی مراجعه کنید. با مراجعه به مراجع قضایی در صورت قانونی بودن درخواست، مجوزهای لازم برای نصب دوربین در اختیار شما قرار می‌گیرد. بعد از دریافت مجوز لازم باید توجه داشته باشید که از این دوربین ها جهت مقاصد غیر قانونی استفاده نکنید. زیرا در صورت استفاده غیر قانونی از دوربین مداربسته با مجازات مواجه خواهید شد.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

4.7/5 - (6 امتیاز)