دوربین های مداربسته امروزه جزو یکی از مهم ترین ابزارهای نظارتی و امنیتی به شمار می آیند. اغلب در محیط های کار، درب های ورودی، فروشگاه ها و… شاهد نصب دوربین های مداربسته هستیم. یکی از کاربردهای مهم سیستم مداربسته، پارکینگ ها هستند. پارکینگ های ساختمان ها به دلیل رفت و آمدهای بسیار و قرار گرفتن وسایل نقلیه در آن از محل های مهم در ساختمان ها به شمار می آیند. حال ممکن است خریداران با این سوال مواجه شوند که بهترین دوربین مداربسته برای پارکینگ کدام است؟ در این مقاله قصد داریم تا انواع دوربین مداربسته مخصوص پارکینگ را بررسی کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  • دوربین مداربسته مناسب پارکینگ
  • بهترین دوربین مداربسته برای پارکینگ
  • مزایای استفاده از دوربین در پارکینگ
  • ویژگی های دوربین مداربسته مخصوص پارکینگ

دوربین مداربسته مناسب پارکینگ

اگر قصد نصب دوربین مداربسته برای پارکینگ خود را دارید باید توجه داشته باشید که دوربین دارای ویژگی هایی باشد. ابتدا به نوع پارکینگ باید توجه شود. اگر پارکینگ شما مسقف است، می توانید از دوربین های دام و یا بولت معمولی استفاده کنید. اما اگر  قصد نصب دوربین مداربسته در پارکینگ روباز را دارید، باید حتما از دوربین های مداربسته ضد ضربه و ضد آب استفاده کنید. یکی از نکات مهم دیگر که باید به آن توجه کنید، تهیه دوربین مداربسته دید در شب است. اغلب حوادث در شب اتفاق می افتند. همچنین معمولا پارکینگ ها جزو مناطقی هستند که از نور کمتری برخوردار هستند. از این رو تصاویر و کیفیت دوربین مداربسته در شب دارای اهمیت ویژه ای است. هنگام نصب دوربین مداربسته دقت کنید که دوربین به گونه ای نصب شود که نقطه کوری وجود نداشته باشد.

بهترین دوربین مداربسته برای پارکینگ

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم دوربین مدار بسته باید متناسب با نوع پارکینگ انتخاب شود. در انتخاب بهترین دوربین مداربسته برای پارکینگ باید به مسقف بودن و یا سر باز بودن پارکینگ مورد نظر دقت کنید. اگر پارکینگ شما سربسته و مسقف است، بهترین انتخاب، دوربین مداربسته دام است. دوربین های مداربسته دام به دلیل ساختارشان، بهترین انتخاب برای محیط های مسقف هستند. معمولا پارکینگ ها دارای سقف های کوتاه هستند که با استفاده از دوربین های دام می توان دسترسی به دوربین را کاهش داد. همچنین در صورت دسترسی به دوربین های بولت تغییر زاویه دید آن ها به راحتی انجام می گیرد. اما در مورد دوربین های دام تغییر زاویه دید به سادگی انجام نمی گیرد.

اگر پارکینگ شما روباز است، توصیه می شود از دوربین مداربسته بولت و ضد آب استفاده کنید. دوربین های بولت به دلیل نوع ساختارشان در مقابل شرایط آب و هوایی نامساعد مقاوم تر هستند. این دوربین ها معمولا از ورود آب و گرد و غبار به داخل دوربین جلوگیری می کنند.

مزایای استفاده از دوربین در پارکینگ

  • جلوگیری از سرقت و حوادثی مانند آسیب دیدن خودروها
  • ایجاد امنیت بیشتر
  • ایجاد نظارت و امنیت خاطر هنگام عدم حضور مالکان
  • شناسایی پلاک خودرو و تشخیص چهره افراد در زمان رخ دادن حوادث
  • کنترل ورود و خروج خودروها
  • و…

ویژگی های دوربین مداربسته مخصوص پارکینگ

مهم ترین ویژگی ها در دوربین های مداربسته مخصوص پارکینگ شامل برخوردار بودن از کیفیت تصویر بالا، تشخیص پلاک خودرو، تشخیص چهره، دید در شب و مقاوم بودن در برابر شرایط جوی نامناسب است.

کیفیت تصویر در تصاویر روز و شب

همانطور که در تمام مقالات اشاره کرده ایم، کیفیت تصاویر در دوربین های مداربسته بسیار پر اهمیت هستند. هر چه کیفیت تصویر دوربین بیشتر باشد، جزئیات بیشتری از تصاویر در دسترس است. کیفیت تصاویر هم در تصاویر روز و هم در تصاویر شب دارای اهمیت است. به دلیل کوتاه بودن سقف پارکینگ ها و همچنین نور کمتر پارکینگ در مقایسه با سایر مناطق باید از دوربین های مداربسته با کیفیت بالا استفاده کرد. اغلب برای پارکینگ ها از دوربین های مداربسته با کیفیت حداقل 2 مگاپیکسل استفاده می شود. برای داشتن تصاویر با کیفیت در شب باید از دوربین های دید در شب استفاده کنید. دوربین های دید در شب انواع مختلفی دارند. می توانید بر اساس نیاز خود دوربین مداربسته دید در شب رنگی و یا سیاه و سفید انتخاب کنید.

تشخیص پلاک خودرو

دوربین هایی که در پارکینگ ها نصب می شوند باید قادر به تشخیص و خواندن پلاک خودرو باشند. این موضوع در زمان رخ دادن حادثه بسیار مهم است. در این صورت با استفاده از فیلم های دوربین مداربسته می توانید به مراجع مربوطه مراجعه کرده تا بتوان حادثه را بررسی کرد. نکته ای که وجود دارد این است که در شب نور چراغ خودرو ها ممکن است باعث افت کیفیت تصاویر دوربین شود. در این صورت عملکرد دوربین با مشکل مواجه شده و امکان تشخیص پلاک خودرو وجود ندارد. برای جلوگیری از این مشکل می توان از دوربین های مداربسته با قابلیت HLC استفاده کرد. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید وجود نور زیاد خورشید در مقابل درب ورودی پارکینگ است. در این حالت با اختلاف نور زیاد در تصویر مواجه می شوید. این اختلاف نور باعث سیاه شدن قسمتی از تصویر و عدم خوانایی پلاک خودرو می شود. برای رفع این مشکل دوربین باید از دوربین های مداربسته دارای قابلیت WDR استفاده کنید.

تشخیص چهره

تکنولوژی دوربین های مداربسته با سرعت بالایی در حال پیشرفت است. امروزه دوربین های مداربسته دارای قابلیت های متعددی مانند تشخیص چهره، شمارش افراد، تشخیص حرکت و عبور از خط فرضی و… هستند. یکی از ویژگی هایی که می تواند باعث ایجاد امنیت بیشتر در فضای پارکینگ ها شود، استفاده از قابلیت تشخیص چهره است. اگر دوربین مداربسته شما علاوه بر تشخیص پلاک از قابلیت تشخیص چهره نیز پشتیبانی کند، می توانید چهره راننده و سایر افراد را به راحتی شناسایی کنید. تشخیص چهره سارقین در هنگام وقوع جرم کمک بسیاری در ردیابی آن ها می کند.

مقاومت در برابر شرایط جوی نامناسب

دوربین های مداربسته ای مناسب استفاده در پارکینگ ها هستند که دارای استاندارد IP و IK مناسبی باشند. معمولا برای پارکینگ از دوربین هایی با استاندارد IP67 و IK10 استفاده می شود. استاندارد IP67 از ورود آب و گرد و غبار به داخل دوربین جلوگیری می کند. استاندارد IK10 نیز بالاترین میزان مقاومت در دوربین مداربسته در مقابل ضربه و آسیب را دارد. استفاده از این دوربین ها باعث جلوگیری از خرابکاری توسط سارقین می شود. به طوری که با وارد شدن ضربه و آسیب رساندن به دوربین، دوربین مداربسته همچنان به کار خود ادامه داده و اختلالی در عملکرد آن رخ نمی دهد.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟ 🙂