دوربین های مداربسته به منظور ثبت تصاویر و جلوگیری از جرم و جنایت مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از سارقین بعد از اطلاع از مجهز بودن مکان به دوربین مداربسته اقدام به از بین بردن دوربین مداربسته و اطلاعات آن می کنند. دوربین های مداربسته نصب شده در محیط های خارجی بیشتر از دوربین های مداربسته داخلی در معرض آسیب قرار دارند. برای جلوگیری از خرابکاری و حفظ اطلاعات، تولید کنندگان اقدام به تولید دوربین مداربسته ضد ضربه کردند. توجه داشته باشید که دوربین مدار بسته ضد ضربه با دوربین ضد گلوله تفاوت دارد. نحوه عملکرد و ویژگی دوربین مداربسته ضد ضربه چیست؟ در ادامه به پاسخ به این سوالات می پردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

 • دوربین مداربسته ضد ضربه یا ضد خرابکاری
 • کابل کشی در دوربین Vandal Proof
 • استاندارد IK در دوربین مداربسته ضد ضربه چیست؟
 • مزایای دوربین ضد ضربه
 • ویژگی دوربین مداربسته ضدخرابکاری
 • دوربین مداربسته ضد گلوله

دوربین مداربسته ضد ضربه یا ضد خرابکاری

دوربین مداربسته ای که در مقابل ضربه، آسیب و تخریب مقاومت داشته باشد را دوربین مداربسته ضد ضربه می گویند. این دوربین ها را دوربین ضد خرابکاری یا vandal proof نیز می نامند. این دوربین ها دارای بدنه فلزی با پوشش آلومینیومی هستند. همچنین دوربین های ضد گلوله معمولا دارای استاندارد IP66 و IP67 هستند که مقاومت این دوربین ها در برابر نفوذ آب، گرد و غبار و… را نشان می دهد. دسترسی به اجزای داخلی این دوربین ها تقریبا غیر ممکن است. همانطور که اشاره کردیم دوربین های مداربسته ضد خرابکاری یا ضد ضربه با دوربین های ضد گلوله متفاوت هستند. در نتیجه این دوربین ها معمولا مقاومتی در برابر گلوله ندارند و در برابر گلوله آسیب پذیر هستند.

بسیاری از دوربین های دام، بولت و اسپید دام دارای این قابلیت هستند. دوربین های ضد ضربه معمولا در مناطقی با حساسیت بالا مانند مناطق نظامی، استادیوم ها، زندان ها، ایستگاه های راه آهن، ایستگاه های مترو و… مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل کشی در دوربین Vandal Proof

همانطور که می دانید دوربین های مداربسته توسط دو کابل تصویر و برق کار می کنند. در برخی از مواقع ممکن است خرابکاران و یا سارقین با قطع کردن کابل ها اقدام به از کار انداختن دوربین مداربسته کنند. از این رو برای افزایش امنیت بیشتر این دوربین ها توصیه می شود کابل کشی در دوربین Vandal Proof را از داخل دیوار انجام دهید. این کار باعث جلوگیری از امکان قطع کابل دوربین مداربسته می شود.

استاندارد IK در دوربین مداربسته ضد ضربه چیست؟

برای تعیین میزان مقاومت دوربین مداربسته در برابر ضربه از استاندارد IK استفاده می شود. این استاندارد یک استاندارد بین المللی است. استاندارد IK امکان محافظت و عدم دسترسی به اجزای داخلی دوربین را فراهم می کند. میزان مقاومت دوربین مداربسته با یک عدد در کنار حروف IK نشان داده می شود. استاندارد IK بین 0 تا 10 است. هر چه عدد این استاندارد بزرگتر باشد به معنی مقاومت بیشتر در برابر ضربات است. اغلب دوربین های ضد ضربه دارای استاندارد IK10 هستند. دوربین های دارای استاندارد IK10 دارای مقاومت در برابر ضربه توسط جسم 5KG در فاصله ی 400 میلی متر با انرژی 20 ژول هستند. کمترین مقاومت در دوربین های مداربسته متعلق به استاندارد IK0 و IK1 است. IK0 هیچ گونه مقاومتی در برابر ضربات ندارد و IK1 دارای مقاومت در برابر یک جسم 0.25KG در فاصله ی حدود 75 میلی متر با انرژی 0.15 ژول است.

درجه بندی IK انرژی ضربه بر حسب ژول جرم وزنه بر حسب کیلوگرم فاصله وزنه از محفظه بر حسب میلی متر
IK01 0.14 0.25 56
IK02 0.2 0.25 80
IK03 0.35 0.25 140
IK04 0.5 0.25 200
IK05 0.7 0.25 280
IK06 1 0.25 400
IK07 2 0.5 400
IK08 5 1.7 300
IK09 10 5 200
IK10 20 5 400

مزایای استفاده از دوربین مداربسته ضد ضربه چیست؟

حفاظت و امنیت دوربین های مداربسته دارای اهمیت ویژه ای است. زیرا این دوربین ها با هدف امنیت و نظارت بیشتر بر محیط نصب می شوند. در پاسخ به این سوال که مزیت استفاده از دوربین مداربسته ضد ضربه چیست باید گفت در صورت آسیب دیدن دوربین با مشکلاتی مانند از دست رفتن اطلاعات دوربین، عدم ثبت تصاویر و… مواجه می شوید. در برخی از محیط ها امکان وقوع جرم، خشونت، خرابکاری و سرقت بیشتر است. به طور مثال در زندان ها که احتمال آسیب به دوربین و خرابکاری بیشتر است به دلیل اهمیت بالای ثبت تصاویر از دوربین های مداربسته ضد ضربه استفاده می شود.

ویژگی دوربین مداربسته ضد خرابکاری

 • در این دوربین ها از پیچ های امنیتی توکار استفاده شده است. برای باز کردن این دوربین ها نیاز به ابزار مخصوص خود دوربین است. در نتیجه دوربین های مداربسته ضد خرابکاری به راحتی باز نشده و دسترسی به اجزای داخلی تقریبا غیر ممکن است.
 • به منظور افزایش کارایی این دوربین ها باید در کابل کشی آن ها دقت کرد. کابل کشی باید به گونه ای باشد که از خرابکاری توسط سارقین به وسیله سیم چین و دیگر ابزارها جلوگیری شود.
 • این دوربین ها با استفاده از مواد مقاوم در برابر چکش و ضربه طراحی و ساخته شده است.
 • رنگ بدنه دوربین های ضد ضربه به منظور افزایش ایمنی دارای اهمیت است. معمولا برای رنگ بدنه این دوربین ها از رنگ الکترواستاتیک استفاده می شود.
 • دوربین های مداربسته ضد خرابکاری می توانند از نوع دام، بولت و گردان باشند.

دوربین مداربسته ضد گلوله

دوربین های مداربسته ضد گلوله از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این دوربین ها نیز دارای بدنه فلزی و مقاوم در برابر ضربات هستند. بدنه این دوربین ها بسیار مستحکم و مقاوم هستند. این دوربین ها نیز معمولا از استاندارد IK10 برخوردار هستند. دوربین مداربسته ضد گلوله دارای پوشش ضد گلوله و یا Bullet Proof است. در واقع منظور از دوربین های ضد گلوله استفاده از همین پوشش ها است. از این دوربین ها در مناطق نظامی که احتمال برخورد گلوله، نارنجک و … وجود دارد استفاده می شود.

4.8/5 - (6 امتیاز)