یکی از رایج ترین سوالات کاربران دوربین مداربسته این است که آیا دوربین مداربسته بدون برق هم کار می کند؟ دوربین های مداربسته همانند تمام وسایل الکترونیکی برای کار نیاز به برق و منبع تغذیه دارند. حال یکی از دغدغه های کاربران، ضبط تصاویر دوربین مدار بسته هنگام قطعی برق است. برخی از دوربین های مدار بسته مانند دوربین مداربسته شارژی به گونه ای طراحی شده اند که می توانند بدون تغذیه مستقیم از برق به کار خود ادامه دهند. همچنین می توان با استفاده از راه کارهایی از قطع ضبط دوربین مداربسته هنگام قطعی برق جلوگیری کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی دوربین مداربسته بدون برق بپردازیم.

دوربین مدار بسته بدون نیاز به برق

دوربین های مداربسته با هدف ایجاد امنیت و نظارت مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو ثبت تمام وقایع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از اتفاقاتی که باعث قطع شدن تصویر دوربین مداربسته می شود، قطعی برق است. راه کارهایی برای جلوگیری از قطع شدن دوربین مداربسته هنگام نبود برق وجود دارد. برخی از دوربین ها بدون نیاز به برق نیز به کار خود ادامه می دهند. همچنین می توانید با استفاده از UPS دوربین مداربسته، برق و انرژی مورد نیاز دوربین ها را هنگام قطع شدن برق تامین کنید.

دوربین مداربسته شارژی بدون نیاز به برق

دوربین مداربسته شارژی یا دوربین هایی که با استفاده از باتری کار می کنند می توانند بدون نیاز به برق به کار خود ادامه دهند. یکی از دوربین هایی که از باتری استفاده می کنند دوربین های مداربسته بی سیم هستند. استفاده از دوربین های مداربسته بی سیم می تواند به شما کمک کند تا هنگام قطعی برق نیز تصاویر دوربین مداربسته را از دست ندهید. باتری این دوربین ها با استفاده از برق شارژ شده و تا زمان خالی شدن باتری قادر به کار کردن و ضبط تصاویر هستند. این دوربین ها در مقایسه با دوربین های معمولی از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

دوربین های مداربسته شارژی با استفاده از تبدیل سیگنال های تصویر به رادیویی توسط وای فای، اطلاعات را منتقل می کنند. باتری این دوربین ها به دو صورت شارژ می شوند. برخی از این دوربین ها همانند تلفن همراه با اتصال به برق شارژ می شوند. برخی دیگر با جدا کردن باتری از دوربین باید به صورت جداگانه شارژ شوند. یکی از دغدغه های کاربران این سیستم، عمر باتری این دوربین ها است. به طور کلی عمر مفید این باتری ها به برند، نحوه استفاده از باتری و محیط مورد استفاده این دوربین ها بستگی دارد. این دوربین ها در دو نوع آنالوگ و دیجیتال تولید می شوند. این دوربین ها به منظور ذخیره انرژی باتری تنها هنگامی که حرکتی در مقابل دوربین رخ دهد، تصاویر را ثبت و ذخیره می کنند.

دوربین خورشیدی

یکی از دوربین های مدار بسته بدون نیاز به برق، دوربین های خورشیدی هستند که از انرژی خورشیدی تغذیه می کنند. این دوربین ها با استفاده از یک پنل خورشیدی، نور خورشید را جذب کرده و به الکتریسیته تبدیل می کنند. دوربین های خورشیدی دارای باطری هستند که با استفاده از پنل خورشیدی شارژ می شوند. این دوربین ها در محیط هایی که برق ندارند و امکان کابل کشی برق وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرند. پنل های خورشیدی دوربین مداربسته به طور جداگانه خریداری و با یکدیگر تنظیم می شوند. پنل های خورشیدی در انواع و مدل های مختلفی ساخته می شوند. یکی از نکات مهم هنگام خرید پنل خورشیدی استاندارد IP آن است که نشان دهنده مقاومت پنل در برابر گرد و غبار و آب است.

برای نصب دوربین مداربسته بدون نیاز به برق باید به برخی نکات توجه کرد. دوربین های خورشیدی به سیم کشی نیاز ندارند. این دوربین ها با استفاده از وای فای داخلی کار می کنند. برای مشاهده تصاویر این دوربین ها می توانید از کامپیوتر، تلفن همراه، لب تاب و.. استفاده کنید. همچنین هنگام نبود اینترنت نیز می توانید با استفاده از مودم داخلی دوربین، تصاویر را مشاهده کنید. قابل ذکر است که این نوع دوربین ها دارای قیمت بالایی هستند.

دوربین مداربسته بدون برق

راهکار برای دوربین مداربسته هنگام قطع برق

در قسمت قبل دوربین های مداربسته بدون نیاز به برق را معرفی کردیم. حال اگر شما از دوربین های مداربسته معمولی استفاده می کنید و به دنبال راهکاری هستید که هنگام قطع برق دوربین مداربسته به کار خود ادامه دهد، می توانید از راوش های زیر استفاده کنید. 

استفاده از UPS دوربین مداربسته

دستگاه های UPS دوربین مداربسته به عنوان دستگاه ذخیره برق اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این دستگاه ها می توان برق مورد نیاز دوربین ها را بدون وقفه تامین نمود. از سوی دیگر همانطور که می دانید نوسانات برقی باعث آسیب به وسایل الکترونیکی می شوند. این دستگاه ها در زمان وجود نوسانات برقی می توانند ولتاژ را تثبیت کرده و از آسیب رساندن به وسایل الکترونیکی جلوگیری کنند. در صورت قطعی برق، دستگاه های UPS برق مورد نیاز دوربین های مداربسته را تامین می کنند تا دوربین ها به تصویر برداری خود ادامه دهند. این دستگاه ها دارای انواع مختلفی مانند UPS آنلاین، آفلاین و… هستند. قابل ذکر است باتری های یو پی اس بعد از مدتی ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

دوربین مداربسته بدون برق

استفاده از ژنراتور برق اضطراری دوربین مداربسته

یکی دیگر از راه های استفاده از دوربین مداربسته بدون برق، استفاده از ژنراتور و یا منبع تغذیه برق اضطراری است. ممکن است از دوربین های مدار بسته معمولی استفاده کنید و بخواهید بدون تعویض دوربین ها هنگام قطعی برق از خاموش شدن دوربین جلوگیری کنید. همچنین در برخی از پروژه ها به دلیل استفاده از دوربین های تعداد بالا ممکن است استفاده از باتری های پشتیبان، هزینه زیادی داشته باشند. در این صورت می توانید از یک ژنراتور برق اضطراری استفاده کنید. هنگام استفاده از این ژنراتورها توجه داشته باشید که این دستگاه ها در مدار برق قرار گرفته تا هر زمان که با قطعی برق مواجه شدید به صورت خودکار روشن شوند تا انرژی مورد نیاز دوربین تامین شود.

آیا دوربین لامپی بدون برق کار می کند؟

دوربین های لامپی دارای شکلی شبیه به لامپ هستند. تشخیص این لامپ ها از لامپ های معمولی بسیار سخت است. این دوربین ها همانند لامپ ها مستقیم به برق شهری وصل می شوند و نیاز به منبع تغذیه جداگانه ندارند. در نتیجه در پاسخ به این سوال که آیا دوربین لامپی بدون نیاز به برق کار می کند باید پاسخ داد خیر. دوربین لامپی نیز برای کار کردن نیاز به برق دارند. در انتهای این دوربین ها یک سری وجود دارد که همانند لامپ های معمولی به محل لامپ مورد نظر متصل می کنید. 

کلام آخر

حال با خواندن اطلاعات بالا می توان در پاسخ به این سوال که آیا دوربین مداربسته بدون برق هم کار می کنند؟ گفت بله. اما در شرایطی که از یکی از راه ها و روش های ذکر شده استفاده کنید. می توانید با توجه به شرایط و ویژگی های هر یک از راه کارهای ذکر شده، روش مناسب و مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

5/5 - (2 امتیاز)