دوربین‌های مدار بسته با هدف ایجاد امنیت و نظارت نصب می‌شوند. به همین دلیل باید به امنیت لازم برای جلوگیری از آسیب و سرقت دوربین‌ها نیز توجه کنید. با استفاده از محافظ دوربین مداربسته می‌توانید از آسیب دیدن دوربین‌ها جلوگیری کنید. اما محافظ دوربین مدار بسته چیست و چگونه ساخته می‌شود. در ادامه به این موضوعات می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

محافظ دوربین مداربسته چیست؟

خرید و نصب سیستم مداربسته نسبتا پرهزینه است. در نتیجه حفظ و محافظت از دوربین‌های مداربسته اهمیت بسیاری دارد. دوربین‌های مداربسته‌ای که در محیط‌های بیرونی نصب می‌شوند، بیشتر از دوربین‌های داخلی در معرض سرقت، آسیب دیدن، ضربه دیدن و… هستند. همچنین دوربین‌هایی که در محیط‌های بیرونی قرار دارند در معرض شرایط جوی نامساعد، رطوبت، باد و… قرار دارند. سارقین و خرابکاران ممکن است بعد از اطلاع از وجود دوربین در محیط اقدام به سرقت، شکستن و یا آسیب زدن به دوربین کنند. برای محافظت از این دوربین‌ها جعبه‌هایی وجود دارد. برای افزایش طول عمر دوربین مداربسته و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی می‌توانید دوربین را داخل این جعبه‌ها قرار دهید. این محافظ‌ها را کاور دوربین مداربسته و باکس دوربین مداربسته نیز می‌نامند. با قرار دادن دوربین در این کاورها می‌توانید امنیت دوربین مداربسته را نیز تامین کنید.

انواع کاور دوربین مدار بسته

کاور ضد سرقت دوربین مداربسته در انواع مختلف ساخته و در بازار ارائه می‌شود. جنس باکس‌های ضد سرقت دوربین مدار بسته می‌تواند از فلز، آهن و پلاستیک‌های مقاوم  است. در ادامه به معرفی انواع کاور دوربین مداربسته می‌پردازیم.

 • محافظ فلزی دوربین: محافظ‌های فلزی معمولاً بسیار محکم و مقاوم هستند. این کاورها می‌توانند از دوربین در برابر آسیب‌های مکانیکی و تخریب محافظت کنند.
 • محافظ آلومینیومی دوربین: کاورهای آلومینیومی سبک‌تر از فولاد هستند اما همچنان می‌توانند از دوربین در برابر آسیب‌های فیزیکی محافظت کنند.
 • کاور پلاستیکی دوربین مدار بسته: برخی از کاورهای دوربین مداربسته از پلاستیک‌های مقاوم ساخته می‌شوند. این کاورها نیز از دوربین در برابر سرقت، ضربه و شرایط جوی نامساعد محافظت می‌کنند.
 • محافظ آهنی ضد سرقت: این محافظ‌ها از جنس آهن و فلزات مقاوم ساخته می‌شوند. محافظ آهنی ضد سرقت دوربین مداربسته از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.
 • محافظ مخصوص دوربین های گردان: دوربین مداربسته اسپید دام و یا ptz از نوع گردان هستند. این دوربین‌ها به صورت افقی و عمودی امکان چرخش به جهات مختلف را دارند. محافظ‌های مخصوصی برای دوربین‌های ptz وجود دارد که امکان حرکت دوربین به جهات مختلف را ایجاد می‌کند.

لطفاً توجه داشته باشید که انتخاب جنس مناسب کاور ضد سرقت برای دوربین مداربسته باید بر اساس نیازها و شرایط محیطی مختلف انجام شود. همچنین علاوه بر کاورهای ضد سرقت، توصیه می کنیم از راهکارهای دیگر برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته استفاده کنید.

مزایا استفاده از محافظ دوربین

استفاده از محافظ برای دوربین‌های مداربسته دارای مزایای بسیاری است که به بهبود عملکرد، دوام و امنیت دوربین‌ها کمک می‌کند. در ادامه تعدادی از مزایای استفاده از محافظ دوربین مداربسته را بیان می‌کنیم.

 • محافظت در برابر ضربه: محافظ دوربین مداربسته از دوربین در برابر ضربه و خراش‌های ممکن محافظت می‌کند. وارد شدن ضربه می‌تواند به دوربین، بدنه، لنز یا قطعات الکترونیکی آن آسیب برساند.
 • محافظت در برابر آب و هوا و گرد و غبار: محافظ دوربین مداربسته به جلوگیری از ورود رطوبت، گرد و غبار و ذرات معلق به دوربین کمک می‌کند. همچنین تابش نور مستقیم آفتاب نیز ممکن است باعث آسیب دیدن دوربین شود که می‌توان با کاور دوربین از آن جلوگیری کرد.
 • ایجاد امینت و جلوگیری از سرقت: محافظ‌ها از سرقت دوربین‌های مداربسته جلوگیری می‌کنند. برخی از این محافظ‌ها دارای قفل نیز هستند که می‌توانند از دوربین در برابر دسترسی غیرمجاز و سرقت محافظت کنند.
 • افزایش طول عمر دوربین: محافظت از دوربین در برابر شرایط محیطی مختلف به افزایش طول عمر مفید آن کمک می‌کند.
 • جلوگیری از آسیب دیدن: باکس‌های محافظ می‌توانند از تخریب و آسیب دیدن دوربین جلوگیری کنند.
 • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری: با جلوگیری از آسیب‌ها و تخریب‌های احتمالی، نیاز به تعمیرات و تعویض کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه هزینه‌های کاربر برای تعمیر نیز کاهش می‌یابد.

ساخت محافظ دوربین مداربسته

همانطور که گفته شد محافظ‌های دوربین مدار بسته انواع مختلفی دارند. بنابراین با توجه به نوع و جنس هر یک از محافظ‌ها، ساخت محافظ دوربین مداربسته نیز متفاوت است. توجه داشته باکس‌های دوربین مداربسته به صورت آماده در بازار موجود هستند. اما اگر قصد ساخت کاور دوربین مداربسته را دارید، باید به برخی از نکات توجه کنید. در ادامه نکات و مراحل ساخت باکس دوربین را آموزش می‌دهیم.

 1. در مرحله اول باید به نوع و مدل دوربین مداربسته خود توجه کنید. در ساخت محافظ دوربین مداربسته باید به ابعاد و اندازه‌ی دوربین مداربسته توجه کنید.
 2. با توجه به کاربری، محیط و نیازهای خود جنس محافظ را انتخاب کنید. محافظ‌ها می‌توانند از جنس فلز، آهن، چوب و یا پلاستیک‌های مقاوم باشند.
 3. با توجه به نیازهای خود می‌توانید برخی از ویژگی‌ها مانند ضدآب بودن، استفاده از قفل‌های ضد سرقت و… را اضافه کنید.
 4. برای ساخت کاور دوربین نیاز به برخی از ابزارها از جمله پیچ گوشتی، پیچ، بست، ابزارهای برش، اندازه‌گیری و… دارید.
 5. پس از ساخت، محافظ را آزمایش کنید تا اطمینان حاصل کنید که به نیازها و توقعات شما پاسخ داده می‌شود.
 6. پس از تایید کیفیت و کارایی محافظ، آن را بر روی دوربین مداربسته نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که محافظ به درستی به دوربین متصل شده و عملکرد دوربین را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

جلوگیری از سرقت دوربین مدار بسته

در قسمت‌های قبل به این نکته اشاره کردیم که کاور دوربین مداربسته نقش مهمی در جلوگیری از سرقت دوربین دارد. کاور دوربین باعث جلوگیری از دسترسی عموم افراد به دوربین مداربسته می‌شود. اما برای جلوگیری از سرقت دوربین باید به برخی نکات دیگر نیز توجه کنید. به طور مثال ارتفاع نصب دوربین باید به گونه‌ای باشد که در دسترس سایر افراد قرار نداشته باشد. همچنین می‌توانید به منظور افزایش امنیت، در داخل کاور دوربین مداربسته از سنسورهای لرزشی استفاده کنید. با اتصال این سنسورها به آژیر با حرکت دوربین و جدا کردن آن، آژیر دوربین به صدا در آمده و به کاربر اطلاع داده می‌شود.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

4.7/5 - (4 امتیاز)