در سیستم مداربسته برای انتقال تصویر و برق از کابل‌های مختلفی استفاده می‌شود. نصب و نگهداری از کابل‌ها باید به گونه‌ای باشد تا در برابر عواملی مانند شرایط جوی نامساعد، ضربه، آسیب و… مقاوم باشند. برای حفاظت از این کابل‌ها می‌توان از محافظ کابل دوربین مداربسته (لوله فلکسی) استفاده کرد. در ادامه به بررسی محافظ کابل دوربین مداربسته می‌پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

لوله فلکسی چیست؟

لوله فلکسی یک لوله خرطومی است که به منظور محافظت از کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از لوله فلکسی وجود دارند. لوله فلکسی یا “لوله‌های انعطاف پذیر” از موادی مانند پلاستیک، لاستیک، پلی یورتان، فولاد ضد زنگ و … ساخته می‌شوند. این لوله‌ها دارای انعطاف پذیری بالایی هستند. لوله فلکسی به دلیل قابلیت خم شدن و انعطاف پذیری در کاربری‌هایی که نیاز به انتقال مایعات، گازها یا مواد جامد در مسیر‌های پیچیده یا در شرایطی با فشار و دمای مختلف است، استفاده می‌شوند.

به طور کلی کاربرد لوله فلکسی در صنعت‌های مختلف عبارت است از:

 • صنعت نفت و گاز: برای انتقال مایعات و گازها در خطوط لوله.
 • صنعت خودروسازی: در سیستم‌های ترمز و تعلیق خودروها.
 • صنعت الکترونیک: برای انتقال کابل‌ها و سیم‌های الکتریکی و الکترونیکی.
 • صنعت آب و فاضلاب: برای انتقال آب و فاضلاب.
 • صنعت دوربین مداربسته: برای محافظت از کابل‌های دوربین مداربسته.

محافظ کابل دوربین مداربسته به دلیل توانایی انعطاف پذیری و تطابق با مسیرهای مختلف، در بسیاری از مواقع می‌توانند جایگزین مناسبی برای لوله‌های سخت و غیرقابل انعطاف باشند.

ویژگی‌های محافظ کابل دوربین مداربسته مناسب

محافظ کابل دوربین مداربسته خوب باید دارای ویژگی‌هایی برای حفاظت از کابل‌ها باشد. در ادامه ویژگی‌های محافظ کابل دوربین مداربسته را بررسی می‌کنیم.

 • مقاومت بالا: محافظ کابل باید از موادی با مقاومت بالا و مناسب ساخته شده باشد تا کابل‌ها در برابر آسیب‌هایی مانند فشار، ضربه، خراش و کشیدگی محافظت شوند.
 • انعطاف پذیری: محافظ کابل دوربین مداربسته باید دارای انعطاف پذیری کافی باشد. در برخی از کاربری‌ها نیاز به انحنا و تغییر مسیر وجود دارد. این محافظ‌ها باید بتوانند به راحتی به شکل‌ها و مسیرهای مختلف تغییر شکل دهند.
 • مقاومت در برابر عوامل محیطی: کابل‌ها باید در شرایط جوی نامساعد نیز محافظت شوند. محافظ کابل باید مقاومت کافی در برابر شرایط جوی مختلف مانند رطوبت، گرد و غبار، نور خورشید و تغییرات دما را داشته باشد.
 • نصب آسان: محافظ‌ها باید به راحتی نصب شوند و از وسایل مختصری برای نصب آنها استفاده شود. این ویژگی می‌تواند به سرعت و کارایی نصب کمک کند.
 • مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش: اگر محافظ در محیط‌هایی با تابش نور خورشید قرار دارد، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) نیز بسیار مهم است تا از آسیب دیدگی ناشی از تابش نور خورشید جلوگیری شود.
 • طول مناسب: یکی از ویژگی‌های مهم لوله فلکسی مناسب، طول آن است. محافظ کابل باید از طول کافی برخوردار باشد تا کابل‌ها را به راحتی پوشش دهد و به طور کامل از آنها محافظت کند.
 • کیفیت ساخت: انتخاب محافظ با کیفیت بالا از تعمیر و تعویض‌های مکرر جلوگیری کرده و عمر مفید کابل‌ها را افزایش می‌دهد.

توصیه می‌شود قبل از خرید محافظ کابل، بررسی‌های لازم را انجام داده تا بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

انواع محافظ کابل دوربین مداربسته

لوله‌های فلکسی یا محافظ کابل دوربین مداربسته در انواع مختلفی تولید می‌شوند. اما به طور کلی لوله‌های فلکسی جدا از جنس آن‌ها، در دو نوع روکش دار و بدون روکش تولید می‌شوند. در ادامه هر یک از این محافظ‌ها را بررسی می کنیم.

لوله فلکسی روکش دار: این نوع از محافظ‌های کابل دوربین مداربسته دارای روکش پلاستیکی هستند. معمولا این روکش از جنس PVC است. این نوع لوله به دلیل مقاومت بالا در مقابل تابش نور خورشید، رطوبت، شرایط جوی نامساعد و… اغلب در محیط های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله فلکسی بدون روکش: لوله‌های فلکسی بدون روکش فاقد روکش‌های پلاستیکی PVC هستند. به دلیل عدم وجود روکش از این نوع لوله معمولا در محیط‌های داخلی استفاده می‌کنند.

لوله فلکسی فلزی: لوله فلکسی فلزی در مقایسه با سایر لوله‌ها از مقاومت فیزیکی بیشتری برخوردار است. این لوله‌ها از چندین مارپیچ فلزی تشکیل شده است.

لوله فلکسی نسوز: این نوع لوله از جنس پارچه فایبر گلاس و روکش سیلیکونی تشکیل شده است. این محافظ دارای مقاومت بالا در برابر هوای گرم است. به دلیل قابلیت ضد حریق از این لوله برای منتقل کردن هوای گرم نیز استفاده می‌شود.

لوله با جنس پلی اتیلن: این لوله‌ها از سه لایه فوم پلی اتلین تشکیل شده‌اند. این لایه‌ها به منظور افزایش مقاومت لوله به کار رفته‌اند.

نحوه نصب محافظ کابل دوربین مداربسته

لوله فلکسی در اندازه‌های استاندارد مختلفی ساخته می‌شود. سایز لوله‌های فلکسی شامل 11، 13، 16،21، 25، 29، 36، 38، 42 و 48 است. اندازه و سایز لوله باید بر اساس تعداد کابل‌ها انتخاب شود. برای نصب این لوله‌ها از بست‌های مخصوص استفاده می‌شود. این بست‌ها بر اساس سایز لوله فلکسی دوربین مداربسته انتخاب می‌شوند. محافظ‌های کابل دوربین مداربسته با استفاده از بست بر روی دیوار نصب می‌شوند. توصیه می‌شود در کاربری‌های وسیع برای نصب راحتتر از قرقره‌های کابل استفاده می‌شود. این قرقره‌ها مانع گره خوردن کابل‌ها به یکدیگر می‌شوند.

قیمت لوله فلکسی دوربین مدار بسته

کاربران سیستم‌های مداربسته برای محافظت از کابل‌ها به دنبال قیمت لوله فلکسی دوربین مدار بسته هستند. لوله‌های فلکسی دارای قیمت‌های مختلفی هستند. قیمت لوله فلکسی دوربین مداربسته به نوع جنس لوله، سایز و روکش آن بستگی دارد. اغلب این محافظ‌ها به صورت حلقه‌های 25 متری به فروش می‌رسند. به طور مثال یک حلقه 25 متری، لوله فلکسی با سایز 11 از قیمت 288.000 تومان شروع می‌شود. همچنین یک حلقه 25 متری لوله فلکسی سایز 48 دارای قیمتی حدود 1.830.000 تومان است.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

4.7/5 - (4 امتیاز)