فلیکر در دوربین مداربسته اشاره به یک مشکل در تصویر دوربین است که ممکن است در فیلم های ضبط شده توسط دوربین های مداربسته وجود داشته باشد. فلیکر به تغییر ناگهانی و نامتعارف نور و تاریکی در تصویر اشاره دارد که ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. راه های مختلفی برای رفع فلیکر دوربین مداربسته وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا به فلیکر در دوربین و Anti flicker بپردازیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

علت فلیکر در دوربین چیست؟

همانطور که گفته شد فلیکر باعث ایجاد مشکلات تصویر دوربین مداربسته می شود. این مشکل باعث سوسو زدن، افت کفیت تصویر و پرش در تصویر می شود. ممکن است دلایل مختلفی باعث ایجاد فلیکر در دوربین مداربسته شوند. اما علت اصلی فلیکر در تصاویر دوربین مداربسته، مربوط به تفاوت بین نور محیط و فرکانس بهره برداری از دوربین است. در برخی مواقع، نور روشنایی محیط به سرعت تغییر می کند و دوربین سعی می کند با تنظیم نورپردازی خود، این تغییرات را تعدیل کند. این تغییرات ناگهانی نور باعث ایجاد فلیکر در تصویر می شود که معمولا در ویدیوها قابل مشاهده است.

دلایل دیگری نیز می تواند باعث ایجاد مشکل فلیکر در دوربین مدار بسته شود. عواملی مانند فرکانس برق مورد استفاده، نوع منبع نور، یا مشکلات فنی در دوربین و سیستم ضبط نیز ممکن است باعث ایجاد فلیکر در تصویر ‌شوند.

رفع فلیکر در دوربین مداربسته

هنگام وقوع جرم و جنایت، این تصا,یر دوربین مداربسته هستند که برای شناسایی مجرمین و بازبینی صحنه جرم به کمک کاربر می آیند. بنابراین کیفیت تصاویر در سیستم مداربسته از اهمیت بسیاری برخوردار است. در نتیجه در صورت ایجاد مشکل فلیکر، باید به دنبال راهی برای برطرف کردن آن باشید. در ادامه به راهکارهای رفع این مشکل می پردازیم.

۱. تنظیمات دوربین: در برخی موارد، دوربین مداربسته قابلیت تنظیم پارامترهایی مانند فرکانس برق را دارد. با تغییر این تنظیمات و هماهنگی با منابع نور موجود، ممکن است فلیکر کاهش پیدا کند.

۲. استفاده از منابع نور مناسب: استفاده از منابع نور پایدار و یکنواخت می تواند به کاهش فلیکر در تصویر کمک کند. استفاده از چراغ های LED که فرکانس ثابت و پایداری دارند، می تواند بهبودی بیشتری در تصویر ایجاد کند.

۳. استفاده از  تجهیزات حذف فلیکر: برخی تجهیزات و فیلترها طراحی شده اند تا فلیکر را از تصویر حذف کنند. این تجهیزات می توانند مستقیماً به دوربین یا سیستم ضبط متصل شوند.

۴. مشاوره با متخصصین: در صورتی که فلیکر در تصویر باعث افت کیفیت و اختلال در عملکرد دوربین شود، بهتر است از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

فلیکر ممکن است به علت عوامل مختلفی ایجاد شود و راه های رفع آن نیز به علت به وجود آمدن آن بستگی دارد. بنابراین توصیه می شود با متخصصان مرتبط در این زمینه مشورت کنید تا راه حل مناسب را برای دوربین مداربسته خود بیابید. برای مشاوره رایگان می توانید با شماره 91009555-021 تماس بگیرید.

Anti Flicker چیست؟

تاثیر لرزش نور بر تصاویر و ویدئوها می تواند تاثیر منفی داشته باشد. در تصویربرداری، ممکن است باعث برهم زدگی تصویر یا تار شدن آن شود، و در ویدئوها نیز می تواند منجر به ایجاد خطوط افقی و تغییرات ناخواسته در روشنایی تصاویر شود. برخی از دوربین های مداربسته دارای ویژگی ضد لرزش نور یا Anti-flicker هستند. این ویژگی از مشکل فلیکر در دوربین مداربسته جلوگیری می کند. به عبارت دیگر، با هماهنگ سازی فرکانس تغییر نوردهی با فرکانس نمونه برداری، لرزش نور در تصاویر حذف می شود.

معمولاً دوربین ها و تلویزیون ها دارای قابلیت Anti-flicker هستند که کاربر می تواند این قابلیت را فعال یا غیر فعال کند. اگر با لرزش نور در تصاویر و ویدئوها دست و پنجه نرم می کنید، می توانید برای بهبود کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته از این ویژگی استفاده کنید.

مشکلات تصویر دوربین مداربسته

همانطور که گفته شد، فلیکر در دوربین مداربسته یکی از مشکلات مهم است. اما تصاویر دوربین مداربسته ممکن است با مشکلات دیگری نیز مواجه شود. به طور کلی مشکلات تصویر دوربین مداربسته عبارتند از: قطع و وصل شدن تصویر دوربین مداربسته، سیاه شدن تصویر، نویز، تار شدن تصویر، پرش تصویر، مشکل در رنگ تصاویر و…

هر یک از مشکلات در تصویر دوربین باعث افت کیفیت و از دست رفتن برخی از جزئیات تصویر می شود. همچنین هر یک از این مشکلات در دوربین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به طور مثال یکی از دلایل ساده و اولیه در تار شدن تصویر دوربین مداربسته، وجود کثیفی و آلودگی بر روی لنز دوربین مدار بسته است. این مشکل ممکن است بر اثر وجود آلودگی بر روی لنز رخ دهد. که با رعایت نکات مهم در نگهداری دوربین مداربسته و تمیز کردن لنز می توان آن را برطرف کرد.

روش های از بین بردن مشکلات تصویر دوربین

برای از بین بردن مشکلات تصویر ابتدا باید مشکل در تصویر و دلایل ایجاد آن را شناسایی کنید. اما ما در ادامه چند روش برای از بین بردن مشکلات احتمالی دوربین مدار بسته را بررسی می کنیم.

نویز در دوربین مداربسته: یکی از روش های از بین بردن نویز دوربین مداربسته، تکنولوژی DNR است. قابلیت DNR قادر به کاهش نویز های دیجیتالی در دوربین مداربسته است. این تکنولوژی باعث افزایش کیفیت و شفاف شدن تصاویر دوربین می شود. تقریبا تمام دوربین های مداربسته امروزی دارای این قابلیت هستند.

تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته: تصاویر دوربین مداربسته ممکن است با تغییر رنگ قرمز، بنفش و یا صورتی مواجه شوند. این مشکلات ممکن است بر اثر مشکل در اتصالات، تنظیمات اشتباه، قفل شدن فیلتر IR-CUT و… رخ دهد. برای برطرف کردن این مشکل باید دلایل گفته شده را بررسی کنید.

قطع و وصل شدن تصویر دوربین: اگر تصاویر دوربین در روز به خوبی نمایش داده می شوند. اما در شب با قطعی تصاویر مواجه هستید ممکن است علت آن خرابی ال ای دی های مادون قرمز باشد. همچنین ممکن است علت قطع و وصل شدن تصویر در شب،منبع تغذیه توانایی تامین نور مورد نیاز ال ای دی ها در شب را نداشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره مشکلات تصویر و راه حل های رفع آن می توانید به مقاله مشکلات تصویر دوربین مداربسته مراجعه کنید.

4.8/5 - (6 امتیاز)