تصاویر دوربین مداربسته برای کاربرانی که در محیط و پروژه های خود از سیستم مداربسته استفاده می کنند بسیار حائز اهمیت است. در برخی از موارد ممکن است کاربران با مشکلات تصویر دوربین مداربسته مواجه شوند. مشکلات تصویر دوربین مداربسته شامل سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته، شطرنجی و یا تار شدن، قطع و وصل شدن و… می شود. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و راه حل مشکلات تصویر دوربین بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته
 • نویز در تصویر دوربین مداربسته
 • مشکلات تصویر دوربین مداربسته و تار شدن تصویر
 • عدم نمایش تصاویر دوربین مدار بسته
 • قطع و وصل شدن تصویر دوربین مداربسته در شب
 • مشکلات تصویر دوربین مداربسته در رنگ
 • پرش تصویر دوربین مدار بسته

سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته

یکی از مشکلات تصویر دوربین مداربسته، سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته است. تصاویر دوربین مداربسته در روز باید به صورت رنگی ثبت و نمایش داده شوند. اما در برخی از مواقع ممکن است تصویر دوربین مدار بسته در روز به صورت سیاه و سفید نمایش داده شود. این مشکل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 • عدم نور کافی: دوربین مداربسته برای ثبت تصاویر رنگی نیاز به نور کافی دارد. اگر نور کافی به سنسورها نرسد، تصاویر به صورت سیاه و سفید نمایش داده می شوند.
 • تنظیمات اشتباه دستگاه ضبط: در سیستم مداربسته آنالوگ اگر تنظیمات دوربین از AHD به TVI تغییر کرده باشد، تصاویر به صورت رنگی نمایش داده نمی شوند.
 • مشکل در فیلتر IR-CUT: اغلب دوربین های مداربسته دارای دید در شب سیاه و سفید هستند. دوربین مداربسته دید در شب از فیلتر IR-CUT به منظور جلوگیری از نور مادون قرمز در روز استفاده می کند. اگر این فیلتر خراب و یا دچار مشکل شده باشد، دوربین در روز نیز در حالت دید در شب قرار می گیرد.
مشکلات تصویر دوربین مداربسته

نویز در تصویر دوربین مداربسته

نویز در تصویر نیز یکی دیگر از مشکلات تصویر دوربین مداربسته است. تصاویر دارای نویز از کیفیت پایینی برخوردار هستند. نویز در تصویر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای پیدا کردن علت این مشکل ابتدا اتصالات دوربین مداربسته را چک کنید. اگر کابل های دوربین مدار بسته در نزدیکی منابع تداخل نصب شده باشند، نویز در تصاویر افزایش می یابد. همچنین کابل کشی های طولانی نیز می تواند باعث ایجاد نویز در تصویر شود. علت دیگر ایجاد نویز، کافی نبودن نور محیط و استفاده از منبع تغذیه نامناسب است. همچنین توجه داشته باشید از نصب دوربین مداربسته در محیط های گرم نیز خودداری کنید.

مشکلات تصویر دوربین مداربسته و تار شدن تصویر

تار شدن تصویر دوربین مداربسته از نمایش جزئیات تصویر جلوگیری می کند. یکی از ساده ترین دلایل تار شدن تصویر دوربین مداربسته، وجود آلودگی و یا گرد و غبار بر روی لنز دوربین است. به طور کلی یکی از نکات مهم در نگهداری دوربین مداربسته، تمیز کردن لنز دوربین به صورت دوره ای است. از دیگر دلایل تار شدن تصویر دوربین مدار بسته می توان به تنظیم نادرست فوکوس دوربین، خرابی و یا مشکل در سنسور دوربین مداربسته، عدم تامین ولتاژ مورد نیاز دوربین و… اشاره کرد.

عدم نمایش تصاویر دوربین مدار بسته

ممکن است شما هم هنگام استفاده از دوربین مداربسته با مشکل عدم نمایش تصاویر دوربین مواجه شده باشید. علت این مشکل از مشکلات تصویر دوربین مداربسته چیست؟ دلایل مختلفی می تواند باعث قطع شدن تصویر دوربین شود. ابتدا کابل ها، فیش ها و اتصالات مربوط به سیستم مداربسته را بررسی کنید. از نحوه صحیح اتصالات اطمینان حاصل کنید. ممکن است یکی از اتصالات قطع و یا شل شده باشد.

علت دیگری که باعث عدم نمایش تصویر دوربین می شود، مشکل در آداپتور و یا منبع تغذیه است. در نتیجه سالم بودن منبع تغذیه یا آداپتور را نیز بررسی کنید. اگر از دوربین های مداربسته بیسیم و وایرلس استفاده می کنید، اتصال دوربین به مودم را بررسی کنید.

قطع و وصل شدن تصویر دوربین مداربسته در شب

ممکن است دوربین مدار بسته شما در روز تصاویری واضح و بدون مشکل داشته باشد اما در شب و یا با کم شدن نور محیط با قطع و وصل شدن تصاویر مواجه شوید. علت این مشکل ممکن است سوختن و یا خرابی LED های مادون قرمز دوربین مداربسته باشد. اگر ال ای دی ها دچار آسیب شده باشند باید آن ها را تعویض کنید. گاهی ممکن است این مشکل به دلیل تنظیمات اشتباه دوربین نیز رخ دهد. دقت کنید حالت دید در شب در دوربین مداربسته فعال شده باشد. علاوه بر این در شب و نور کم دوربین برای روشن شدن LED ها به انرژی بیشتری نیاز دارد. ممکن است منبع تغذیه و یا آداپتور قادر به تامین نور مورد نیاز دوربین مداربسته در شب نباشد.

مشکلات تصویر دوربین مداربسته در رنگ

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در تصویر دوربین مداربسته وجود داشته باشد، تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته است. تصویر دوربین مداربسته ممکن است به رنگ های قرمز، بنفش و یا صورتی تغییر پیدا کند. این مشکل می تواند علت های مختلفی داشته باشد.

 • قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته: قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته ممکن است به دلایلی مانند اشکال در اتصالات و کابل دوربین، تنظیمات رنگ غلط، خرابی و یا مشکل در سنسور ccd یا icr، مشکل در برد دستگاه و… رخ دهد.
 • بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته: علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته می تواند در مشکلات نرم افزاری، تنظیمات رنگ اشتباه، مشکل در قطعات و… باشد.
 • صورتی شدن تصویر دوربین مدار بسته: یکی از اصلی ترین دلایل صورتی شدن تصویر دوربین مدار بسته، قفل شدن فیلتر IR-CUT است. هنگامی که این فیلتر به درستی کار نکند، ال ای دی های مادون قرمز در روز نیز روشن مانده و باعث تغییر رنگ در تصویر می شود.
مشکلات تصویر دوربین مداربسته

پرش تصویر دوربین مدار بسته

عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد پرش در تصویر دوربین مدار بسته شود. مشکل در منبع تغذیه و نوسان ولتاژ یکی از علت های پرش تصویر دوربین مدار بسته است. قرار گرفتن دوربین در معرض نور مستقیم خورشید و یا بازتاب نور از یک سطح صیقلی باعث پرش تصویر می شود. برای جلوگیری از این مشکل باید در انتخاب محل نصب دوربین مدار بسته دقت کنید. در صورتی که امکان جابه جایی دوربین مداربسته را نداشته باشید، می توانید فرکانس دوربین را با فرکانس نور تنظیم کنید. از دیگر دلایل پرش تصویر در دوربین می توان به مشکل در کابل دوربین، گرم بودن بیش از حد محیط نصب دوربین، وجود میدان مغناطیسی در نزدیکی دوربین و پایین بودن فریم ریت دوربین مداربسته اشاره کرد.

4.8/5 - (6 امتیاز)