کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته بسیار مهم است. زیرا هر چه تصویر از کیفیت بیشتری برخوردار باشد، تشخیص و جزئیات در آن بهتر و بیشتر است. یکی از مشکلات دوربین مداربسته وجود نویز در تصویر است. نویز در دوربین مداربسته انواع مختلفی دارد. روش های مختلفی برای از بین بردن نویز دوربین مداربسته وجود دارد. یکی از راه های کاهش نویز در دوربین مداربسته استفاده از تکنولوژی DNR است. DNR چیست؟ DNR یک تکنولوژی دیجیتال به منظور بهبود کیفیت تصویر است. این تکنولوژی با کاهش نویز در تصاویر باعث افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته می شود. در این مقاله انواع و نحوه عملکرد این تکنولوژی در دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  1. DNR در دوربین مداربسته چیست؟
  2. نحوه عملکرد تکنولوژی DNR
  3. اهمیت تکنولوژی دی ان آر در دوربین مداربسته
  4. انواع تکنولوژی Digital Noise Reduction
  5. مزایای استفاده از تکنولوژی DNR
  6. انواع نویز در دوربین مداربسته

1- DNR در دوربین مداربسته چیست؟

هرگونه تداخلی که باعث تغییر در روشنایی و یا رنگ تصویر شود را نویز می گویند. نویز در تصویر ممکن است بر روی روشنایی تصویر، شناسایی افراد و یا پلاک خودرو ها و… تاثیر بگذارد. همانطور که گفته شد انواع مختلفی از نویزها وجود دارد. یکی از رایج ترین نویزها مربوط به محیط کم نور است که خود را به صورت نقطه نقطه های کوچک نشان می دهد. این نقطه ها باعث افت کیفیت تصویر می شوند. برای رفع این مشکل تکنولوژی DNR وارد بازار شد. DNR مخفف عبارت Digital Noise Reduction به معنای کاهش نویز دیجیتال است. دوربین های مداربسته دارای تکنولوژی DNR از تصاویر شفاف و با کیفیت تری برخوردار هستند.

این تکنولوژی اغلب بر روی نویزهای مغناطیسی که به صورت موجی هستند تاثیری ندارد. به عبارت دیگر اساس کار این تکنولوژی حذف نویزهای دیجیتالی است. اغلب دوربین های جدید دارای تکنولوژی DNR هستند.

2- نحوه عملکرد تکنولوژی DNR

در محیط های کم نور دوربین برای تصویر برداری از مکانیزم AGC استفاده می کند. دوربین مداربسته با استفاده از این مکانیزم سیگنال تصویر را تقویت کرده تا تصویر روشن تر و واضح تر شود. اتفاقی که می افتد این است که با تقویت سیگنال تصویر، نویز تصویر نیز افزایش می یابد. با افزایش نویز تصویر نقطه های رنگی در تصویر ظاهر شده و باعث افت کیفیت تصویر می شود. در واقع نویز الکترونیکی یا دیجیتالی نویزی است که در اثر تقویت سیگنال ایجاد می شود. تکنولوژی DNR به وسیله پردازش زنده تصویر، نویز های دیجیتالی را شناسایی می کند. پس از شناسایی اقدام به یکپارچه سازی نویزها با رنگ نقاط کناری تصویر می کند. هر چه رنگ های تصویر یکسان تر باشند تصویر واضح و شفاف تر است.

3- اهمیت تکنولوژی دی ان آر در دوربین مداربسته

نویز بر روی تصاویر در دوربین های مداربسته می تواند بسیار آزاردهنده باشد و از عملکرد صحیح دوربین جلوگیری کند. نویزها باعث عدم تشخیص وقایع می شوند. همچنین ممکن است الگوریتم های پردازش سطح بالا مانند تشخیص حرکت، خواندن پلاک، تشخیص چهره و… را تحت تاثیر قرار دهند. در برخی از مواقع با شرایط نوری کم مواجه می شویم. در نتیجه برای جلوگیری از ایجاد نویز و افت کیفیت تصویر بهتر است از تکنولوژی دی ان آر در دوربین مداربسته استفاده کنیم.

4- انواع تکنولوژی Digital Noise Reduction

انواع تکنولوژی Digital Noise Reduction به دو نوع تقسیم می شوند. تکنولوژی کاهش نویز دو بعدی 2D-DNR و تکنولوژی کاهش نویز سه بعدی 3D-DNR

2D-DNR چیست؟

این تکنولوژی دارای فیلتر دو بعدی کاهش نویز دیجیتال است. برای کاهش نویز اجسام ثابتی که در دید دوربین مداربسته هستند و در اثر کاهش نور دچار نویز شده اند می توان از تکنولوژی 2D-DNR استفاده کرد. این تکنولوژی نویز را به صورت فریم به فریم کاهش می دهد. اما قابل ذکر است که ممکن است اجسام متحرک در تصویر باعث ایجاد اختلال در این تکنولوژی و تار شدن قسمت های متحرک شود. در نتیجه این تکنولوژی در رزولوشن های بالاتر و تصاویر پر تحرک ضعیف است.

3D-DNR چیست؟

تکنولوژی 3D-DNR از فیلتر سه بعدی برای کاهش نویز استفاده می کند. این تکنولوژی نسل جدیدتری از تکنولوژی DNR است. این مکانیزم ابتدا تصاویر را به صورت جداگانه در سه بعدی پردازش و آنالیز می کند. (ابتدا دو بعد در یک تصویر را پردازش کرده و سپس بعد سوم، زمانی که پیکسل ها را با سایر فریم ها مقایسه می کند بعد بعدی پردازش می شود.) سپس تصاویر را با فیلم مقایسه می کند. مکانیزم 3D-DNR مشکل در تصاویر متحرک را از بین می برد. 3D-DNR قادر به حذف نویز در تصاویر ثابت و متحرک است.

5- مزایای تکنولوژی DNR چیست؟

  • با استفاده از این تکنولوژی تصاویر دوربین به صورت شفاف تر ثبت می شوند.
  • تصاویر به صورت واقعی و با کیفیت بالا ثبت می شوند.
  • نویز علاوه بر کاهش کیفیت تصاویر، فضای بیشتری از دیسک را اشغال می کند. با استفاده از این تکنولوژی حجم تصاویر کمتر می شود.
  • نویز ها باعث افزایش جریان ویدئو می شوند و این ممکن است باعث ایجاد آلارم های کاذب شود. از این رو استفاده از تکنولوژی DNR باعث جلوگیری از این اختلال می شود.

6- انواع نویز در دوربین مداربسته

به طور کلی در سیستم دوربین های مداربسته دو نوع نویز وجود دارد. نویز الکترونیکی و نویز الکترومغناطیسی. نویزهای الکترونیکی بر اثر تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می آیند. نویز الکترومغناطیسی بر اثر امواج الکترومغناطیسی و یا افت سیگنال تصویر به وجود می آید. برای از بین بردن نویز دوربین مداربسته ابتدا باید نوع و علت آن را پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص علت نویزها و چگونگی از بین بردن نویز مقاله چگونه نویز در دوربین مداربسته را از بین ببریم؟ را مطالعه کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)