در برخی از موارد ممکن است کاربران تمایلی به ضبط برخی از تصاویر توسط دوربین مداربسته نداشته باشند. در چنین شرایطی ممکن است سوال کنند چگونه دوربین مداربسته را خاموش کنیم و یا نحوه خاموش کردن دوربین مداربسته به چه صورت است؟ می توان هم به وسیله از برق کشیدن دوربین مداربسته و هم به وسیله قطع کردن دستگاه DVR و NVR اقدام به خاموش کردن دوربین مداربسته کرد. البته در برخی از موارد نیاز به استفاده از راه سوم است. در این مقاله به شما می گوییم چطور دوربین مداربسته را خاموش کنید. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

 • روش های خاموش کردن دوربین مداربسته
 • چگونه متوجه شویم دوربین مداربسته خاموش است؟
 • خاموش کردن دوربین مداربسته با استفاده از روش های دیگر
 • چگونه دوربین مداربسته را ریست کنیم؟
 • چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند؟
 • از کجا بفهمیم دوربین مداربسته ضبط می کند؟

روش های خاموش کردن دوربین مداربسته

اغلب دستگاه های برقی بر روی بدنه خود یک دکمه برای خاموش و روشن کردن دستگاه دارند. برخلاف اغلب دستگاه ها، دوربین مداربسته فاقد دکمه خاموش و روشن کردن بر روی بدنه خود است. در ادامه روش های خاموش کردن دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

 • از برق کشیدن دوربین مداربسته

دوربین مداربسته بدون تامین انرژی و برق قادر به کار کردن نیست. در نتیجه یکی از روش های خاموش کردن و قطع کردن آن از برق کشیدن دوربین مداربسته است. برخی از دوربین های مداربسته از باتری استفاده می کنند که به عنوان دوربین مداربسته بدون برق شناخته می‌شوند. همچنین برخی دیگر از دوربین‌ها نیز به دستگاه UPS متصل هستند. در  اینصورت با قطع کردن برق، دوربین ها از کار نمی افتند و به وسیله انرژی ذخیره شده در باتری و دستگاه UPS به کار خود ادامه می دهند. برای قطع کردن برق در این سیستم ها باید تمام مسیرهای برق دوربین مداربسته را قطع کنید.

 • خاموش کردن دوربین مداربسته به وسیله دستگاه های ضبط

یکی دیگر از روش های خاموش کردن دوربین مداربسته، خاموش کردن دستگاه های ضبط است. اگر دستگاه های ضبط DVR یا NVR را خاموش کنیم، دوربین های مداربسته تصاویر را می گیرند اما دستگاه ها قادر به ضبط و نمایش تصاویر نیستند. البته در این روش باید دقت کنید که دوربین های مداربسته دارای SD CART و یا حافظه داخلی نباشند. همچنین برای خاموش کردن دوربین مداربسته به وسیله NVR یا DVR توجه داشته باشید که اگر سیستم دارای تماشا تصاویر و مدیریت از راه دور باشد، با خاموش کردن دستگاه نیز می توان فیلم دوربین مداربسته را از دور مشاهده کرد.

برای خاموش کردن دستگاه های ضبط ابتدا وارد منوی دستگاه ضبط شوید، سپس بر روی گزینه Shot DOWN کلیک کنید.

چگونه متوجه شویم دوربین مداربسته خاموش است؟

دوربین های مداربسته در زمان روشن بودن دارای علائمی هستند. با استفاده از این نشانه ها می توانید متوجه خاموش و یا روشن بودن دوربین مداربسته شوید. نشانه هایی مانند حرکت لنز دوربین، نور LED های مربوط به دید در شب دوربین، صدای حرکت لنز دوربین مداربسته، استفاده از نرم افزارها و وسایل ضد جاسوسی و… از نشانه های روشن بودن دوربین مداربسته است. به طور مثال تقریبا تمام دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند. در شب این LED ها روشن می شوند. اگر در اطراف لنز نور قرمز رنگی دیده شد، نشان دهنده روشن بودن دوربین مداربسته است. همچنین در روز نیز می توانید یک شی را برای دقایقی در جلوی لنز دوربین قرار دهید. در این حالت مانع رسیدن نور به دوربین شده و دوربین در حالت دید در شب قرار میگیرد. سپس شی را از جلوی لنز بردارید، اگر نور قرمز رنگ در اطراف لنز دیده شد، دوربین مداربسته روشن است.

خاموش کردن دوربین مداربسته با استفاده از روش های دیگر

در برخی از موارد ممکن است برخی از افراد مانند سارقین و یا خرابکاران به دنبال خاموش کردن دوربین های مداربسته باشند. با آگاهی از این روش ها می توانید متوجه خرابکاری برخی از افراد شوید.

 • خاموش کردن دوربین مداربسته با هک کردن

بسیاری از خرابکاران از هک کردن دوربین مداربسته برای از کار انداختن آن استفاده می کنند. امروزه سایت و برنامه های هک دوربین مداربسته مختلفی وجود دارد. برخی از خرابکاران با استفاده از رمز و نام کاربری پیش فرض اقدام به هک کردن دوربین می کنند. با آگاهی داشتن نسبت به روش های هک دوربین مداربسته می توانید از هک شدن دوربین های خود جلوگیری کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره پاسخ به این سوال که چگونه دوربین مداربسته را هک کنیم می توانید به مقاله هک کردن دوربین مداربسته مراجعه کنید.

 • پارازیت انداختن روی دوربین مداربسته

برخی از افراد با استفاده از برخی دستگاه ها مانند Jammer باعث ایجاد پارازیت و اختلال در کار دوربین مداربسته می شوند. این دستگاه ها با استفاده از ارسال فرکانس به دوربین باعث ایجاد اختلال در آن ها می شوند. این فرکانس باعث مسدود شدن فرکانس دوربین می شود. با اینکار دوربین دیگر قادر به عملکرد صحیح نیست.

پاک کردن حافظه دوربین مداربسته

برای پاک کردن حافظه دوربین مداربسته می توان از دو روش استفاده کرد. یک روش به وسیله کامپیوتر و روش دیگر به وسیله دستگاه ضبط DVR و NVR است. قابل ذکر است که اگر دوربین مداربسته شما دارای کارت حافظه است برای پاک کردن حافظه دوربین مداربسته ابتدا باید دوربین را خاموش کنید. سپس کارت حافظه را بیرون آورید. باید کارت حافظه را به وسیله یک رم ریدر به کامپیوتر متصل کنید. سپس در قسمت درایوها، حافظه را فرمت کنید. برای نحوه پاک کردن حافظه دوربین می توانید به مقاله پاک کردن حافظه دوربین مداربسته مراجعه کنید.

چگونه دوربین مداربسته را ریست کنیم؟

در برخی از مواقع ممکن است قصد ریست کردن دوربین مداربسته را داشته باشید. به طور مثال IP دوربین مداربسته به هر دلیلی شناسایی نشود. در این صورت نیاز است تا دوربین مداربسته را ریست کنید تا تنظیمات رو مجددا انجام دهید. حال چگونه دوربین مداربسته را ریست کنیم؟ برای ریست کردن دوربین مداربسته باید به برند دوربین خود توجه کنید زیرا روش ریست کردن دوربین مداربسته بر اساس برند دوربین تعیین می شود. در برخی از برندها مانند هایک ویژن، داهوا و.. یک دکمه وجود دارد که با نگه داشتن آن دوربین ریست می شود. در برخی دیگر از دوربین ها مانند برند اکسیس باید دوربین را یک بار از برق جدا کرده و دوباره وصل کنید. سپس دکمه کنترل را نگه دارید. چراغ به رنگ زرد تغییر پیدا می کند. سپس دکمه را رها کنید و سبز شدن چراغ نشان دهنده ریست دوربین مداربسته است.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته ضبط می کند؟

از کجا می توانیم بفهمیم دوربین مداربسته ضبط می کند؟ با استفاده از برخی نشانه ها و روش ها می توان متوجه شد که دوربین مداربسته در حال ضبط تصاویر است و یا خیر؟

 • با استفاده از برخی نشانه ها در ظاهر دوربین مداربسته می توان دوربین مداربسته را چک کرد. دوربین های مداربسته دارای LED های مادون قرمز برای دید در شب هستند. این LED ها در شب نور تولید می کنند. اگر نور قرمز در دوربین مداربسته را مشاهده کردید، گویای روشن بودن دوربین است. همچنین می توانید از حرکت و صدای حرکت لنز دوربین متوجه فعال بودن دوربین مداربسته شوید. زمان چرخش و حرکت لنز دوربین یک صدای بسیار ضعیف از دوربین به گوش می رسد.
 • روش دیگری که برای چک کردن دوربین مداربسته وجود دارد استفاده از موبایل است. اگر با استفاده از ظواهر دوربین موفق به چک کردن دوربین نشدید، می توانید دوربین تلفن همراه را به سمت دوربین مداربسته نگه دارید. در صورت روشن بودن دوربین مداربسته نور مادون قرمز توسط موبایل نشان داده می شود.
 • اگر به دستگاه های ضبط NVR و DVR دسترسی دارید می توانید با استفاده از این دستگاه ها خاموش و یا روشن بودن دوربین های مداربسته را برسی کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره روشن بودن دوربین مداربسته می توانید به مقاله از کجا می توانیم بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟ مراجعه کنید.

چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند؟

ضبط نکردن تصاویر توسط دوربین مداربسته می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ایجاد اختلال در برق رسانی و منبع تغذیه، نوسانات برق، اتصالات نادرست در کابل ها و کانکتورها، سوختن هارد دوربین مداربسته، پر شدن هارد، تنطیمات ضبط دوربین و … همه از علت هایی هستند که باعث ضبط نکردن دوربین مداربسته می شوند. گاهی اوقات ممکن است دوربین مداربسته تصاویر را ثبت کند، اما دستگاه های ضبط قادر به ضبط تصاویر نباشند. برای اطلاعات بیشتر از دلایل ضبط دوربین مداربسته می توانید به مقاله  چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند؟ مراجعه کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)