برای پاک کردن حافظه دوربین مداربسته باید کارت حافظه و هارد دیسک را فرمت کنید تا تصاویر ذخیره شده پاک شود. برای فرمت کردن هارد دوربین مداربسته و SD دو روش وجود دارد:

 1. پاک کردن فیلم دوربین مداربسته از طریق DVR و NVR
 2. پاک کردن فیلم دوربین مداربسته از طریق کامپیوتر

پاک کردن فیلم دوربین مداربسته از طریق DVR و NVR

این روش یکی از آسان ترین روش ها است زیرا لوازم جانبی نیاز ندارد. به واسطه ی دستگاه ضبط کننده تصاویر  DVR و NVR می توانید حافظه دوربین را پاک کنید.

 • دستگاه ضبط کننده تصاویر DVR و NVR را به یک تلویزیون یا مانیتور وصل کنید.

 • در منوی دستگاه بر روی آیکون HDD کلیک کنید تا تنظیمات هارد دیسک نمایش داده شود.

 • بر روی گزینه General کلیک کنید تا هارد دیسک های شناسایی شده را نشان بدهد.

 • سمت چپ هارد دیسک یک چک باکس قرار دارد که باید ابتدا هاردهای مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Init کلیک کنید.

 • برایتان پیغامی را نمایش خواهد داد به منظور فرمت کردن هارد دوربین مداربسته که باید گزینه ok را بزنید.

 • در انتها منتظر بمانید تا فرمت هارد دیسک به پایان برسد.

پاک کردن فیلم دوربین مداربسته از طریق کامپیوتر

اگر از کارت حافظه برای ثبت تصاویر دوربین مداربسته استفاده می کنید باید با استفاده از رم ریدر آن را به لب تاپ و یا کامپیوتر وصل کنید و سپس تصاویر ثبت شده را فرمت کنید. در صورتی که از هارد دیسک برای ذخیره سازی استفاده می کنید می توانید از هر دو روش برای پاک کردن حافظه دوربین مداربسته استفاده کنید.

 • کارت حافظه

 • در مرحله اول دوربین مداربسته را خاموش کنید و کارت حافظه آن را خارج کنید.

 • کارت SD را داخل رم ریدر قرار دهید و به کامپیوتر و یا لب تاپ وصل کنید.

 • از قسمت My Computer و یا This PC بر روی درایو کارت حافظه کلیک راست کرده و سپس آن را فرمت کنید.

 • هارد دیسک

 • دستگاه ضبط کننده تصاویر DVR و NVR را خاموش کنید و هارد را از آن جدا کنید.

 • هارد دیسک را به لب تاپ و یا کامپیوتر وصل کنید.

 • از قسمت My Computer و یا This PC می توانید درایو هاردیسک را مشاهده کنید.

 • کافی است روی درایو هارد دیسک کلیک راست کرده و گزینه Format را انتخاب کنید.

چگونه دوربین مداربسته را ریست کنیم؟

بر روی دوربین های مداربسته یک دکمه جهت ریست کردن دوربین مداربسته تعبیه شده است که اگر چند ثانیه آن را نگه دارید تمامی تنظیمات آن پاک شده و دستگاه به حالت کارخانه بر می گردد. توجه داشته باشید با ریست کردن دوربین مداربسته حافظه آن پاک نخواهد شد. برای پاک کردن حافظه دوربین مداربسته باید هارد دیسک و رم آن را فرمت کنید که مراحل آن را به صورت دقیق در بالای مقاله آورده ایم.

چگونه DVR / NVR را ریست کنیم؟

برای ریست کردن دستگاه ضبط کننده تصاویر DVR / NVR تنها کافیست دکمه ریستی که در پشت آن قرار دارد را چند ثانیه نگه دارید و پس از آن دستگاه را یک بار خاموش و روشن نمایید. دقت داشته باشید که با ریست کردن دستگاه ضبط کننده تصاویر DVR  و NVR تنها تنظیمات دستگاه پاک می شود و تصاویری که از قبل ثبت شده است پاک نخواهد شد.

حذف فوری قسمتی از فیلم دوربین مداربسته

همانطور که مستحضر هستید عملاً حذف قسمتی از فیلم دوربین مداربسته عملی نیست اما می توان در صورتی که دسترسی به دستگاه ضبط کننده DVR-NVR داشته باشید تنظیماتی را اعمال کنید تا در صورت حضور فرد در بازه دید دوربین مداربسته تصویر برداری انجام شود. ثبت تصاویر در بازه زمانی مشخص امر جست و جو را آسان تر کرده و کمک می کند حافظه کارت SD وهارد دیسک دیرتر پر شود.

به عنوان مثال می توانید در تنظیمات مشخص کنید که در روزهای جمعه که شرکت تعطیل می باشد در صورت حرکت شی تصاویر را ضبط شود و برای شما آلارم ارسال کند.

دوربین مداربسته تا چند روز فیلم نگه می دارد؟

دوربین مداربسته تا زمانی که هارد پر نشده باشد تصاویر را ذخیره می کند و در زمان پر شدن حافظه هارد دیسک اخطار می دهد و یا بر روی تصاویری که از قبل ثبت شده اند مجدداً تصاویر جدید را ثبت می کند.(این امر مستلزم این است که تنظیمات آن از پیش انجام شده باشد.)

برای پیشگیری از این امر و کاهش هزینه های احتمالی بهتر است بسته به شغلتان پس از یک زمان مشخص حافظه دستگاه را فرمت کنید. به عنوان مثال افرادی که در طلا فروشی مشغول هستند باید برای حفظ مسائل امنیتی تا 6 ماه فیلم دوربین مداربسته را پاک نکنند. اما اماکن اداری و سازمان ها پس از 30 روز می توانید تصاویر ثبت شده را پاک کنند.

دوربین مداربسته تا چند روز ضبط می کند؟

در واقع میزان زمان مشخصی در این رابطه وجود ندارد، این توانایی در ذخیره سازی به عوامل متعددی بستگی دارد و می تواند از یک روز تا چند ماه باشد. ظرفیت ذخیره سازی مستقیما به هزینه ای که برای یک سیستم مداربسته صرف می شود بستگی دارد. عواملی چون تعداد و ظرفیت هارد دیسک های سیستم مداربسته، تعداد دوربین ها، رزولوشن دوربین ها، حالت ضبط دستگاه و تعداد FPS در دستگاه ضبط نیز موثر هستند.

4.7/5 - (3 امتیاز)