از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است یا خیر؟ از کجا بفهمیم دوربین کار گذاشته شده؟ دوربین مداربسته تا چند متر فیلم میگیره؟ ممکن است این سوالات برای هر فردی هنگام حضور در برخی از مکان ها پیش بیاید. به طور مثال با توجه به برخی از مشکلات و سوء استفاده ها، ممکن است در مکان هایی مانند اتاق پرو به دنبال راهی برای تشخیص وجود دوربین مداربسته باشید. حتی ممکن است شما یک کاربر دوربین مداربسته باشید و هنگام خروج به دنبال اطمینان از روشن بودن دوربین های خود باشید. روش های مختلفی مانند استفاده از نشانه های ظاهری، برنامه تشخیص دوربین مداربسته و… وجود دارد که می توان فهمید آیا دوربین مداربسته در حال ضبط است یا خیر. در این مقاله ما راه کارها و روش های تشخیص وجود دوربین مداربسته را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

تشخیص روشن بودن دوربین مداربسته

بررسی نور LED های مادون قرمز دوربین

با استفاده از برخی علائم و نشانه ها می توان فهمید دوربین مداربسته روشن است یا خیر. یکی از این نشانه ها بررسی نور مادون قرمز دوربین مداربسته است. اغلب دوربین های مداربسته مجهز به قابلیت دید در شب هستند. دوربین های دید در شب برای ثبت تصاویر در تاریکی و در شب از نور مادون قرمز استفاده می کنند. این دوربین ها در اطراف لنز خود دارای LED هایی هستند که این نور مادون قرمز توسط این LED ها تامین می شود. می توانید در شب از نور این دوربین ها برای تشخیص روشن بودن دوربین مداربسته استفاده کنید. اگر نور قرمز رنگی در اطراف لنز دوربین دیده شد، نشان دهنده روشن بودن دوربین است.

همچنین اگر دوربین های مداربسته در نزدیکی شما قرار دارند می توانید با قرار دادن وسیله ای در جلوی لنز دوربین آن را چک کنید. به طور مثال یک کتاب را برای چند دقیقه در جلوی لنز دوربین بگیرید تا نوری از محیط به دوربین نرسد و در حالت دید در شب قرار گیرد. پس از برداشتن کتاب اگر در اطراف لنز نور قرمز دیده شد به معنی روشن بودن دوربین مداربسته است.

تشخیص روشن بودن دوربین مداربسته

حرکت دوربین یا لنز در برخی از دوربین ها

دوربین های مداربسته گردان مانند دوربین PTZ یا اسپید دام دارای قابلیت گردش هستند. این دوربین ها توسط یک اپراتور از راه دور به جهات مختلف حرکت می کنند. هنگامی که این دوربین ها روشن باشند و در حال ثبت تصویر، می توان با بررسی حرکت از روشن بودن آن ها اطمینان حاصل کرد. همچنین دوربین های مداربسته وریفوکال دارای لنز متغیر هستند. لنز در این دوربین ها هنگام زوم بر روی تصویر حرکت می کند. حرکت لنز قابل رویت و تشخیص است. می توان برای تشخیص روشن بودن دوربین از حرکت لنز استفاده کرد.

  دوربین مداربسته تا چند متر فیلم میگیره

برای پاسخ به سوال دوربین مداربسته تا چند متر فیلم میگیره باید گفت این موضوع بستگی به میزان برد دوربین مداربسته دارد. برد در هر یک از دوربین های مداربسته متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با برد دوربین مداربسته مقاله برد مفید دوربین مداربسته چقدر است را مطالعه کنید.

تشخیص روشن بودن دوربین مداربسته با استفاده از Wifi گوشی همراه

قابل ذکر است که این روش برای تمام دوربین های مداربسته کاربرد ندارد و تنها برای دوربین های مداربسته از نوع Wifi می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. برای این کار Wifi گوشی همراه خود را روشن کنید. سپس با استفاده از جستجوی دستگاه های Wifi دار در گوشی خود می توانید متوجه روشن بودن دوربین مداربسته شوید. با استفاده از این روش می توانید به پاسخ سوال خود که دوربین مداربسته روشن است یا خیر برسید.

تشخیص روشن بودن دوربین مداربسته

برنامه تشخیص دوربین مداربسته

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟ با استفاده از برنامه های تشخیص دوربین مداربسته. اپلیکیشن هایی برای موبایل طراحی شده اند که می توانند دوربین های مداربسته اطراف شما را تشخیص داده و به شما اطلاع دهند. همچنین این برنامه ها قابلیت تشخیص روشن و یا خاموش بودن دوربین مداربسته را دارند. از رایج ترین برنامه تشخیص دوربین مداربسته می توان به برنامه های Hidden Camera Detector  و یا  Glint Finder اشاره کرد.

تشخیص روشن بودن دوربین مداربسته با استفاده از تجهیزات ضد جاسوسی

یکی دیگر از روش های تشخیص روشن بودن دوربین مداربسته استفاده از تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی ضد جاسوسی است. استفاده از این دستگاه ها هزینه بر و تهیه آن ها مشکل است. زیرا این دستگاه ها در دسترس تمام افراد قرار ندارند و معمولا در محیط های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های مخفی به دلیل ابعاد و سایز کوچک قابلیت پنهان شدن در مکان های مختلف را دارند. یکی از انواع این دوربین ها دوربین های پین هول یا مینیاتوری است. اگر در مکانی از دوربین های مخفی استفاده شود با استفاده از این دستگاه می توان متوجه وجود دوربین مداربسته شد.

دو نوع دستگاه ضد جاسوسی وجود دارد. یک نوع آن ها سیگنال و امواج دوربین مداربسته را دریافت کرده و اعلام هشدار می کند. نوع دیگر بر اساس میدان مغناطیسی که از جریان الکتریسیته داخل مدارالکتریکی تشکیل می شود، کار می کند. این دستگاه ها میدان مغناطیسی که توسط جریان الکتریسیته دوربین تولید شده اند را تشخیص داده و محل دوربین را مشخص می کنند.

دستگاه ضبط خود را بررسی کنید

اخرین راه برای اینکه از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است، بررسی دستگاه ضبط DVR و یا NVR است. اگر قصد بررسی روشن بودن دوربین مداربسته خود را دارید و به سیستم دوربین مداربسته دسترسی داشته باشید می توانید با استفاده از دستگاه های ضبط از ثبت تصاویر توسط دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید. با استفاده از دستگاه ضبط و مانیتور تصاویر دوربین های خود را چک کنید. همچنین می توانید با بررسی کردن تصاویر ضبط شده از عملکرد صحیح هارد نیز اطمینان پیدا کنید.

روش از کار انداختن دوربین مداربسته

برای از کار انداختن دوربین های مداربسته راه های مختلفی وجود دارد. اگر شما صاحب سیستم دوربین مداربسته باشید می توانید با آگاهی یافتن از روش های از کار انداختن دوربین مداربسته از خرابکاری توسط افراد جلوگیری کنید. بسیاری از سارقان با استفاده از روش هایی مانند هک کردن دوربین مداربسته، قطع برق دوربین مداربسته، کور کردن و… اقدام به خرابکاری و از کار انداختن دوربین می کنند. برای اطلاع از راه های از کار انداختن دوربین مداربسته می توانید به مقاله (قطع ضبط دوربین مداربسته + نرم افزار از کار انداختن دوربین مداربسته) مراجعه کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)