دوربین مداربسته مینیاتوری یا پین هول جزو کوچکترین دوربین های مداربسته به شمار می آیند. این دوربین ها یکی از رایج ترین دوربین های مداربسته مخفی هستند. به طور کلی قوانین نصب دوربین مداربسته مخفی با دیگر دوربین ها متفاوت است. پین هول به معنی ته سوزن است، از این رو به این دوربین ها، دوربین سوزنی نیز گفته می شود. دوربین پین هول به دلیل کوچک بودن به راحتی در پشت تابلو، گلدان و یا هر وسیله دیگری نصب می شود. در ادامه به بررسی این دوربین، نصب دوربین پین هول و قیمت آن می پردازیم.

در این مقاله میخوانید:

 • دوربین مینیاتوری چیست؟
 • دوربین پین هول وایرلس
 • کاربرد دوربین مخفی سوزنی
 • قابلیت دید در شب دوربین مینیاتوری
 • لنز و زاویه دید در دوربین مینیاتوری
 • انواع دوربین مینیاتوری
 • آموزش نصب دوربین پین هول
 • قیمت دوربین پین هول

دوربین مینیاتوری چیست؟

دوربین های مداربسته در انواع و اشکال مختلفی در بازار ارائه می شوند. هر یک از این دوربین ها دارای ویژگی و کاربرد متفاوت هستند. دوربین های مداربسته مینیاتوری یا پین هول در مقایسه با سایر دوربین های مداربسته دارای اندازه بسیار کوچکتری هستند. اغلب دوربین های سوزنی، ابعادی همانند یک قوطی کبریت حدود 3*3 سانتیمتر دارند. لنز این دوربین ها بسیار کوچکتر از بدنه و از نوع ثابت است. لنز دوربین مینیاتوری به قدری کوچک است که می توان با ایجاد یک روزنه و یا سوراخ بسیار کوچک تصاویر مورد نظر را ثبت کرد. همچنین دوربین های مینیاتوری از دوربین های مداربسته با قابلیت ضبط صدا هستند.

دوربین پین هول وایرلس

یکی از انواع دوربین های مینیاتوری دوربین وایرلس است. دوربین های وایرلس یا بی سیم بدون نیاز به کابل کشی نصب می شوند. به دلیل عدم کابل کشی، استفاده از این دوربین ها باعث کاهش هزینه ی کابل کشی و همچنین کاهش نویز تصویر می شود. در برخی از پروژه ها ممکن است، امکان کابل کشی وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است نیاز به نظارت از راه دور نیز باشد. در پروژه هایی به این شکل می توان از دوربین های مداربسته وایرلس استفاده کرد. دوربین پین هول وایرلس بدون نیاز به سیم کشی، تصاویر دوربین را ضبط و به وسیله امواج به دستگاه های گیرنده ارسال می کنند.

کاربرد دوربین مخفی سوزنی

برخی از پروژه ها نیاز به مشاهده تصاویر به صورت مخفی و نامحسوس دارند. در این کاربری ها از دوربین مخفی سوزنی و یا مینیاتوری استفاده می شود. قابل ذکر است که این دوربین ها مانند دوربین های دام و بولت از کیفیت تصاویر بالایی برخوردار نیستند. کیفیت در دوربین های پین هول متوسط است و در محیط های کوچک با شرایط نوری مطلوب مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این دوربین ها به عنوان دوربین های مخفی دارای ممنوعیت و قوانین مخصوصی است. برای استفاده دوربین مخفی سوزنی همانند دستگاه شنود نیاز به دریافت مجوز از مراجع مربوطه دارد.  توجه داشته باشید در صورت نصب غیر قانونی دوربین مخفی شامل مجزات می شوید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مجازات نصب دوربین مخفی در منزل مراجعه کنید.

در صورت کسب مجوزهای لازم می توانید از این دوربین ها در مکان هایی به دور از دید مانند پشت تابلو، داخل وسایل و.. استفاده کنید. در این صورت برای نصب دوربین مخفی سوزنی باید از مهارت کافی برخوردار باشید. برخی از کاربری های دوربین مینیاتوری عبارتند از:

 • ویترین مغازه ها
 • در خودروها به عنوان دوربین دنده عقب خودرو
 • ثبت فیلم های حیات وحش و طبیعت
 • سیستم های نظارتی و امنیتی با شرایط خاص
 • و….

توجه داشته باشید نصب دوربین مینیاتوری به صورت مخفی و بدون مجوز، نقض حریم خصوصی به شمار آمده و دارای مجازات قانونی است.

قابلیت دید در شب دوربین مداربسته مینیاتوری

اغلب دوربین های مینیاتوری به دلیل بدنه کوچک و محدود بودن ابعاد از قابلیت دید در شب برخوردار نیستند. اگر بخواهیم در این دوربین ها از قابلیت دید در شب استفاده کنیم، دیگر مخفی کردن آن ها کاری دشوار است. تصاویر دوربین پین هول در نور کم از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست. به همین منظور توصیه می شود از این دوربین ها در مکان هایی با شرایط نوری مناسب استفاده کنید. اگر قصد استفاده از دوربین مینیاتوری و یا پین هول را در محیطی با نور کم دارید، یهتر است ابتدا شرایط نوری مناسب در محیط را ایجاد کنید.

لنز و زاویه دید در دوربین مداربسته مینیاتوری

همانطور که گفته شد، دوربین مداربسته مینیاتوری دارای لنز ثابت هستند. در نتیجه فاصله کانونی در این دوربین ها ثابت است. اغلب فاصله کانونی لنز در دوربین های مینیاتوری 2.8 و 3.6 میلیمتر است. همچنین لنز دوربین های pin hole غیر قابل تعویض هستند. زاویه دید در دوربین مداربسته مینیاتوری با لنز 2.8 میلیمتر، حدود 85 درجه و در دوربین هایی با لنز 3.6 حدود 70 درجه است.

انواع دوربین مداربسته مینیاتوری

دوربین های مداربسته مینیاتوری در انواع مختلفی تولید می شوند. این دوربین ها همانند دیگر دوربین های مداربسته از نظر نوع تکنولوژی به دو نوع تحت شبکه و آنالوگ تقسیم می شوند. به طور کلی تکنولوژی تحت شبکه در مقایسه با آنالوگ از ویژگی ها و قابلیت های بیشتری برخوردار است. دوربین های پین هول آنالوگ برای ضبط تصاویر نیاز به دستگاه ضبط دارند. در صورتی که دوربین های پین هول با تکنولوژی IP قادر به ارائه تصاویر بدون نیاز به دستگاه های ضبط هستند. دوربین های جدید پین هول دارای قابلیت هایی مانند کاهش نویز در تصویر، ضد نور بودن و… هستند. از انواع دوربین های مداربسته پین هول می توان به موارد زیر اشاره کرد.

دوربین بند انگشتی

دوربین های بند انگشتی از نوع دوربین های آنالوگ مینیاتوری هستند. این دوربین در کاربری های مخفی و جاسوسی کاربرد دارند. کیفیت تصویر در این دوربین 2 مگاپیکسل است.

دوربین مداربسته مینیاتوری بند انگشتی

دوربین سوزنی

لنز در دوربین های سوزنی بسیار کوچک است. به طوری که می توان به راحتی آن ها را جاساز کرد و با ایجاد یک روزنه تصاویر مورد نظر را ثبت کرد.

دوربین سوزنی

دوربین آینه ای

این دوربین همانطور که از اسم آن مشخص است، دارای ظاهری شبیه به آینه است. به صورتی که دوربین در پشت یک آینه پنهان شده است. به عبارت دیگر در این مدل دوربین ها تنها آینه دیده می شود و دوربین برای بیننده قابل رویت نیست.

دوربین آینه ای

دوربین هالوژنی

این دوربین نیز مانند دوربین آینه ای توسط بیننده قابل مشاهده نیست. دوربین هالوژنی داخل یک لامپ هالوژنی جاساز شده است.

دوربین هالوژنی

آموزش نصب دوربین پین هول

دوربین مداربسته پین هول را می توان به سادگی نصب کرد. برای نصب دوربین پین هول نیاز به یک آداپتور و دو کابل برای انتقال صدا و تصویر داریم. همانطور که می دانید دوربین های مداربسته برای شروع به کار به برق 12ADC نیاز دارند. دوربین مداربسته پین هول نیز همانند سایر دوربین ها باید از یک آداپتور 12 ولت و 2 آمپر تغذیه کند. در نتیجه ابتدا دوربین را به آداپتور متصل کرده و به وسیله کابل ها آن را به دستگاه ضبط متصل کنید. تصاویر این دوربین ها را مانند سایر دوربین های مداربسته می توان به وسیله یک نمایشگر مشاهده کرد.

قیمت دوربین پین هول

توجه: قیمت ها مربوط به تاریخ 1401/02/31 است.

دوربین مداربسته HDCVI پین هول داهوا HAC-HUM3201B
 • دوربین مداربسته HDCVI پین هول داهوا HAC-HUM3201B

قیمت: 930.000 تومان

 • نوع تکنولوژی:  HDCVI
 • مدل: پین هول
 • رزولوشن تصویر: 2 مگاپیکسل
 • لنز: ثابت – (3.6 mm)
 • ویژگی ها: مجهز به WDR / مجهز به 3DNR / مجهز به Starlight
دوربین مداربسته پین هول هایک ویژن DS-2CD2D14WD
 • دوربین مداربسته پین هول هایک ویژن DS-2CD2D14WD

قیمت: 1.728.000 تومان

 • نوع تکنولوژی: تحت شبکه (IP)
 • مدل و کاربرد: پین هول داخلی
 • رزولوشن تصویر: 1 مگاپیکسل
 • لنز: ثابت – (3.6 mm)
 • جنس بدنه: فلزی
5/5 - (2 امتیاز)