دوربین مداربسته وریفوکال چیست؟ انواع مختلفی از دوربین های مداربسته در بازار وجود دارند. دوربین های مداربسته بر اساس کیس، نوع لنز، نوع دید در شب، نوع تکنولوژی و… دسته بندی می شوند. برخی از دوربین های مداربسته دارای لنز ثابت و برخی دیگر دارای لنز متغیر هستند. دوربین هایی که لنز متغیر دارند، دوربین مداربسته وریفوکال نیز نامیده می شوند. در این مقاله قصد داریم تا درباره دوربین مداربسته با لنز متغیر، قیمت دوربین وریفوکال و… صحبت کنیم.

در این مقاله می خوانید:

 • انواع دوربین مداربسته بر اساس لنز
 • کاربرد دوربین وریفوکال چیست؟
 • مزایای دوربین Verifocal چیست؟
 •  واحد اندازه گیری زوم در دوربین لنز متغیر چیست؟
 • قیمت دوربین وریفوکال

انواع دوربین مداربسته بر اساس لنز

لنزهای دوربین مداربسته بر اساس قابلیت تغییر فاصله کانونی دسته بندی می شوند. به طور کلی دوربین های مداربسته به دو دسته دوربین با لنز ثابت و دوربین با لنز متغیر تقسیم می شوند. نسل های اولیه دوربین های مداربسته با لنز ثابت تولید شده اند. فاصله کانونی در لنز ثابت غیر قابل تغییر است. یکی از عوامل تعیین کننده زاویه دید دوربین مداربسته، لنز دوربین است. به دلیل ثابت بودن فاصله کانونی، زاویه دید نیز ثابت است. در مقابل لنزهای ثابت، دوربین هایی با لنز متغیر وجود دارند که امکان تغییر فاصله کانونی در این دوربین ها وجود دارد.

دوربین مداربسته لنز متغیر

در دوربین های مداربسته با لنز متغیر، می توانید فاصله کانونی را در بازه مشخصی تغییر دهید. تغییر فاصله کانونی باعث تغییر زاویه دید نیز می شود. دوربین مداربسته وریفوکال دارای قابلیت زوم اپتیکال و بزرگنمایی بر روی سوژه است. با زوم کردن بر روی سوژه، جزئیات بیشتری از تصویر در دسترس است. اما در مقابل زاویه دید کاهش پیدا می کند. اندازه ی دیافراگم در انواع لنزهای وریفوکال متفاوت است. دیافراگم در لنزهای وریفوکال با عدد نمایش داده می شود. از رایج ترین لنزهای وریفوکال می توان به لنزهایی با دیافراگم 2.8، 3.6، 12 میلیمتری و… اشاره کرد. هر چه دیافراگم لنزها بزرگتر باشد، زاویه دید دوربین کوچکتر، امکان زوم بر روی جزئیات بیشتر می شود. دوربین های مداربسته وریفوکال به دو دسته تقسیم می شوند. لنزهای وریفوکال دستی و لنزهای وریفوکال موتورایز. این دوربین ها در نحوه عملکرد دوربین با یکدیگر متفاوت هستند.

لنز وریفوکال موتورایز

دوربین های دارای لنز وریفوکال موتورایز قابلیت زوم و بزرگنمایی بر روی اجسام را دارند. در این نوع لنزها یک موتور الکتریکی بر روی لنز قرار دارد. این لنزها قابلیت زوم از راه دور را برای کاربر فراهم می کنند. بزرگنمایی اجسام در این لنزها توسط منو دوربین و یا دستگاه ضبط انجام می شود. در کاربری هایی که نیاز به تغییر میزان زوم از راه دور را دارید، می توانید از دوربین های موتورایز استفاده کنید. همچنین به دلیل استفاده از موتور الکتریکی در این لنزها، قیمت آن نسبت به نوع دستی بالاتر است.

لنز وریفوکال دستی

زوم کردن در دوربین های مداربسته با لنز وریفوکال دستی، به صورت سخت افزاری انجام می گیرد. این دوربین ها دارای دو پیچ بر روی بدنه خود هستند. در زمان نصب این دوربین ها باید زاویه دید را قبل از نصب تنظیم کنید. با استفاده از این دو پیچ می توانید زاویه دید دوربین را تغییر دهید. این دوربین ها در کاربری هایی که نیاز به یکبار تنظیم زوم وجود دارد، استفاده می شوند. دوربین های وریفوکال دستی در مقایسه با نوع وریفوکال موتورایز دارای قیمت مناسب تری هستند. توصیه می شود برای انتخاب نوع دوربین وریفوکال، کاربری خود را در نظر بگیرید. به طور مثال اگر قصد نصب دوربین در مکانی را دارید که نیاز به تغییر زوم دوربین در طی زمان است، توصیه می شود از دوربین هایی با لنز موتورایز استفاده کنید.

دوربین لنز وریفوکال دستی

کاربرد دوربین وریفوکال چیست؟

همانطور که گفته شد دوربین های مداربسته وریفوکال دارای قابلیت زوم اپتیکال هستند. در دوربین ها دو نوع زوم وجود دارد. زوم اپتیکال و زوم دیجیتال. تفاوت زوم دیجیتال و اپتیکال دوربین مداربسته چیست؟ زمانی که از زوم دیجیتال استفاده می کنیم، تصاویر دچار افت کیفیت می شوند. اما زوم اپتیکال به کاربر امکان مشاهده تصویر در فاصله کمتر و بدون افت کیفیت را می دهد. در بسیاری از کاربری ها نیاز به زوم بر روی یک محل مشخص وجود دارد. به طور مثال دوربین های نصب شده در خیابان و یا بزرگراه ها دارای لنز وریفوکال هستند. زمانی که ماشین ها در حال حرکت هستند با استفاده از زوم اپتیکال می توانند به راحتی پلاک خودروها را بخوانند.

مزایای دوربین Verifocal چیست؟

به طور کلی دوربین های با لنز وریفوکال علاوه بر تغییر زاویه دید دارای قابلیت های بیشتری نسبت به دوربین های دارای لنز ثابت هستند. همچنین دوربین های موتورایز نیز قابلیت های بیشتری نسبت به دوربین های دستی دارند که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم.

 • همانطور که گفته شد، زوم در دوربین های وریفوکال به صورت اپتیکال است. در نتیجه با زوم کردن بر روی سوژه می توان جزئیات تصاویر را با کیفیت بالا و واقعی مشاهده کرد.
 • دوربین های مداربسته با لنز ثابت دارای محدودیت هایی در نصب هستند. به طور کلی پس از نصب امکان تغییر میزان زوم بر روی تصاویر وجود ندارد. استفاده از دوربین های وریفوکال موتورایز این امکان را به شما می هد تا هر زمان که نیاز به تغییر زاویه دید داشتید، آن را تغییر دهید.
 • در شرایط آب و هوایی نامناسب مانند وزش باد، ممکن است فوکوس دوربین به هم بخورد. در این صورت اگر از دوربین های وریفوکال دستی استفاده کرده باشید، باید برای تنظیم میزان فوکوس به دوربین دسترسی داشته باشید. اما با استفاده از دوربین های موتورایز می توانید به راحتی از راه دور زاویه زوم را مجدد تنظیم کنید.

واحد اندازه گیری زوم در دوربین لنز متغیر چیست؟

واحد انداه گیری زوم در دوربین مداربسته وریفوکال حرف X است. گاهی اوقات بازه فاصله کانونی دوربین در کنار x نمایش داده می شود. هر چه مقدار عدد x بالاتر باشد، میزان بزرگنمایی و دید دوربین نیز افزایش می یابد. به طور مثال یک دوربین با قابلیت زوم 10X، توانایی بزرگ کردن تصویر تا ده برابر را دارد. استفاده از دوربین هایی با قدرت زوم بالا تنها در پروژه های حساس و عظیم کاربرد دارد. زیرا استفاده از این دوربین ها در کاربری های کوچک نه تنها به صرفه و مفید نیست، بلکه به دلیل وجود قطعات متحرک و موتور الکتریکی نیاز به نگهداری زیادی دارد.

قیمت دوربین وریفوکال

دوربین های مداربسته با لنز وریفوکال دارای انواع و قیمت های مختلفی هستند. یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت دوربین مداربسته نوع لنز دستی و یا موتورایز آن ها است. در ادامه قیمت تعدادی از دوربین ها ی مداربسته وریفوکال تیاندی را مشاهده می کنید.

قیمت دوربین وریفوکال تیاندی

دوربین تیاندی 2 مگاپیکسل مدل TC-NH6220IE-CP

 • رزولوشن تصویر : 2MP
 • قابلیت دید در شب : استارلایت تا محدوده 120 متر
 • نوع لنز : Varifocal
 • فشرده سازی ویدئو : S+265/H.265/H.264/M-JPEG
 • استاندارد حفاظتی: IP66
 • کارت حافظه: پشتیبانی تا 128 گیگابایت
قیمت دوربین وریفوکال تیاندی

دوربین تیاندی 5 مگاپیکسل مدل TC-H356S

 • رزولوشن تصویر : 5MP
 • قابلیت دید در شب : استارلایت تا محدوده 200 متر
 • نوع لنز: Varifocal
 • فشرده سازی ویدئو : S+265/H.265/H.264/M-JPEG
 • استاندارد حفاظتی: IP67
 • کارت حافظه: پشتیبانی تا 512 گیگابایت
4.8/5 - (6 امتیاز)