هنگام خرید هر محصولی ممکن است با تنوع قیمت زیادی روبرو شوید و این سوال پیش بیاید که دلیل این اختلاف قیمت ها چیست؟ هنگام خرید انواع دوربین مداربسته نیز با قیمت های بسیار متنوعی روبرو می شوید. عوامل زیادی در تعیین قیمت دوربین های مداربسته نقش دارند. در این مقاله قصد داریم تا 9 تا از عوامل موثر در قیمت دوربین مداربسته را بیان کنیم.

1- برند، از عوامل موثر در قیمت دوربین مداربسته

یکی از اولین عوامل موثر و تعیین کننده در قیمت دوربین مداربسته، برند و شرکت تولید کننده آن دوربین است. زمانی که محصولی را از یک برند معتبر و شناخته شده خریداری می کنیم، کیفیت و طول عمر محصول تضمین می شود. البته این به معنی عدم وجود کیفیت در برندهای غیر مشهور نیست. شرکت های بسیاری در زمینه تولید دوربین مداربسته فعالیت دارند. زمانی که بخواهیم برندهای موجود در ایران را بر اساس قیمت تقسیم بندی کنیم، می توانیم آن ها را بر اساس قیمت به سه دسته گران قیمت، با قیمت متوسط و ارزان قیمت تقسیم بندی کنیم.

  • برندهای گران قیمت دوربین مداربسته: از برندهای گران قیمت دوربین مداربسته می توان به برندهای مشهور سونی (Sony)، بوش (Bosh)، پاناسونیک (Panasonic) و اکسیس (Axis) اشاره کرد.
  • برندهای قیمت متوسط دوربین مداربسته: از برندهای معتبر با قیمت مناسب و متوسط دوربین مداربسته می توان برندهای تیاندی (Tiandy)، هایک ویژن (Hikvision)، یونی ویو (Uniview)و داهوا (Dahua) را نام برد.
  • برندهای ارزان قیمت دوربین مداربسته: برندهای ارزان قیمت در دوربین مداربسته معمولا برندهای No name هستند.

2- تاثیر تکنولوژی در قیمت دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته بر اساس تکنولوژی به سه دسته تقسیم می شوند. دوربین مداربسته آنالوگ، دوربین مداربسته آنالوگ HD و دوربین مداربسته تحت شبکه (IP). با تولید دوربین های آنالوگ HD، دوربین های آنالوگ قدیمی از رده خارج شدند و مورد استفاده قرار نمی گیرند. تکنولوژی مورد استفاده در دوربین یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت دوربین ها هستند. دوربین مداربسته تحت شبکه دارای تکنولوژی پیشرفته تر و قابلیت های بیشتری است. به همین دلیل قیمت دوربین های تحت شبکه نسبت به دوربین های آنالوگ گرانتر است. قابل ذکر است که تکنولوژی دوربین شما باید با توجه به نوع کاربری و استفاده شما انتخاب شود و همیشه دوربین های تحت شبکه کارآمد نیستند. در بسیاری از کاربری ها دوربین های آنالوگ به دلیل قابلیت های قابل قبول و قیمت مناسب تر مورد استفاده قرار می گیرند.

3- کیفیت تصویر، از عوامل موثر در قیمت دوربین مداربسته

یکی از عوامل موثر در قیمت انواع دوربین مداربسته، کیفیت دوربین است. کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته به وسیله مگاپیکسل نمایش داده می شود. هر چه رزولوشن و عدد کنار مگاپیکسل دوربین بیشتر باشد، تصاویر ثبت شده دوربین با کیفیت و جزئیات بیشتری نمایش داده می شود. در نتیجه برای بالا بردن کیفیت تصویر در دوربین مداربسته باید از دوربین هایی با رزولوشن بالا استفاده کنیم. هر چه کیفیت تصویر دوربین بالاتر باشد، قیمت دوربین نیز افزایش می یابد. در هنگام خرید دوربین مداربسته و انتخاب کیفیت تصویر باید به قابلیت پشتیبانی کیفیت تصویر توسط دستگاه ضبط نیز توجه کرد. اگر دستگاه ضبط شما تا 5 مگاپیکسل را پشتیبانی می کند، دوربین های مداربسته شما نیز باید تا 5 مگاپیکسل باشند.

4- تاثیر لنز در قیمت دوربین مداربسته

لنزهای مورد استفاده در دوربین مداربسته به دو دسته تقسیم می شوند. لنزهای ثابت که دارای فاصله کانونی ثابت هستند. لنز متغیر (وریفوکال) که دارای قابلیت تغییر فاصله کانونی هستند. لنزهای متغیر خود به دو دسته تقسیم می شوند. برخی از لنزهای متغیر به صورت دستی تغییر پیدا می کنند و زاویه دید در برخی دیگر به وسیله دستگاه ضبط و بدون دخالت دست انجام می گیرد. این لنزها به نام موتورایز معروف هستند. لنزهای موتورایز مجهز به یک موتور برای تنظیم لنز هستند. قیمت لنزهای متغیر نسبت به لنزهای ثابت بیشتر است. انتخاب لنز نیز بستگی به نوع کاربری شما دارد. لنز های متغیر اغلب در محیط های بزرگ استفاده می شوند.

5- رابطه دید در شب و قیمت دوربین مداربسته

اغلب دوربین های مداربسته به قابلیت دید در شب مجهز هستند. اما انواع مختلفی از قابلیت دید در شب در دوربین های مداربسته وجود دارد. به طور کلی دید در شب در دوربین مداربسته به دو دسته دید در شب رنگی و دید در شب سیاه و سفید تقسیم می شود. دید درشب های سیاه و سفید در دو نوع IR و EXIR هستند. همچنین دید در شب های رنگی STARLIGHT،Color Vu ،Warm Light و Spot Light هستند. کیفیت تصاویر در دید در شب EXIR بیشتر از IR است. هر چه کیفیت و تکنولوژی استفاده شده در دید در شب بیشتر باشد قیمت دوربین افزایش می یابد. همچنین قیمت دوربین های دید در شب رنگی بیشتر از دید در شب های سیاه و سفید است.

6- تاثیر جنس بدنه دوربین مداربسته در قیمت

جنس بدنه در دوربین های مداربسته پلاستیکی، فلزی و یا ترکیبی از این دو است. دوربین های فلزی به دلیل مقاومت بالاتر در مقابل عوامل بیرونی و شرایط جوی از قیمت بالاتری برخوردار هستند. جنس بدنه در دوربین باید با توجه به نوع کاربری انتخاب شود. در محیط های داخلی می توان از دوربین هایی از جنس پلاستیک استفاده کرد. اما در محیط های بیرونی با توجه به وجود گرد و غبار و شرایط جوی، بهتر است از دوربین های فلزی استفاده شود. همچنین برخی از دوربین های مداربسته دارای استاندارد IP66 و IP67 هستند. این استاندارد نشان دهنده میزان مقاومت بدنه در برابر گرد و غبار و رطوبت است.

7- نقش قابلیت های بهبود تصویر در قیمت دوربین مداربسته

از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت دوربین، قابلیت های بهبود تصویر موجود در دوربین است. برخی از دوربین ها دارای قابلیتی هستند که در شرایط خاص قادر به ارائه تصاویر با کیفیت بالا هستند. برخی از قابلیت های بهبود تصاویر عبارتند از HLC ،BLC و WDR. این قابلیت ها باعث یکسان سازی سطوح مختلف نوری می شوند و قادر به ارائه تصاویر با کیفیت در محیط های پر نور هستند. در دوربین های مداربسته پلاک خوان از قابلیت WDR استفاده می شود. طبیعتا قیمت دوربین با اضافه شدن این قابلیت ها افزایش می یابد.

8- قابلیت های هوشمند در دوربین مداربسته

برخی از دوربین های مداربسته تحت شبکه قابلیت های هوشمند مربوط به پردازش و آنالیز تصاویر دارند. این قابلیت ها در دوربین های IP شامل تشخیص حرکت (Motion Detection)، قابلیت تشخیص چهره و نقشه حرارتی است. اضافه شدن این قابلیت ها به دوربین های مداربسته باعث افزایش قیمت دوربین می شود. این قابلیت ها کاربردهای بسیاری نیز دارند. از دوربین های دارای نقشه حرارتی یا Heat Map می توان در کاربری های تجاری و فروشگاه ها استفاده کرد. این دوربین ها می توانند محصولات و یا محیط هایی که پر بازدید تر و پر فروش تر هستند را تفکیک کنند. این ویژگی ها را می توان جزو عوامل موثر در قیمت دوربین مداربسته بیان کرد.

9- برخی از ویژگی های خاص

برای استفاده از دوربین مداربسته در برخی از کاربری ها، نیاز به ویژگی های خاصی نیز می باشد. به طور مثال برخی از دوربین ها دارای ویژگی ضد انفجار هستند. این دوربین ها در پالایشگاه ها، معادن و محیط هایی که خطر انفجار وجود دارد استفاده می شوند. همچنین در برخی موارد نیاز است دوربین در زیر آب نصب شود که در این صورت دوربین باید در مقابل رطوبت، مقاومت بالایی داشته باشد و ضد زنگ باشد. قطعا این نوع دوربین های مداربسته در رده دوربین های گران قیمت قرار می گیرند و در کاربری های خاص استفاده می شوند.

4.5/5 - (2 امتیاز)